NewsUSA WrestlingCollegeWomenUSAW

Jamestown, Midland, York each have two champions at Lady Warrior Open hosted by Midland

by Gary Abbott, USA Wrestling

Image of Rayana Sahagun of Jamestown, courtesy of Jamestown Athletics.


FREMONT, Nebraska – Three teams claimed two champions at the tough Lady Warrior Open hosted by Midland, NAIA No. 8 Jamestown, NAIA No. 9 Midland and NAIA No. 14 York.


The tournament featured 79 wrestlers from different 16 teams, including programs from the NAIA, NCAA, community college, as well as RTCs and clubs.


Champions from Jamestown were NAIA ranked No. 2 Rayana Sahagun at 109 and NAIA ranked No. 7 Arianna Marrufo.


Sahagun scored a 12-3 decision over Heaven-Leigh Jackson of Indian Hills CC, while Marrufo secured a 10-0 technical fall over Mami Selemani of William Penn. Sahagun was recently named NAIA Women’s Wrestler of the Week after winning the Grand View Open.


Claiming titles for host Midland were NAIA No. 7 Serenity Durham Goree (116) and Mahea Lewis at 155.


Durham Goree pinned unattached Hannah Peterson in 2:56, while Lewis edged York’s Bella Mitchell, 6-4.


The two champions for York were NAIA No. 12 Cameryn Hulbert (143) and Nessa Martinez (170).


Hulbert won a five-athlete round robin, going 4-0 in her matches. Included was a pin over runner-up Celeste Tellez of Indian Hills. Martinez secured a pin over Salima Omari of William Penn in 3:38 in the finals.


Other individual champions were Chalimar Rodriguez of William Penn (101), Victoria Smith of the Best Wrestler WC (130), Alondra Martinez Rosado of Indian Hills CC (136) and unattached Agatha Andrews (190).


Andrews, who is a junior at Jamestown, won her second straight tournament competing unattached, after winning the tough Grand View Open on February 6. Andrews beat her Jamestown teammate Kelly Lacost, 10-0, in the finals bout.

LADY WARRIOR OPEN

At Midland University, Fremont, Neb., February 13.


101 pounds

1st Place - Chalimar Rodriguez of William Penn

2nd Place - Esther Walker of Midland University

3rd Place - Kylie Marlin of York College

4th Place - Annaliz Duran of Indian Hills

5th Place - Ella Whitaker of York College

Kylie Marlin (York College) won by decision over Annaliz Duran (Indian Hills ) (Dec 6-4,11-4)

Chalimar Rodriguez (William Penn) won by fall over Esther Walker (Midland University) (Fall 2:13)

Chalimar Rodriguez (William Penn) won by fall over Ella Whitaker (York College) (Fall 0:26)

Esther Walker (Midland University) won by tech fall over Kylie Marlin (York College) (TF 12-0)

Esther Walker (Midland University) won by tech fall over Ella Whitaker (York College) (TF 10-0)

Chalimar Rodriguez (William Penn) won by fall over Annaliz Duran (Indian Hills ) (Fall 1:52)

Annaliz Duran (Indian Hills ) won by tech fall over Ella Whitaker (York College) (TF 12-2)

Chalimar Rodriguez (William Penn) won by fall over Kylie Marlin (York College) (Fall 0:25)

Kylie Marlin (York College) won by fall over Ella Whitaker (York College) (Fall 0:24)

Esther Walker (Midland University) won by fall over Annaliz Duran (Indian Hills ) (Fall 1:28)


109 pounds

1st Place Match - Rayana Sahagun (University of Jamestown) won by decision over Heaven-Leigh Jackson (Indian Hills ) (Dec 12-3)

3rd Place Match - Claire Payne (York College) won by fall over AnnMarie Hidalgo (University of Jamestown) (Fall 1:12)

116 pounds

1st Place Match - Serenity Durham Goree (Midland University) won by fall over Hannah Peterson (Unattached) (Fall 2:56)

3rd Place Match - Josie Bartishofski (University of Jamestown) won by tech fall over Savannah Kiddoo (Central Methodist University) (TF 12-2)


123 pounds

1st Place Match - Arianna Marrufo (University of Jamestown) won by tech fall over Mami Selemani (William Penn) (TF 10-0)

3rd Place Match - Samantha Weeks (University of Jamestown) won by decision over Ariana Wolkerstorfer (Greensboro College) (Dec 5-2)

130 pounds

1st Place Match - Victoria Smith (Best Wrestler WC) won by fall over Alexandra Baudhuin (University of Jamestown) (Fall 1:50)

3rd Place Match - Tateum Park (Twin Cities Regional Training Center ) won by fall over Corrine Robertson (Ottawa University) (Fall 2:37)

136 pounds

1st Place Match - Alondra Martinez Rosado (Indian Hills ) won by decision over Diana Dzasezeva (Waldorf University) (Dec 14-6)

3rd Place Match - Autumn Flanigan (Twin Cities Regional Training Center ) won by tech fall over Luisita Jara (University of Jamestown) (TF 11-0)

143 pounds

1st Place - Cameryn Hulbert of York College

2nd Place - Celeste Tellez of Indian Hills

3rd Place - Nevaeh Cassidy of Central Methodist University

4th Place - Kim Pollak of Hastings

5th Place - Brittani Burgess of Ottawa University

Cameryn Hulbert (York College) won by fall over Celeste Tellez (Indian Hills ) (Fall 2:18)

Kim Pollak (Hastings) won by tech fall over Brittani Burgess (Ottawa University) (TF 10-0,10-0)

Nevaeh Cassidy (Central Methodist University) won by fall over Brittani Burgess (Ottawa University) (Fall 0:51)

Celeste Tellez (Indian Hills ) won by fall over Kim Pollak (Hastings) (Fall 2:26)

Nevaeh Cassidy (Central Methodist University) won by fall over Kim Pollak (Hastings) (Fall 0:51)

Cameryn Hulbert (York College) won by fall over Brittani Burgess (Ottawa University) (Fall 0:21)

Cameryn Hulbert (York College) won by injury default over Nevaeh Cassidy (Central Methodist University) (Inj. 2:18)

Celeste Tellez (Indian Hills ) won by tech fall over Brittani Burgess (Ottawa University) (TF 12-0)

Celeste Tellez (Indian Hills ) won by injury default over Nevaeh Cassidy (Central Methodist University) (Inj. 0:00)

Cameryn Hulbert (York College) won by fall over Kim Pollak (Hastings) (Fall 1:35)

155 pounds

1st Place Match - Mahea Lewis (Midland University) won by decision over Bella Mitchell (York College) (Dec 6-4)

3rd Place Match - Derriane Jovan Morrison (Ottawa University) won by fall over Berenice Espino (Waldorf University) (Fall 1:02)

170 pounds

1st Place Match - Nesa Martinez (York College) won by fall over Salima Omari (William Penn) (Fall 3:38)

3rd Place Match - Sierra Talmadge (University of Jamestown) won by tech fall over Madi Horn (Twin Cities Regional Training Center ) (TF 11-0)

191 pounds

1st Place Match - Agatha Andrews (Unattached) won by tech fall over Kelly Lacost (University of Jamestown) (TF 10-0)

3rd Place Match - Sofia Rubio (Indian Hills ) and Annalease Barraza (Indian Hills) double forfeit, both place fourth