USAWCollegeWomen

Women’s College Opens over weekend: Events held in Missouri, Michigan, Georgia, Ontario and Oregon

by Gary Abbott, USA Wrestling

Madeline Kubicki (143) was one of five Presbyterian College champions at the Robert Horton Memorial, held at Emmanuel. (Photo by Presbyterian College Athletics)

Each week as appropriate, USA Wrestling will post the results from women’s college open tournaments from the weekend.


This week, there were five competitions spread out across the nation that included U.S. women’s college athletes, including one in Canada. This included the Missouri Baptist Open at Missouri Baptist University (MO), the Alma Open at Alma College (MI), Robert Horton Open at Emmanuel College (GA), the Guelph Open at Guelph University (ONT, CAN) and the Boxer Open at Pacific University (OR).


Missouri Baptist Open at Missouri Baptist

Saturday, Jan. 20

Summary: NCAA No. 4 McKendree won five consecutive titles for the top performance at the Missouri Baptist Open. Individual champions for the Bearcasts were Julia Vidallon (116), Nichole Moore (123), Cameron Guerin (130), Alexandra Szkotnicki (136) and Viktorya Torres (143). Host Missouri Baptist, ranked No. 10 in the NAIA, had three champions of its own, Alyssa Quezaire (101)., Josette Partney (155) and Faith Macharia (170). Other individual champions were Alyssa Valdivia of NCAA No. 11 William Jewell College (109) and Andjela Prijovic of NAIA No. 3 Grand View (191).


101

1st Place - Alyssa Quezaire of Missouri Baptist University

2nd Place - Kiona Conner of McKendree University

3rd Place - Megan Valdez of Lindenwood University

4th Place - Mana Chanthasone of Chadron

5th Place - Britley Lopez of Chadron

6th Place - Vianey Hernandez of Quincy

Alyssa Quezaire (Missouri Baptist University) won by tech fall over Vianey Hernandez (Quincy) (TF 10-0)

Mana Chanthasone (Chadron) won by decision over Britley Lopez (Chadron) (Dec 12-4)

Kiona Conner (McKendree University) won by tech fall over Megan Valdez (Lindenwood University) (TF 10-0)

Alyssa Quezaire (Missouri Baptist University) won by fall over Megan Valdez (Lindenwood University) (Fall 4:12)

Kiona Conner (McKendree University) won by tech fall over Mana Chanthasone (Chadron) (TF 10-0)

Britley Lopez (Chadron) won by fall over Vianey Hernandez (Quincy) (Fall 2:05)

Alyssa Quezaire (Missouri Baptist University) won by fall over Kiona Conner (McKendree University) (Fall 1:46)

Mana Chanthasone (Chadron) won by tech fall over Vianey Hernandez (Quincy) (TF 10-0)

Megan Valdez (Lindenwood University) won by fall over Britley Lopez (Chadron) (Fall 1:30)

Alyssa Quezaire (Missouri Baptist University) won by fall over Britley Lopez (Chadron) (Fall 0:50)

Megan Valdez (Lindenwood University) won by decision over Mana Chanthasone (Chadron) (Dec 9-4)

Kiona Conner (McKendree University) won by tech fall over Vianey Hernandez (Quincy) (TF 10-0)

Alyssa Quezaire (Missouri Baptist University) won by fall over Mana Chanthasone (Chadron) (Fall 0:48)

Kiona Conner (McKendree University) won by fall over Britley Lopez (Chadron) (Fall 3:34)

Megan Valdez (Lindenwood University) won by fall over Vianey Hernandez (Quincy) (Fall 1:15)


109

1st Place Match - Alyssa Valdivia (William Jewell College) won by decision over Natalie Majer (Carthage College) (Dec 12-6)

3rd Place Match - Pauline Granados (McKendree University) won by fall over Judy Sandoval (Grand View) (Fall 4:13)

5th Place Match - Alyssa King (Missouri Baptist University) won by forfeit over Kate Cooper (Lindenwood University) (FF)


116

1st Place Match - Julia Vidallon (McKendree University) won by decision over Caitlyn Thorne (Lindenwood University) (Dec 7-4)

3rd Place Match - Morgan Johnson (Unattached ) won by forfeit over Shammilka Miranda Diaz (Indian Hills ) (FF)

5th Place Match - Trinity Pendergrass (Quincy) won by fall over Rose Le (William Jewell College) (Fall 4:14)


123

1st Place Match - Nichole Moore (McKendree University) won by tech fall over Alexandra Waitsman (William Jewell College) (TF 11-0)

3rd Place Match - Emarie Bolosan (William Jewell College) won by fall over Victoria Perales (Grand View) (Fall 1:46)

5th Place Match - Allison Hynes (Central Methodist University) won by forfeit over Angelica Vicente (Indian Hills )


130

1st Place Match - Cameron Guerin (McKendree University) won by fall over Cayden Condit (Lindenwood University) (Fall 1:56)

3rd Place Match - Jennifer Soto (McKendree University) won by tech fall over Hayley Gilson (Lindenwood University) (TF 10-0)

5th Place Match - Nonnie Justice (Central Methodist University) won by forfeit over Sophia Mirabella (McKendree University) (FF)


136

1st Place Match - Alexandra Szkotnicki (McKendree University) won by fall over Estella Gutches (McKendree University) (Fall 2:21)

3rd Place Match - Madeline Barton (Quincy) won by forfeit over Lilly Gough (Central Methodist University) (FF)

5th Place Match - Aremie Steele (Grand View) and Madyson Gray (Grand View) (DFF)


143

1st Place Match - Viktorya Torres (McKendree University) won by decision over Tiyahna Askew (Missouri Baptist University) (Dec 8-0)

3rd Place Match - Rebecca Strong (Lindenwood University) won by decision over Krista Warren (Grand View) (Dec 6-4)

5th Place Match - Solana Mottola (McKendree University) won by decision over Haidyn Snyder (Grand View) (Dec 8-2)


155

1st Place Match - Josette Partney (Missouri Baptist University) won by tech fall over Ruby Rios (McKendree University) (TF 11-0)

3rd Place Match - Jazmine Garcia (Indian Hills ) won by fall over Niyasia McCampbell (Lakeland University) (Fall 0:33)

5th Place Match - Ja`Nya Banks (Indian Hills ) won by forfeit over Lillian Freitas (McKendree University) (FF)


170

1st Place Match - Faith Macharia (Missouri Baptist University) won by fall over Emma Thomas (Lindenwood University) (Fall 0:55)

3rd Place Match - Maria Arellano (Chadron) won by fall over Tanihya Wilson (Indian Hills ) (Fall 0:55)

5th Place Match - Chontel Griffin (Indian Hills ) won by decision over Jayla Jones (Quincy) (Dec 7-2)


191

1st Place Match - Andjela Prijovic (Grand View) won by decision over Sara Lake (Lindenwood University) (Dec 3-1)

3rd Place Match - Rewa Chababo (University of the Ozarks) won by fall over Khalila Corry (Lakeland University) (Fall 1:12)

5th Place Match - Kamila Montenegro (Chadron) won by forfeit over Norma Alejandro (Indian Hills ) (FF)

Alma Open at Alma

Saturday, Jan. 20

Summary: The program with the most individual champions at the Alma Open was a club of talented Michigan high school stars, the Michigan Revolution, with three champions: Alexis Lazar (130), Kaili Manuel (155) and Amarisa Manuel (170). Two college programs had two champions each, NCAA No. 15 Northern Michigan and NCAA Alma College. Northern Michigan champions were Zhivanna Magdaleno (123) and Alissa Caltagirone (143). Alma individual champions were Chloe Colton (116) and Cassidee Easey (191). Other individual champions were Jenavi Alejandro of NCAA No. 18 Tiffin (109) and Madison Small of NCAA Trine (136).


109

1st Place - Jenavi Alejandro of Tiffin University

2nd Place - Riley Morrison of Trine University

3rd Place - Mackenzie Burger of Alma College

4th Place - Trinity Valentin of Northern Michigan University

5th Place - Celeste Welch of Alma College

6th Place - Caroline Martinez of Rochester University

Mackenzie Burger (Alma College) won by fall over Caroline Martinez (Rochester University) (Fall 0:18)

Jenavi Alejandro (Tiffin University) won by fall over Riley Morrison (Trine University) (Fall 1:33)

Trinity Valentin (Northern Michigan University) won by decision over Celeste Welch (Alma College) (Dec 6-4)

Mackenzie Burger (Alma College) won by fall over Celeste Welch (Alma College) (Fall 0:57)

Riley Morrison (Trine University) won by fall over Trinity Valentin (Northern Michigan University) (Fall 0:46)

Jenavi Alejandro (Tiffin University) won by tech fall over Caroline Martinez (Rochester University) (TF 10-0)

Mackenzie Burger (Alma College) won by tech fall over Trinity Valentin (Northern Michigan University) (TF 12-0)

Riley Morrison (Trine University) won by fall over Caroline Martinez (Rochester University) (Fall 0:36)

Jenavi Alejandro (Tiffin University) won by fall over Celeste Welch (Alma College) (Fall 0:12)

Jenavi Alejandro (Tiffin University) won by tech fall over Mackenzie Burger (Alma College) (TF 10-0)

Riley Morrison (Trine University) won by fall over Celeste Welch (Alma College) (Fall 1:33)

Trinity Valentin (Northern Michigan University) won by tech fall over Caroline Martinez (Rochester University) (TF 10-0)

Riley Morrison (Trine University) won by decision over Mackenzie Burger (Alma College) (Dec 10-8)

Jenavi Alejandro (Tiffin University) won by fall over Trinity Valentin (Northern Michigan University) (Fall 1:46)

Celeste Welch (Alma College) won by fall over Caroline Martinez (Rochester University) (Fall 1:52)


116

1st Place - Chloe Colton of Alma College

2nd Place - Elizabeth Palmer of Davenport University

3rd Place - Michelle Sanchez of Trine University

Elizabeth Palmer (Davenport University) won by decision over Michelle Sanchez (Trine University) (Dec 6-3)

Chloe Colton (Alma College) won by fall over Elizabeth Palmer (Davenport University) (Fall 2:08)

Chloe Colton (Alma College) won by decision over Michelle Sanchez (Trine University) (Dec 3-1)


123

1st Place - Zhivanna Magdaleno of Northern Michigan University

2nd Place - Michaela Dykes of Trine University

3rd Place - Madelin Allen of Tiffin University

4th Place - Kylie Berringer of Rochester University

5th Place - Isobel Wharff of Grand Valley State University Wrestling Club

6th Place - Keegan Gonzalez of Alma College

Madelin Allen (Tiffin University) won by tech fall over Kylie Berringer (Rochester University) (TF 14-4)

Michaela Dykes (Trine University) won by tech fall over Isobel Wharff (Grand Valley State University Wrestling Club) (TF 11-0)

Zhivanna Magdaleno (Northern Michigan University) won by fall over Keegan Gonzalez (Alma College) (Fall 1:48)

Madelin Allen (Tiffin University) won by fall over Keegan Gonzalez (Alma College) (Fall 2:14)

Zhivanna Magdaleno (Northern Michigan University) won by tech fall over Michaela Dykes (Trine University) (TF 12-0)

Kylie Berringer (Rochester University) won by tech fall over Isobel Wharff (Grand Valley State University Wrestling Club) (TF 10-0)

Zhivanna Magdaleno (Northern Michigan University) won by fall over Madelin Allen (Tiffin University) (Fall 1:08)

Michaela Dykes (Trine University) won by fall over Kylie Berringer (Rochester University) (Fall 4:47)

Isobel Wharff (Grand Valley State University Wrestling Club) won by fall over Keegan Gonzalez (Alma College) (Fall 1:57)

Madelin Allen (Tiffin University) won by fall over Isobel Wharff (Grand Valley State University Wrestling Club) (Fall 4:04)

Keegan Gonzalez (Alma College) won by fall over Michaela Dykes (Trine University) (Fall 1:42)

Zhivanna Magdaleno (Northern Michigan University) won by tech fall over Kylie Berringer (Rochester University) (TF 11-0)

Michaela Dykes (Trine University) won by tech fall over Madelin Allen (Tiffin University) (TF 10-0)

Zhivanna Magdaleno (Northern Michigan University) won by forfeit over Isobel Wharff (Grand Valley State University Wrestling Club) (FF)

Kylie Berringer (Rochester University) won by fall over Keegan Gonzalez (Alma College) (Fall 0:53)


130

1st Place - Alexis Lazar of Michigan Revolution

2nd Place - Sharon Leon of Northern Michigan University

3rd Place - Alexandria Sparks of Rochester University

Alexis Lazar (Michigan Revolution) won by fall over Sharon Leon (Northern Michigan University) (Fall 2:33)

Alexis Lazar (Michigan Revolution) won by fall over Alexandria Sparks (Rochester University) (Fall 2:51)

Sharon Leon (Northern Michigan University) won by fall over Alexandria Sparks (Rochester University) (Fall 1:07)


136

1st Place - Madison Small of Trine University

2nd Place - Jackie Dietz of Alma College

3rd Place - Samantha Chaon of Northern Michigan University

4th Place - Tatiana Bermudez of Tiffin University

Jackie Dietz (Alma College) won by fall over Tatiana Bermudez (Tiffin University) (Fall 1:37)

Madison Small (Trine University) won by decision over Samantha Chaon (Northern Michigan University) (Dec 9-0)

Samantha Chaon (Northern Michigan University) won by fall over Tatiana Bermudez (Tiffin University) (Fall 1:46)

Madison Small (Trine University) won by decision over Jackie Dietz (Alma College) (Dec 5-0)

Madison Small (Trine University) won by fall over Tatiana Bermudez (Tiffin University) (Fall 0:43)

Jackie Dietz (Alma College) won by decision over Samantha Chaon (Northern Michigan University) (Dec 7-4)


143

1st Place Match - Alissa Caltagirone (Northern Michigan University) won by decision over Marisa Angelos (Northern Michigan University) (Dec 5-5)

3rd Place Match - Belicia Manuel (Michigan Revolution) won by tech fall over Natalie Kutzli (Rochester University) (TF 10-0)

5th Place Match - Michael Hamp (Unattached-Rochester) won by decision over Abigail Miller (Tiffin University) (Dec 6-4)


155

1st Place Match - Kaili Manuel (Michigan Revolution) won by tech fall over Najeh Russo (Rochester University) (TF 12-1)

3rd Place Match - Erin Martin (Tiffin University) won by fall over Hailey Budney (Trine University) (Fall 4:16)

5th Place Match - Jenna Filieri (Northern Michigan University) won by tech fall over Emma Reckner (Northern Michigan University) (TF 10-0)


170

1st Place - Amarisa Manuel of Michigan Revolution

2nd Place - Abigale Swanson of Northern Michigan University

3rd Place - Sidney Ramos of Tiffin University

4th Place - Mickaela Keane of Northern Michigan University

5th Place - Ruby Joseph of Northern Michigan University

6th Place - Madesyn Wheaton of Alma College

Sidney Ramos (Tiffin University) won by decision over Ruby Joseph (Northern Michigan University) (Dec 8-6)

Amarisa Manuel (Michigan Revolution) won by fall over Madesyn Wheaton (Alma College) (Fall 0:48)

Abigale Swanson (Northern Michigan University) won by decision over Mickaela Keane (Northern Michigan University) (Dec 9-2)

Sidney Ramos (Tiffin University) won by decision over Abigale Swanson (Northern Michigan University) (Dec 7-0)

Amarisa Manuel (Michigan Revolution) won by decision over Mickaela Keane (Northern Michigan University) (Dec 9-7)

Ruby Joseph (Northern Michigan University) won by fall over Madesyn Wheaton (Alma College) (Fall 1:32)

Mickaela Keane (Northern Michigan University) won by decision over Sidney Ramos (Tiffin University) (Dec 3-1)

Amarisa Manuel (Michigan Revolution) won by tech fall over Ruby Joseph (Northern Michigan University) (TF 12-0)

Abigale Swanson (Northern Michigan University) won by tech fall over Madesyn Wheaton (Alma College) (TF 12-2)

Sidney Ramos (Tiffin University) won by fall over Madesyn Wheaton (Alma College) (Fall 1:52)

Amarisa Manuel (Michigan Revolution) won by fall over Abigale Swanson (Northern Michigan University) (Fall 1:19)

Mickaela Keane (Northern Michigan University) won by decision over Ruby Joseph (Northern Michigan University) (Dec 3-1)

Amarisa Manuel (Michigan Revolution) won by tech fall over Sidney Ramos (Tiffin University) (TF 10-0)

Mickaela Keane (Northern Michigan University) won by tech fall over Madesyn Wheaton (Alma College) (TF 10-0)

Abigale Swanson (Northern Michigan University) won by fall over Ruby Joseph (Northern Michigan University) (Fall 2:28)


191

1st Place - Cassidee Easey of Alma College

2nd Place - Ashton Francis of Trine University

Cassidee Easey (Alma College) won by fall over Ashton Francis (Trine University) (Fall 1:32)

Cassidee Easey (Alma College) won by fall over Ashton Francis (Trine University) (Fall 1:05)

Robert Horton Open at Emmanuel

Sunday, Jan. 21

Summary: Host Emmanuel College, ranked No. 23 in the NCAA, won the team standings at the Robert Horton Open  with 153 points, followed in second by NCAA No. 15 Presbyterian with 130 points and third by NCAA Mount Olive with 111.5 points. Presbyterian had the most individual champions with five: Chiara Barbieri (101), Cassia Zammit (130), Maddie Kubicki (143), Henlee Haynes (170) and Ella Beam (191). Emmanuel had two champions of their own, Karissa Turnwall (116) and Gianna Anaya (136). NCAA Mount Olive also had a pair of champions, Samantha Miller (109) and  Nia Miranda (155). The other individual champion was Josie Davis of NAIA No. 7 Campbellsville (123).


101

1st Place Match - Chiara Barbieri (Presbyterian College) won by tech fall over Jeulenea Khang (University of Mount Olive) (TF 10-0)

3rd Place Match - Hope Eastes (Emmanuel College) won by tech fall over Kiley McNerney (Campbellsville University) (TF 12-1)


109

1st Place Match - Samantha Miller (University of Mount Olive) won by tech fall over Giavanna Ablonsky (Emmanuel College) (TF 10-0)

3rd Place Match - Gabrielle Medeiros (Campbellsville University) won by fall over Haley Zinninger (Emmanuel College) (Fall 2:33)


116

1st Place Match - Karissa Turnwall (Emmanuel College) won by tech fall over Icart Galumette (Campbellsville University) (TF 11-0)

3rd Place Match - Chloe Ayres (Princeton) won by tech fall over Charlee Shuler (Presbyterian College) (TF 10-0)


123

1st Place Match - Josie Davis (Campbellsville University) won by fall over Alyssa Mahan (Presbyterian College) (Fall 5:12)

3rd Place Match - Makayla Correa (Emmanuel College) won by decision over Evelyne Vazquez (Emmanuel College) (Dec 14-8)


130

1st Place Match - Cassia Zammit (Presbyterian College) won by tech fall over Isabella Hoffman (Emmanuel College) (TF 12-0)

3rd Place Match - Brielle Bibla (University of Mount Olive) won by fall over Olivia Messerly (Campbellsville University) (Fall 2:03)


136

1st Place Match - Gianna Anaya (Emmanuel College) won by decision over Gabriella Perez (Campbellsville University) (Dec 4-4)

3rd Place Match - Iyanna Crawford (Unattached) won by injury default over Addison Messerly (Unattached) (Inj. 0:00)


143

1st Place Match - Maddie Kubicki (Presbyterian College) won by fall over Emma Walker (Campbellsville University) (Fall 1:11)

3rd Place Match - Skie Roulo (Emory & Henry) won by fall over Shani Tyson (Life) (Fall 2:44)


155

1st Place Match - Nia Miranda (University of Mount Olive) won by fall over Josselinne Campos (Lindsey Wilson) (Fall 5:18)

3rd Place Match - Aalijah Pineda (Unattached ) won by fall over Molly Keller (Emory & Henry) (Fall 5:35)


170

1st Place Match - Henlee Haynes (Presbyterian College) won by fall over Alyssa Arana (Emmanuel College) (Fall 4:32)

3rd Place Match - Ta`Niya Roberts (Presbyterian College) won by decision over Riauna Lugo (Huntingdon College) (Dec 4-4)


191

1st Place Match - Ella Beam (Presbyterian College) won by tech fall over Jada Arnold (University of Mount Olive) (TF 10-0)

3rd Place Match - Jane Allen (Life) won by fall over Shanna Archuelta (Emmanuel College) (Fall 5:48)


Team Standings

1             Emmanuel College            153.0

2             Presbyterian College         130.5

3             University of Mount Olive 111.5

4             Emory & Henry 44.5

5             Life        38.5

6             Huntingdon College          26.0

7             Lindsey Wilson   21.0

8             Unattached          15.0

9             Lincoln Memorial University          14.5

10           Princeton             12.5

Guelph Open at Guelph, ON, Canada

Sunday, Jan. 21

Summary: NCAA No. 18 East Stroudsburg and NCAA No. 24 Adrian went north of the border to compete in the Guelph Open in Ontario, Canada. In the unofficial women’s standings, East Stroudsburg was first with 42 points and Adrian was sixth with 17 points. In its first international event, East Stroudsburg had a pair of champions, Mia Macaluso (55 kg) and Zoe Gress (59 kg). Adrian did not have a champion, but was led by 68 kg runner-up Nyla Burgess, who was among four Adrian placewinners.


50 KG

1st Place Match - Jade Dufour (Montreal WC) won by decision over Madison Parks (London-Western WC) (Dec 13-8)

3rd Place Match - Samantha Romero (Brock WC) won by decision over Jess Hong (Carleton University) (Dec 3-0)

5th Place Match - Kelyn Young (Guelph University) won by decision over Olivia Klein (East Stroudsburg University ) (Dec 7-1)


53 KG

1st Place Match - Serena Di Bennedetto (McMaster University) won by decision over SueAnne Harms (U of Saskatchewan) (Dec 14-11)

3rd Place Match - Sierra Mullin (U of Saskatchewan) won by decision over Carleigh Czerneski (Adrian College) (Dec 5-2)

5th Place Match - Natalie Dunn (East Stroudsburg University ) won by forfeit over Emily Klein (East Stroudsburg University ) (FF)


55KG

1st Place Match - Mia Macaluso (East Stroudsburg University ) won by fall over Waverly KaneLong (East Stroudsburg University ) (Fall 1:13)

3rd Place Match - Angela LoRusso (Adrian College) won by tech fall over Carmela Cancelmo (East Stroudsburg University ) (TF 12-0)

5th Place Match - Cadence Howard (East Stroudsburg University ) won by injury default over Laurence Lescadre (CLIC) (Inj. 0:00)


57KG

1st Place - Mia Friesen of Brock University

2nd Place - Laurence Beauregard of Montreal WC

3rd Place - Gabby Baker of East Stroudsburg University

4th Place - Senuki Dasanayaki of McMaster University

Mia Friesen (Brock University) won by tech fall over Gabby Baker (East Stroudsburg University ) (TF 10-0)

Laurence Beauregard (Montreal WC) won by fall over Senuki Dasanayaki (McMaster University) (Fall 0:41)

Laurence Beauregard (Montreal WC) won by tech fall over Gabby Baker (East Stroudsburg University ) (TF 10-0)

Mia Friesen (Brock University) won by tech fall over Senuki Dasanayaki (McMaster University) (TF 11-0)

Gabby Baker (East Stroudsburg University ) won by fall over Senuki Dasanayaki (McMaster University) (Fall 0:25)

Mia Friesen (Brock University) won by decision over Laurence Beauregard (Montreal WC) (Dec 3-3)


59KG

1st Place Match - Zoe Gress (East Stroudsburg University ) won by fall over Macy Malysiak (McMaster University) (Fall 1:03)

3rd Place Match - Michaela Rankin (Brock University) won by tech fall over Ruth Ansah (East Stroudsburg University ) (TF 10-0)

5th Place Match - Caitlin Clatney (U of Saskatchewan) won by fall over Olivia Litchi (McMaster University) (Fall 1:12)


62KG

1st Place Match - Miki Rowbottom (Dinos WC) won by decision over Ella Doornaert (Western University) (Dec 8-1)

3rd Place Match - Bronwyn Macgregor (Brock University) won by tech fall over Jonelle Clarke (Western University) (TF 12-2)

5th Place Match - Angela Aalbers (U of Saskatchewan) won by fall over Rachel Degiulio (East Stroudsburg University ) (Fall 0:11)


65KG

1st Place Match - Mansi Asthana (Independent WC) won by tech fall over Angelina Hiller (East Stroudsburg University ) (TF 10-0)

3rd Place Match - Alyah Mayali (U of Toronto) won by decision over Lauren Chew (Guelph University) (Dec 8-0)

5th Place Match - Nahomi Marmolejo (Adrian College) won by decision over Anna Gick (McMaster University) (Dec 3-2)


68KG

1st Place Match - Aleah Nickel (EWC Bears) won by decision over Nyla Burgess (Adrian College) (Dec 10-2)

3rd Place Match - Ellise Daynes (Dinos WC) won by tech fall over Paityn Delong (East Stroudsburg University ) (TF 10-0)

5th Place Match - Myah Clatney (U of Saskatchewan) won by fall over Mel Morrish (Algoma University) (Fall 0:48)


72KG

1st Place - Andrea Franko of EWC Bears

2nd Place - Tehani Blais of McMaster University

3rd Place - Natalie Vecchio of McMaster University

4th Place - Jade Huerta of East Stroudsburg University

5th Place - Kira Buck of Algoma University

Natalie Vecchio (McMaster University) won by decision over Andrea Franko (EWC Bears) (Dec 16-12)

Jade Huerta (East Stroudsburg University ) won by fall over Kira Buck (Algoma University) (Fall 1:56)

Tehani Blais (McMaster University) won by fall over Jade Huerta (East Stroudsburg University ) (Fall 0:43)

Andrea Franko (EWC Bears) won by fall over Kira Buck (Algoma University) (Fall 0:47)

Tehani Blais (McMaster University) won by tech fall over Kira Buck (Algoma University) (TF 10-0)

Natalie Vecchio (McMaster University) won by decision over Jade Huerta (East Stroudsburg University ) (Dec 12-8)

Tehani Blais (McMaster University) won by tech fall over Natalie Vecchio (McMaster University) (TF 12-0)

Andrea Franko (EWC Bears) won by fall over Jade Huerta (East Stroudsburg University ) (Fall 0:00)

Andrea Franko (EWC Bears) won by fall over Tehani Blais (McMaster University) (Fall 2:38)

Natalie Vecchio (McMaster University) won by fall over Kira Buck (Algoma University) (Fall 4:02)


76KG

1st Place - Brianna Fraser of Brock University

2nd Place - Vianne Rouleau of EWC Bears

3rd Place - Faith Telford of London-Western WC

4th Place - Mary Adakwa of Guelph University

5th Place - Alecsandra Vlad of Carleton University

Vianne Rouleau (EWC Bears) won by fall over Faith Telford (London-Western WC) (Fall 2:48)

Mary Adakwa (Guelph University) won by tech fall over Alecsandra Vlad (Carleton University) (TF 15-1)

Brianna Fraser (Brock University) won by fall over Alecsandra Vlad (Carleton University) (Fall 0:24)

Vianne Rouleau (EWC Bears) won by fall over Mary Adakwa (Guelph University) (Fall 2:00)

Brianna Fraser (Brock University) won by fall over Mary Adakwa (Guelph University) (Fall 0:40)

Faith Telford (London-Western WC) won by fall over Alecsandra Vlad (Carleton University) (Fall 1:10)

Brianna Fraser (Brock University) won by fall over Faith Telford (London-Western WC) (Fall 0:31)

Vianne Rouleau (EWC Bears) won by tech fall over Alecsandra Vlad (Carleton University) (TF 10-0)

Brianna Fraser (Brock University) won by fall over Vianne Rouleau (EWC Bears) (Fall 2:52)

Faith Telford (London-Western WC) won by fall over Mary Adakwa (Guelph University) (Fall 1:55)


83KG

1st Place Match - Myah Phillips (U of Saskatchewan) won by tech fall over Paige Baynham (Western University) (TF 10-0)

3rd Place Match - Lilah Fraser (Algoma University) won by fall over Vanessa Fonrose (McMaster University) (Fall 2:38)

5th Place Match -Marthe Laplante-Brady (Queen`s University) won by fall over Saskia Ramaischrand (McMaster University) (Fall 1:13)


Team Standings

1             East Stroudsburg University            42.0

2             McMaster University         31.0

3             Brock University 30.0

4             EWC Bears          27.0

5             U of Saskatchewan            23.0

6             Adrian College    17.0

7             Montreal WC       17.0

8             Dinos WC            15.0

9             Western University            14.0

10           London-Western WC         12.0

Boxer Open at Pacific

Sunday, Jan. 21

Summary: NAIA Evergreen State had the most individual champions at the Boxer Open with six, the only team with more than on champion. Claiming titles for Evergreen State were Nizhoni Tallman (109), Ellabelle Taylor (123), Erica Grant (130), Flor Parker Borrero (155), Viktoriya Dovhoruka (171) and Jazlind Warren (235). Five other teams had one champion:  Aphrodite Ayala of NAIA Simpson (101), Irma Retano of NAIA Eastern Oregon (116), Audrey Diaz of NCAA No. 12 Pacific (136), Alice Rickett of NCAA Linfield (143) and Renaeh Ureste of NWAC Grays Harbor College (190)


101

1st Place - Aphrodite Ayala of Simpson University (CA)

2nd Place - Virginia Tolman of Treasure Valley Community College

Aphrodite Ayala (Simpson University (CA)) won by fall over Virginia Tolman (Treasure Valley Community College) (Fall 1:14)


109

1st Place - Nizhoni Tallman of Evergreen State

2nd Place - Natalie Johnson of Big Bend Community College

3rd Place - Jacqueline Palacencia of Simpson University (CA)

4th Place - Eden Lopez of Gray Harbor College

5th Place - Shelby Bell of Eastern Oregon University

Natalie Johnson (Big Bend Community College) won by tech fall over Jacqueline Palacencia (Simpson University (CA)) (TF 15-4)

Nizhoni Tallman (Evergreen State) won by fall over Shelby Bell (Eastern Oregon University) (Fall 1:21)

Nizhoni Tallman (Evergreen State) won by fall over Jacqueline Palacencia (Simpson University (CA)) (Fall 3:55)

Natalie Johnson (Big Bend Community College) won by fall over Eden Lopez (Gray Harbor College) (Fall 0:31)

Jacqueline Palacencia (Simpson University (CA)) won by decision over Eden Lopez (Gray Harbor College) (Dec 10-1)

Shelby Bell (Eastern Oregon University) won by fall over Natalie Johnson (Big Bend Community College) (Fall 1:35)

Jacqueline Palacencia (Simpson University (CA)) won by decision over Shelby Bell (Eastern Oregon University) (Dec 6-1)

Nizhoni Tallman (Evergreen State) won by fall over Eden Lopez (Gray Harbor College) (Fall 1:06)


116

1st Place - Irma Retano of Eastern Oregon University

2nd Place - Alexia Fabian of Evergreen State

3rd Place - Aliya Hammons of Gray Harbor College

4th Place - Sierra Gonzales of Eastern Oregon University

Alexia Fabian (Evergreen State) won by decision over Sierra Gonzales (Eastern Oregon University) (Dec 3-0)

Irma Retano (Eastern Oregon University) won by tech fall over Aliya Hammons (Gray Harbor College) (TF 10-0)

Alexia Fabian (Evergreen State) won by tech fall over Aliya Hammons (Gray Harbor College) (TF 12-2)

Irma Retano (Eastern Oregon University) won by tech fall over Sierra Gonzales (Eastern Oregon University) (TF 11-0)

Irma Retano (Eastern Oregon University) won by tech fall over Alexia Fabian (Evergreen State) (TF 10-0)

Aliya Hammons (Gray Harbor College) won by fall over Sierra Gonzales (Eastern Oregon University) (Fall 3:22)


123

1st Place Match - Ellabelle Taylor (Evergreen State) won by tech fall over Kadence Beck (Eastern Oregon University) (TF 10-0)

3rd Place Match - Paige Chafin (Eastern Oregon University) won by fall over Victoriana Kim (Southwestern Oregon CC) (Fall 2:43)

5th Place Match - Madison Kalamu (Southwestern Oregon CC) won by forfeit over Alexandria Kauffman-Templeton (Gray Harbor College) (FF)


130

1st Place Match - Erica Grant (Evergreen State) won by tech fall over Maysa Brown (Gray Harbor College) (TF 12-2)

3rd Place Match - Anna Rodriguez (Eastern Oregon University) won by decision over Brooke Cicierski (Eastern Oregon University) (Dec 6-0)

5th Place Match - Venelle Imbi (Pacific University) won by decision over Aly Sanchez (Eastern Oregon University) (Dec 10-4)


136

1st Place Match - Audrey Diaz (Pacific University) won by decision over Lexie Garza (Eastern Oregon University) (Dec 5-4)

3rd Place Match - Abby Varaday (Unattached) won by fall over Marissa Riojas (Gray Harbor College) (Fall 4:10)

5th Place Match - Elizabeth Patana (Gray Harbor College) won by fall over Sitlaly Macias (Eastern Oregon University) (Fall 3:58)


143

1st Place Match - Alice Rickett (Linfield University) won by tech fall over Elise Scrafford (Evergreen State) (TF 13-2)

3rd Place Match - Nayeli Maston (Eastern Oregon University) won by fall over Klaira Flatt (Linfield University) (Fall 4:17)

5th Place Match - Alondra Hernandez (Simpson University (CA)) won by forfeit over Alioz Mason (Factory Wrestling Club) (FF)


155

1st Place Match - Flor Parker Borrero (Evergreen State) won by fall over Liv Wieber (Eastern Oregon University) (Fall 1:37)

3rd Place Match - Jocelyn Velasco (Eastern Oregon University) won by fall over Ayana Medina (Linfield University) (Fall 2:05)

5th Place Match - Paige Beals (Pacific University) won by tech fall over Hailey-Jade Omoso (Simpson University (CA)) (TF 10-0)


171

1st Place Match - Viktoriya Dovhoruka (Evergreen State) won by decision over Samantha Meyers (Big Bend Community College) (Dec 8-2)

3rd Place Match - Isabella Renner (Pacific University) won by forfeit over Anna McDougal (Eastern Oregon University) (FF)

5th Place Match - Nancy Frayle (Gray Harbor College) won by injury default over Sofia Aragon (Pacific University) (Inj. 0:00)


190

1st Place - Renaeh Ureste of Gray Harbor College

2nd Place - Trinity Tafoya of Eastern Oregon University

3rd Place - Amara Halverson of Eastern Oregon University

Renaeh Ureste (Gray Harbor College) won by fall over Amara Halverson (Eastern Oregon University) (Fall 0:52)

Trinity Tafoya (Eastern Oregon University) won by fall over Amara Halverson (Eastern Oregon University) (Fall 1:24)

Renaeh Ureste (Gray Harbor College) won by fall over Trinity Tafoya (Eastern Oregon University) (Fall 1:06)


235

1st Place - Jazlind Warren of Evergreen State

USA Wrestling Logo Secondary Stroke

Follow us

MEMBERSHIP

  • Accessibility
  • Site Map
  • Terms of Use , opens in a new tab
  • Privacy Policy , opens in a new tab
  • Ombuds , opens in a new tab

© 2024 USA Wrestling. All Rights Reserved.