Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....

NAIA Rankings


Date Ranked:01/19/2005
Ranked By NAIA Coaches


Team Rankings
1. Lindenwood (Mo.)
2. Montana State-Northern
3. Missouri Valley
4. Dana (Neb.)
5. Dickinson State (N.D.)
6. Embry-Riddle (Ariz.)
7. Cumberland (Ky.)
8. William Penn (Iowa)
9. Southern Oregon
10. Menlo (Calif.)


Individual Rankings
125
1. Andrew Bradbury, Sr., Lindenwood (Mo.)
2. Delrico Choates, So., Cumberland (Ky.)
3. Kendall Horrocks, Sr., William Penn (Iowa)
4. Richard Byrd, So., Embry-Riddle (Ariz.)
5. Billy Exline, Sr., William Penn (Iowa)
6. Shane Hase, So., Jamestown (N.D.)
7. Nate Engle, Jr., Missouri Valley
7. Dante Lewis, Sr., Dana (Neb.)

133
1. Brian Luna, Montana State-Northern
2. Chris Smith, So., Montana State-Northern
3. Brad Cooper, So., Cumberland (Ky.)
4. Fidel Gonzalez, Sr., William Penn (Iowa)
5. Chad Willard, Sr., McKendree (Ill.)
6. Brian Tsutsumi, Sr., Dana (Neb.)
7. Louis Edmonds, So., Lindenwood (Mo.)
7. Mike Miller, So., Bacone (Okla.)

141
1. Brad Stockton, So., Waldorf (Iowa)
2. Jason Lozier, Sr., Dana (Neb.)
3. Josh Pulsfier, Sr., Missouri Valley
4. Bryan Odle, Jr., Bacone (Okla.)
5. Gordo Villaescusa, So., Embry-Riddle (Ariz.)
6. Terrence Almond, Sr., Dana (Neb.)
7. Dan Shaw, Sr., Montana State-Northern
8. Leo Martinez, Sr., Lindenwood (Mo.)

149
1. Tyler Moran, Sr., Embry-Riddle (Ariz.)
2. Mike Rio, Jr., Lindenwood (Mo.)
3. Darren Cotton, So., William Penn (Iowa)
4. Tyson Biddle, Sr., Missouri Valley
5. Dustyn Azure, Sr., Montana State-Northern
6. Shane Cristelli, Sr., Missouri Valley
7. Chris Harada, Simon Fraser (B.C.)
8. Kelly Ryberg, Jr., Waldorf (Iowa)

157
1. Stryder Davis, Sr., Montana State-Northern
2. Donaco Watts, Sr., Missouri Valley
3. Jake Diefenbach, Fr., Lindenwood (Mo.)
4. Artem Krylov, Jr., Menlo (Calif.)
5. Mark Dickman, Jr., Lindenwood (Mo.)
6. Ben Henderson, Jr., Dana (Neb.)
7. Dale Seley, Fr., Montana State-Northern
8. Scott Taylor, Dana (Neb.)

165
1. Jory Dick, Sr., Missouri Valley
2. Ryan Guffey, Sr., William Penn (Iowa)
3. Rocky Vercher, Jr., Lindenwood (Mo.)
4. Lester Bowling, Sr., Dana (Neb.)
5. Jimmy Grochowsky, Jr., Southern Oregon
6. John Zomora, Sr., Dickinson State (N.D.)
7. Aaron Jensen, Jr., Montana State-Northernn
8. Calvin Devault, Fr., Embry-Riddle (Ariz.)

174
1. David Rivera, Sr., Embry-Riddle (Ariz.)
2. Todd Allen, Sr., Cumberland (Ky.)
3. Abel Trujillo, So., William Penn (Iowa)
4. Kiel Giese, Sr., Missouri Valley
5. Clyde Switzer, So., Jamestown (N.D.)
6. Rick Story, Jr., Southern Oregon
7. Marshall Marquardt, Jr., Dana (Neb.)
8. Keith Cupp, Sr., Cumberland (Tenn.)

184
1. David O'Brien, Jr., Southern Oregon
2. Jesse Juarez, Sr., Montana State-Northern
3. Matt Juncal, Jr., Cumberland (Ky.)
4. Elijah Simburger, Jr., Mary (N.D.)
5. Ryan Luna, Jr., Lindenwood (Mo.)
6. Blair Alderman, Jr., Dana (Neb.)
7. Mario Thomas, Sr., Missouri Valley
8. Webster Faris, Jr., Dana (Neb.)

197
1. Eric Flinchum, Jr., Cumberland (Ky.)
2. Robert Roszkiewicz, Jr., Lindenwood (Mo.)
3. Justin Schlect, Fr., Dickinson State (N.D.)
4. Jessie Laber, So., Mary (N.D.)
5. Jamie Hernandez, Jr., Embry-Riddle (Ariz.)
6. Shane Hall, So., Missouri Valley
7. Cody Millard, York (Neb.)
8. Grant Thompson, Jr., Southern Oregon

285
1. Brandon Lemer, Sr., Jamestown (N.D.)
2. Gilbert Jones, Sr., Missouri Valley
3. Roger Miller, Sr., Lindenwood (Mo.)
4. Robert Charlton, Jr., Embry-Riddle (Ariz.)
5. Chase Gormley, Jr., Montana State-Northern
6. Luke Roberts, Jr., Great Falls (Mont.)
7. Jon Hoksberger, Sr., Northwestern (Iowa)
8. Chris Johnson, Jr., Missouri Valley
8. Jacob Marquardt, Dana (Neb.)



Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.