NewsUSA WrestlingInternationalUSAW

Greco-Roman seeds released for 2022 U.S. Senior Open in Las Vegas

by USA Wrestling

Photo of Benji Peak at the 2021 Olympic Trials. Photo by Tony Rotundo, WrestlersAreWarriors.com.

The Greco-Roman Senior-level seeds have been determined for this week’s U.S. Open, set for April 27-May 1 in Las Vegas.

Holding No. 1 seeds for this weekend are Max Nowry (55 kg), Dalton Roberts (60 kg), Jesse Thielke (63 kg), Peyton Omania (67 kg), Benji Peak (72 kg), Kamal Bey (77 kg), Spencer Woods (82 kg), Alan Vera (87 kg), Lucas Sheridan (97 kg) and Cohlton Schultz (130 kg).

The men’s freestyle and women’s freestyle seeding meetings were held earlier today.

MEN’S FS SEEDS

WOMEN’S FS SEEDS

Below are the seeds as determined from the coaches seeding meeting on Monday:

55 kg
1. Max Nowry (Army WCAP)
2. Dalton Duffield (Army WCAP)
3. Jacob Cochran (Northern Michigan)
4. Camden Russell (MWC)

60 kg
1. Dalton Roberts (Army WCAP)
2. Ildar Hafizov (Army WCAP)
3. Dylan Koontz (Titan Mercury WC)
4. Alex Thomsen (Nebraska WTC)

63 kg
1. Jesse Thielke (Army WCAP)
2. Corbin Nirschl (MWC)
3. Aidan Nutter (NYAC)
4. King Sandoval (Bandits WC)

67 kg
1. Peyton Omania (Michigan RTC/NYAC)
2. Alejandro Sancho (Army WCAP)
3. Alston Nutter (Sunkist Kids)
4. Lenny Merkin (Princeton WC)
5. Jamel Johnson (Marines)
6. Robert Perez III (Sunkist Kids)
7. Jessy Williams (Spartan Combat RTC)
8. Morgan Flaharty (NYAC)

72 kg
1. Benji Peak (Sunkist Kids)
2. Orlando Ponce (Minnesota Storm)
3. Michael Hooker (Army WCAP)
4. Joe Betterman (Betterman Elite)
5. Eddie Smith (Pickaxe WC)

77 kg
1. Kamal Bey (Army WCAP)
2. Britton Holmes (Army WCAP)
3. Payton Jacobson (Sunkist Kids)
4. Alec Ortiz (Minnesota Storm)
5. Fritz Schierl (Titan Mercury WC)
6. Riley Briggs (West Coast Greco RTC)

82 kg
1. Spencer Woods (Army WCAP)
2. Tommy Brackett (Tennessee)
3. Tyler Cunningham (MWC)
4. Ryan Epps (Minnesota Storm)
5. Jordan Lara (505 WC)
6. Jake Fisher (Curby Style WC)

87 kg
1. Alan Vera (NYAC)
2. George Sikes (NYAC)
3. Christian DuLaney (Minnesota Storm)
4. Timothy Young (Illinois)

97 kg
1. Lucas Sheridan (Army WCAP)
2. Khymba Johnson (NYAC)
3. Chad Porter (Sunkist Kids)
4. Guy Patron (Dubuque WC)
5. Christian Rouleau (Minnesota Storm)

130 kg
1. Cohlton Schultz (Sunkist Kids WC)
2. West Cathcart (NYAC)
3. Courtney Freeman (Marines)
4. Keaton Fanning (Northern Michigan)
5. Kaleb Reeves (Eastern Iowa WC)
6. David Tate Orndorff (Titan Mercury WC)

USA Wrestling Logo Secondary Stroke

Follow us

MEMBERSHIP

  • Accessibility
  • Site Map
  • Terms of Use , opens in a new tab
  • Privacy Policy , opens in a new tab
  • Ombuds , opens in a new tab

© 2024 USA Wrestling. All Rights Reserved.