Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....

Division II North Region Rankings


Date Ranked:12/15/2009
Ranked By Northern Sun Intercollegiate Conference


North Region Team Rankings
1. Augustana - 59
2. St. Cloud State - 56
3. Upper Iowa - 46
4. Minnesota State - 40
5. MSU Moorhead - 23
6. Northern State - 8
7. Southwest Minnesota State - 5
8. U-Mary - 2

North Region Individual Rankings

125 pounds
1. Andy Forstner (Minnesota State)
2. Tyler Mumbulo (Upper Iowa)
3. Al Meger (Augustana)
4. Corey Ulmer (MSU Moorhead)
5. Jimmy Marx (Northern State)
6. Trent Harold (SCSU)
7. Zak Lambert (SMSU)
8. Matt Garcia (U-Mary)

133 pounds
1. Kyle Pedretti (Upper Iowa)
2. Evan Forde (MSU Moorhead)
3. Cody Lensing (Augustana)
4. Shane McQuade (SCSU)
5. Adam Jenniges (SMSU)
6. Tanner Beaman (U-Mary)
7. Jacob Buterous (Northern State)
8. Matt Nyvold (Minnesota State)

141 pounds
1. Jay Sherer (Augustana)
2. Gabe Suarez (SCSU)
3. JR Baker (Upper Iowa)
4. David Albrecht (SMSU)
5. Robby Fisher, (Minnesota State)
6. Brady Schneeberger (MSU Moorhead)
7. Landon DellaSilva (U-Mary)
8. Benton Crow (Nothern State)

149 pounds
1. Jacob Roberts (SCSU)
2. Derek Bomstad (MSU Moorhead)
3. Nate Herda (Augustana)
4. Brett Hakeman (Upper Iowa)
5. Brandon Schunk (SMSU)
6. Jesse Westphal (Minnesota State)
7. Beau Voegeli (Northern State)
8. Shawn Sneva (U-Mary)

157 pounds
1. John Sundgren (SCSU)
2. Marcus Edgington (Augustana)
3. Tallen Wald (MSU Moorhead)
4. Justin Turek (Minnesota State)
5. Derek Stolarzyk (Upper Iowa)
6. Demond Carter (SMSU)
7. Collin Engelhardt (U-Mary)
8. Ryan Larsen (Northern State)

165 pounds
1. Travis Eggers (Upper Iowa)
2. Tad Merritt (SCSU)
3. Gavin Nelson (Augustana)
4. Donnie Bowden (Northern State)
5. Tel Todd (Minnesota State)
6. Taylor Nagel (U-Mary)
7. Tyler Kivel (MSU Moorhead)
8. Logan McAlpin (SMSU)

174 pounds
1. Mitch Norton (Upper Iowa)
2. Ben Becker (Minnesota State)
3. Carl Serck (Augustana)
4. Shamus O'Grady (SCSU)
5. William Fate (SMSU)
6. Phillip Downs (Northern State)
7. Jake McLean (MSU Moorhead)
8. Jordan Henderson (U-Mary)

184 pounds
1. Nick Henning (Augustana)
2. Derek Skala (SCSU)
3. Cale Cornemann (Northern State)
4. Aaron Norgen (Minnesota State)
5. Mitchell Schultz (Upper Iowa)
6. CD Johnson (SMSU)
7. Brady Anderson (U-Mary)
8. Roger Sirek (MSU Moorhead)

197 Pounds
1. Ty Copsey (Augustana)
2. Pat Mahan (Minnesota State)
3. Lucas Munkelwitz (SCSU)
4. Dusty Vliem (U-Mary)
5. Nick Shandri (Upper Iowa)
6. Taylor Yliniemi (MSU Moorhead)
7. Matt Meuleners (Northern State)
8. Todd Klemz (SMSU)

285 pounds
1. Brady Wilson (Minnesota State)
2. Jacob Kahnke (SCSU)
3. Tim Johnson (MSU Moorhead)
4. Lance Peters (Augustana)
5. Jared Little (Northern State)
6. Arron Cramer (Upper Iowa)
7. Carter Ash (SMSU)
8. Jordan Stenson (U-Mary)



Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.