Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....

TheMat.com U.S. Senior Greco-Roman rankings


Date Ranked:01/07/2010
Ranked By TheMat.com


55 KG/121 LBS.
1. Spenser Mango, St. Louis, Mo. (New York AC)
2. Lindsey Durlacher, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
3. Ryan Mango, St. Louis, Mo. (New York AC)
4. Nate Engel, St. Helena, Calif. (USOEC/Sunkist Kids)
5. Max Nowry, Wheeling, Ill. (USOEC)
6. Kevin Hunter, Orem, Utah (unattached)
7. Paul Tellgren, Anoka, Minn. (USOEC)
8. William Spackman, Clearfield, Utah (unattached)
9. Anthony Hayes, Colorado Springs, Colo. (unattached)
10. Jonathan Pattison, Windsor, Colo. (U.S. Marines)

60 KG/132 LBS.
1. Jeremiah Davis, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Glenn Garrison, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Joe Betterman, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
4. Marco Lara, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
5. Nathan Piasecki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
6. Ellis Coleman, Oak Park, Ill. (USOEC)
7. Jimmy Chase, Carol Stream, Ill. (New York AC)
8. Donovan DePatto, Camp Lejeune, N.C. (U.S. Marines)
9. Chad Vandiver, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
10. Casey Lawson, Boise, Idaho (unattached)

66 KG/145.5 LBS.
1. Faruk Sahin, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Jacob Curby, LaGrange, Ill. (New York AC)
3. C.C. Fisher, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
4. Oscar Wood, Fountain, Colo. (U.S. Army)
5. Bo Beckman, Pleasant Grove, Utah (USOEC/New York AC)
6. Kerry Regner, Darlington, Pa. (USOEC/Sunkist Kids)
7. Ben Sanchez, Leominster, Mass. (USOEC)
8. Zachary Lamano, Layton, Utah (New York AC)
9. Josh Castellano, Wood Dale, Ill. (USOEC)
10. Alex Fleming, Sterling, Va. (USOEC)

74 KG/163 LBS.
1. Harry Lester, Marquette, Mich. (New York AC)
2. Jess Hargrave, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Jake Fisher, Platte City, Mo. (New York AC)
4. Andrew Bisek, Chaska, Minn. (MN/Storm)
5. Jake Deitchler, Ramsey, Minn. (Minnesota Storm)
6. Steve Forrest, Camp Lejeune, N.C. (U.S. Marines)
7. Ben Provisor, Stevens Point, Wis. (Sunkist Kids)
8. Aaron Briggs, Tucson, Ariz. (USOEC)
9. Jonathan Drendel, North Aurora, Ill. (USOEC)
10. Anton Gottfredson, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)

84 KG/185 LBS.
1. Chas Betts, St. Michael, Minn. (Minnesota Storm)
2. T.C. Dantzler, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
3. Talan Knox, Salt Lake City, Utah (USOEC/Sunkist Kids)
4. Aaron Sieracki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
5. Cheney Haight, Orem, Utah (NYAC)
6. Nate Patrick, Chicago, Ill. (Sunkist Kids)
7. Walter Hoffman, Colorado Springs, Colo. (U.S. Air Force)
8. Chad Hemerson, Monterey, Calif. (USOEC)
9. Peter Hicks, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
10. Cameron Duckworth, Portland, Ore. (unattached)

96 KG/211.5 LBS.
1. R.C. Johnson, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
2. Justin Ruiz, Boise, Idaho (New York AC)
3. Robbie Smith, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
4. Peter Gounaridis, Leominster, Mass. (Sunkist Kids)
5. Brad Ahearn, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
6. Zac Nielsen, Zimmerman, Minn. (Minnesota Storm)
7. John Lorenz, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
8. Justin Millard, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
9. Moises Hernandez, Top Sail Island, N.C. (U.S. Marines)
10. Joseph Sheffield, Greensboro, N.C. (Y.E.S. Wrestling Club)

120 KG/264.5 LBS.
1. Dremiel Byers, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Brandon Rupp, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
3. Pete Kowalczuk, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
4. Erik Nye, Tempe, Ariz. (Sunkist Kids)
5. Tim Taylor, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
6. Akil Patterson, Frederick, Md. (New York AC)
7. Tyrell Fortune, Portland, Ore. (Peninsula WC)
8. Kenny Lester, Longwood, Fla. (Sunkist Kids)
9. Chris Pierce, Lemont Furnace, Pa. (unattached)
10. Atticus Disney, Andover, Kan. (Minnesota Storm)

Copyright 2010 by USA Wrestling and TheMat.com.

Media outlets may reproduce these rankings only if they identify them as TheMat.com U.S. Senior Greco-Roman rankings




Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.