NewsUSA WrestlingCollegeUSAW

SHOCKER!! Life puts seven into semifinals and are leading nine-time defending champs Grand View at NAIA Nationals

by Gary Abbott, USA Wrestling

The quarterifinals are over at the NAIA Nationals in Wichita, Kansas, and the team standing are a bit of a shocker.


No. 3 ranked Life University is in the lead with 83 points, while nine-time consecutive NAIA national champions and No. 1 Grand View is in second with 75 points.


The competition is not over for the night, as there are additional consolation rounds still going on. This article will be updates after the consolations end.


Life wrestlers in the semifinals are No. 4 seed Brandon Orum (125), No. 3 Randy McCray (125), No. 3 seed Tyree Johnson (141), No. 5 seed Denver Stonecheck (149) , No. 4 seed Sid Ohl (165) , No. 10 seed Asher Eichert (174) and No. 4 seed Zane Lanham (197).


Grand View led in the morning session, but four of Grand View's high seeds were knocked off in the quarterfinals. At 141, No. 2 seed Kendon Lee of Grand View was beaten in sudden victory by No. 7 Ryan Moore of Thomas More. Then at 149, No 4 seed Marty Margolis of Grand View fell to No. 5 Denver Stonecheck of Life, 10-7. After the 149 semifinals were concluded, Life led Grand View by six team points.


Two more high Grand View seeds fell in the upper weights. No. 1 seed Kyle Caldwell was defeated by No. 8 seed Frederick Padilla of Vanguard, 7-0 at 165. Then No. 2 seed Casey Randles was upset by Life’s No. 10 seed Asher Eichert, 8-2 at 174 pounds.


Add in the first round loss by No. 3 seed Ben Lee of Grand View to unseeded Myles Starke of Life, 5-2, and you can see why the heavily favored Grand View team is where it is in the standings.


Grand View sends four to Saturday’s semifinals.

Semifinal pairings


125

1 Justin Portillo (Grand View) vs. 4 Brandon Orum (Life)

2 Lucas Nelson (Brewton-Parker) vs. 3 Randy McCray (Life)


133

1 Matt Gimson (Indiana Tech) vs. 5 Esco Walker (Cumberland)

2 Carson Taylor (Grand View) vs. 3 Conner Gimson (Indiana Tech)


141

1 Baterdene Boldmaa (Doane) vs. 4 Blake Mulkey (Marian)

3 Tyree Johnson (Life) vs. 7 Ryan Moore (Thomas More)


149

Jack Latimer (Arizona Christian) vs. 5 Denver Stonecheck (Life)

6 John Fox (York) vs. Andreus Bond (Southeastern)


157

1 Nolan Saxton (Reinhardt) vs. 5 Wilder Wichman (Thomas More)

2 Derrick Smallwood (Lindsey Wilson) vs. 3 Giovanni Bonilla (Grand View)


165

8 Frederick Padilla (Vanguard) vs. 4 Sid Ohl (Life)

3 Elias Vaoifi (Missouri Valley vs. Kyle Kirkham (Southeastern)


174

1 Brennan Swafford (Graceland) vs. 5 Isaiah Luellen (Baker)

3 Armon Fayyazi (Vanguard) vs. 10 Asher Eichert (Life)


184

9 Tyson Beauperthy (Midland) vs. 4 Tyler Hall (Lindsey Wilson)

6 Drew Sams (Graceland) vs. 2 Eric Vermillion (Indiana Tech)


197

1 Isaac Bartel (Montana State - Northern) vs. 4 Zane Lanham (Life)

2 Trevor Lawson (Lindsey Wilson) vs. 3 Antonio Stewart (Reinhardt)


285

1 Brandon Reed (Lindsey Wilson) vs. 4 Patrick Depiazza (Cumberland)

2 Greg Hagan (Grand View) vs. 3 Aaron Johnson (Cumberlands)

Quarterfinal results


125

1 Justin Portillo (Grand View) won by major decision over 8 Carter Cox (Cumberland) Maj 8-0

4 Brandon Orum (Life) won by major decision over Gage Hudson (Cumberlands) Maj 15-5

3 Randy McCray (Life) won by decision over 6 Isaac Crowell (Southeastern) Dec 6-3

2 Lucas Nelson (Brewton-Parker) won by decision over 7 Daniel Vargas (Doane) Dec 6-4


133

1 Matt Gimson (Indiana Tech) won by fall over 8 Dominick Arellano (Baker) Fall 1:56

5 Esco Walker (Cumberland) won by decision over 4 Nick Kunz (Montana State - Northern) Dec 6-4

3 Conner Gimson (Indiana Tech) won in tie breaker - 1 over 6 Mario Ybarra (Concordia) TB-1 2-1

2 Carson Taylor (Grand View) won by fall over 10 Taylor Vasquez (Morningside) Fall 1:32


141

1 Baterdene Boldmaa (Doane) won by decision over 9 Austin Wallace-Lister (Warner Pacific) Dec 8-3

4 Blake Mulkey (Marian) won by major decision over 12 Bryce Nickel (Cumberlands) Maj 10-2

3 Tyree Johnson (Life) won by decision over 6 Nick Henneman (Lourdes) Dec 6-5

7 Ryan Moore (Thomas More) won in sudden victory - 1 over 2 Kendon Lee (Grand View) SV-1 7-5


149

Jack Latimer (Arizona Christian) won by decision over 9 John Deiner (Morningside) Dec 7-3

5 Denver Stonecheck (Life) won by decision over 4 Marty Margolis (Grand View) Dec 10-7

6 John Fox (York) won by fall over Brock Rodriguez (Providence) Fall 6:12

Andreus Bond (Southeastern) won by decision over 10 Nate Wheeler (Indiana Tech) Dec 6-2


157

1 Nolan Saxton (Reinhardt) won by decision over 8 Brice Coleman (Indiana Tech) Dec 5-3

5 Wilder Wichman (Thomas More) won in sudden victory - 1 over 4 Tanner Abbas (Grand View) SV-1 3-1

3 Giovanni Bonilla (Grand View) won by fall over 6 Jack Bass (Life) Fall 6:51

2 Derrick Smallwood (Lindsey Wilson) won by decision over 7 Israel Casarez (Graceland) Dec 8-2


165

8 Frederick Padilla (Vanguard) won by decision over 1 Kyle Caldwell (Grand View) Dec 7-0

4 Sid Ohl (Life) won by decision over 5 Cole Smith (Cumberland) Dec 10-4

3 Elias Vaoifi (Missouri Valley) won by decision over Elliott Rodgers (Marian) Dec 9-8

Kyle Kirkham (Southeastern) won by decision over David Rubio (Corban) Dec 7-3


174

1 Brennan Swafford (Graceland) won by major decision over 9 Jonah Egli (Morningside) Maj 13-0

5 Isaiah Luellen (Baker) won by decision over 4 Jarod Swank (Cumberlands) Dec 10-7

3 Armon Fayyazi (Vanguard) won in sudden victory - 1 over 6 Mahlic Sallah (Campbellsville) SV-1 3-1

10 Asher Eichert (Life) won by decision over 2 Casey Randles (Grand View) Dec 8-2


184

9 Tyson Beauperthy (Midland) won by decision over Baker Hadwan (Life) Dec 4-3

4 Tyler Hall (Lindsey Wilson) won in tie breaker - 1 over 12 David Richardson (Campbellsville) TB-1 4-3

6 Drew Sams (Graceland) won by decision over Trajan Hurd (Lindsey Wilson) Dec 7-1

2 Eric Vermillion (Indiana Tech) won in sudden victory - 1 over 10 Sam Osho (Marian) SV-1 4-2


197

1 Isaac Bartel (Montana State - Northern) won by tech fall over 8 Carson Savage (Ottawa) TF 18-2

4 Zane Lanham (Life) won by decision over 5 Diallo Matsimella (Life) Dec 2-1

3 Antonio Stewart (Reinhardt) won by fall over 6 Easton Rendleman (Oklahoma City) Fall 6:44

2 Trevor Lawson (Lindsey Wilson) won by decision over 10 Jack Servies (Marian) Dec 6-1


285

1 Brandon Reed (Lindsey Wilson) won by fall over Joel Faglier (Brewton-Parker) Fall 1:49

4 Patrick Depiazza (Cumberland) won by decision over 5 Maleek Caton (Williams Baptist) Dec 3-2

3 Aaron Johnson (Cumberlands) won by decision over 6 Noel Orozco (Eastern Oregon) Dec 6-0

2 Greg Hagan (Grand View) won by fall over 7 Joshua Isaac (Missouri Valley) Fall 2:43

USA Wrestling Logo Secondary Stroke

Follow us

MEMBERSHIP

  • Accessibility
  • Site Map
  • Terms of Use , opens in a new tab
  • Privacy Policy , opens in a new tab
  • Ombuds , opens in a new tab

© 2024 USA Wrestling. All Rights Reserved.