Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....

Final NAIA individual rankings


Date Ranked:02/22/2002
Ranked By NAIA coaches


125
1. Pat Runez, Sr/Mary
2. Carl Valley, Sr/MSU-N
3. Josh Buchanan, Sr/LU
4. Wyatt Wilkie, Jr/CC-Ky
5. Tony Churchill, So/SFU
6. Richard Gant, ERAU
7. Kahaa Rezantes, Sr/PU
8. Justin Portenier, Jr/DWU

133
1. Andy Medders, Jr/CC-Ky
2. Rob Jankowski, Jr/UWP
3. Caleb Schaeffer, So/MSU-N
4. Brent Bruner, Jr/LU
5. Tyler Moran, Fr/ERAU
6. Dustin Sanders, Sr/ERAU
7. Jordan Ottow, SOU
8. Alan Ronness, Jamestown

141
1. Brad Russell So/UWP
2. James Guizar, Jr/Menlo
3. Colin Murphy, So/SOU
4. Derek Weigel, Sr/Mary
5. Josh Pulsipher, MVC
6. CJ Campbell, Sr/LU
7. Eric Dunmire, Jr/MSU-N
8. Jesse Beckler, DSU

149
1. Joe Calvitta, So/ERAU
2. Jeff Carlson, Jr/LU
3. Ken Schmidt, Sr/UWP
4. Saul Lucatero, Jr/Menlo
5. Dustin Teeman, LU
6. Tyrone Martinez, Sr/DSU
7. Chris Harada, SFU
8. Danny Castillo, Menlo

157
1. Pat Cadwallader, Jr/ERAU
2. Troy Hall, Sr/PU
3. Neal Ewers, Sr/SFU
4. Jame Depee, Jamestown
5. Joey Martinez, Menlo
6. Matt Bean, Bacone
7. Chad Smith, Jr/LU
8. L. Bowling, Dana

165
1. Jason LaBrie, Sr/Mary
2. Andy Mueller, Sr/UWP
3. Brian Holt, Jr/LU
4. Chris Huntley, SOU
5. David Rivera, Fr/ERAU
6. Jory Dick , MVC
7. Dallas Heid, Mary
8. Marc Banks, Menlo

174
1. Matt Cobb, Sr/MVC
2. Joe Hurtado, ERAU
3. Kyle Fisher, So/MSU-N
4. Thetlon Detry, So/CC-Ky
5. Nathan Auguston, ERAU
6. Brian Wilson, SOU
7. Willie Falvey, Menlo
8. Mike Lester, MSU-N

184
1. Tyson Thivierge, Sr/MSU-N
2. Will McCleve, Jr/ERAU
3. Eric Brown, Jr/LU
4. Nathan James, Sr/LU
5. Devin Parks, Sr/SOU
6. Abe Haddon, Sr/SOU
7. Roozban Banihashimi, So/SFU
8. Joe Evano, William Penn

197
1. Wesley Balensifer, So/SOU
2. Mike Irving, Sr/CC-Ky
3. Luke Goral, Sr/UWP
4. Emmett Willson, So/MSU-N
5. Wayne James , Jr/LU
6. Joe Potts, Sr/MVC
7. John Sills, SOU
8. Mike Abdul-Latif, SFU

HWT
1. Ken Kobes, ERAU
2. Mike Whitehead, Jr/SOU
3. Ryan Deprey , Jr/UWP
4.David Grayson, Bacone
5. Dan Maynard, ERAU
6. Renwick Richardson, CC-KY
7. Matt Carter, MSUN
8. Chad Johnson, DWU

Top Ten Teams
(Based on placing points)
1. ERAU
2. LU
3. SOU
4. UWP
5. MSU-N
6. CC-KY
7. Mary
8. Menlo
9. MVC
10. SFU



Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.