NewsUSA WrestlingCollegeUSAW

Wabash, with three finalists, takes slight lead over Wartburg after semifinals at NCAA Div. III Nationals

by Gary Abbott, USA Wrestling

CEDAR RAPIDS, Iowa - Led by three semifinal winners, Wabash moved 4.5 points ahead of traditional power Wartburg after the semifinal round at the NCAA Div. III Nationals on Saturday morning. Wabash was in third place after the first day of competition, while Wartburg was in first place.


Wabash finalists are No. 7 Carlos Champagne (125), No, 3 Kyle Hatch (165) and No. 2 Jack Heldt (197).


Wartburg put only one athlete into the finals, No. 3 Zayren Terukina (141), with five wrestlers dropping their semifinals match.


Wabash had 70.5 points to lead, with Wartburg at 66 points. North Central, which was fourth on Friday night, moved into third with 51 points, and Augsburg, which was second last night, was in fourth with 50.5 points.


It has been a good year for New England schools, with three finalists: No. 3 Nathan Lackman of Rhode Island College (157), No. 3 Michael Ross pf Johnson & Wales University (174) and No. 3 Paul Detwiler of the U.S. Coast Guard Academy (184)


The competition is continuing this session with consolation rounds, which could greatly affect the standings prior to the gold-medal finals.

NCAA DIVISION III NATIONALS

At Cedar Rapids, Iowa


Finalist pairings

125 - No. 1 Jacob Decatur (Baldwin Wallace University) vs. No. 7 Carlos Champagne (Wabash College)

133 - No. 1 Robbie Precin (North Central College) vs. No. 6 Andrew Perelka (John Carroll University)

141 - No. 1 Jordin James (University Of Mount Union) vs. No. 3 Zayren Terukina (Wartburg College)

149 - No. 1 Brett Kaliner (Stevens Institute Of Technology) vs. No. 3 Michael Petrella (Baldwin Wallace University)

157 - No. 1 Kaidon Winters (Rochester Institute Of Technology) vs. No. 3 Nathan Lackman (Rhode Island College)

165 - No. 1 Bradan Birt (Millikin University) vs. No, 3 Kyle Hatch (Wabash College)

174 - No. 1 Cornell Beachem (Mount St. Joseph University) vs. No. 3 Michael Ross (Johnson & Wales University (Rhode Island))

184 - No. 5 Jarrit Shinhoster (University Of Wisconsin-Whitewater) vs. No. 3 Paul Detwiler (U.S. Coast Guard Academy)

197 - No. 1 Cody Baldridge (North Central College) vs. No. 2 Jack Heldt (Wabash College)

285 - No. 5 Jordan Lemcke (University Of Wisconsin-Oshkosh) vs. No. 7 Donovan King (Olivet College)

Team Standings

1 Wabash College 70.5

2 Wartburg College 66.0

3 North Central College 51.0

4 Augsburg University 50.5

5 Stevens Institute Of Technology 38.0

6 Rochester Institute Of Technology 37.0

7 Baldwin Wallace University 32.0

8 Coe College 29.5

8 Millikin University 29.5

10 U.S. Coast Guard Academy 25.0

10 University Of Wisconsin-Oshkosh 25.0

12 University Of Mount Union 24.5

13 Washington And Lee University 22.0

14 John Carroll University 21.5

15 Johnson & Wales University (Rhode Island) 21.0

16 University Of Chicago 20.0

17 Loras College 19.5

17 York College (Pennsylvania) 19.5

19 Olivet College 19.0

20 Mount St. Joseph University 18.0

20 University Of Wisconsin-Whitewater 18.0

Semifinal results


125

No. 1 Jacob Decatur (Baldwin Wallace University) 7-0 won by decision over No. 4 Brady Kyner (Wartburg College) 12-2 (Dec 5-4)

No. 7 Carlos Champagne (Wabash College) 21-4 won in sudden victory - 1 over No. 3 Shandon Akeo (Central College (Iowa)) 20-1 (SV-1 5-3)


133

No. 1 Robbie Precin (North Central College) 37-0 won by decision over No. 5 Matt Berlin (University Of Wisconsin-Stevens Point) 28-4 (Dec 5-4)

No. 6 Andrew Perelka (John Carroll University) 6-1 won by decision over No. 2 Dalton Rohrbaugh (York College (Pennsylvania)) 24-1 (Dec 17-11)


141

No. 1 Jordin James (University Of Mount Union) 7-0 won by decision over No. 5 Kyle Slendorn (Stevens Institute Of Technology) 28-3 (Dec 9-8)

No. 3 Zayren Terukina (Wartburg College) 27-2 won by major decision over unseeded Brandon Woody (Averett University) 35-7 (MD 12-0)


149

No. 1 Brett Kaliner (Stevens Institute Of Technology) 28-0 won by tech fall over unseeded Ryan Fleck (University Of Chicago) 22-5 (TF-1.5 4:50 (19-3))

No. 3 Michael Petrella (Baldwin Wallace University) 7-0 won by decision over No. 2 Kristian Rumph (Wartburg College) 27-4 (Dec 4-3)


157

No. 1 Kaidon Winters (Rochester Institute Of Technology) 33-1 won by decision over No. 5 Tyler Shilson (Augsburg University) 6-2 (Dec 7-2)

No. 3 Nathan Lackman (Rhode Island College) 8-0 won by decision over No. 2 David Hollingsworth (Wartburg College) 23-4 (Dec 4-2)


165

No. 1 Bradan Birt (Millikin University) 8-0 won by decision over No. 5 Matt Lackman (Alvernia University) 7-1 (Dec 5-1)

No, 3 Kyle Hatch (Wabash College) 31-1 won by fall over unseeded Will Esmoil (Coe College) 20-7 (Fall 6:55)


174

No. 1 Cornell Beachem (Mount St. Joseph University) 7-0 won by decision over No. 5 Solomon Nielsen (Augsburg University) 6-1 (Dec 10-8)

No. 3 Michael Ross (Johnson & Wales University (Rhode Island)) 37-0 won by decision over No. 2 Zane Mulder (Wartburg College) 24-1 (Dec 10-8)


184

No. 5 Jarrit Shinhoster (University Of Wisconsin-Whitewater) 31-2 won by major decision over No. 1 Shane Liegel (Loras College) 24-1 (MD 13-5)

No. 3 Paul Detwiler (U.S. Coast Guard Academy) 23-0 won by decision over No. 2 Kyle Briggs (Wartburg College) 16-2 (Dec 5-3)


197

No. 1 Cody Baldridge (North Central College) 32-3 won by decision over No. 4 Beau Yineman (University Of Wisconsin-Oshkosh) 6-2 (Dec 7-4)

No. 2 Jack Heldt (Wabash College) 35-1 won by decision over No. 3 Coy Spooner (U.S. Coast Guard Academy) 26-1 (Dec 6-5)


285

No. 5 Jordan Lemcke (University Of Wisconsin-Oshkosh) 6-1 won by decision over unseeded Robby Bates (North Central College) 32-10 (Dec 2-0)

No. 7 Donovan King (Olivet College) 6-1 won by decision over No. 6 Tyler Kim (Augsburg University) 7-1 (Dec 3-1)

USA Wrestling Logo Secondary Stroke

Follow us

MEMBERSHIP

  • Accessibility
  • Site Map
  • Terms of Use , opens in a new tab
  • Privacy Policy , opens in a new tab
  • Ombuds , opens in a new tab

© 2024 USA Wrestling. All Rights Reserved.