USAWCollegeWomen

Women’s College Opens over the weekend: Three events hosted, five cancelled due to weather

by Gary Abbott, USA Wrestling

Action image from King University women's wrestling.
(Photo by King Athletics)

Each week as appropriate, USA Wrestling will post the results from women’s college open tournaments from the weekend.


It was expected to be a busy weekend for women’s college wrestlers, but severe weather across the national caused the cancellation or postponement of five competitions. However, a number of top teams and individuals were able to wrestle at the Tornado Open at King, the Will Abele Open at Ursinus and the Golden Bear Invitational in Alberta, Canada.


Tornado Open at King

Sunday, Jan. 14

Summary – NCAA No. 3 King had five champions and a pair of co-champions as they hosted their annual Tornado Open. King champions were Samara Chavez (116), Maria Victoria Baez Dilone (130), Claire DiCugno (136), Yasmine Oliveira (143) and Cheyenne Bowman (155). Making the finals at 123 were King’s Virginia Foard and Montana Delawder, but they did not compete. NAIA No. 12 the University of the Cumberlands had a pair of champions, Chamira Cooper (170) and Maquoia Bernabe (191). Other individual champions were Odelia Lopez of NCAA Schreiner University (101) and Emily Mendez of NCAA Adrian College (109)


101

1st Place Match - Odelia Lopez (Schreiner University) won by decision over Avery Kibelbek (King University) (Dec 3-0)

3rd Place Match - Jessica Corredor (King University) won by tech fall over Elora Waterman (Brewton-Parker College) (TF 10-0)


109

1st Place Match - Emily Mendez (Adrian College) won by decision over Samantha Miller (Mount Olive) (Dec 7-3)

3rd Place Match - Brianna Funakoshi (Life University) won by tech fall over Shelby Fugate (Huntingdon) (TF 10-0)


116

1st Place Match - Samara Chavez (King University) won by tech fall over Melanie Mendoza (King University) (TF 10-0)

3rd Place Match - Evelyn Holmes-Smith (Enterprise) won by decision over Carleigh Czerneski (Adrian College) (Dec 6-5)


123

1st Place Match - Virginia Foard (King University) and Montana Delawder (King University) (DFF)

3rd Place Match - Angela LoRusso (Adrian College) won by fall over Ileah Brown (Schreiner University) (Fall 2:14)


130

1st Place Match - Maria Victoria Baez Dilone (King University) won by tech fall over Anna Dicugno (King University) (TF 11-0)

3rd Place Match - Brielle Bibla (Mount Olive) won by fall over Isabella Hoffman (Emmanuel College) (Fall 3:16)


136

1st Place Match - Claire DiCugno (King University) won by tech fall over Angie Prado (Life University) (TF 10-0)

3rd Place Match - Jorie Richardson (Brewton-Parker College) won by decision over Raya Carpenter (Huntingdon) (Dec 10-7)


143

1st Place Match - Yasmine Oliveira (King University) won by fall over Sofia Vergara (Emmanuel College) (Fall 2:00)

3rd Place Match - Elle Kaufmann (Morris Fitness) won by fall over Shani Tyson (Life University) (Fall 5:34)


155

1st Place Match - Cheyenne Bowman (King University) won by fall over Nia Miranda (Mount Olive) (Fall 2:01)

3rd Place Match - May Prado (Unattached) won by injury default over Nyla Burgess (Adrian College) (Inj. 0:00)


170

1st Place Match - Chamira Cooper (University of the Cumberlands) won by fall over Raven Cook (Life University) (Fall 2:02)

3rd Place Match -Katie Gakin (Emory & Henry) won by tech fall over Savannah Bramhall (Mount Olive) (TF 16-5)


191

1st Place Match - Maquoia Bernabe (University of the Cumberlands) won by injury default over Alexa Garcia (King University) (Inj. 4:31)

3rd Place Match - Brittney Reed (Emory & Henry) won by fall over Jada Arnold (Mount Olive) (Fall 4:05)


Will Abele Open at Ursinus

Sunday, Jan. 14

Summary: Led by four individual champions, NCAA No. 18 East Stroudsburg won the team title at the Will Abele Open with 55 points, followed by NCAA Elmira College with 39 points and NCAA No. 6 Sacred Heart with 33 points. Individual champions for East Stroudsburg were Olivia Klein (101), Mia Macaluso (123), Zoe Gress (130) and Jade Huerta (170). Elmira had three champions, Abby Duke (109), Zoey Lints (143) and Tayana Labady (191). Sacred Heart champions were Tatiana Walker (116) and Tayla Tildsley (155). The other individual champion was from Columbia’s club program, Arian Carpio (136).


101 LBS

1st Olivia Klein (ESU) pin Mandy Gavares (Ursinus), 1:48

3rd Samantha Yap (Sacred Heart University Women's Wrestling) tech fall Lexi Doerflinger (Hiram College), 10-0 1:59

5th Alexis Dobson (New England College) forfeit Aaliyah Payne-Parris (Sacred Heart University Women's Wrestling)


109 LBS

1st Abby Duke Elmira (Elmira College) tech fall Tiana Savino (ESU), 10-0 3:15

3rd Taylor McCormick (Sacred Heart University Women's Wrestling) pin Gianna Hernandez (Western New England), 10-0 2:45

5th Kylee Bentley (Hiram College) pin Alexis Deagle (Marymount), 0:11


116 LBS

1st Tatiana Walker (Sacred Heart University Women's Wrestling) pin Natalie Dunn (ESU), 4:30

3rd Leela Elliott (Columbia) dec. Jocelyn Lass (Ursinus), 5-4

5th Isabella Washinton-Vasquez (ESU) pin Samantha Dimilia (Nassau), 2:20


123 LBS

1st Mia Macaluso (ESU) tech fall Bridgette Schoultz (Delaware Valley), 2:08

3rd Megan Edwards (Elmira College) inj. dft. Jackeline Ramos Oviedo (ESU)

5th Kalli Roskos (Ursinus) inj dft. Waverly Kanelong (ESU)


130 LBS

1st Zoe Gress (ESU) pin Kira Pipkins (Columbia), 1:58

3rd Baley Trang (Sacred Heart University Women's Wrestling) tech fall Linda Holeman (Western New England), 11-0 4:03

5th Katrina Kling (Columbia) no contest Gabby Bradigan (Elmira College)


136 LBS

1st Arian Carpio (Columbia) pin Gianna Amendola (ESU), 4:32

3rd Ruth Ansah (ESU) tech fall Leslie Monterrosa (Elmira College), 10-0 2:34

5th Katherine Berrezueta (Unattached) forfeit Veronica Whitacre (Sacred Heart University Women's Wrestling)


143 LBS

1st Zoey Lints (Elmira College) tech fall Veloria Pannell (Massachusetts Institute of Technology), 10-0 3:56

3rd Dakota-Marie Dinielli (Western New England) pin Ella Bode (Elmira College), 1:37

5th Kathryn Vogt-Shields (Sacred Heart University Women's Wrestling) pin Olivia Wojtusik (New England College), 1:15


155 LBS

1st Tayla Tildsley (Sacred Heart University Women's Wrestling) forfeit Skylah Chakouian (Elmira College)

3rd Kaylee Anderson (Marymount) tech fall Paityn Delong (ESU), 16-6 4:00

5th Emma Matera (Ursinus) tech fall Gabby Reid (Delaware Valley), 10-0 3:32


170 LBS

1st Jade Huerta (ESU) pin Hazel Dahlquist (Elmira College), 1:05

3rd Karime Carmarena-Tejeda (New England College) pin  Gianna Perez (Ursinus), 0:34

5th Sarah Seltzer (Cedar Crest College) tech fall Mikayla Maloy (Western New England), 18-8 5:42


191 LBS

1st Tayana Labady (Elmira College) pin Jacklyn Smith (Sacred Heart University Women's Wrestling), 3:35

3rd Sophie Pollack (Delaware Valley) pin Kali Shifflett (ESU), 0:35

5th Brea Heil (Rider University Women's Wrestling Club/ BWC) dec. Zoe Waters (New England College), 9-3


Team Standings

1             ESU       55

2             Elmira College    39          

3             Sacred Heart University Women's Wrestling 33

4             Columbia             16

5             Ursinus 15

6             Western New England       11

7             Delaware Valley  10

8             New England College        8

9             Hiram College     5            

9             Marymount          5

9             Massachusetts Institute of Technology          5            

Golden Bear Invitatiionl at Edmonton, Alberta, Canada

Saturday, Jan. 13

Summary: A pair of U.S. colleges travelled north to Alberta, Canada, for the Golden Bear Invitational, NAIA No. 4 University of Providence and NCAA No. 7 Simon Fraser. A number of unattached wrestlers from Simon Fraser also competed. Providence placed second in the team standings, behind champion USports No. 2 Calgary. Simon Fraser placed fifth. USports No. 1 Saskatchewan had the most champions with three: Sierra Mullin (53 kg), SueAnne Harms (56 kg) and Myah Phillips (83 kg). Champions from the University of Providence were Waipuilani Estrella-Beauchamp (59 kg) and Katelyn Lewis (76 kg). A champion from Simon Fraser was  Maddie Mackenzie (50 kg). Calgary had two champions, Grace Lew (62 kg) and Angelina Ellis Toddington (65 kg), while USports No. 4 Alberta also had two champions,  Aleah Nickel (68 kg) and Vianne Rouleau (72 kg)


50 kg

1st Place Match - Maddie Mackenzie (Simon Fraser University) won by decision over Ivy Threatful (Simon Fraser University) (Dec 10-4)

3rd Place Match - Gina Bolognese (Simon Fraser University) won by tech fall over Naiomi Kulukulualani-Sales (University of Providence) (TF 14-3)

5th Place Match - Nyla O`Brien (University of Providence) won by fall over Ankita Singh (University of Calgary) (Fall 0:52)


53 kg

1st Place Match - Sierra Mullin (University of Saskatchewan) won by tech fall over Kayla Vail (University of Providence) (TF 10-0)

3rd Place Match - Maya Johnston (University of Calgary) won by decision over Madysn Grof (SFU - Unattached) (Dec 5-4)

5th Place Match - Abby Wolff (University of Saskatchewan) won by fall over Julia Daus (University of Alberta) (Fall 6:00)


56 kg

1st Place Match - SueAnne Harms (University of Saskatchewan) won by decision over Annika Fines (University of Calgary) (Dec 10-2)

3rd Place Match - Ella Finding (SFU - Unattached) won by tech fall over Skyla Philpot-Fernandez (University of Providence) (TF 15-4)

5th Place Match - Natasha Ekundayo (University of Alberta) won by fall over Kiera Stedall (EWC Bears ) (Fall 5:29)


59 kg

1st Place Match - Waipuilani Estrella-Beauchamp (University of Providence) won by decision over Jade Trolland (Simon Fraser University) (Dec 8-4)

3rd Place Match - Gabriela Cross (University of Calgary) won by decision over Mackenzie Cayer (Dinos WC) (Dec 8-6)

5th Place Match - Caitlin Clatney (University of Saskatchewan) won by fall over Audrey Darnell (University of Providence) (Fall 0:47)


62 kg

1st Place Match - Grace Lew (University of Calgary) won by tech fall over Beatriz Herrera-bustamante (University of Alberta) (TF 10-0)

3rd Place Match - Clara Scaglioni (Simon Fraser University) won by decision over Angela Aalbers (University of Saskatchewan) (Dec 7-4)

5th Place Match - Kaianne Sabagala (University of Providence) won by injury default over Amelia Lucas (Dinos WC) (Inj. 0:00)


6 5kg

1st Place Match - Angelina Ellis Toddington (University of Calgary) won by fall over Maria Sewaik (University of Alberta) (Fall 4:48)

3rd Place Match - Aspen Dodge (University of Providence) won by fall over Alica Paling (EWC Bears ) (Fall 1:29)

5th Place Match - Georgia Slivar (University of Providence) won by tech fall over Danya Braun (University of Lethbridge) (TF 10-0)


68kg

1st Place - Aleah Nickel of University of Alberta

2nd Place - Ellise Daynes of University of Calgary

3rd Place - Myah Clatney of University of Saskatchewan

4th Place - Kassidy Sigda of University of Providence

5th Place - Lena McCrackin of SFU - Unattached

Ellise Daynes (University of Calgary) won by tech fall over Myah Clatney (University of Saskatchewan) (TF 10-0)

Kassidy Sigda (University of Providence) won by fall over Lena McCrackin (SFU - Unattached) (Fall 1:31)

Aleah Nickel (University of Alberta) won by tech fall over Lena McCrackin (SFU - Unattached) (TF 12-1)

Ellise Daynes (University of Calgary) won by fall over Kassidy Sigda (University of Providence) (Fall 4:47)

Aleah Nickel (University of Alberta) won by tech fall over Kassidy Sigda (University of Providence) (TF 10-0)

Lena McCrackin (SFU - Unattached) won by decision over Myah Clatney (University of Saskatchewan) (Dec 8-2)

Aleah Nickel (University of Alberta) won by fall over Myah Clatney (University of Saskatchewan) (Fall 1:29)

Ellise Daynes (University of Calgary) won by fall over Lena McCrackin (SFU - Unattached) (Fall 1:40)

Aleah Nickel (University of Alberta) won by fall over Ellise Daynes (University of Calgary) (Fall 3:33)

Myah Clatney (University of Saskatchewan) won by fall over Kassidy Sigda (University of Providence) (Fall 0:40)


72kg

1st Place - Vianne Rouleau of University of Alberta

2nd Place - Eilidh Wist of University of Calgary

3rd Place - Brydon Switzer of University of Alberta

4th Place - Frances Porteous of University of Providence

Vianne Rouleau (University of Alberta) won by tech fall over Brydon Switzer (University of Alberta) (TF 12-2)

Eilidh Wist (University of Calgary) won by fall over Frances Porteous (University of Providence) (Fall 2:12)

Vianne Rouleau (University of Alberta) won by fall over Eilidh Wist (University of Calgary) (Fall 4:35)

Brydon Switzer (University of Alberta) won by tech fall over Frances Porteous (University of Providence) (TF 13-2)

Vianne Rouleau (University of Alberta) won by fall over Frances Porteous (University of Providence) (Fall 1:05)

Eilidh Wist (University of Calgary) won by tech fall over Brydon Switzer (University of Alberta) (TF 10-0)


76kg

1st Place - Katelyn Lewis of University of Providence

2nd Place - Andrea Franko of University of Alberta

3rd Place - Jolette Miner-Ho of University of Providence

Andrea Franko (University of Alberta) won by fall over Jolette Miner-Ho (University of Providence) (Fall 2:21)

Katelyn Lewis (University of Providence) won by fall over Andrea Franko (University of Alberta) (Fall 0:49)

Katelyn Lewis (University of Providence) won by fall over Jolette Miner-Ho (University of Providence) (Fall 0:40)


83kg

1st Place - Myah Phillips of University of Saskatchewan

2nd Place - Deanna Eastman of University of Alberta

3rd Place - Olivia Rose of University of Saskatchewan

4th Place - Jaedyn Boisjoli of University of Calgary

Olivia Rose (University of Saskatchewan) won by fall over Jaedyn Boisjoli (University of Calgary) (Fall 1:25)

Myah Phillips (University of Saskatchewan) won by tech fall over Deanna Eastman (University of Alberta) (TF 12-0)

Myah Phillips (University of Saskatchewan) won by fall over Jaedyn Boisjoli (University of Calgary) (Fall 3:29)

Deanna Eastman (University of Alberta) won by tech fall over Olivia Rose (University of Saskatchewan) (TF 10-0)

Deanna Eastman (University of Alberta) won by tech fall over Jaedyn Boisjoli (University of Calgary) (TF 10-0)

Myah Phillips (University of Saskatchewan) won by tech fall over Olivia Rose (University of Saskatchewan) (TF 11-1)


Team Standings

1 University of Calgary, AB, 50.0

2 University of Providence, MT  45.0

3 University of Alberta, AB 44.0

4 University of Saskatchewan, SK   41.0

5 Simon Fraser University, BC  34.0

(of 12 teams)


Cancelled by weather

Mike Duroe Invitational at Cornell

York Open at York

Lakeland Scramble at Lakeland

Minot State Women’s Open at Minot

Oregon Classic at Redmond, Ore.

USA Wrestling Logo Secondary Stroke

Follow us

MEMBERSHIP

  • Accessibility
  • Site Map
  • Terms of Use , opens in a new tab
  • Privacy Policy , opens in a new tab
  • Ombuds , opens in a new tab

© 2024 USA Wrestling. All Rights Reserved.