Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....

TheMat.com U.S. Senior Greco-Roman Rankings


Date Ranked:05/07/2009
Ranked By TheMat.com


55 KG/121 LBS.
1. Jermaine Hodge, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Sam Hazewinkel, Springboro, Ohio (Sunkist Kids)
3. Lindsey Durlacher, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
4. Nate Engel, St. Helena, Calif. (USOEC/Sunkist Kids)
5. Max Nowry, Wheeling, Ill. (USOEC)
6. Luis Salinas, Ithaca, N.Y. (FLWC)
7. Ryan Mango, St. Louis, Mo. (New York AC)
8. B.J. Futrell, Park Forrest, Ill. (Illini WC)
9. Jonathan Pattison, Windsor, Colo. (U.S. Marines)
10. Tyler Moore, Colorado Springs, Colo. (U.S. Air Force)

60 KG/132 LBS.
1. Joe Betterman, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
2. Spenser Mango, St. Louis, Mo. (USOEC/New York AC)
3. Nathan Piasecki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
4. Glenn Garrison, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
5. Jeremiah Davis, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
6. Marco Lara, Long Beach, Calif. (U.S. Army)
7. Jimmy Chase, Carol Stream, Ill. (New York AC)
8. Chad Vandiver, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
9. Nikko Triggas, Moraga, Calif. (Ohio State)
10. Ryan Bridge, Galloway, N.J. (U.S. Marines)

66 KG/145.5 LBS.
1. Faruk Sahin, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Mark Rial, Cedar Falls, Iowa (Gator WC)
3. Oscar Wood, Fountain, Colo. (U.S. Army)
4. Jacob Curby, LaGrange, Ill. (USOEC/New York AC)
5. C.C. Fisher, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
6. Kerry Regner, Darlington, Pa. (USOEC/Sunkist Kids)
7. Teyon Ware, Springboro, Ohio (New York AC)
8. Ben Sanchez, Leominster, Mass. (USOEC)
9. Bo Beckman, Pleasant Grove, Utah (USOEC/New York AC)
10. Daniel Caywood, Imperial Beach, Calif. (All-Navy)

74 KG/163 LBS.
1. Harry Lester, Marquette, Mich. (New York AC)
2. Jake Fisher, Platte City, Mo. (New York AC)
3. Cheney Haight, Orem, Utah (USOEC/New York AC)
4. Jess Hargrave, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
5. Andrew Bisek, Chaska, Minn. (USOEC/Minnesota Storm)
6. Jake Deitchler, Ramsey, Minn. (Minnesota Storm)
7. Ben Provisor, Stevens Point, Wis. (Sunkist Kids)
8. Steve Forrest, Camp Lejeune, N.C. (U.S. Marines)
9. Aaron Briggs, Tucson, Ariz. (USOEC)
10. Anton Gottfredson, Colorado Springs, Colo. (USOTC)

84 KG/185 LBS.
1. T.C. Dantzler, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
2. Aaron Sieracki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army).
3. Chas Betts, St. Michael, Minn. (USOEC/Minnesota Storm)
4. Walter Hoffman, Colorado Springs, Colo. (U.S. Air Force)
5. Gabe Dretsch, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
6. Jacob Ison, Athens, Ohio (Bobcat WC)
7. Peter Hicks, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
8. Jacob Clark, Top Sail Island, N.C. (Minnesota Storm)
9. Chad Hemerson, Monterey, Calif. (USOEC)
10. Talan Knox, Salt Lake City, Utah (USOEC/Sunkist Kids)

96 KG/211.5 LBS.
1. Brad Ahearn, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. R.C. Johnson, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
3. Justin Millard, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
4. Zak Nielson, Zimmerman, Minn. (USOEC/Minnesota Storm)
5. Deon Hicks, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
6. Peter Gounaridis, Leominster, Mass. (Sunkist Kids)
7. John Wechter, Lansing, Mich. (Sunkist Kids)
8. Robbie Smith, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
9. Ethan Bosch, Clarion, Pa. (Clarion WC)
10. Moises Hernandez, Top Sail Island, N.C. (U.S. Marines)

120 KG/264.5 LBS.
1. Dremiel Byers, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Brandon Rupp, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
3. Erik Nye, Sacramento, Calif. (Sunkist Kids)
4. David Arendt, Port Washington, Wis. (U.S. Marines)
5. Mark Simmonds, Minneapolis, Minn. (U.S. Air Force)
6. Tim Taylor, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
7. Akil Patterson, Frederick, Md. (TF Wrestling Club)
8. Pete Kowalczuk, Oak Park, Ill. (Sunkist Kids)
9. Charles Fish, Hartland, Wis. (U.S. Marines)
10. Atticus Disney, Andover, Kan. (Minnesota Storm)

Copyright 2009 by USA Wrestling and TheMat.com

Media outlets may reproduce these rankings only if they identify them as TheMat.com U.S. Senior Greco-Roman rankings




Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.