NewsUSA WrestlingCollegeWomenUSAW

Indian Hills CC repeats as JCNC Junior College Women’s Duals champion, beating Umpqua CC in finals, 33-19

by Gary Abbott, USA Wrestling

Photo of 2022 JCNC champions Indian Hills CC by Robin Loznak.


ROSEBURG, Ore. – For the second straight year, Indian Hills CC of Iowa swept the Junior College National Championships (JCNC) for women, by claiming both the individual team title and the dual meet championships.


On Sunday, Indian Hills CC stopped host Umpqua CC, 33-19, in the championship dual meet. Indian Hills also had won the individual tournament team title on Saturday.


In the final dual, Indian Hills opened with four straight pins from Mya Turnmire (101), Kennedy Shropshire (109), Heaven-Leigh Jackson (116) and Jamesa Robinson (123). Indian Hills added two more falls from Alondra Martinez (136) and Celeste Tellez (155).


The Outstanding Wrestler for the 2022 JCNC was Krista Warren of Southwestern Oregon CC, who was the 143-pound champion on Saturday, and also was unbeaten in the dual meet tournament.


The Coach of the Year was Cole Spree of Indian Hills CC.

JCNC DUAL MEET CHAMPIONSHIPS

At Roseburg, Ore., February 20


FIRST PLACE

Indian Hills CC 33, Umpqua CC 19

101 Mya Turnmire (Indian Hills ) over Violeta Evangelista (Umpqua Community College) Fall 1:04

109 Kennedy Shrophire (Indian Hills ) over Hinda Doucoure (Umpqua Community College) Fall 3:54

116 Heaven-Leigh Jackson (Indian Hills ) over Itzel Medina (Umpqua Community College) Fall 4:27

123 Jamesa Robinson (Indian Hills ) over Kaya Akana (Umpqua Community College) Fall 3:17

130 Victoria Baez-Dillone (Umpqua Community College) over Kari German (Indian Hills ) TF 10-0

136 Alondra Martinez (Indian Hills ) over Maya Lindskog (Umpqua Community College) Fall 5:23

143 Ginamarie Santiago Ayala (Indian Hills ) over Emily Alderman (Umpqua Community College) Dec 5-2

155 Celeste Tellez (Indian Hills ) over Tiyanna Leal (Umpqua Community College) Fall 1:56

170 Aracely Rendon (Umpqua Community College) over Lynexa Adams (Indian Hills ) Fall 5:57

191 Keita Makan-Sira (Umpqua Community College) over Sofia Rubio (Indian Hills ) Inj 3:23

235 Raina Herzog (Umpqua Community College) over Annalease Barraza (Indian Hills ) TF 10-0

SEMIFINALS


Indian Hills CC 35, Big Bend CC 20

101 Mya Turnmire (Indian Hills ) by forfeit

109 Teah Chunn (Indian Hills ) by forfeit

116 Kennedy Shrophire (Indian Hills ) over Mikayla Jardine (Big Bend Community College) Fall 0:47

123 Aleksi Donahue (Big Bend Community College) over Heaven-Leigh Jackson (Indian Hills ) Fall 1:22

130 Anna Rodriguez (Big Bend Community College) over Kari German (Indian Hills ) Fall 3:00

136 Alondra Martinez (Indian Hills ) over Gisselle Kiehne (Big Bend Community College) Fall 1:49

143 Ginamarie Santiago Ayala (Indian Hills ) by forfeit

155 Avery Ackerman (Big Bend Community College) over Erma Williams (Indian Hills ) Fall 1:35

170 Lynexa Adams (Indian Hills ) over Sam Meyer (Big Bend Community College) Fall 0:58

191 Killey Hubby (Big Bend Community College) over Cendessa Krus (Indian Hills ) Fall 1:13

235 Annalease Barraza (Indian Hills ) by forfeit


Umpqua CC 38, Grays Harbor College 9

101 Violeta Evangelista (Umpqua Community College) by forfeit

109 Leila Sidhu (Umpqua Community College) over Maryum Ajaz (Gray Harbor College) Fall 2:06

116 Itzel Medina (Umpqua Community College) over Leilani Samoy (Gray Harbor College) TF 10-0

123 Nia Perez (Umpqua Community College) over Dallas Gomez (Gray Harbor College) TF 10-0

130 Victoria Baez-Dillone (Umpqua Community College) over Marissa Riojas (Gray Harbor College) TF 10-0

136 Tatum Pine (Gray Harbor College) over Maya Lindskog (Umpqua Community College) Dec 6-0

143 Emily Alderman (Umpqua Community College) over Grace Miller (Gray Harbor College) Dec 5-3

155 Tiyanna Leal (Umpqua Community College) over Jocelyn Fierro (Gray Harbor College) TF 12-0

170 Aracely Rendon (Umpqua Community College) over Andrea Jones (Gray Harbor College) TF 10-0

191 Renaeh Ureste (Gray Harbor College) over Keita Makan-Sira (Umpqua Community College) Fall 3:23

235 Raina Herzog (Umpqua Community College) by forfeit

QUARTERFINALS


Big Bend CC 26, Southwestern Oregon CC 25

101 Isabella Schulz (Southwest Oregon CC) by forfeit

109 analee Razo (Southwest Oregon CC) over Xochitl Tafoya (Big Bend Community College) TF 11-0

116 Mikayla Jardine (Big Bend Community College) by forfeit

123 Aleksi Donahue (Big Bend Community College) over Kaci Bice (Southwest Oregon CC) Fall 1:33

130 Anna Rodriguez (Big Bend Community College) over Jaselle Magana (Southwest Oregon CC) Fall 2:34

136 Kayla Trujilo (Big Bend Community College) over Alexis Evon (Southwest Oregon CC) Fall 0:42

143 Krista Warren (Southwest Oregon CC) by forfeit

155 Avery Ackerman (Big Bend Community College) over Amara Halverson (Southwest Oregon CC) Fall 0:57

170 Valerie Osborn (Southwest Oregon CC) over Sam Meyer (Big Bend Community College) TF 10-0

191 Alexa Garcia (Southwest Oregon CC) over Killey Hubby (Big Bend Community College) Dec 7-4

235 Clarissa Alvarez (Southwest Oregon CC) over Sarah Hamilton (Big Bend Community College) TF 10-0


Grays Harbor 26, Bandit 24

101 Ashley Fisher (Bandit) by forfeit

109 Chole Clemons (Bandit) over Maryum Ajaz (Gray Harbor College) Fall 1:25

116 Jamesa Robinson (Indian Hills ) over Leilani Samoy (Gray Harbor College) Fall 0:54

123 Liannette Ortiz (Bandit) over Dallas Gomez (Gray Harbor College) Fall 4:10

130 Marissa Riojas (Gray Harbor College) over Malia Cook-Washington (Bandit) Fall 1:28

136 Tatum Pine (Gray Harbor College) over Celeste Tellez (Indian Hills ) Fall 5:33

143 Grace Miller (Gray Harbor College) over Madeline Riboli (Bandit) Fall 0:51

155 Lilliann Restrepo (Bandit) over Jocelyn Fierro (Gray Harbor College) TF 18-6

170 Andrea Jones (Gray Harbor College) over Brittney Zenteno (Bandit) Fall 1:21

191 Renaeh Ureste (Gray Harbor College) over Destinnee Banks (Bandit) Fall 0:28

235 Double Forfeit


ADDITIONAL MATCH


Southwestern Oregon CC 32, Grays Harbor College 21

101 Isabella Schulz (Southwest Oregon CC) by forfeit

109 analee Razo (Southwest Oregon CC) over Leilani Samoy (Gray Harbor College) Fall 1:57

116 Maryum Ajaz (Gray Harbor College) by forfeit

123 Kaci Bice (Southwest Oregon CC) over Dallas Gomez (Gray Harbor College) TF 11-0

130 Marissa Riojas (Gray Harbor College) over Jaselle Magana (Southwest Oregon CC) Fall 2:35

136 Tatum Pine (Gray Harbor College) over Alexis Evon (Southwest Oregon CC) Fall 1:24

143 Krista Warren (Southwest Oregon CC) over Grace Miller (Gray Harbor College) Dec 5-4

155 Jocelyn Fierro (Gray Harbor College) over Amara Halverson (Southwest Oregon CC) Fall 1:36

170 Valerie Osborn (Southwest Oregon CC) over Andrea Jones (Gray Harbor College) Fall 1:46

191 Alexa Garcia (Southwest Oregon CC) over Renaeh Ureste (Gray Harbor College) Fall 2:26

235 Clarissa Alvarez (Southwest Oregon CC) by forfeit
USA Wrestling Logo Secondary Stroke

Follow us

MEMBERSHIP

  • Accessibility
  • Site Map
  • Terms of Use , opens in a new tab
  • Privacy Policy , opens in a new tab
  • Ombuds , opens in a new tab

© 2024 USA Wrestling. All Rights Reserved.