NewsUSA WrestlingInternationalUSAW

Final 14 athletes receive draws for UWW Ranking event in Tunisia

by Taylor Gregorio, USA Wrestling

TUNIS, Tunisia – 14 USA Wrestling athletes received their draws for the final two days of the Zouhaier Sghaier in Tunis, Tunisia, the fourth UWW Ranking Series event of the year.

Saturday’s action will feature all seven remaining U.S. women, including Olympic bronze medalist Sarah Hildebrandt (50 kg), U23 World champion Emily Shilson (50 kg), 2022 World Team members Dom Parrish (53 kg) and Amit Elor (72 kg) and National Team members Emma Bruntil (65 kg), Skylar Grote (72 kg) and Marilyn Garcia (72 kg). There will also be two U.S. men, World and Olympic champion Kyle Snyder (125 kg) and 2022 World Team member Hayden Zillmer (97 kg).

The competition wraps up Sunday with the final men’s freestyle weights. Competing then will be World champion and Olympic medalist Thomas Gilman (57 kg), 2022 World Team members Seth Gross (61 kg), Yianni Diakomihalis (65 kg) and Zain Retherford (70 kg) as well as National Team member Chance Marsteller (79 kg).

Fans can watch all the action live on FloWrestling.org.

ZOUHAIER SGHAIER – UWW RANKINGS SERIES EVENT #4

Tunis, Tunisia | July 14-17, 2022

U.S. men’s freestyle roster
57 kg: Thomas Gilman (Nittany Lion WC/TMWC) – ROUND ROBIN
vs. Justin Lehr (Germany), bronze at 2021 Senior Worlds
vs. Nodirjon Safarov (Uzbekistan), bronze at 2009 Junior Worlds

61 kg: Seth Gross (Wisconsin RTC/Sunkist Kids) – ROUND ROBIN
FIRST ROUND BYE
vs. Assylzhan Yessengeldi (Kazakhstan), bronze at 2021 Junior Worlds
vs. Suleyman Atli (Turkey), silver at 2019 Senior Worlds, bronze at 2018 Senior Worlds
vs. Aman Aman (India), bronze at 2018 Cadet Worlds
vs. Nebi Uzun (Turkey), bronze at 2017 Islamic Solidarity Games

65 kg: Yianni Diakomihalis (Spartan Combat RTC/TMWC) – ROUND ROBIN
vs. Agustin Destribats (Argentina), 2020 Olympian
vs. Sujeet Sujeet (India), gold at U23 Asian Championships
vs. Adlan Askarov (Kazakhstan), silver at 2019 U23 Worlds, bronze at 2019 Junior Worlds

70 kg: Zain Retherford (Nittany Lion WC/TMWC) – ROUND ROBIN
vs. Sanzhar Doszhanov (Kazakhstan), 10th at 2022 Asian Championships
vs. Haydar Yavuz (Turkey), bronze at 2020 European Championships
vs. Karan Karan (India), silver at 2018 U15 Asian Championships

79 kg: Chance Marsteller (Annapolis RTC/TMWC) – ROUND ROBIN
vs. Georgios Kougioumtsidis (Greece), gold at 2022 Senior and U23 European Championships
vs. Ali Savadkouhi (Iran), bronze at 2021 U23 Worlds
vs. Mohammad Nokhodilarimi (Iran), silver at 2021 Senior Worlds

97 kg: Kyle Snyder (Nittany Lion WC/TMWC)
vs. Burak Sahin (Turkey), eighth at 2022 Senior European Championships

125 kg: Hayden Zillmer (Gopher RTC WC) – ROUND ROBIN
vs. Mohit Mohit (India), fifth at 2021 U23 Worlds
SECOND ROUND BYE
vs. Geno Petriashvili (Georgia), four-time Senior World champion, silver at 2020 Olympics

U.S. women’s freestyle roster
50 kg: Sarah Hildebrandt (USOPTC/NYAC)
vs. Patricia Bermudez (Argentina), 2012 Pan American champion

50 kg: Emily Shilson (Twin Cities RTC/TMWC)
vs. Katie Dutchak (Canada), sixth at 2012 Nordhagen Classic

53 kg: Dom Parrish (Sunkist Kids) – ROUND ROBIN
vs. Luisa Valverde Melendres (Ecuador), bronze at 2011 Junior Worlds, 2020 Olympian
vs. Antim Antim (India), bronze at 2021 Cadet Worlds
vs. Nour Raouafi (Tunisia), silver at 2022 African Championships

65 kg: Emma Bruntil (USOPTC/TMWC)
vs. Khadija Jlassi (Tunisia), silver at 2022 Senior African Championships
vs. Manisha Manisha (India), gold at 2016 Cadet Worlds

72 kg: Amit Elor (NYC RTC/TMWC)
vs. Bipasha Bipasha (India), silver at 2021 Junior Worlds

72 kg: Skylar Grote (Beaver Dam RTC/NYAC)
vs. Buse Cavusoglu Tosun (Turkey), gold at 2018 U23 Worlds, bronze at 2018 and 2021 Senior Worlds

72 kg: Marilyn Garcia (Victory School of Wrestling)
vs. Zaineb Sghaier (Tunisia), silver at 2022 African Championships

Schedule (5 hours ahead of U.S. EST)

Thursday, July 14
10:30 a.m. – Qualification and repechage (GR 55, 60, 63, 67, 87, 97, 130 kg)
5 p.m. – Opening Ceremony
6 p.m. – Finals (GR 55, 60, 63, 67, 87, 97, 130 kg)

Friday, July 15
10:30 a.m. – Qualification and repechage (WFS 57, 62, 68, 76; GR 72, 77, 82 kg)
6 p.m. – Finals (WFS 57, 62, 68, 76; GR 72, 77, 82 kg)

Saturday, July 16
10:30 a.m. – Qualification and repechage (WFS 50, 53, 55, 59, 65, 72; MFS 97, 125 kg)
6 p.m. – Finals (WFS 50, 53, 55, 59, 65, 72; MFS 97, 125 kg)

Sunday, July 17
10:30 a.m. – Qualification and repechage (MFS 57, 61, 65, 70, 74, 79, 86, 92 kg)
6 p.m. – Finals (MFS 57, 61, 65, 70, 74, 79, 86, 92 kg)

 

USA Wrestling Logo Secondary Stroke

Follow us

MEMBERSHIP

  • Accessibility
  • Site Map
  • Terms of Use , opens in a new tab
  • Privacy Policy , opens in a new tab
  • Ombuds , opens in a new tab

© 2024 USA Wrestling. All Rights Reserved.