Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....

NJCAA Pre-Season Rankings


Date Ranked:10/27/2003
Ranked By Richard Fergola


DIVISION I
1. Northwest Wyoming
2. Iowa Central
3. Ellsworth
4. North Idaho
5. Lassen
6. Colby
7. Labette
8. Neosho County
9. St. Louis Meremac
10. Lincoln

DIVISION III
1. Nassau
2. Ridgewater
3. Harper
4. Bergen
5. Gloucester
6. Thaddeus Stevens
7. Rochester
8. Middlesex
9. Dakota County
10. SUNY Morrisville


INDIVIDUAL RANKINGS
125
1. Jake Leino, Yakima Valley
2. Adam Buzek, Iowa Central
3. Adam Vogt, Meremac
4. Walter Sosnowski, Nassau
5. Burke Barnes, North Idaho
6. Ronnie Smith, Neosho
6. Seth Wright, NW Wyoming
6. Earl Jones, Labette

133
1. Justin Pearch, North Idaho
2. Jose Martinez, Waubonsee
3. Mario Galanakis, Ellsworth
4. Hector Mendez, Iowa Central
5. Emery McReynolds, Labette
6. Charles Lloyd, Lassen

141
1. Eric Sabot, NW Wyoming
2. Chris Ravenna, Lincoln
3. Tommie Harris, Neosho County
4. LaShawn Lewis, Nassau
5. Colby Heppler, Iowa Central
6. L.J. Ladley, Stevens Tech
6. Jacob Wadley, Meremac

149
1. Mark Dickman, Meremac
2. Luke Salazar, NW Wyoming
3. Chris Deluca, Nassau
4. Jason Barnett, Iowa Central
5. Mitchell Bunne, Rochester
6. Mikel Delk, Labette
6. Jason Leavitt, Neosho
6. Damion Switlik, Ellsworth
6. Zach Flake, Lassen

157
1. Mike Rio, Harper
2. Joe Pflug, Iowa Central
3. Kole Tolliver, North Idaho
4. Jayson Layton, Nassau
5. Cort Peterson, NW Wyoming
6. Eric Luedke, Colby

165
1. Muzaffor Abdurakhmanov, Colby
2. Carlos Patrick, Nassau
3. Adam Benton, Ellsworth
4. Curt Zinell, Iowa Central
5. Nick Ammerman, Southwestern Oregon
6. Jake Wright, NW Wyoming

174
1. Steve Pickar, Ellsworth
2. Travis Birhanzel, Ridgewater
3. Brandon Kauffman, Thaddeus Stevens
4. Pete Julander, NW Wyoming
5. Dan Gordan, Southwestern Oregon
6. Vin Salek, Iowa Central

184
1. C.B. Dollaway, Colby
2. Mike Massenzio, Bergen
3. Anthony Johnson, Lassen
4. Ken Prophette, Ellsworth
5. Blair Alderman, North Idaho
6. Corey Feltman, Ridgewater
6. Jasper Lockett, Neosho

197
1. Willie Parks, Iowa Central
2. James Williams, Labette
3. Chris Weidman, Nassau
4. Robert Roszkiewicz, NW Wyoming
5. Bridger Sacher, Clackamas
6. Colt Hamilton, Western Wyoming

285
1. Tyler Rhodes, NW Wyoming
2. Isreal Silva, North Idaho
3. Pete Mueller, Lincoln
4. Matt Burkholder, Thaddeus Stevens
5. Jon Andriac, Nassau
6. John Fager, Western Wyoming
6. Dick Widdle, Yakima Valley



Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.