Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....

TheMat.com U.S. Senior freestyle rankings


Date Ranked:06/29/2006
Ranked By TheMat.com


55 KG/121 LBS.
1. Sammie Henson, Flintstone, Ga. (Sunkist Kids)
2. Henry Cejudo, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
3. Matt Azevedo, Arroyo Grande, Calif. (Sunkist Kids)
4. Luke Smith, Chippewa Falls, Wis. (The A-TEAM)
5. Luke Eustice, Coralville, Iowa (Hawkeye TC)
6. Franklin Gomez, Brandon, Fla. (Michigan WC)
7. Adam Smith, Newport, Pa. (ITCWC)
8. Grant Nakamura, Ames, Iowa (Cyclone WC)
9. Mark McKnight, McDonald, Pa. (New York AC)
10. Collin Cudd, River Falls, Wis. (Badger)

60 KG/132 LBS.
1. Mike Zadick, Solon, Iowa (Hawkeye TC)
2. Michael Lightner, Norman, Okla. (Sunkist Kids)
3. Cliff Moore, Iowa City, Iowa (Hawkeye TC)
4. Zach Roberson, Ames, Iowa (Sunkist Kids)
5. Nate Gallick, Tucson, Ariz. (Sunkist Kids)
6. Josh Moore, Cuyahoga Falls, Iowa (Sunkist Kids)
7. Teyon Ware, Norman, Okla. (New York AC)
8. Travis Lee, Ithaca, N.Y. (New York AC)
9. Stephen Abas, Fresno, Calif. (Sunkist Kids)
10. Nick Gallick, Tucson, Ariz. (Cyclone WC)

66 KG/145.5 LBS.
1. Bill Zadick, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
2. Jared Frayer, Cambridge, Mass. (Gator WC)
3. Jared Lawrence, Roseville, Minn. (Minnesota Storm)
4. Chris Bono, Ringgold, Ga. (Sunkist Kids)
5. Dylan Long, Cedar Falls, Iowa (Unattached)
6. Doug Schwab, Blacksburg, Va. (Gator WC)
7. Eric Larkin, Tempe, Ariz. (Sunkist Kids)
8. Jesse Jantzen, Brookline, Mass. (New York AC)
9. Andy Simmons, Williamston, Mich. (Michigan WC)
10. Phillip Simpson, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)

74 KG/163 LBS.
1. Donny Pritzlaff, Northport, N.Y. (New York AC)
2. Tyrone Lewis, Stillwater, Okla. (Gator WC)
3. Joe Heskett, Grover Beach, Calif. (Gator WC)
4. Travis Paulson, Council Bluffs, Iowa (Cyclone WC)
5. Matt Pell, Columbia, Mo. (Tiger Style Wrestling)
6. Trent Paulson, Council Bluffs, Iowa (Cyclone WC)
7. Joe Williams, Ames, Iowa (Sunkist Kids)
8. Kirk White, Boise, Idaho (Bronco WC)
9. Ramico Blackman, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
10. Tyron Woodley, Columbia, Mo. (Tiger WC)

84 KG/185 LBS.
1. Andy Hrovat, Ann Arbor, Mich. (New York AC)
2. Clint Wattenburg, Ithaca, N.Y. (New York AC)
3. Mo Lawal, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
4. Lee Fullhart, Christianburg, Va. (Gator WC)
5. Bryce Hasseman, Bloomsburg, Pa. (New York AC)
6. Chris Pendleton, Stillwater, Okla. (Gator WC)
7. Travis Pascoe, Fresno, Calif. (Sunkist Kids)
8. Greg Jones, Morgantown, W.Va. (Sunkist Kids)
9. Tony Gansen, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
10. Ben Askren, Hartland, Wis. (Sunkist Kids)

96 KG/211.5 LBS.
1. Daniel Cormier, Stillwater, Okla. (Gator WC)
2. Damion Hahn, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
3. Nik Fekete, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
4. J.D. Bergman, Columbus, Ohio (Ohio International WC)
5. Nick Preston, Columbus, Ohio (Sunkist Kids)
6. Phil Davis, State College, Pa. (Penn State WC)
7. Mike Tamillow, Oak Park, Ill. (Wildcat WC)
8. Max Askren, Columbia, Mo. (Sunkist Kids)
9. Josh Pearce, Colorado Springs, Colo.
10. Sean Stender, Cedar Falls, Iowa (Sunkist Kids)

120 KG/264.5 LBS.
1. Tolly Thompson, Cedar Falls, Iowa (Sunkist Kids)
2. Steve Mocco, N. Bergen, N.J. (New York AC)
3. Cole Konrad, Freedom, Wis. (Minnesota Storm)
4. Tommy Rowlands, Columbus, Ohio (Sunkist Kids)
5. Andrew Patrick, Boise, Idaho (Bronco WC)
6. Les Sigman, Sturgis, S.D. (Sunkist Kids)
7. Michael Irving, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
8. Pat Cummins, Evanston, Ill. (New York AC)
9. Arturo Basulto, San Luis Obispo, Calif. (Meathead WC)
10. Bubba Gritter, Mt. Pleasant, Mich. (Advantage WC)



Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.