Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....

TheMat.com U.S. Senior Greco-Roman rankings


Date Ranked:06/04/2010
Ranked By TheMat.com


55 kg/121 pounds
1. Spenser Mango, St. Louis, Mo. (New York AC)
2. Jermaine Hodge, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Lindsey Durlacher, Colorado Springs, Colo (New York AC)
4. Ryan Mango, St. Louis, Mo. (New York AC)
5. Max Nowry, Wheeling, Ill. (New York AC),
6. Paul Tellgren, Anoka, Minn. (Minnesota Storm)
7. Nikko Triggas, Moraga, Calif. (Ohio Regional Training Center),
8. Kevin Hunter, Orem, Utah (Unattached)
9. Nate Engel, St. Helena, Calif. (Sunkist Kids)
10. Jesse Thielke, Germantown, Wis. (Ringers)

60 kg/132 pounds
1. Nathan Piasecki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Joe Betterman, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
3. Chad Vandiver, Colorado Springs, Colo (Sunkist Kids)
4. Jeremiah Davis, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
5. Donavan Depatto, Camp LeJeune, N.C. (U.S. Marines),
6. Marco Lara, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
7. Anthony Jerome, Freeville, N.Y. (Shamrock),
8. Mark Bradley, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
9. Leigh Tobias, Binghamton, N.Y. (Shamrock WC)
10. Seth Klinefelter, De Witt, Iowa (Millennium)

66 kg/145.5 pounds
1. Glenn Garrison, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Faruk Sahin, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army),
3. Ben Sanchez, Leominster, Mass. (USOEC)
4. Ellis Coleman, Oak Park, Ill. (New York AC)
5. Zachary Lamano, Layton, Utah (Fronhofer Wrestling Club)
6. Matt Holt, Colorado Springs, Colo. (Unattached)
7. Tanner Andrews, North Aurora, Ill. (USOEC)
8. Kerry Regner, Darlington, Pa. (Sunkist Kids)
9. Daniel Sotonieves, Jacksonville, N.C. (U.S. Marine Corps)
10. Oscar Wood, Fountain, Colo. (U.S. Army)

74 kg/163 pounds
1. Jake Fisher, Boise, Idaho (New York AC)
2. Jess Hargrave, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army),
3. Andrew Bisek, Chaska, Minn. (Minnesota Storm)
4. Aaron Briggs, Tucson, Ariz. (New York AC)
5. James Johnson, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
6. Timothy Bleau, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army),
7. Steven Forrest, Camp LeJeune, N.C. (U.S. Marine Corps)
8. Anton Gottfredson, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
9. Jonathan Drendel, North Aurora, Ill. (USOEC)
10. Kevin Lozano, Jefferson La. (unattached)

84 kg/185 pounds
1. Cheney Haight, Boise, Idaho (New York AC)
2. Chas Betts, St. Michael, Minn. (Minnesota Storm)
3. T.C. Dantzler, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
4. Jake Clark, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
5. Ben Provisor, Stevens Point, Wis. (Sunkist Kids)
6. Travis Rutt, Belle Plaine, Minn. (Badger WC)
7. Aaron Sieracki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
8. Talan Knox, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
9. Chad Hemerson, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
10. Peter Hicks, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)

96 kg/211.5 pounds
1. Justin Ruiz, Meridian, Idaho (New York AC)
2. R.C. Johnson, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
3. John Lorenz, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
4. Justin Millard, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army),
5. Kenyon Walsh, Boise, Idaho (Suples WC)
6. Philip Hard, Camp LeJeune, N.C. (U.S. Marines)
7. Rob Smith, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
8. Zack Nielsen, Zimmerman, Minn. (Minnesota Storm)
9. Pete Gounaridis, Leominster, Mass. (Sunkist Kids)
10. Charles Fish, Camp Lejeune, N.C. (U.S. Marines)

120 kg/264.5 pounds
1. Dremiel Byers, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Brandon Rupp, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
3. Joe Rizqallah, Allegan, Mich. (Maverick WC),
4. Timothy Taylor, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
5. Frank Workman, Vermilion, Ohio (unattached)
6. Akil Patterson, Frederick, Md. (New York AC)
7. Nader Maghribi, Colorado Springs, Colo. (U.S. Air Force)
8. Jarod Trice, Mount Pleasant, Mich. (Central Michigan RTC)
9. Steve Andrus, Manhattan, Kan. (Michigan WC)
10. Shaun Durfey, Camp Lejuene, N.C. (U.S. Marine Corps)

Copyright 2010 by USA Wrestling and TheMat.com.

Media outlets may reproduce these rankings only if they identify them as TheMat.com U.S. Senior Greco-Roman rankings




Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.