Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....



Tentative U.S. rosters for 2013 Dave Schultz Memorial International



Tentative U.S. competitors as of Jan. 30

Greco-Roman


55 kg/121 lbs.
Dmitry Ryabchinsky (NYAC)
Ian Moser (U.S. Marines)
Isaiah Varona (Varona)
Max Nowry (NYAC)
Nathan Engel (U.S. Army)

60 kg/132 lbs.
Chad Vandiver (RiNo WC)
Jason Chudzinski (Young Olympian WC)
Jessy Williams (NYAC)
Joey Denova (NYAC)
Joseph Betterman (U.S. Army)
Marco Lara (U.S. Army)

66 kg/145.5 lbs.
Ben Sanchez (NYAC)
Johnathon Bozarth (USOEC)

74 kg/163 lbs.
Andy Bisek (Minnesota Storm)
Anton Gottfredson (Sunkist Kids)
Bo Beckman (NYAC)
Jake Fisher (Minnesota Storm)
Jon Anderson (U.S. Army)
Keith Barkers (Decatur)
Tanner Andrews (NYAC)

84 kg/185 lbs.
Courtney Myers (U.S. Marines)
Donald Simmons (U.S. Marines)
Jake Julian (Unnattached)
Jordan Holm (Minnesota Storm)
Zak Nielsen (Minnesota Storm)

96 kg/211.5 lbs.
Brandon Rivera (OTC)
Charles Fish (U.S. Marines)
Ethan Dondlinger (NMU/USOEC)
John Wechter (Minnesota Storm)
Marcus Finau (NYAC)
Patrick Carey (TWC/Arizona WC)
Pete Gounaridis (U.S. Army)

120 kg/264.5 lbs.
David Arendt (U.S. Marines)
Erik Nye (U.S. Army)
Parker Betts (Minnesota Storm)
Robert Smith (NYAC)
Toby Erickson (NYAC)

Weight not available – Julian Gunnels
Weight not available – Devin Scott

Men’s Freestyle

55 kg/121 lbs.
Bradley Pataky (Nittany Lion WC)
Cruse Aarhus (Panther WC)
Frank Perelli (NYAC)
Kyle Hutter (Hampton Roads WA)
Mark McKnight (Nittany Lion WC)
Obe Blanc (Titan Mercury WC)
Steve Mytych (Lehigh Valley AC)
Todd Andry (Tate Miller WC)
Zach Sanders (Minnesota Storm)

60 kg/132 lbs.
Andrew Hochstrasser (Titan Mercury WC)
Brandon Precin (NYAC)
Joe Colon (Unattached)
Kyle Jahn (Bristol Gladiators)
Omar Maknassi (OTC)
Sam White (OTC)

66 kg/145.5 lbs.
Adam Hall (Titan Mercury WC)
Brandon Rader (Mountaineer Wrestling)
Drew Headlee (Lehigh Valley AC)
Eleazar DeLuca (OTC)
Kellen Russell (NYAC)
Kevin LeValley (Minnesota Storm)
Kyle Ruschell (NYAC)
Michael Mitchell (NYAC)
Mohammad Naser (Titan Mercury WC)
Reece Humphrey (Titan Mercury WC)
Ridvan Bekirov (OTC)
Robbie Mathers (TWC/Arizona WC)
Vlad Kochiev (Titan Mercury WC)

74 kg/163 lbs.
Andrew Sorenson (Sunkist Kids)
Anthony Jones (Michigan WC)
Colton Sponseller (NYAC)
JD Hawkins (Titan Mercury WC)
Joshua McDonald (Empower WC)
Nate Carr Jr. (Unattached)

84 kg/185 lbs.
Austin Trotman (Titan Mercury WC)
Chance Goodman (Unattached)
Clayton Foster (GRIT Athletics WC)
Dwight Howes (NYAC)
Jesse Doyle (OTC)
Jon Reader (Sunkist Kids)
Kurt Brenner (Mountaineer Wrestling)
Max Askren (Titan Mercury WC)
Rustam Chsiev (NYAC)

96 kg/211.5 lbs.
Cayle Byers (Titan Mercury WC)
Evan Brown (Cyclone WC)
JD Bergman (Titan Mercury WC)
Les Sigman (Nittany Lion WC)
Willie Miklus (OTC)
Wynn Michalak (Titan Mercury WC)

120 kg/264.5 lbs.
Bradley Montgomery (Denver WC)
Kyle Massey (NYAC)
Ryan Tomei (Unattached)
Tervel Dlagnev (Sunkist Kids)
Zachery Rey (Lehigh Valley AC)

Women’s Freestyle

48 kg/105.5 lbs.
Alyssa Lampe (Sunkist Kids)
Angela Fragoso (Salinas Predators WC)
Brianna Rahall (OKCU Gator RTC)
Candace Workman (USOTC)
Emily Webster (OKCU Gator RTC)
Erin Golston (NYAC)
Kristi Garr (OKCU Gator RTC)
Lily Trinh (Lady Mavericks)
Victoria Anthony (Sunkist Kids)

51 kg/112.25 lbs.
Esthefania Jimenez (OKCU Gator RTC)
Haley Augello (NYAC)
Jessica Medina (Sunkist Kids)

55 kg/121 lbs.
Carlene Sluburski (NYAC)
Emily Ducote (OKCU Gator RTC)
Helen Maroulis (Sunkist Kids)
Jenna Burkert (NYAC)
Julia Perry (Lady Mavericks)
Katarina Perez (King)
Katherine Fulp-Allen (NYAC)
Kelsey Campbell (Sunkist Kids)
Milagros Zamora (UC Women’s Wrestling)
Samantha Ortiz (Tate Miller WC)
Sarah Hildebrandt (King)
Shelby Morrison (OKCU Gator RTC)
Tamara Tillman (Titan Mercury WC)

59 kg/130 lbs.
Alli Ragan (NYAC/King)
Beatrize Martinez (OKCU Gator RTC)
Brieana Delgado (OKCU Gator RTC)
Deanna Betterman (Sunkist Kids)
Melissa Apodaca (NYAC)
Rachael Young (OKCU Gator RTC)
Shauna Isbell (Titan Mercury WC)

63 kg/138.75 lbs.
Amanda Hendey (King)
Brittney Gadd (UC Women’s Wrestling)
Elena Pirozhkova (Titan Mercury WC)
Jennifer Page (Titan Mercury WC)
Kayla Aggio (OKCU Gator RC)
Lauren Louive (UC Women’s Wrestling)
Michele Muscato (Unnattached)
Veronica Carlson (NYAC)

67 kg/147.5 lbs.
Adeline Gray (Titan Mercury WC)
Julia Salata (NYAC/King)
Lorrie Ramos (King)
Stephanie Geltmacher (OKCU Gator RTC)
Sydney Nelson (UC Women’s Wrestling)

72 kg/158.5 lbs.
Brittany Roberts (OKCU Gator RTC)
Demi Strub (OKCU Gator RTC)
Iris Smith (U.S. Army)
Melissa Simmons (OKCU Gator RTC)
Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.