Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....

Division II North Region Rankings


Date Ranked:01/05/2010
Ranked By Northern Sun Intercollegiate Conference


NCAA SUper Region #3 Rankings (1/5/10)
1 Augustana (S.D.) 59
2 St. Cloud State 58
3 Upper Iowa 53
4 Minnesota State 43
5 MSU Moorhead 13
6 Northern State 6
7 U-Mary 4
8 SMSU 3
Points were assigned from the top 5 individuals in each of the ten weight classes using the following point system:
1st = 10, 2nd = 7, 3rd = 4, 4th = 2 , 5th = 1.

125 lbs
1 Andy Forstner, Jr, MSU 8-7 record all D 1 losses
2 Tyler Mumbulo, UIU 8-3 2x AA, 3X qualifier
3 Al Meger, Jr, Augie 9-5 record 09 Natioanal Qualifier
4 Corey Ulmer, So,MSUM 13-4 record ,3 top 4 fininshes
5 Jimmy Marx, Sr, NSU 3-3 record
6 Trent Harold, FR, SCSU 6-7 record
7 AJ Jenniges, RFr, SMSU 8-5 record
8 Matt Garcia, JR, U-Mary 6th in cobber, 4th in Dragon Open

133 lbs
1 Kyle Pedretti,So,UIU 13-3 record current Ranked #6
2 Laramie Shaffer, SR, Augie ISU Transfer
3 Robby Fisher,FR. MSU 16-7 rec win vs #12 Elijah Nacita Bakersfield
4 Evan Forde, Jr, MSUM 12-4 rec,Cobber Champion
5 Shane McQuade, FR SCSU 9-5 Record 2nd Husky, 2nd Cobber
6 Robert Morris, RFR, SMSU 6-4 record
7 Tanner Beaman, Fr, U-Mary 3-4 record
8 Jacob Buterous, Sr, NSU 3-6 record

141
1 Jay Sherer, Jr, Augie 14-3 record, Current Ranked #2
2 Gabe Suarez, Jr, SCSU 8-2 record 2 x Natioanal Qualifier
3 JR Baker, Jr, UIU 6-6 Current win over #1 Locket in DII
4 David Albrecht, SMSU 1-1 record,09 National Qualifier
5 Brady Schneeberger, MSUM 11-6 record 4th Bison, 2nd Cobber,
6 Jesse Westphal, RFR, MSU 10-8 record
7 Landon DellaSilva, So, U-Mary 5th in Region 2009
8 Benton Crow, So, NSU 2-3 record

149
1 Jacob Roberts, SR, SCSU 6-5 record, Nat Qaul, Reg Runner-Up
2 Travis Elg, SR, MSU 3 x region champ NCAA All American
3 Derek Stolarzyk, SO, UIU 10-4 Flash Open Champ
4 Derek Bomstad, Jr, MSUM 6-5 record,
5 Nate Herda, RFr, Augie 10-6 record
6 Bradan Schunk, SR, SMSU 6-4 record
7 Beau Voegeli, Fr, NSU 4-4 record
8 Shawn Sneva, Sr, U-Mary

157
1 John Sundgren, Jr, SCSU 7-2 record 1st cobber open, 08 AA
2 Marcus Edgington, Augie 14-3 record, 1st DWU; beat Wald twice
3 Justin Turek, MSU 9-6 record, beat # 2 Danny Grater
4 Justin Decker, JR, UIU 10-4 IA Transfer
5 Tallen Wald, Jr, MSUM 9-6 record, 2nd cobber open
6 Demond Carter, Jr, SMSU 9-7 record
7 Collin Engelhardt, So, U-Mary 5th in Dragon Open
8 Ryan Larsen, NSU 0-2

165
1 Travis Eggers, Sr, UIU 8-3 record, 2nd at Augie currently ranked #2
2 Tad Merritt, RSo, SCSU 16-2 record 09 AA 3rd, Current Ranked #3
3 Gavin Nelson, Jr, Augie 7-0 1st DWU
4 Donnie Bowden, NSU 6-2 4th at Dak, 4th at Bison
5 Tel Todd, RSo, MSU 11-9 record
6 Taylor Nagel, Rso, U-Mary 5th Bison open, 3rd cobber open
7 Tyler Kivel, MSUM 4-1 record
8 Logan McAlpin, SMSU 3-6 record, 6th bison open

174
1 Mtich Norton, Sr, UIU 4-2 record currently rank #3
2 Ben Becker, Jr, MSU 10-8 record, 09 national Qualifier
3 Carl Serk, SO,Augie, 10-5 record
4 Shamus O’Grady, SCSU 7-7 record, 5th Husky open
5 William Fate, Fr, SMSU 11-4 record 6th at Bison
6 Phillip Downs, NSU 2-2 record
7 Jake McLean, Fr.MSUM
8 Jordan Henderson, Jr, U-Mary

184
1 Nick Henning, So, Augie National Qualifier, ranked 5th nationally
2 Derek Skala, Jr, SCSU 12-6 record, 09 AA 7th, Beat #8 Ross
3 Mitchell Schultz, Fr, UIU 13-1 record Has won 3 tournaments
4 Cole Cornemann, NSU 2-0 record 2x national qualifier
5 Aaron Norgren, So, MSU 2-4 record,09 National Qualifier
6 CD Johnson, SMSU 7-5 3rd at Auggie open
7 Brady Anderson, Fr, U-Mary 4th in Dragon Open
8 Roger Sirek,FR, MSUM 2-10 record

197
1 Ty Copsey, Jr, Augie 6-1 2x AA, Current ranked #2
2 Lucas Munkelwitz, Rso, SCSU 15-3 record Currently Ranked #6
3 Dusty Vliem, Sr, U-Mary 14-1 record, Cobber & Husky Champ
4 Nick Shandri, SR, UIU 9-7 Won Flash open
5 Taylor Yliniemi, Fr, Moorhead 9-6, 3rd at dak, 3rd at Cobber,
6 Matt Meuleners, RFR, NSU 9-3 5th Bison, Dak, Bison open
7 Todd Klemz, RFr, SMSU 2-6 record
8 Derrick Jacobs, MSU 0-0 record

285
1 Brady Wilson, Sr, MSU 13-4 rec, 4th at Iowa State & Omaha Open
2 Jacob Kahnke, RFr, SCSU 13-2 rec, 1st cobber open,3rd Husky open
3 Tim Johnson, Sr, Moorhead 10-4 record
4 Lance Peters, Jr, Austana 10-5 record 09 National Qualifier
5 Jared Little, Sr, NSU 7-4 record, 2nd at dak, 6th at the Bison
6 Arron Cramer, So, UIU 11-6 record, 2nd at Auggie
7 Carter Ash, So, SMSU 6-6 record
8 Jordan Stenson, U-Mary



Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.