NewsUSA WrestlingCollegeUSAW

Wartburg leads Augsburg by 13 points after day one of NCAA Div. III Nationals

by Jon Gremmels, Special to TheMat.com

Wartburg’s seven-athlete team for the 2022 NCAA Div. III Nationals pose together. Photo courtesy of Wartburg Athletics.


CEDAR RAPIDS, Iowa – Rarely a day goes by when Nathan and Matthew Lackman don’t talk on the phone or exchange texts and discuss their wrestling at college that are states apart. Friday they got to meet face to face, and both faces were covered with smiles.


Nathan Lackman, a sophomore at Rhode Island College, and Matthew, a sophomore at Alvernia, both picked up a pair of wins Friday at the NCAA Division III Wrestling Championships to advance to Saturday’s semifinals. Neither can finish any lower than sixth place.


“We always knew we had the potential, but having each other to push, having each other to text – he’s in Pennsylvania and I’m in Rhode Island – having each other to rely and text on the weekends, how we did and stuff,” Nathan said.


Friday, Nathan was able to watch the last portion of his brother’s 5-0 win against Gabe Fiser of Loras after his own 10-0 win against Jeff Johnson of New Jersey City University. Later in the day, while Matt pinned Jaden Datz of Washington & Jefferson in 6:56 in the quarterfinals, Nathan defeated sixth-seeded Nolan Hertel of Wisconsin-La Crosse 5-3.


“Both are amazing,” Nathan, the third seed at 157 pounds, said after the brothers won first-round matches just moments apart. “It’s always the goal to win, but having two brothers win is even better.”


Matt agreed.


“It’s awesome competing with Nate in the same arena,” said Matt, whose wins made him the first wrestling All-American in the history of Alvernia College. “It’s good to be able to show everybody on the national level what we’ve been working toward.”

The brothers have been working toward it for a long time.


“We trained all summer together, and even since we were 5 and 6 years old we trained together,” Nathan said.


“Just having a brother you’re so close with to wrestle with in practice that sets your partner apart from other partner it’s like a special bond we share,” Matthew said.

While their friendship is close and their current career paths are similar, they haven’t always mirrored one another on the mat.


Nathan, a 2019 graduate of Bethlehem Catholic High School in Pennsylvania, had trouble breaking into the lineup for. The only year he really made a dent in the lineup was as a junior. Meanwhile, Matt, a 2020 graduate, won 25 or more matches three years in a row and palced third in the Pennsylvania Class AAA state tournament as a senior.


Both have blossomed at the college level.


“I think I adjusted to my right weight class and grew into my frame and what I was supposed to be,” Nathan said. “I found the appropriate weight class and I found my style.”


Neither one is surprised by their success


“We both knew we had a shot when we saw our names in the rankings,” Nathan said. “Since the beginning of the season. I know me and Matthew knew how good we were.


Just keep scoring the points, one match at a time, just keep that short-term memory and on to the next.”


While the Lackmans got to enjoy their All-America status as brothers, there were extra special reasons for others to celebrate, too. For wrestlers from Averett. Castleton and Southern Virginia it was because like Matthew Lackman, they were able to become their schools’ first wrestling All-Americans.


James Rodriguez of Castleton did by winning wrestleback matches at 141, the same as Averett’s Samuel Braswell at 125 and Southern Virginia’s Nico Ramirez at heavyweight.


Meanwhile Averett’s Brandon Woody ensured his place in school history by knocking off seeded wrestlers in the first round and quarterfinals at 141 pounds.


“I can believe it,” Woody said. “Before the day started, I said I’m a senior and this is my last ride. I’ve got to give it all I’ve got, whatever it takes to win.”


That approach on the mats allowed him to rally for a 7-4 win against seventh-seeded Sam Stuhl in the first round before he knocked off second-seeded Jimmy McAuliffe of Elmhurst 7-6 in the quarterfinals


Wartburg used a businesslike approach to build a 13-point lead over Augsburg, 58-45, at the top of the team standings.


The Knights didn’t pile up a lot of bonus points but went 7-for-7 in the first round, then won all but one of their seven quarterfinals to advance six wrestlers into Saturday morning’s semifinals.


“The end result is good,” Wartburg Coach Eric Keller said after the opening session. “Seven-and-zero was our goal, but that wasn’t how we drew it up.”


Brady Kyner (125 pounds), Zayren Terukina (141), Kristian Rumph (149), David Hollingsworth (157), Zane Mulder (174) and Kyle Briggs (184) advanced to the semifinals, and Joe Pins (133) won his wrestleback and also earned a spot on the awards stand.


There was almost a rarity in the opening. It appeared that no No. 1 seeds would get knocked off in the first round. Until heavyweight, the highest seed to fall was No. 2 Dominick Reyes of Johns Hopkins, who lost 6-3 to Coe’s Will Esmoil at 165.


But a top seed finally went down at heavyweight when North Central’s Robby Bates beat No. 1 Max Bishop of Wabash 3-2 on a riding-time point for a 6-second advantage in the 30-second tiebreakers.


Three second-seeded wrestlers were dispatched into the wrestlebacks in the quarterfinals. Carlos Champagne of Wabash beat Braswell 7-0 at 125, Woody beat McAuliffe at 141 and seventh-seeded Donovan King of Olivet pinned Coe’s Kaleb Reeves in 55 seconds at heavyweight.

NCAA DIVISION III NATIONAL CHAMPIONSHIPS

At Council Bluffs, Iowa, March 11


Semifinals pairings


125

No. 1 Jacob Decatur (Baldwin Wallace University) vs. No. 4 Brady Kyner (Wartburg College)

No. 3 Shandon Akeo (Central College (Iowa)) vs. No. 7 Carlos Champagne (Wabash College)


133

No. 1 Robbie Precin (North Central College) vs. No. 5 Matt Berlin (University Of Wisconsin-Stevens Point)

No. 6 Andrew Perelka (John Carroll University) vs. No. 2 Dalton Rohrbaugh (York College (Pennsylvania))


141

No. 1 Jordin James (University Of Mount Union) vs. No. 5 Kyle Slendorn (Stevens Institute Of Technology)

No. 3 Zayren Terukina (Wartburg College) vs. unseeded Brandon Woody (Averett University)


149

No. 1 Brett Kaliner (Stevens Institute Of Technology) vs. unseeded Ryan Fleck (University Of Chicago)

No. 3 Michael Petrella (Baldwin Wallace University) vs. No. 2 Kristian Rumph (Wartburg College)


157

No. 1 Kaidon Winters (Rochester Institute Of Technology) vs. No. 5 Tyler Shilson (Augsburg University)

No. 3 Nathan Lackman (Rhode Island College) vs. No. 2 David Hollingsworth (Wartburg College)


165

No. 1 Bradan Birt (Millikin University) vs. No. 5 Matt Lackman (Alvernia University)

No. 3 Kyle Hatch (Wabash College) vs. unseeded Will Esmoil (Coe College)


174

No. 1 Cornell Beachem (Mount St. Joseph University) vs. No. 5 Solomon Nielsen (Augsburg University)

No. 3 Michael Ross (Johnson & Wales University (Rhode Island)) vs. No. 2 Zane Mulder (Wartburg College)


184

No. 1 Shane Liegel (Loras College) vs. No. 5 Jarrit Shinhoster (University Of Wisconsin-Whitewater)

No. 3 Paul Detwiler (U.S. Coast Guard Academy) vs. No. 2 Kyle Briggs (Wartburg College)


197

No. 1 Cody Baldridge (North Central College) vs. No. 4 Beau Yineman (University Of Wisconsin-Oshkosh)

No. 3 Coy Spooner (U.S. Coast Guard Academy) vs. No. 2 Jack Heldt (Wabash College)


285

Unseeded Robby Bates (North Central College) vs. No. 5 Jordan Lemcke (University Of Wisconsin-Oshkosh)

No. 6 Tyler Kim (Augsburg University) vs. No. 7 Donovan King (Olivet College)

Team Standings after day one

1 Wartburg College 58.0

2 Augsburg University 45.0

3 Wabash College 40.5

4 North Central College 32.5

5 Stevens Institute Of Technology 29.5

6 Rochester Institute Of Technology 26.5

7 Coe College 24.0

8 Millikin University 22.5

9 University Of Chicago 20.0

10 Baldwin Wallace University 18.0

10 U.S. Coast Guard Academy 18.0

10 University Of Wisconsin-Oshkosh 18.0

13 Loras College 16.0

13 York College (Pennsylvania) 16.0

15 Washington And Lee University 15.0

16 John Carroll University 14.5

17 Johnson & Wales University (Rhode Island) 14.0

17 The College Of New Jersey 14.0

17 University Of Mount Union 14.0

20 Averett University 13.5

Quarterfinal results


125

Jacob Decatur (Baldwin Wallace University) 6-0 won by decision over Riley Parker (Washington And Lee University) 7-2 (Dec 7-3)

Brady Kyner (Wartburg College) 12-1 won by decision over Matt Caccamise (College At Brockport) 20-4 (Dec 7-4)

Shandon Akeo (Central College (Iowa)) 20-0 won in sudden victory - 1 over Nicholas Arborio (Western New England University) 4-2 (SV-1 8-6)

Carlos Champagne (Wabash College) 20-4 won by decision over Samuel Braswell (Averett University) 39-1 (Dec 7-0)


133

Robbie Precin (North Central College) 36-0 won by tech fall over Luke Kowalski (Gettysburg College) 31-8 (TF-1.5 5:31 (16-0))

Matt Berlin (University Of Wisconsin-Stevens Point) 28-3 won by decision over David Massey (University Of Mount Union) 7-1 (Dec 4-2)

Andrew Perelka (John Carroll University) 5-1 won by decision over Joe Pins (Wartburg College) 25-4 (Dec 6-4)

Dalton Rohrbaugh (York College (Pennsylvania)) 24-0 won by decision over Kyle Kaiser (Roger Williams University) 6-1 (Dec 8-5)


141

Jordin James (University Of Mount Union) 6-0 won by decision over Jacob Reed (Ohio Northern University) 4-2 (Dec 3-2)

Kyle Slendorn (Stevens Institute Of Technology) 28-2 won by fall over Josiah Gehr (Messiah University) 4-2 (Fall 5:40)

Zayren Terukina (Wartburg College) 26-2 won by decision over Hayden Brown (Johnson & Wales University (Rhode Island)) 34-3 (Dec 11-6)

Brandon Woody (Averett University) 35-6 won by decision over Jimmy McAuliffe (Elmhurst College) 6-1 (Dec 7-6)


149

Brett Kaliner (Stevens Institute Of Technology) 27-0 won by fall over Chase Sumner (Ohio Northern University) 4-2 (Fall 6:46)

Ryan Fleck (University Of Chicago) 22-4 won by fall over Michael Conklin (The College Of New Jersey) 19-6 (Fall 0:52)

Michael Petrella (Baldwin Wallace University) 6-0 won by decision over Alex Villar (North Central College) 34-6 (Dec 5-0)

Kristian Rumph (Wartburg College) 27-3 won by decision over Jake Drexler (University Of Wisconsin-Eau Claire) 33-11 (Dec 7-5)


157

Kaidon Winters (Rochester Institute Of Technology) 32-1 won by fall over Stanley Bleich (Baldwin Wallace University) 5-3 (Fall 6:36)

Tyler Shilson (Augsburg University) 6-1 won by tech fall over Ryan Luth (Washington And Lee University) 7-1 (TF-1.5 5:51 (16-0))

Nathan Lackman (Rhode Island College) 7-0 won by decision over Nolan Hertel (University Of Wisconsin-La Crosse) 21-4 (Dec 5-3)

David Hollingsworth (Wartburg College) 23-3 won by decision over Darian Estevez (University Of Chicago) 21-5 (Dec 3-2)


165

Bradan Birt (Millikin University) 7-0 won by fall over Patrick McGraw (John Carroll University) 5-2 (Fall 6:19)

Matt Lackman (Alvernia University) 7-0 won by fall over Jaden Datz (Washington And Jefferson College) 5-3 (Fall 6:56)

Kyle Hatch (Wabash College) 30-1 won by fall over Philip Rogers (U.S. Coast Guard Academy) 10-2 (Fall 4:08)

Will Esmoil (Coe College) 20-6 won by fall over Chase Schmidt (University Of Wisconsin-Eau Claire) 32-7 (Fall 2:08)


174

Cornell Beachem (Mount St. Joseph University) 6-0 won by decision over Charlie Grygas (Oswego State) 4-3 (Dec 6-3)

Solomon Nielsen (Augsburg University) 6-0 won by decision over Stefan Major (Stevens Institute Of Technology) 31-7 (Dec 9-4)

Michael Ross (Johnson & Wales University (Rhode Island)) 36-0 won by decision over Jacob Krakow (Loras College) 18-3 (Dec 11-4)

Zane Mulder (Wartburg College) 24-0 won by major decision over Demitreus Henry (State University Of New York At Cortland) 7-1 (MD 9-0)


184

Shane Liegel (Loras College) 24-0 won by major decision over Mahlic Sallah (Roanoke College) 18-2 (MD 8-0)

Jarrit Shinhoster (University Of Wisconsin-Whitewater) 30-2 won by major decision over Chibueze Chukwuezi (Ithaca College) 6-1 (MD 10-0)

Paul Detwiler (U.S. Coast Guard Academy) 22-0 won by decision over Antonio McCloud (Mount St. Joseph University) 5-2 (Dec 5-2)

Kyle Briggs (Wartburg College) 16-1 won by decision over Lucas Salmon (Baldwin Wallace University) 4-3 (Dec 3-0)


197

Cody Baldridge (North Central College) 31-3 won by tech fall over Travis Arata (Roger Williams University) 5-3 (TF-1.5 6:09 (20-5))

Beau Yineman (University Of Wisconsin-Oshkosh) 6-1 won by decision over Donovan Corn (Luther College) 24-7 (Dec 3-1)

Coy Spooner (U.S. Coast Guard Academy) 26-0 won by decision over Jordan Wallace (Ithaca College) 6-2 (Dec 5-4)

Jack Heldt (Wabash College) 34-1 won by major decision over Bentley Schwanebeck-Ostermann (Augsburg University) 5-2 (MD 12-0)


285

Robby Bates (North Central College) 32-9 won by decision over Nico Ramirez (Southern Virginia University) 26-5 (Dec 3-1)

Jordan Lemcke (University Of Wisconsin-Oshkosh) 5-1 won by decision over Thomas Marretta (The College Of New Jersey) 18-8 (Dec 2-0)

Tyler Kim (Augsburg University) 7-0 won by fall over Liridon Leka (Johnson & Wales University (Rhode Island)) 34-2 (Fall 4:48)

Donovan King (Olivet College) 5-1 won by fall over Kaleb Reeves (Coe College) 29-1 (Fall 0:55)