Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....

TheMat.com U.S. Senior Greco-Roman Rankings


Date Ranked:11/22/2011
Ranked By TheMat.com


55 kg/121 lbs.
1. Spenser Mango, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Jermaine Hodge, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Max Nowry, Wheeling, Ill. (USOEC/New York AC)
4. Nate Engel, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
5. Jesse Thielke, Germantown, Wis. (Ringers)
6. Paul Tellgren, Anoka, Minn. (USOEC/Minnesota Storm)
7. Nikko Triggas, Moraga, Calif. (Ohio RTC)
8. Dmitry Ryabchinskiy, Brooklyn, N.Y. (New York AC)
9. Mike Fuenffinger, Hibbing, Minn. (USOEC/Minnesota Storm)
10. Bobby Phelps, Camp Lejune, N.C. (U.S. Marines)

60 kg/132 lbs.
1. Ellis Coleman, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
2. Joe Betterman, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
3. Jeremiah Davis, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
4. Joe Warren, Monument, Colo. (New York AC)
5. Marco Lara, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
6. Chad Vandiver, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
7. Donovan DePatto, Monticello, N.C. (U.S. Marines)
8. Jimmy Chase, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
9. Eric Chandler, Miami, Fla. (YES Wrestling)
10. Jamel Johnson, Winston-Salem, N.C. (YES Wrestling)

66 kg/145.5 lbs.
1. Justin Lester, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Glenn Garrison, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. C.P. Schlatter, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
4. Faruk Sahin, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
5. RaVaughn Perkins, Omaha, Neb. (Ready RP Nationals)
6. Josh Castellano, Wood Dale, Ill. (USOEC)
7. Ben Sanchez, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
8. Pat Smith, Chaska, Minn. (Minnesota Storm)
9. Bo Beckman, Orem, Utah (New York AC)
10. Zach Lamano, Layton, Utah (Fronhofer WC)

74 kg/163 lbs.
1. Jake Fisher, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
2. Ben Provisor, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
3. Andrew Bisek, Colorado Springs, Colo. (Minnesota Storm)
4. Kendrick Sanders, Homestead, Fla. (USOEC/New York AC)
5. Tim Bleau, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
6. James Johnson, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
7. Tanner Andrews, North Aurora, Ill. (USOEC)
8. Anton Gottfredson, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
9. Aaron Briggs, Tuscon, Ariz. (New York AC)
10. Jonathan Anderson, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)

84 kg/185 lbs.
1. Jordan Holm, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
2. Chas Betts, Colorado Springs, Colo. (Minnesota Storm)
3. Cheney Haight, Orem, Utah (New York AC)
4. Aaron Sieracki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
5. Travis Rutt, Jackson, Minn. (Badger WC)
6. Peter Hicks, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
7. Mark Stenberg, Lockport, Ill. (USOEC)
8. Courtney Myers, Camp Lejune, N.C. (U.S. Marines)
9. Chad Hemerson, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
10. Don Simmons, Camp Lejune, N.C. (U.S. Marines)

96 kg/211.5 lbs.
1. Justin Ruiz, Orem, Utah (New York AC)
2. R.C. Johnson, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
3. Robert Smith, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
4. Caylor Williams, Melbourne, Fla. (YES Wrestling)
5. Moises Hernandez, Camp Lejune, N.C. (U.S. Marines)
6. Daren Burns, Greensboro, N.C. (YES Wrestling)
7. Pete Gounaridis, Leominster, Mass. (Sunkist Kids)
8. Justin Millard, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
9. K.C. Walsh, Boise, Idaho (Suples WC)
10. Zac Nielsen, Zimmerman, Minn. (Minnesota Storm)

120 kg/264.5 lbs.
1. Dremiel Byers, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Tim Taylor, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Brandon Rupp, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
4. Pete Kowalczuk, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
5. Steve Andrus, Manhattan, Kan. (Michigan WC)
6. Jake Kettler, Anoka, Minn. (Minnesota Storm)
7. Joe Sheffield, Greensboro, N.C. (U.S. Marines)
8. Toby Erickson, Helena, Mont. (USOEC)
9. Niko Bogojevic, Superior, Wis. (Minnesota Storm)
10. Akil Patterson, Frederick, Md. (New York AC)



Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.