NewsUSA WrestlingCollegeWomenUSAW

Women's College Tournament results: North Central Open and Warrior Women's Open

by USA Wrestling

Photo of King University star Sage Mortimer courtesy of King University.


NORTH CENTRAL OPEN

At Naperville, Ill.

Notes: Hosted by North Central College, the top three teams in NCAA women’s wrestling came together, along with a number of other strong programs. NCAA No. 1 King University, led by six individual champions, won the team title with 153 points. Champions for King included Jaclyn McNichols (101), Sage Mortimer (116), Cheyenne Sisenstein (123), Montana Delawder (130), Ana Luciano (136) and Cheyenne Bowman (170). NCAA No. 3 North Central finished in second place with 124.5 points, but no individual champions. NCAA No. 2 McKendree was third with 91 points, with champion Kayla Marano (155). Two McKendree wrestlers reached the 191-pound finals, but did not wrestle, both taking second: Jaycee Foeller and Sydnee Kimber. NCAA No. 6 Augsburg finished fourth as a team, with two individual champions in Emily Shilson (109) and Katie Lange (143).


101

1st Place Match - Jaclyn McNichols (King University) won by injury default over Brooke Thurber (Wisconsin-Stevens Point ) (Inj. 0:00)

3rd Place Match - Odelia Lopez (Schreiner University) won by decision over Deja Heatley (King University) (Dec 3-2)

5th Place Match - Kate Cacho (North Central (IL)) won by tech fall over Amber Turner (North Central (IL)) (TF 10-0)


109

1st Place Match - Emily Shilson (Augsburg University) won by tech fall over Sydney Petzinger (North Central (IL)) (TF 10-0)

3rd Place Match - Natalie Reyna (McKendree University ) won by decision over Danielle Garcia (King University) (Dec 4-4)

5th Place Match - Alina Kinsey (Schreiner University) won by decision over Dianna Holmes (King University) (Dec 2-1)


116

1st Place Match - Sage Mortimer (King University) won by tech fall over Kendra Ryan (North Central (IL)) (TF 12-2)

3rd Place Match - Samara Chavez (King University) won by fall over Aliyah Rollins (McKendree University ) (Fall 0:55)

5th Place Match - Mateah Roehl (North Central (IL)) won by tech fall over Abby Nelson (Wisconsin-Stevens Point ) (TF 10-0)


123

1st Place Match - Cheyenne Sisenstein (King University) won by tech fall over Asia Nguyen-Smith (North Central (IL)) (TF 10-0)

3rd Place Match - Amani Jones (North Central (IL)) won by fall over Cayden Condit (Lindenwood University) (Fall 3:36)

5th Place Match - Melanie Mendoza (King University) won by injury default over Vayle-rae Baker (King University) (Inj. 0:00)


130

1st Place Match - Montana Delawder (King University) won by decision over Phoenix Dubose (King University) (Dec 10-6)

3rd Place Match - Niya Teresita Gaines (North Central (IL)) won by decision over Flora Vizi (North Central (IL)) (Dec 9-2)

5th Place Match - Yele Aycock (North Central (IL)) won by decision over Sophia Mirabella (King University) (Dec 6-2)


136

1st Place Match - Ana Luciano (King University) won by decision over Skye Realin (McKendree University ) (Dec 8-5)

3rd Place Match - Sara Sulejmani (North Central (IL)) won by no contest over Emmily Patneaud (McKendree University ) (NC)

5th Place Match - Autumn Flanigan (Augsburg University) won by no contest over Blanche `Nina` Kemu Makem (Augsburg University) (NC)


143

1st Place Match - Katie Lange (Augsburg University) won by fall over Ashlynn Ortega (King University) (Fall 3:34)

3rd Place Match - London Houston (King University) won by tech fall over Kelly Escamille (Lindenwood University) (TF 10-0)

5th Place Match - Kim Nunez (North Central (IL)) won by tech fall over Riley Aamold (North Central (IL)) (TF 11-1)


155

1st Place Match - Kayla Marano (McKendree University ) won by decision over Tiera Jimerson (North Central (IL)) (Dec 8-2)

3rd Place Match - Marlynne Deede (Augsburg University) won by tech fall over Tiffani Baublitz (King University) (TF 10-0)

5th Place Match - Viktorya Torres (King University) won by injury default over Alara Boyd (McKendree University ) (Inj. 0:00)


170

1st Place Match - Cheyenne Bowman (King University) won by decision over Joye Levendusky (McKendree University ) (Dec 3-2)

3rd Place Match - Ashley Lekas (Twin Cities RTC) won by tech fall over Jade Herzer (Wisconsin-Stevens Point ) (TF 11-1)

5th Place Match - Fiona McConnell (North Central (IL)) won by fall over McKenzie Cook (Unattached) (Fall 4:00)


191

1st Place Match - Jaycee Foeller (McKendree University ) and Sydnee Kimber (McKendree University ) (DFF)

3rd Place Match - Traeh Haynes (North Central (IL)) won by fall over Faith Tuttle (Augsburg University) (Fall 2:06)

5th Place Match - Nia Crosdale (King University) won by tech fall over Alicia Chavez-Mena (Twin Cities RTC) (TF 12-2)

Top five teams: 1. King University, 153; 2. North Central (IL), 124.5; 3. McKendree University, 91. 4. Augsburg University, 77.5; 5. Lindenwood University, 50

WARRIOR WOMEN’S OPEN

At Fort Wayne, Ind., December 11


Notes: Hosted by Indiana Tech, the tournament included a number of strong NAIA teams, plus some NCAA teams from the region. NAIA No. 4 Campbellsville won the team race with 234.5 points and had three individual champions: Kelsey Bilz (116), Leilah Castro (130) and Emma Walker (143). NAIA No. 2 Life was second with 221.5 pounds, led by champions Katalina Bartelt (101) and Sie Powell (123). NCAA No. 10 Adrian was third with 188 points and two champions, Zoe Nowicki (136) and Taylor Cutler (155). NAIA No. 6 the University of the Cumberlands placed fourth and had two champions as well, Chamira Cooper (170) and Jesse Kirby (191). The other individual champion was Alyssa Valdivia of NAIA Brewton Parker (109).


101

Guaranteed Places

1st Place - Katalina Bartelt of Life University

2nd Place - Sydney Kutzke of Indiana Tech

3rd Place - Gabrielle Medeiros of Campbellsville

4th Place - Mia Diaz of Unattached

5th Place - Devyn Gomez of Life University

6th Place - Whitley Blake of Indiana Tech

7th Place - Keyocean Perkins of Lourdes


109

1st Place - Alyssa Valdivia of Brewton Parker College

2nd Place - Kory Phillips of Life University

3rd Place - Elizabeth Dosado of Cumberlands

4th Place - Kylee Bentley of Hiram College

5th Place - Riley Horvath of Indiana Tech

6th Place - Jaine Stephens of Cumberlands

Alyssa Valdivia (Brewton Parker College) won by fall over Kory Phillips (Life University) (Fall 2:28)

Elizabeth Dosado (Cumberlands) won by tech fall over Jaine Stephens (Cumberlands) (TF 11-1)

Kylee Bentley (Hiram College) won by tech fall over Riley Horvath (Indiana Tech) (TF 13-3)

Kory Phillips (Life University) won by fall over Kylee Bentley (Hiram College) (Fall 1:17)

Riley Horvath (Indiana Tech) won by injury default over Jaine Stephens (Cumberlands) (Inj. 0:00)

Alyssa Valdivia (Brewton Parker College) won by tech fall over Elizabeth Dosado (Cumberlands) (TF 10-0)

Kory Phillips (Life University) won by tech fall over Riley Horvath (Indiana Tech) (TF 10-0)

Alyssa Valdivia (Brewton Parker College) won by injury default over Jaine Stephens (Cumberlands) (Inj. 0:00)

Elizabeth Dosado (Cumberlands) won by fall over Kylee Bentley (Hiram College) (Fall 2:48)

Kory Phillips (Life University) won by tech fall over Elizabeth Dosado (Cumberlands) (TF 12-2)

Kylee Bentley (Hiram College) won by injury default over Jaine Stephens (Cumberlands) (Inj. 0:00)

Alyssa Valdivia (Brewton Parker College) won by tech fall over Riley Horvath (Indiana Tech) (TF 10-0)

Kory Phillips (Life University) won by injury default over Jaine Stephens (Cumberlands) (Inj. 0:00)

Riley Horvath (Indiana Tech) won by decision over Elizabeth Dosado (Cumberlands) (Dec 7-2)

Alyssa Valdivia (Brewton Parker College) won by fall over Kylee Bentley (Hiram College) (Fall 1:04)


116

1st Place Match - Kelsey Bilz (Campbellsville) won by fall over Brianna Funakoshi (Life University) (Fall 1:08)

3rd Place Match - Angela LoRusso (Adrian) won by tech fall over Marisol Romo (Lourdes) (TF 10-0)

5th Place Match - Ashley Courtney (Cumberlands) won by tech fall over Hayden Varner (Brewton Parker College) (TF 10-0)

7th Place Match - Kelsey Novogradac (Davenport University) won by fall over Michelle Sanchez (Trine University) (Fall 1:01)


123

1st Place Match - Sie Powell (Life University) won by tech fall over Ashley Morris (Lincoln Memorial) (TF 12-0)

3rd Place Match - Anna Rusth (Campbellsville) won by fall over Emma Jones (Indiana Tech) (Fall 3:00)

5th Place Match - Sharon Leon (Indiana Tech) won by fall over Alesandra Burgos (Brewton Parker College) (Fall 1:47)

7th Place Match - Hailey Foster (Cumberlands) won by fall over Vanessa Nebre (Cumberlands) (Fall 2:30)


130

1st Place Match - Leilah Castro (Campbellsville) won by decision over Leidaly Rivera (Brewton Parker College) (Dec 8-2)

3rd Place Match - Charmayne Delong (Indiana Tech) won by fall over Courtney Pittman (Cumberlands) (Fall 1:53)

5th Place Match - Riley Dalrymple (Life University) won by tech fall over Allyssa Pirro (Indiana Tech) (TF 10-0)

7th Place Match - Brooke Hamilton (Brewton Parker College) won by fall over Shelby Cope (Indiana Tech) (Fall 1:04)


136

1st Place Match - Zoe Nowicki (Adrian) won by tech fall over Kaden Campbell (Campbellsville) (TF 10-0)

3rd Place Match - Olivia Mottley (Life University) won by fall over Sylvia Pierce (Life University) (Fall 1:39)

5th Place Match - Juliana Baugher (Campbellsville) won by tech fall over Shawna Oesterling (Adrian) (TF 10-0)

7th Place Match - Laila Oribello (Adrian) won by fall over Ulyette Curiel (Life University) (Fall 0:58)


143

1st Place Match - Emma Walker (Campbellsville) won by injury default over Aliyah Yates (Cumberlands) (Inj. 1:25)

3rd Place Match - Hannah McDonald (Campbellsville) won by fall over Sofia Poblano (Campbellsville) (Fall 5:47)

5th Place Match - Merianyeli Mercado Marte (Brewton Parker College) won by fall over Carley Anderson (Indiana Tech) (Fall 1:58)

7th Place Match - Phoenix Waters (Lourdes) won by decision over Elizabeth Bound (Life University) (Dec 5-0)


155

1st Place Match - Taylor Cutler (Adrian) won by tech fall over Megan Vondrasek (Adrian) (TF 10-0)

3rd Place Match - Nyla Burgess (Adrian) won by decision over Destinee Rivera (Life University) (Dec 4-0)

5th Place Match - Kailee Godinez (Cumberlands) won by forfeit over India Page (Brewton Parker College) (FF)

7th Place Match - Quilaztli Miguel-Lapham (Adrian) won by decision over Stephany Dean (Cumberlands) (Dec 7-2)


170

1st Place Match - Chamira Cooper (Cumberlands) won by tech fall over Aspen Dodge (Adrian) (TF 10-0)

3rd Place Match - Kayley Rada (Adrian) won by fall over Leilani Martinez (Campbellsville) (Fall 0:17)

5th Place Match - Sierra Chavez (Campbellsville) won by fall over Stephanie Villalobos (Life University) (Fall 3:00)

7th Place Match - Elizabeth Grabiec (Life University) won by fall over Grace Doering (Indiana Tech) (Fall 1:56)


191

1st Place - Jesse Kirby of Cumberlands

2nd Place - Liliana Vergara of Campbellsville

3rd Place - Catherine Palmieri of Life University

4th Place - Perla Ramirez of Indiana Tech

5th Place - Yamilex Perez of Adrian

6th Place - Kaiya Rowan of Adrian

7th Place - JoRee Ybarra of Hiram College

Top Five Teams: 1. Campbellsville, 234.5 points, 2. Life University, 221.5, 3. Adrian, 188, 4. Cumberlands, 160.0; 5. Indiana Tech, 140.5
USA Wrestling Logo Secondary Stroke

Follow us

MEMBERSHIP

  • Accessibility
  • Site Map
  • Terms of Use , opens in a new tab
  • Privacy Policy , opens in a new tab
  • Ombuds , opens in a new tab

© 2024 USA Wrestling. All Rights Reserved.