NewsUSA WrestlingInternationalCollegeWomenUSAW

True Third National Team Wrestle-offs set for June 3 and June 8 prior to Final X events

by Gary Abbott, USA Wrestling

Images of Joey Lavallee, Cameron Guerin and Haydn Maley at the World Team Trials Challenge Tournament by Sam Janicki.


USA Wrestling has announced that there will be 11 True Third National Team Wrestle-offs held to determine the No. 3 athlete on USA Wrestling’s National Team


These wrestle-offs are held after the World Team Trials Challenge Tournament under a specific circumstance. These matches are held in weight classes where a World medalist has previously qualified for Final X, and when the runner-up at the World Team Trials Challenge Tournament did not wrestle against the third-place finisher.


Basically, this True Third National Team Wrestle-off match will determine the No. 3 athlete for the 2022-23 National Team, which makes the winner eligible for National Team support, including financial support, training opportunities and competition opportunities.


There will be six True Third National Team Wrestle-offs in men’s freestyle, four in women’s freestyle and one in Greco-Roman.


Two of the True Third National Team Wrestle-offs will be held prior to Final X Stillwater at Gallagher Iba Arena at Oklahoma State on Friday, June 3, starting at 12:30 p.m.


Seven of the True Third National Team Wrestle-offs will be held prior to Final X New York at Hulu Theater at Madison Square Garden on Wednesday, June 8, also starting at 12:30 p.m.


Below are the match-ups for each location in the order of the bouts.

TRUE THIRD NATIONAL TEAM WRESTLE-OFFS

At Stillwater, Okla., Friday, June 3

Starting at 12:30 p.m. at Gallagher-Iba Arena

Men’s freestyle 57 kg – Jakob Camacho (Wolfpack RTC/TMWC) vs. Zane Richards (Illinois RTC/TMWC)

Men’s freestyle 74 kg – Joey Lavallee (Lehigh Valley WC/TMWC) vs. David Carr (Cyclone RTC/TMWC)

TRUE THIRD NATIONAL TEAM WRESTLE-OFFS

At New York, N.Y., Wednesday, June 8

Starting at 12:30 p.m. at Hulu Theater at Madison Square Garden

Greco-Roman 97 kg – Hadyn Maley (Beaver Dam RTC) vs. Luke Sheridan (Army WCAP)

Women’s Freestyle 55 kg – Lauren Mason (Brunson UVRTC) vs. Alisha Howk (Sunkist Kids)

Men’s Freestyle 61 kg –Daniel DeShazer (Gopher WC RTC) vs. Nico Megaludis (Pittsburgh WC/TMWC)

Women’s Freestyle 57 kg – Cameron Guerin (Bearcat RTC/TMWC) vs. Amanda Martinez (Cardinal WC/TMWC)

Men’s Freestyle 79 kg – Vincenzo Joseph (California RTC/TMWC) vs. Carter Starocci (Nittany Lion WC/TMWC)

Women’s Freestyle 62 kg – Macey Kilty vs. (Sunkist Kids) vs. Alexandria Liles (Army WCAP)

Men’s Freestyle 86 kg – Mark Hall (Pennsylvania RTC/TMWC) vs. Trent Hidlay (Wolfpack RTC/TMWC)

Women’s Freestyle 65 kg – Emma Bruntil (USOPTC/TMWC) vs. Maya Letona (NYC RTC)

Men’s Freestyle 92 kg – Isaac Trumble (Wolfpack RTC/TMWC) vs. Jonathan Aiello (Cavalier WC/TMWC)