NewsUSA WrestlingHigh School & YouthUSAW

Fargo Day 7 preview (7/23): Junior Greco-Roman closes out the biggest Junior/16U Nationals ever

by Gary Abbott, USA Wrestling

Stevie Barnes of Iowa, a semifinalist at 138 pounds, tosses an opponent. Photo by Austin Bernard


USA Wrestling’s USMC Junior/16U Nationals has set an all-time record for entries, just in time to celebrate the historic 50th Junior Nationals. With 5,900 entries over six tournaments, the quality matched the quantity for a fantastic week of wrestling.

WHAT FINISHES: The Junior Greco-Roman Nationals ends with semifinals and finals


The Greco-Roman Junior division heads into the semifinals at 9:00 a.m. and the last few rounds of consolations, with the finals, including all of the medal matches, set for 2:00 p.m.

NOTES by the numbers

0 - athletes who remain eligible for the Junior Triple Crown

1 - athletes who won the Junior Freestyle Nationals title and have reached the Junior Greco-Roman semifinals: Jordan Williams of Oklahoma

3 – Points separating first-place Illinois (21 pts) and second place California and Wisconsin (18 pts.) after day one.

7 - athletes from Illinois in the Greco-Roman semifinals: Benjamin Aranda (113), Jack Milos (145), Caden Ernd (170), Deanthony Parker (182), Tom Culp (195), Andrew Blackburt-Forst (220), Ryan Boersma (285)

10 – athletes from Illinois in the consolations, one more than California and two more than Wisconsin

30 - different states represented in the Junior National Greco-Roman semifinals


In case you didn’t see the pairings for the semifinals, here they are:


100

Andrew Fox (UT) vs Kolter Burton (ID)

Jeremy Oani (CA) vs Cole Rogers (MT)


106

Christian Forbes (OK) vs Elias Navida (CA)

Michael Longo (CT) vs Ray Ray Harris (CA)


113

Kaleb Casey (WI) vs Benjamin Aranda (IL)

Davian Guanajuato (AZ) vs Alan Koehler (MN)


120

Jonathan Gurule (NM) vs Max Black (CO)

Jett Strickenberger (CO) vs Paul Kelly (CA)


126

Carter Stephenson (CO) vs Gable Porter (IA)

Wilfried Tanefeu (ND) vs Jeremy Bockert (AK)


132

Ethan Fernandez (NJ) vs Anthony Aniciete (NV)

Nash Singleton (OR) vs James Dalrymple (TN)


138

Kyle Boeke (MN) vs Weston Dalton (CO)

Stevie Barnes (IA) vs Q'veli Quintanilla (WA)


145

Gunnar Hamre (WI) vs Jack Milos (IL)

Matthew Rodriguez (CA) vs Tyler Antoniak (NE)


152

Nick Hamilton (NE) Jordan Williams (OK)

Thor Michaelson (WA) vs Cale Anderson (WI)


160

Alaa Elkerm (NJ) vs Caden Young (WI)

Aaron Dobbs (WI) vs Manuel (M.J.) Gaitan (CA)


170

Jared Stricker (WI) vs Caden Ernd (IL)

Codei Khawaja (IN) vs Evan Canoyer (NE)


182

Michael Altomer (NY) vs Jared Simma (KS)

Dante Roggio (ID) vs Deanthony Parker (IL)


195

Ryan Cody (FL) vs Tom Culp (IL)

Caden Rogers (PA) vs Wyatt Voelker (IA)


220

Kalob Runyon (IA) vs Joshua Howell (IN)

Alex Semenenko (NY) vs Andrew Blackburn-forst (IL)


285

Aiden Lacoma (VA) vs Aden Attao (ID)

Ryan Boersma (IL) vs Jacob Barnes (OR)


Enjoy all of Friday’s action live on FloWrestling.

FRIDAY SCHEDULE

9:00 a.m. – 12:30 p.m.: Junior Greco-Roman: Session III Semifinals and Consolation

2:00 p.m. - Junior Greco-Roman: Session IV Finals, Medal Matches & Awards
USA Wrestling Logo Secondary Stroke

Follow us

MEMBERSHIP

  • Accessibility
  • Site Map
  • Terms of Use , opens in a new tab
  • Privacy Policy , opens in a new tab
  • Ombuds , opens in a new tab

© 2024 USA Wrestling. All Rights Reserved.