Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....

NAIA Rankings


Date Ranked:10/22/2004
Ranked By NAIA


Team Rankings
1. Missouri Valley
2. Lindenwood (Mo.)
3. Montana State-Northern
4. Dana (Neb.)
5. William Penn (Iowa)
6. Embry-Riddle (Ariz.)
7. Southern Oregon
8. Menlo (Calif.)
9. Cumberland (Ky.)
10. Dickinson State (N.D.)

125
1. Andrew Bradbury, Sr., Lindenwood (Mo.)
2. Woodrow Harris, Jr., Missouri Baptist
3. Delconte Choates, So., Cumberland (Ky.)
4. Fidel Gonzalez, Sr., William Penn (Iowa)
5. Dante Lewis, Jr., Dana (Neb.)
6. Jared Dingmann, Dakota Wesleyan (S.D.)
7. Nate Engle, Jr., William Penn (Iowa)
7. Craig Trampe, Sr., Dana (Neb.)

133
1. Chris Smith, So., Montana State-Northern
2. Brad Cooper, So., Cumberland (Ky.)
3. Brian Tsutsumi, Sr., Dana (Neb.)
4. Louis Edmonds, So., Lindenwood (Mo.)
5. Paul Collum, Jr., Missouri Valley
6. Lee Ottow, Sr., Southern Oregon
6. Chad Willard, Sr., McKendree (Ill.)
8. Jimmy Rollins, Jr., Dana (Neb.)

141
1. Brandon Stockton, So., Waldorf (Iowa)
2. Tyson Biddle, Sr., Missouri Valley
2. Jason Lozier, Sr., Dana (Neb.)
4. Bryan Odle, Jr., Bacone (Okla.)
5. Josh Pulsfier, Sr., Missouri Valley
6. Terrence Almond, Sr., Dana (Neb.)
7. Gordo Villaescusa, So., Embry-Riddle (Ariz.)
8. Tarell Miller, Sr., McKendree (Ill.)

149
1. Anthony Haukenberry, Jr., Montana State-Northern
2. Tyler Moran, Sr., Embry-Riddle (Ariz.)
3. Darren Cotton, So., William Penn (Iowa)
4. Mike Rio, Jr., Lindenwood (Mo.)
5. Shane Cristelli, Sr., Missouri Valley
6. Alexis Roumanis, Sr., Simon Fraser (B.C.)
7. Keri Stanley, Sr., Dickinson State (N.D.)
8. Josh Blackburn, So., McKendree (Ill.)

157
1. Stryder Davis, Sr., Montana State-Northern
2. Donaco Watts, Sr., Missouri Valley
3. Abel Trujillo, Jr., William Penn (Iowa)
4. Mark Dickman, Jr., Lindenwood (Mo.)
5. Artem Krylov, Jr., Menlo (Calif.)
6. Darrien Tery, Sr., Missouri Valley
7. Kyle Bickford, Jr., Menlo (Calif.)
8. Trent Leichleiter, Jr., Dana (Neb.)

165
1. Jory Dick, Sr., Missouri Valley
2. Lester Bowling, Sr., Dana (Neb.)
3. Rocky Vercher, Jr., Lindenwood (Mo.)
4. Jimmy Grochowsky, Jr., Southern Oregon
5. Ryan Guffey, Sr., William Penn (Iowa)
6. Nathan McMcMillan, Jr., McKendree (Ill.)
6. John Zomora, Sr., Dickinson State (N.D.)
8. Aaron Jensen, Jr., Montana State-Northern

174
1. David Rivera, Sr., Embry-Riddle (Ariz.)
2. Kiel Giese, Sr., Missouri Valley
3. Josh Fitzgerald, Jr., Southern Oregon
4. David Waters, So., Montana State-Northern
5. Josh Johnson, Sr., Missouri Valley
6. Omar Ortiz, Sr., William Penn (Iowa)
7. Ryan Luna, Jr., Lindenwood (Mo.)
8. Marshall Marquardt, Jr., Dana (Neb.)

184
1. David O'Brien, Jr., Southern Oregon
2. Mario Thomas, Sr., Missouri Valley
3. Jesse Juarez, Sr., Montana State-Northern
4. Elijah Simburger, Jr., Mary (N.D.)
5. Chris Egan, Jr., Dana (Neb.)
6. Shamar Piggg, Sr., Dickinson State (N.D.)
7. Chris Lopez, Jr., Lindenwood (Mo.)
8. Casey Sullivan, Waldorf (Iowa)

197
1. Marcus Andy, Jr., Menlo (Calif.)
2. Eric Flinchum, Jr., Cumberland (Ky.)
3. Robert Roszkiewicz, Jr., Lindenwood (Mo.)
4. Rob Charlton, Jr., Embry-Riddle (Ariz.)
5. Shane Hall, So., Missouri Valley
6. Jimmy Becerra, Jr., Lindenwood (Mo.)
6. Mazi Burke, Jr., Montana State-Northern
8. Blair Alderman, Jr., Dana (Neb.)

285
1. Mikail Abdul-Latiff, Sr., Simon Fraser (B.C.)
2. Roger Miller, Sr., Lindenwood (Mo.)
3. Brandon Lemer, Sr., Jamestown (N.D.)
4. Gilbert Jones, Sr., Missouri Valley
5. Luke Roberts, Jr., Great Falls (Mont.)
6. Dan Williams, Sr., William Penn (Iowa)
7. Dan Kunkes, Jr., Menlo (Calif.)
8. Jared Bonnell, So., Missouri Baptist



Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.