Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....

FILA World Greco-Roman Rankings - September 2013


Date Ranked:09/15/2013
Ranked By


55 kg/121 lbs.
1. Ivan TATARINOV (RUS) – Universiade No.1 (No.2)
2. Elbek TAZHYIEV (BLR) –Pytlasinski Memorial No.3 (No.1)
3. Victor CIOBANU (MDA) - Universiade No.2 (3)
4. Peter MODOS (HUN) – Grand Prix of Germany No.2 (6)
5. Fatih UCUNCU (TUR) - Mediterranean Games No.1 (7)
6. Shota TANOKURA (JPN) – Universiade No.3 (8)
7. Rovshan BAYRAMOV (AZE) – GP of Spain No.1 (10)
8. Aleksander KOSTADINOV (BUL) – Pytlasinski Memorial No.2 (not ranked)
9. Dawid ERSETIC (POL) – Pytlasinski Memorial No.3 (nr)
10. Roman AMOYAN (ARM) - Azovmash Cup No.1 (4)
11. Elchin ALIYEV (AZE) – Grand Prix of Spain No.2 (5)
12. Shirzad BEHESHTI TALA (IRI) - Yadegar Imam Cup No.1 (12)
13. Zhanserik SARSENBAEV (KAZ) - Azovmash Cup No.3 (13)
14. Lukas HOEGLMEIER (GER) – German GP No.3
15. Spenser MANGO (USA) – Pytlasinski Memorial No.9 (15)

60 kg/132 lbs.
1. Ivan KUYLAKOV (RUS) - Universiade No.1 (1)
2. Kamran MAMMADOV (AZE) - Universiade No.2 (2)
3. Elmurat TASMURADOV (UZB) - Asia No.1 (3)
4. Kristijan FRIS (SRB) - Mediterranean Games No.3 (4)
5. Mevlut ARIK (TUR) - Mediterranean Games No.1 (5)
6. Edward BARSEGJAN (POL) – Pytlasinski Memorial No.1 (15)
7. Almat KEBISPAYEV (KAZ) - Universiade No.3 (7)
8. Virgil MUNTEANU (ROU) – Ion Corneanu No.1 (8)
9. Dmitri TSYMBALIYUK (UKR) – German GP No.2 (9)
10. Lenur TEMIROV (UKR) – Ion Corneanu No.2 (10)
11. Ivo ANGELOV (BUL) - Europe No.1 (6)
12. Istvan KOZAK (HUN) - Hungarian GGP No.1 (12)
13. Mohammad NOURBAKHSH (IRI) - Yadegar Imam Cup No.1 (14)
14. Michal TRACZ (POL) – Pytlasinski Memorial No.2 (nr)
15. Taleh MAMMADOV (AZE) – Pytlasinski Memorial No.3 (nr)

66 kg/145.5 lbs.
1. Tamas LORINCZ (HUN) - Europe No.1 (1)
2. Adam KURAK (RUS) - Europe No.2 (2)
3. Rasul CHUNAYEV (AZE) – Universiade No.1 (5)
4. Frank STAEBLER (GER) – Pytlasinski Memorial No.2 (9)
5. Atakan YUKSEL (TUR) - Mediterranean Games No.1 (3)
6. Hasan ALIYEV (AZE) – GP of Spain No.1 (4)
7. Islambek ALBIEV (RUS) – Universiade No.2 (7)
8. Aleksandar MAKSIMOVIC (SRB) - Mediterranean Games No.2 (6)
9. Sachino DAVITAIA (GEO) – Pytlasinski Memorial No.3 (nr)
10. KIM Ji-Hun (KOR) - Asia No.1 (8)
11. Yerbol KONYRATOV (KAZ) - Asia No.3 (12)
12. Dominik ETLINGER (CRO) - Mediterranean Games No.3 (10)
13. Artak MARGARYAN (FRA) - Mediterranean Games No.3 (11)
14. Danijel JANECIC (CRO) – German GP No.2 (nr)
15. Edgaras VENCKAITIS (LTU) – Jacob Curby No.2 (nr)

74 kg/163 lbs.
1. Roman VLASOV (RUS) –UniversiadeNo.1 (1)
2. Arsen JULFALAKYAN (ARM) - Universiade No.3 (2)
3. KIM Hyeon-Woo (KOR) - Asia No.1 (3)
4. Emrah KUS (TUR) - Mediterranean Games No.1 (4)
5. Hadi ALIZEDAH POURNIA (IRI) - Universiade No.2 (6)
6. Yavor YANAKIEV (BUL) - Europe No.3 (8)
7. Robert ROSENGREN (SWE) – Pytlasinski No.2 (13)
8. SerefTUFENK(TUR) - VehbiEmre No.1 (5)
9. Neven ZUGAJ (CRO) - Mediterranean Games No.2 (7)
10. Mark MADSEN (DEN) - Hungarian GGP No.1 (9)
11. Steeve GUENOT (FRA) - Mediterranean Games No.3 (10)
12. Piotr PRZEPIORKA (POL) - Azovmash Cup No.2 (14)
13. Aleksander CHEKHIRKIN (RUS) – Pytlasinski Memorial No.1 (nr)
14. Valery PALENSKI (BLR) – German GP No.1 (nr)
15.Ilian GEORIGIEV (BUL) – Ion Corneanu No.1 (11)

84 kg/185 lbs.
1. Selcuk CEBI (TUR) - Mediterranean Games No.1 (1)
2. Alexej MISHIN (RUS) - Europe No.1 (2)
3. Viktor LORINCZ (HUN) – Pytlasinski Memorial No.1 (7)
4. Damian JANIKOWSKI (POL) – Pytlasinski Memorial No.2 (5)
5. Alan KHUGAEV (RUS) – Universiade No.1 (5)
6. Revazi NADAREISHVILI (GEO) - Hungarian GGP No.2 (3)
7. Aleksandr KAZAKEVICH (LTU) – Pytlasinski Memorial No.3 (9)
8. Peter BACSI (HUN) – Hungarian GGP No.1 (nr)
9. Vladimir GEGESHIDZE (GEO) - Europe No.2 (5)
10. Javid HAMZATOV (BLR) – Universiade No.3 (nr)
11. Rustam ASSAKALOV (UZB) - Asia No.1 (8)
12. Hassan Saman TAHMASEBI (AZE) – GP of Spain No.1 (12)
13. PARK Jin-Sung (KOR) - Asia No.2 (13)
14. TalebNariman NEMATPOUR (IRI) - Asia No.3 (14)
15. Artur SHAHINYAN (ARM) - Europe No.3 (10)

96 kg/211.5 lbs.
1. Nikita MELNIKOV (RUS) - Universiade No.1 (1)
2. Artur ALEKSANYAN (ARM) - Universiade No.2 (2)
3. Cenk ILDEM (TUR) - Europe No.3 (3)
4. Dimitri TIMCHENKO (UKR) - German GP No.1 (4)
5. Mikhail KAJAIA (GEO) - Hungarian GGP No.1 (5)
6. Marthin NIELSEN (NOR) – Pytlasinski Memorial No.3 (7)
7. Balasz KISS (HUN) – Pytlasinski Memorial No.1 (14)
8. Mahdi ALIYARI FEYZABADI (IRI) – Universiade No.3 (8)
9. Fredrik SCHOEN (SWE) – GP of Spain No.2 (9)
10. Villius LAURINAITIS (LTU) - Jacob Curby No.1 (6)
11. Vladislav METODIEV (BUL) – Pytlasinski Memorial No.2 (11)
12. Rustam TOTROV (RUS) - Adriatic Trophy No.1 (13)
13. Daigoro TIMONCINI (ITA) – Pytlasinski Memorial No.3 (nr)
14. Timo KALLIO (FIN) - German GP No.3 (15)
15. Melonin NOUMONVI (FRA) - Mediterranean Games No.1 (12)

120 kg/264.5 lbs.
1. Riza KAYAALP (TUR) - Universiade No.1 (1)
2. Johan Magnus EUREN (SWE) – Pytlasinski Memorial No.1 (2)
3. Nurmakhan TINALIEV (KAZ) – Universiade No.3 (3)
4. Amir ALIAKBARI (IRI) – Universiade No.2 (4)
5. Balint LAM (HUN) - Universiade No.3 (5)
6. Aleksander CHERNETSKI (UKR) - German GP No.3 (7)
7. Evgeni ORLOV (UKR) - Europe No.2 (6)
8. Guram PHERSELIDZE (GEO) - Europe No.3 (8)
9. Eduardo POPP (GER) – Ion Corneanu No.2 (9)
10. Mindaugas MIZGAITIS (LTU) - German GP No.3 (10)
11. Miloslav METODIEV (BUL) – Pytlasinski Memorial No.2 (nr)
12. Iosif CHUGOSHVILI (BLR) – Pytlasinski Memorial No.3 (nr)
13. Mihaly DEAK BARDOS (HUN) – Pytlasinski Memorial No.3 (nr)
14. NIE Xiaoming (CHN) - Asia No.2 (11)
15. Alikhan AYUBOV (RUS) - Ivan Poddubny No.3 (12)



Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.