Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....



Olympic Freestyle Wrestling Pool Pairings at 54 kg, 63 kg, 76, 97



54 kg/119 lbs.

Pool 1 1. Moon Myung-Suk (Korea) 2. Chikara Tanabe (Japan) 3. Sammie Henson (United States) Pool 2 4. Leonid Tchoutchounov (Russia) 5. Oleksander Zakharuk (Ukraine) 6. Ivan Conov (Bulgaria) Pool 3 7. Adhamjon Achilov (Uzbekistan) 8. Vasilij Zeiher (Germany) 9. Maulen Mamyrov (Kazakhstan) Pool 4 10. Wilfredo Garcia (Cuba) 11. Nurdin Donbaev (Kyrgyzstan) 12. German Kontoev (Belarus) Pool 5 13. Namig Abduallayev (Azerbaijan) 14. Jin Juo Dong (People's Rep. Of Korea) 15. Martin Liddle (New Zealand) Pool 6 16. Tumendemberel Zuunbaayan (Mongolia) 17. Behnam Tayebi (Iran) 18. Vitalie Raielen (Moldova) 19. Armiran Kartanov (Greece)

63 kg/138.75 lbs.

Pool 1 1. Juergen Scheibe (Germany) 2. Serafim Barzakov (Bulgaria) 3. Ruslan Bodisteanu (Moldova) Pool 2 4. Otar Tushishvili (Georgia) 5. Carlos Ortiz (Cuba) 6. Kazuyuki Miyata (Japan) Pool 3 7. Cary Kolat (United States) 8. Mohammed Talaei (Iran) 9. Ramil Islamov (Uzbekistan) Pool 4 10. Arshak Hayrapetyan (Armenia) 11. Maksat Boburbekov (Kyrgyzstan) 12. Nikolai Savin (Belarus) Pool 5 13. Elbrus Tedeev (Ukraine) 14. Jo Yong Son (People's Republic of Korea) 15. Mourad Oumachanov (Russia) Pool 6 16. Stefan Fernyak (Slovakia) 17. Shamil Afandiyev (Azerbaijan) 18. Jang Jae-Sung (Korea) 19, Musa Ilhan (Australia)

76 kg/167.5 lbs.

Pool 1 1. Plamen Paskalev (Bulgaria) 2. Bouvaissa Saitiev (Russia) 3. Brandon Slay (United States) Pool 2 4. Tumen-Ulzii Munkhbayar (Mongolia) 5. Gennadiy Laliyev (Kazakhstan) 6. Pejman Dorostkar (Iran) Pool 3 7. Ruslan Hinchagov (Uzbekistan) 8. Jannie du Toit (South Africa) 9. Elshad Allahverdiyev (Azerbaijan) Pool 4 10. Guram Mehedildze (Georgia) 11. Arpad Ritter (Hungary) 12. Adem Bereket (Turkey) Pool 5 13. Marcin Jurecki (Poland) 14. Rein Ozoline (Australia) 15. Alik Muzayev (Ukraine) 16. Moon Eui Jae (Korea) Pool 6 17. Alexander Leipold (Germany) 18. Yosmany Romero (Cuba) 19. Radion Kertanti (Slovakia) 20. Nasir Gadzhihanov (FYR Macedonia)

97 kg/213.75 lbs.

Pool 1 1. Ricardas Pauliukonis (Lithuania) 2. Eldar Kurtanidze (Georgia) 3. Arawat Sabejew (Germany) Pool 2 4. Ali Reza Heidari (Iran) 5. Rolf Scherer (Switzerland) 6. Ahmet Dogu (Turkey) Pool 3 7. Saghid Mourtasaliyev (Russia) 8. Vadym Tasoev (Ukraine) 9. Melvin Douglas (United States) Pool 4 10. Aftandil Xanthopoulos (Greece) 11. Victor Kodei (Nigeria) 12. George Torchinava (Netherlands) Pool 5 13. Davuud Mahammadov (Azerbaijan) 14. Islam Baraimukov (Kazakhstan) 15. Wilfredo Morales (Cuba) Pool 6 16. Aleksandr Shemarov (Belarus) 17. Gabriel Szerda (Australia) 18. Dean Schmeichel (Canada) 19. Marek Garmulewicz (Poland)
Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.