NewsUSA WrestlingCollegeUSAW

Liberty leads Grays Harbor in men’s division, as quarterfinals set at NCWA Nationals

by Gary Abbott, USA Wrestling

ALLEN, Texas – No. 1 ranked Liberty’s men’s team leads the standings after the first of three days at the NCWA Nationals, which began Thursday.


Liberty, which pushed 11 athletes into the quarterfinals, has 62.5 points, with No. 4 Grays Harbor at 50 points and eight quarterfinalists. No. 2 Apprentice, with seven quarterfinalists, is in third with 48.5 points.


The NCWA Nationals returns after missing the 2021 season due to the pandemic. This is the 25th annual event, which features non-varsity programs.


All 10 of the No. 1 seeds in the tournament have advanced to Friday’s quarterfinal rounds. The only weight class in which all of the top eight seeds reached the quarterfinals is at 165 pounds.


2020 champions who are in the quarterfinals are Rahsun Lawrence of East Carolina (No. 3 seed at 133), Ty’rae Carter of Texas A&M (No. 1 seed at 149) and Jeffrey Allen of Liberty (No. 1 seed at 235).


Fans can enjoy the action live on FloWrestling.

NCWA NATIONALS

at Allen, Texas, March 10, 2022


Men's quarterfinal pairings


125 pounds

No. 1 Bruno Alves (Apprentice)vs. No. 9 Carlos Dewinter (Penn State WC)

No. 5 Donnie Krissak (Grays Harbor) vs. No. 13 Jaylen Fyffe (Liberty)

No. 3 Dylan Beddow (Springfield Tech) vs. No. 11 Noah Cortez (Grays Harbor)

No. 10 Aydan Sturtevant-rose (Central Michigan WC) vs. No. 2 Dante Mininno (Liberty)


133 pounds

No. 1 Dillon Messick (Apprentice) vs. No. 25 Jeremy Roberts (Grays Harbor)

No. 5 Jakob Jarvis (Linfield) vs. No. 4 Zachary Foote (Iowa State WC)

No. 3 Rahsun Lawrence (East Carolina) vs. No. 6 Michael Gonzalez (Springfield Tech)

No. 7 Cody Castelline (Grand Valley State) vs. No. 2 Logan Robertson (Liberty)


141 pounds

No. 1 Garrett Good (Liberty) vs. No. 9 Elijah-kade Millsaps (Lincoln Memorial)

No. 5 Zachary Ortega (Apprentice) vs. No. 13 Josiah Johnson (Washington State)

No. 3 Gabriel Martinez (Grand Valley State) vs. No. 6 Saul Rocha (Grays Harbor)

No. 10 Thomas Mccane (Florida) vs. No. 2 Raekwon Jackson (Apprentice)


149 pounds

No. 1 Ty'rae Carter (Texas A&M) vs. No. 8 Charles Hudson (Liberty)

No. 5 Beau Beavers (Grand Canyon) vs. No. 13 Parker Watson (Ohio State WC)

No. 3 Andrew Halko (Akron) vs. No. 6 Michael Canada (UNLV)

No. 7 Jordan Robins (Apprentice) vs. No. 2 Joseph Pecaitis (Penn State WC)


157 pounds

No. 1 Zachery Snyder (Toledo) vs. No. 8 Ian Mcilhenny (Liberty)

No. 12 Levi Field (Emory & Henry) vs. No. 4 Yury Pozdneev (Ohio State WC)

No. 3 Moustapha Bal (Ohio State WC) vs. No. 6 Wayne Lamont (Stony Brook)

No. 7 Hayden Mccandless (Florida) vs. No. 2 Nathan Egbalic (UNLV)


165 pounds

No. 1 David Over (Liberty) vs. No. 8 Nicholas Martino (Fresno State WC)

No. 5 Justin Perez (Springfield Tech) vs. No. 4 Benjamin Blickle (Ohio State WC)

No. 3 Calvin Kopstein (James Madison) vs. No. 6 Karter Kares (Grays Harbor)

No. 7 Isaac Manning (Clemson) vs. No. 2 Antonino Tranchida (Macomb CC)


174 pounds

No. 1 Grigol Khochiashvili (Temple) vs. No. 8 Taten Rengel (Big Bend CC)

No. 12 Dylan Zoucha (Wayne State) vs. No. 4 Julian Kennedy (Ottawa-Arizona)

No. 14 Samuel Calvert (M.I.T.) vs. No. 11 John Arentz (Penn State WC)

No. 10 Drew Doscher (Clemson) vs. No. 2 Luke Lardarello (Penn State Mont Alto)


184 pounds

No. 1 Seth Konynenbelt (Grand Valley State) vs. No. 8 Derek Yingling (Slippery Rock)

No. 5 Zion James (Central Florida) vs. No. 4 Graham Carson (Ohio State WC)

No. 3 Desmond Bowers (Grays Harbor) vs. No. 6 Ben Liss (Rutgers WC)

No. 7 Tim Saunders (USC) vs. No. 2 Blake Barrick (Liberty)


197 pounds

No. 1 Sione Halo (Grays Harbor) vs. No. 8 Stephano Magny (Springfield Tech)

No. 5 Joseph Posledni (Grand Valley State) vs. No. 13 Danny Starr (Penn State WC)

No. 3 Matthew Abraham (Toledo) vs. No. 22 Michael Jackson (Allen)

No. 7 Kaleb Kamerer (Slippery Rock) vs. No. 2 Josiah Murphy (Liberty)


235 pounds

No. 1 Jeffrey Allen (Liberty) vs. No. 9 Blaine Nye (Colorado State)

No. 5 Conner Murty (Iowa State WC) vs. No. 4 Zeke Alleman (Dixie State)

No. 3 John Pierce (Apprentice) vs. No. 6 Shawn Conniff (Springfield Tech)

No. 7 Elias Khamisy (Penn State WC) vs. No. 2 Octavio Alejandre (Grays Harbor)


285 pounds

No. 1 Frederick Weaver (Liberty) vs. No. 8 Jervey Sistrunk (Allen)

No. 5 Thomas Hudson (East Carolina) vs. No. 4 Jaden Vilvert (Florida A&M)

No. 3 Caleb Corrigan (Rowan) vs. No. 6 Wade Wheeler (Emory & Henry)

No. 10 Peter Cortapasso (Apprentice) vs. No. 2 Jayson Roy (Michigan WC)

Team Standings (Day 1)

1 Liberty 62.5

2 Grays Harbor 50

3 Apprentice 48.5

4 Central Florida 46.5

5 Ohio State WC 45.5

6 Springfield Tech 44.5

7 UNLV

8 Grand Valley State 40.5

9 Penn State WC 40

10 Ottawa-Arizona 31.5