NewsUSA WrestlingHigh School & YouthUSAW

Results from the National High School Recruiting Showcase Qualifier – California

by Taylor Miller-Gregorio, USA Wrestling

TEMECULA, Calif. – The California Qualifier of the USA Wrestling National High School Recruiting Showcase wrapped up on Saturday at Temecula Valley High School in Temecula, Calif. It is one of four qualifiers contested this weekend. The others include Missouri, Utah and Wisconsin.

North Carolina Qualifier results

Utah Qualifier results

The top-six place winners in each weight class earned a spot in the High School National Recruiting Showcase. These events are contested in the style in which athletes will compete in college, boys (folkstyle) and girls (freestyle).

The 2022 High School National Recruiting Showcase for boys will be held at the UNI-Dome on the campus of the University of Northern Iowa, April 1-3. This will be held alongside the annual USA Wrestling Folkstyle National Championships, serving as the elite division for high school boys and the first leg of the 2022 USA Wrestling Triple Crown. For those who don’t qualify for the High School National Recruiting Showcase, there will be a High School Open division of the Folkstyle Nationals.

The 2022 High School National Recruiting Showcase for girls will be held at South Point Hotel and Casino in Las Vegas, Nev., April 28-29. It will be one of the nine different events held during the week of the U.S. Open Wrestling Championships. The High School National Recruiting Showcase for girls will be held alongside the U.S. Senior Nationals for women, with their championship finals side-by-side on the raised platform.

NATIONAL HIGH SCHOOL RECRUITING SHOWCASE QUALIFIER – CALIFORNIA

Temecula, Calif. | March 12, 2022

Boys High School Results

Boys High School - 106
1st Place - Paulo Valdez of California
2nd Place - Elijah Poe of Servite High School Wrestling
3rd Place - Charles Sadek of California
4th Place - Ethan Padilla of California
5th Place - Devin Tait of Temescal Canyon High School Wrestling

Boys High School – 113
1st - Carlo Arreola (Olympian High School Wrestling) won by major decision over Maxam Salvetti (Oregon) (Maj 14-2)
3rd - Travis Reidy (Temecula Valley High School Wrestling) won by decision over Michael Manzano (La Canada High School Wrestling) (Dec 5-3)
5th - Eric Rivera (NexGen Regional Training Center) won by fall over Braxden O`Brien (Temescal Canyon High School Wrestling) (Fall 3:23)

Boys High School – 120
1st - Jagger French (USA Gold) won by decision over Luis Solis (Legacy Wrestling Center) (Dec 9-2)
3rd - Aidan Munoz (Temecula Valley High School Wrestling) won by major decision over Karim Allal (California) (Maj 17-4)
5th - Hector Hernandez (California) won by injury default over Mateo Ochoa (Martin Luther King High School Wrestling) (Inj. 0:00)

Boys High School – 126
1st - Jaxson Taber (California) won by fall over David Fletes (Canyon Springs High School Wrestling) (Fall 0:44)
3rd - Brady Warren (California) won by fall over Alexander Newman (Servite High School Wrestling) (Fall 0:52)
5th - Steven Rivas (Lancaster High School Wrestling) won by forfeit over Jesus Camacho (California)

Boys High School – 132
1st - Malikhi Espiritu (Temecula Valley High School Wrestling) won by decision over Emilio Medina (Beat The Streets - Los Angeles) (Dec 8-4)
3rd - Richard Murillo (Canyon Springs High School Wrestling) won by major decision over Matthias Valdez (California) (Maj 17-4)
5th - Gabriel Lemos (Temecula Valley High School Wrestling) won by tech fall over Aydreyan Begay (New Mexico) (TF 17-0)

Boys High School – 138
1st - Jordan Mallo (Chino High School Wrestling) won by decision over Ricardo Valdez (California) (Dec 10-3)
3rd - Jayson Suetos (Granite Hills) won by major decision over Sergio Porras (California) (Maj 10-1)
5th - Dylan Guillermo (California) won by fall over Landon Tofanelli (Silverback Wrestling Club) (Fall 1:36)

Boys High School – 145
1st - Alex Mykalo (La Canada High School Wrestling) won by fall over Joshua Valdez (Servite High School Wrestling) (Fall 0:42)
3rd - Joseph Duran (Adrenaline Combat Sports & Fitness) won by fall over Silas Orozco (California) (Fall 1:29)
5th - Devin Montano (California) won by decision over Aaron Martinez (California) (Dec 7-1)

Boys High School – 152
1st - David Alonso (California) won by major decision over Quintin Maldonado (Swamp Monsters Wrestling Club) (Maj 13-2)
3rd - Deacon Pickett (Nevada) won by fall over Tyler Davis (California) (Fall 2:29)
5th - Smiley Aiden (California) won by decision over Chris Colli (New Mexico) (Dec 8-6)

Boys High School – 160
1st - Julius Soria (Chino High School Wrestling) won by major decision over John Miller (Buena High School Wrestling) (Maj 10-2)
3rd - Joe Anthony Perez (California) won by fall over Evan Sepanlou (California) (Fall 2:36)
5th - Lucas Reza (Servite High School Wrestling) won by decision over Dylan Moreno (Chino High School Wrestling) (Dec 7-6)

Boys High School – 170
1st - Ryder Dearborn (East County Wrestling Club) won by decision over David Mitrovich (Eastlake High School Wrestling) (Dec 8-4)
3rd - John Grundmeyer (Norco High School Wrestling) won by fall over Thomas Gearllach (Youngblood Wrestling Club) (Fall 0:49)
5th - Daniel Gurovich (California) won by fall over Auqustin Murillo (Team Quest Wrestling Club) (Fall 0:16)

Boys High School – 182
1st - Bradlee Shaw (Swamp Monsters Wrestling Club) won by fall over Gabriel Banks (Temecula Valley High School Wrestling) (Fall 1:34)
3rd -  Adler Osborn (East County Wrestling Club) won by fall over Frankie Stevenson (Hesperia) (Fall 1:52)
5th - Austin South (Norco High School Wrestling) won by decision over Daniel Corbell (Lancaster High School Wrestling) (Dec 7-0)

Boys High School – 195
1st Place - Gabriel Taylor of California
2nd Place - Javier Gonzalez of Norco High School Wrestling
3rd Place - Matthew Porras-Diamond of California
4th Place - Diego Garcia of Barstow Riffian Wrestling Club
5th Place - Alejandro Martinez of Eastlake High School Wrestling

Boys High School – 220
1st - Braden Pease (Poway High School Wrestling) won by fall over Emmanuel Martinez (California) (Fall 0:34)
3rd - Jacob Rios (California) won by fall over Fernando Cuevas (Birmingham Community Charter High School Wrestling) (Fall 1:23)
5th - Nolan Dempsey (New Mexico) won by fall over Gavin Mckenzie (Temecula Valley High School Wrestling) (Fall 2:29)

Boys High School – 285
1st Place - Oskar Madrigal of Servite High School Wrestling
2nd Place - Matthew Caram of California
3rd Place - Brandon Alcarez of Birmingham Community Charter High School Wrestling
4th Place - Mason Strong of Temecula Valley High School Wrestling

Girls High School Results

Girls High School – 100
1st Place - Abbeygael Cabuag of California
2nd Place - Jaylee Cazares of Brawley

Girls High School – 106
1st Place - Karina Vang of Red Wave Wrestling
2nd Place - Abigail Trujillo of California
3rd Place - Emma DeGraziano of Mira Mesa High School Wrestling
4th Place - Mia Sharp of Beaumont High School Wrestling
5th Place - Malonni Moreno of NexGen Regional Training Center

Girls High School – 112
1st - Kiely Tabaldo (California) won by tech fall over Diana Olivarez (Red Wave Wrestling) (TF 12-2)
3rd - Birta Mccaskill (Mira Mesa High School Wrestling) won by decision over Mackenzie English (Westlake High School Wrestling) (Dec 13-8)
5th - Xiomara Gallego (Poway High School Wrestling) won by fall over Ava Ebrahimi (California) (Fall 1:18)

Girls High School – 117
1st Place - Delarie Juarez of Brawley
2nd Place - Hayden Fry of California
3rd Place - Isabell Mejia of California
4th Place - Delia Gulzow of La Grande Mat Club
5th Place - Lena Truong of Mira Mesa High School Wrestling

Girls High School – 122
1st - Leilani Lepe (California) won by fall over Jazmene Molina (Valencia High School Wrestling) (Fall 2:05)
3rd - Elisa Velasco (NexGen Regional Training Center) won by tech fall over Karlee Westbrook (NexGen Regional Training Center) (TF 11-0)
5th - Lauren Valdez (NexGen Regional Training Center) won by injury default over Alexia Sanchez (Mojave Wrestling Club) (Inj. 0:00)

Girls High School – 127
1st - Alejandra Valdiviezo (Poway High School Wrestling) won by fall over Kayla Edwards (Rancho Buena Vista High School Wrestling) (Fall 3:28)
3rd - Makenzie Shaw (Swamp Monsters Wrestling Club) won by fall over Kaydence Boyd (NexGen Regional Training Center) (Fall 2:31)
5th - Bailey Cathey (Swamp Monsters Wrestling Club) won by tech fall over Makynna Loepp (Legacy Wrestling Center) (TF 12-2)

Girls High School – 132
1st - Gianna DiBenedetto (Swamp Monsters Wrestling Club) won by decision over Luiza Nogueira (Birmingham Community Charter High School Wrestling) (Dec 8-4)
3rd - Kyla Pattillo (Mira Mesa High School Wrestling) won by fall over Ellisa Jimenez (Somar Wrestling Club) (Fall 0:09)
5th - Alexandra May (El Camino) won by injury default over Alissa Castillo (California) (Inj. 0:00)

Girls High School – 138
1st Place - Michelle Fierro of Chino High School Wrestling
2nd Place - Mariz Soliman of Team Quest Wrestling Club
3rd Place - Cadence Rosas of Palo Verde High School Wrestling

Girls High School – 144
1st Place - Reyna Montenegro of California
2nd Place - Kaylin Montano of California
3rd Place - Saquoia Dubuque of California
4th Place - Maleah Moreno of NexGen Regional Training Center
5th Place - Kira De Brito of La Canada High School Wrestling

Girls High School – 152
1st Place - Aalijah Pineda of Valencia High School Wrestling
2nd Place - Alexis Jimenez of California
3rd Place - Hannah Mae Catungal of Mira Mesa High School Wrestling
4th Place - Marina Fletes of Canyon Springs High School Wrestling

Girls High School - 164-180
1st - Maliya Castillo (NexGen Regional Training Center) won by fall over Kiley McClain (Rancho Buena Vista High School Wrestling) (Fall 1:49)
3rd - Salana Camacho (California) won by fall over Abena Adu (California) (Fall 1:18)
5th - Claire Hamilton (California) and Emma Ford (Swamp Monsters Wrestling Club) (DFF)

Girls High School – 200
1st Place - Makensey Schlimgen of Camarillo High School Wrestling
2nd Place - Lily Perlmutter of Thousand Oaks High School Wrestling

 

 

USA Wrestling Logo Secondary Stroke

Follow us

MEMBERSHIP

  • Accessibility
  • Site Map
  • Terms of Use , opens in a new tab
  • Privacy Policy , opens in a new tab
  • Ombuds , opens in a new tab

© 2024 USA Wrestling. All Rights Reserved.