Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....

TheMat.com U.S. Senior Greco-Roman rankings


Date Ranked:03/23/2009
Ranked By TheMat.com


55 KG/121 LBS.
1. Spenser Mango, St. Louis, Mo. (USOEC/New York AC)
2. Sam Hazewinkel, Springboro, Ohio (Sunkist Kids)
3. Lindsey Durlacher, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
4. Jimmy Chase, Carol Stream, Ill. (New York AC)
5. Josh Habeck, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
6. Nikko Triggas, Moraga, Calif. (Ohio State)
7. Nate Engel, St. Helena, Calif. (USOEC/Sunkist Kids)
8. Paul Tellgren, Anoka, Minn. (USOEC/Minnesota Storm)
9. Anthony Brooker, Santa Barbara, Calif. (U.S. Air Force)
10. Roger Stewart, Colorado Springs, Colo. (New York AC)

60 KG/132 LBS.
1. Joe Betterman, Chicago, Ill. (USOEC/New York AC)
2. Glenn Garrison, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
3. Jeremiah Davis, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
4. Chad Vandiver, Colorado Springs, Colo. (unattached)
5. C.C. Fisher, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
6. Donovan DePatto, Quantico, Va. (U.S. Marine Corps)
7. Marco Lara, Long Beach, Calif. (U.S. Army)
8. Jermaine Hodge, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
9. Noah Blankenship, Bucyrus, Ohio (U.S. Marines)
10. Eric Grajales, Brandon, Fla. (unattached)

66 KG/145.5 LBS.
1. Faruk Sahin, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Jacob Curby, LaGrange, Ill. (USOEC/New York AC)
3. Oscar Wood, Fountain, Colo. (U.S. Army)
4. Kerry Regner, Darlington, Pa. (USOEC/Sunkist Kids)
5. Teyon Ware, Springboro, Ohio (New York AC)
6. Matt Holt, Colorado Springs, Colo. (unattached)
7. Donald Vinson, Marathon, N.Y. (Shamrock WC)
8. Bo Beckman, Pleasant Grove, Utah (USOEC/New York AC)
9. Esai Dominguez, Omaha, Neb. (New York AC)
10. Shanon Slack, Irvine, Calif. (New York AC)

74 KG/163 LBS.
1. Harry Lester, Marquette, Mich. (New York AC)
2. Cheney Haight, Orem, Utah (USOEC/New York AC)
3. Jake Fisher, Platte City, Mo. (New York AC)
4. Jake Deitchler, Colorado Springs, Colo. (Minnesota Storm)
5. Andrew Bisek, Chaska, Minn. (USOEC/Minnesota Storm)
6. Steve Forrest, Camp Lejeune, N.C. (U.S. Marines)
7. Kevin Lozano, Jefferson, La. (USOEC)
8. Jess Hargrave, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
9. Ben Provisor, Stevens Point, Wis. (Dennis Hall World Gold WC)
10. Anton Gottfredson, Colorado Springs, Colo. (OTC)

84 KG/185 LBS.
1. T.C. Dantzler, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
2. Aaron Sieracki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army).
3. Chas Betts, St. Michael, Minn. (USOEC/Minnesota Storm)
4. Zak Nielson, Zimmerman, Minn. (USOEC)
5. Gabe Dretsch, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
6. Talan Knox, Salt Lake City, Utah (USOEC/Sunkist Kids)
7. Walter Hoffman, Colorado Springs, Colo. (U.S. Air Force)
8. Jeff Zastrow, Colorado Springs, Colo. (U.S. Air Force)
9. Jeremy Pederson, Quantico, Va. (U.S. Marine Corps)
10. Jesse Robbins, Orlando, Fla. (Florida Jets)

96 KG/211.5 LBS.
1. Brad Ahearn, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. R.C. Johnson, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
3. Justin Ruiz, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
4. Moises Hernandez, Top Sail Island, N.C. (U.S. Marines)
5. Justin Millard, Colorado Springs, Colo. (U.S. Air Force)
6. Peter Gounaridis, Leominster, Mass. (USOEC/Sunkist Kids)
7. Robbie Smith, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
8. John Wechter, Lansing, Mich. (Sunkist Kids)
9. John Lorenz, LaCrosse, Wis. (unattached)
10. Daren Burns, Catawba, N.C. (Y.E.S. Greensboro)

120 KG/264.5 LBS.
1. Dremiel Byers, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Brandon Rupp, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
3. Tim Taylor, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
4. David Arendt, Quantico, Va. (U.S. Marines)
5. Pete Kowalczuk, Oak Park, Ill. (Sunkist Kids)
6. Mark Simmonds, Minneapolis, Minn. (U.S. Navy)
7. Erik Nye, Sacramento, Calif. (Sunkist Kids)
8. Cole Konrad, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
9. James Hollis, West Point, N.Y. (U.S. Army)
10. Kenny Lester, Oviedo, Fla. (Sunkist Kids)

Copyright 2009 by USA Wrestling and TheMat.com

Media outlets may reproduce these rankings only if they identify them as TheMat.com U.S. Senior Greco-Roman rankings





Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.