Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....

NJCAA Rankings


Date Ranked:01/20/2004
Ranked By Richard Fergola


DIVISION I
1. Northwest Wyoming
2. Iowa Central
3. Lassen
4. North Idaho
5. Labette
6. Lincoln
7. Neosho County
8. Colby
9. Ellsworth
10. St. Louis-Meramec

DIVISION III
1. Nassau
2. Gloucester
3. Ridgewater
4. Harper
5. Bergen
6. Thaddeus Stevens
7. Williamson Trade School
8. Rochester
9. Middlesex
10. SUNY-Morrisville


INDIVIDUAL RANKINGS
125
1. Seth Wright, Northwest Wyoming
2. Earl Jones, Labette
3. Ronnie Smith, Neosho
4. Adam Buzek, Iowa Central
5. Burke Barnes, North Idaho
6. Vince Lipsey, Gloucester

133
1. Mario Galanakis, Ellsworth
2. Charles Lloyd, Lassen
3. James Rollins, Gloucester
4. Mark Frey, Neosho County
5. Hector Mendez, Iowa Central
6. Pat Sharp, Northwest Wyoming

141
1. Eric Sabot, Northwest Wyoming
2. Topher Ewing, Iowa Central
3. Mike Welch, Williamson Trade
4. Wilmar Esteban, Muskegon
5. Chris Ravenna, Lincoln
6. Dave Wilcox, Gloucester

149
1. Mark Dickman, St. Louis-Meramec
2. Damien Swietlik, Ellsworth
3. Mikel Delk, Labette
4. Jason Bilinski, Gloucester
5. Luke Salazar, Northwest Wyoming
6. Jason Leavitt, Neosho

157
1. Mike Rio, Harper
2. Jacob Wright, Northwest Wyoming
3. Eric Luedke, Colby
4. Josh Medina, Pima
5. Curt Zinell, Iowa Central
6. Billy Johnson, Muskegon

165
1. Muzaffor Abdurakhmanov, Colby
2. Carlos Patrick, Nassau
3. Jeramy Taylor, Neosho
4. Kade Katuria, Northwest Wyoming
5. Nick Larsen, Western Wyoming
6. Nick Ammerman, Southwest Oregon

174
1. Anthony Johnson, Lassen
2. Travis Birhanzel, Ridgewater
3. Joey Gorczynski, Labette
4. Vin Salek, Iowa Central
5. Greg Lawrence, Nassau
6. Trevor Moss, Northwest Wyoming

184
1. C.B. Dollaway, Colby
2. Mike Massenzio, Bergen
3. Blair Alderman, North Idaho
4. Tucker Michels, Iowa Central
5. Dustin Gordon, Lincoln
6. Jasper Lockett, Neosho

197
1. Chris Weidman, Nassau
2. Robert Roszkiewicz, Northwest Wyoming
3. Corey Feltman, Ridgewater
4. Bridger Sacher, Clackamas
5. Jeff Knoll, Iowa Central
6. Colt Hamilton, Western Wyoming

285
1. Tyler Rhodes, Northwest Wyoming
2. Isreal Silva, North Idaho
3. John Fager, Western Wyoming
4. Jon Andriac, Nassau
5. Pete Mueller, Lincoln
6. Jorge Herrera, Neosho



Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.