NewsUSA WrestlingInternationalWomenUSAW

12 U.S. athletes receive draw for first day of Dan Kolov/Nikola Petrov in Bulgaria

by Gary Abbott, USA Wrestling

SOFIA, Bulgaria – The U.S. draws have been received for the first day of the Dan Kolov/Nikola Petrov International, which begins on Thursday.


The USA will have six men’s freestyle wrestlers, three Greco-Roman wrestlers and three women’s freestyle wrestlers competing.


Included in day one action are 2021 World champion and 2020 Olympic bronze medalist Thomas Gilman in men’s freestyle, and 2022 U23 World bronze medalist Alex Hedrick in women’s freestyle.

Click here for the Thursday bracket

Click here for Thursday start sheet


Sofia is seven hours ahead of U.S. Eastern time zone.

DAN KOLOV/NIKOLA PETROV INTERNATIONAL

At Sofia, Bulgaria, March 2-5


U.S. men’s freestyle first round draws


61kg: Devan Turner (BDRTC)

Vs. Stilyan Iliev (Bulgaria), 10th 2022 U23 Worlds, 5th 2021 U23 Worlds


61kg: Thomas Gilman (TMWC/NLWC)

Vs. Yaroslav Hurskyy (Ukraine), 5th 2016 and 2019 Ukrainian International, 5th 2016 U20 Europeans


61kg: Nathan Tomasello (TMWC/CKWC)

Vs. N Zakashvili (Georgia), no information available


79kg: Isaiah White (IRTC)

Vs. Mihail Georgiev (Bulgaria), 3rd 2020 Bulgarian Championships, 2019 Yasar Dogu champion (Turkey)


79kg: Michael Kemerer (Spartan Combat)

Vs. winner of M. Georgiev (Bulgaria) and Isaiah White (USA)


79kg: Devin Skatzka (TMWC/Spartan Combat)

Va. Otari Adeishvili (Georgia), 3rd 2022 U20 World Championships, 2nd 2022 European U20 Championships

U.S. Greco-Roman first round draws


63kg: Aidan Nutter (NYAC/NMU NTS)

Vs. K. Yoshinaga (Japan), no information available


82kg: Michael Altomer (NMU NTS)

Vs. Yoshinosuke Aoyama (Japan), 3rd 2022 U20 World Championships (in freestyle)


82kg: DM Hallet (NMU NTS)

Vs. Roslan Dermanski (Bulgaria), 3rd 2021 Nikola Petrov (Bulgaria), 2022 Senior World Team member; 3rd 2017 U23 Worlds

U.S. Women’s Freestyle first round draws


55kg: Alex Hedrick (TMWC)

Group A Round robin against:

Vs. Aisha Ualishan (Kazakhstan), 2nd 2021 Asian Championships

Vs. Akari Fujinami (Japan), 2021 World champion, 2018 U17 World champion

Va. Nazife Mustafa Tair (Bulgaria), 9th 2022 U20 Worlds


59kg: Michaela Beck (Sunkist)

Vs. Fatime Shaban (Bulgaria), 3rd 2022 U23 Europeans,


72kg: Marilyn Garcia (California)

Group B round robin against:

Vs. Maria Nitu (Romania), 2nd 2022 U23 Europeans, 2nd 2019 U20 Europeans

Vs. Ilana Kratysh (Israel), 2016 Olympian, 2016 European silver medalist

Thursday, March 2


10:30 a.m.

Preliminaries (MFS 61, 70, 79, 92 GR 55, 63, 72, 82, WFS 55, 59, 65, 72)


5:00 p.m.

Opening Ceremony and Semifinals (MFS 61, 70, 79, 92 GR 55, 63, 72, 82, WFS 55, 59, 65, 72)

Friday, March 3


10:30 a.m.

Preliminaries (MFS 57, 65, 74 GR 87, 97, 130 WFS 62, 68, 76)

Repechage (MFS 61, 70, 79, 92 GR 55, 63, 72, 82, WFS 55, 59, 65, 72)


5:00 p.m.

Semifinals (MFS 57, 65, 74 GR 87, 97, 130 WFS 62, 68, 76)


6:00 p.m

Finals (MFS 61, 70, 79, 92 GR 55, 63, 72, 82, WFS 55, 59, 65, 72)

Saturday, March 4


10:30 a.m.

Preliminaries (MFS 86, 97, 125 GR 60, 67. 77 WFS 50, 53, 57)

Repechage (MFS 57, 65, 74 GR 87, 97, 130 WFS 62, 68, 76)


5:00 p.m.

Semifinals (MFS 86, 97, 125 GR 60, 67, 77 WFS 50, 53, 57)


6:00 p.m.

Finals (MFS 57, 65, 74 GR 87, 97, 130 WFS 62, 68, 76)

Sunday, March 5


11:00 a.m.

Repechage (MFS 86, 97, 125 GR 60, 67, 77 WFS 50, 53, 57)


12:00 noon

Finals (MFS 86, 97, 125 GR 60, 67, 77 WFS 50, 53, 57)