NewsUSA WrestlingInternationalHigh School & YouthUSAW

USA Greco-Roman wraps up U20 World Championships in Bulgaria

by Taylor Gregorio, USA Wrestling

Photo of Max Black by Taylor Gregorio, USA Wrestling.

SOFIA, Bulgaria – Team USA completed its U20 World Championships on Sunday in Sofia, Bulgaria.

The squad earned a bronze medal from Aden Attao at heavyweight and 39 points for a 12th-place finish.

Max Black wrapped up competition for the Red, White and Blue in repechage competition at 60 kg. He faced Koto Gomi of Japan, who defeated the American, 9-0, to eliminate Black from the tournament.

Five new Greco-Roman U20 World champions were named Sunday evening, including Saeid Esmaeili Leivesi of Iran (60 kg), Kanan Abdullazade of Azerbaijan (67 kg), Gurban Gurbanov of Azerbaijan (72 kg), Alireza Mohmadipiani of Iran (82 kg) and Ali Abedidarzi of Iran (97 kg). Below is a list of all the U20 Greco-Roman World medalists.

Throughout the week, Team USA won 11 medals, four in men's freestyle (2 gold, 2 silver), six in women's freestyle (1 gold, 2 silver, 3 bronze) and one in Greco-Roman (1 bronze). 

Find all of this week’s coverage in the USA Wrestling Special Section.

U20 WORLD CHAMPIONSHIPS
Aug. 15-21, 2022 | Sofia, Bulgaria

U.S. Greco-Roman results

55 kg – Jonathan Gurule (Peralta, N.M./NMU-NTC) – 12TH
LOSS Nuristan Suiorkulov (Kyrgyzstan), 7-2

60 kg – Max Black (Castle Rock, Colo./NMU-NTC) – 18TH
LOSS Saeid Esmaeili Leivesi (Iran), 9-0
LOSS Koto Gomi (Japan), 9-0

63 kg – Haiden Drury (Yakima, Wash./Brunson UVRTC) – 15TH
LOSS Ziya Babashov (Azerbaijan), 8-0

67 kg – Robert Perez (Long Beach, Calif./Sunkist Kids/USOPTC) – SEVENTH
WIN Shon Nadorgin (Israel), 8-0
WIN Zsolt Takacs (Hungary), 8-0
LOSS Din Koshkar (Kazakhstan), 3-3

72 kg – Richard Fedalen (Laurel, Md./Warhawks WC) – 11TH
WIN Matthias Hauthaler (Austria), fall
LOSS Georgios Barbanos (Sweden), 13-4

77 kg – Payton Jacobson (Elkhorn, Wisc./Sunkist Kids/NMU-NTC) – EIGHTH
LOSS Yuksel Saricicek (Turkey), 9-1
WIN Diego Macias Torres (Mexico), 8-0
LOSS Khasay Hasanli (Azerbaijan), 3-1

82 kg - Adrian Artsisheuskiy (Brooklyn, N.Y./Elite Wrestling Academy) – SEVENTH
WIN Odysseas Roungeris (Greece), fall 3:36
LOSS Leon Rivalta (Italy), fall

77 kg – Payton Jacobson (Elkhorn, Wisc./Sunkist Kids/NMU-NTC) – EIGHTH
LOSS Yuksel Saricicek (Turkey), 9-1
WIN Diego Macias Torres (Mexico), 8-0
LOSS Khasay Hasanli (Azerbaijan), 3-1

97 kg – Christian Carroll (Elkhart, Ind./Midwest RTC) – 12TH
LOSS Nurmanbet Raimaly Uulu (Kyrgyzstan), 9-7

130 kg – Aden Attao (Boise, Idaho/Suples WC) – BRONZE
WIN Parvesh Parvesh (India), 12-4
WIN Adolf Bazso (Hungary), fall 3:00
LOSS Mykhailo Vyshnyvetskyi (Ukraine), 10-0
WIN Fekry Eissa (Egypt), 11-3

Team standings (top-10)
1. Iran - 174
2. Azerbaijan - 119
3. Ukraine - 93
4. Armenia - 83
5. Turkey - 81
6. Kazakhstan - 78
7. Georgia - 58
8. Moldova - 53
9. Kyrgyzstan - 50
10. Uzbekistan - 44

Medal match results

55 kg
GOLD – Nihad GULUZADE (AZE)
SILVER – Denis MIHAI (ROU)
BRONZE – Taiga ONISHI (JPN)
BRONZE – Nuristan SUIORKULOV (KGZ)

60 kg
GOLD – Saeid ESMAEILI LEIVESI (IRI)
SILVER – Suren AGHAJANYAN (ARM)
BRONZE – Nihat MAMMADLI (AZE)
BRONZE – Sumit SUMIT (IND)

63 kg
GOLD – Iman MOHAMMADI (IRI)
SILVER – Baiaman KARIMOV (KGZ)
BRONZE – Chiezo MARUYAMA (JPN)
BRONZE – Oleh KHALILOV (UKR)

67 kg
GOLD – Kanan ABDULLAZADE (AZE)
SILVER – Nika BROLADZE (GEO)
BRONZE – Din KOSHKAR (KAZ)
BRONZE – Seyed SOHRABI (IRI)

72 kg
GOLD – Gurban GURBANOV (AZE)
SILVER – Alexandru SOLOVEI (MDA)
BRONZE – Irfan MIRZOIEV (UKR)
BRONZE – Amir Ali ABDI (IRI)

77 kg
GOLD – Deni NAKAEV (GER)
SILVER – Yuksel SARICICEK (TUR)
BRONZE – Alexandrin GUTU (MDA)
BRONZE – Samandar BOBONAZAROV (UZB)

82 kg
GOLD - Alireza Azizkhoon MOHMADIPIANI (IRI)
SILVER - Achiko BOLKVADZE (GEO)
BRONZE - Rohit DAHIYA (IND)
BRONZE - Alperen BERBER (TUR)

87 kg
GOLD – Vigen NAZARYAN (ARM)
SILVER – Abolfazl CHOUBANI (IRI)
BRONZE – Maksat SAILAU (KAZ)
BRONZE – Lachin VALIYEV (AZE)

97 kg
GOLD – Ali Ramezanali ABEDIDARZI (IRI)
SILVER – Iussuf MATSIYEV (KAZ)
BRONZE – Richard KARELSON (EST)
BRONZE – Nurmanbet RAIMALY UULU (KGZ)

130 kg

GOLD – Mykhailo VYSHNYVETSKYI (UKR)

SILVER – Fardin HEDAYATI (IRI)

BRONZE – Aden ATTAO (USA)

BRONZE – Temurbek NASIM
USA Wrestling Logo Secondary Stroke

Follow us

MEMBERSHIP

  • Accessibility
  • Site Map
  • Terms of Use , opens in a new tab
  • Privacy Policy , opens in a new tab
  • Ombuds , opens in a new tab

© 2024 USA Wrestling. All Rights Reserved.