Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....



2000 U.S. National Championship Semifinals; FS, GR and W



2000 U.S. National Championship Semifinalists

54 kg/119 lbs.

1. Sammie Henson, Norman, Okla. (Sunkist Kids) vs. 4. Stephen Abas, Fresno, Calif. (Sunkist Kids)

2. Eric Akin, Overland Park, Kan. (Dave Schultz WC) vs. 3. Lou Rosselli, Edinboro, Pa. (New York AC)

58 kg/127.75 lbs.

2. Kerry Boumans, Colorado Springs, Colo. (Dave Schultz WC) vs. 3. Yero Washington, Fresno, Calif. (Sunkist Kids

4. Jason Kutz, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army) vs. 8. Danny Felix, Norman, Okla. (Sunkist Kids)

63 kg/138.75 lbs.

1.Cary Kolat, Morgantown, W. Va. (Dave Schultz WC) vs. 4. Shawn Charles, Mt. Pleasant, Mich. (Sunkist Kids)

2.Bill Zadick, Iowa City, Iowa (Hawkeye WC) vs. 7. T.J. Jaworsky, Chapel Hill, N.C. (New York AC

69 kg/152 lbs.

1. Lincoln McIlravy, Iowa City, Iowa (Gateway WC) vs. 5. Terry Steiner, Madison, Wis. (Team Excel)

2. Pat Santoro, Bethlehem, Pa. (New York AC) vs. 3. Chris Bono, Ames, Iowa (Sunkist Kids)

76 kg/167.5 lbs.

1. Joe Williams, Iowa City, Iowa (Hawkeye WC) vs. 5. Brian Dolph, Ridley Park, Pa. (Dave Schultz WC)

3. Sean Bormet, Ann Arbor, Mich. (Cliff Keen WC) vs. 7. Brandon Slay, Colorado Springs, Colo. (Dave Schultz WC)

85 kg/187.25 lbs.

1. Les Gutches, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids) vs. 4. Cael Sanderson, Heber City, Utah (Sunkist Kids)

2. Charles Burton, Bloomington, Ind. (New York AC) vs. 6. Aaron Simpson, Tempe, Ariz. (Sunkist Kids)

97 kg/213.75 lbs.

1. Dominic Black, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army) vs. 4. Joel Sharratt, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)

3. Melvin Douglas, Mesa, Ariz. (Sunkist Kids) vs. 7. Rex Holman, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)

130 kg/286 lbs.

1. Stephen Neal, Bakersfield, Calif. (Dave Schultz WC) vs. 4. Tom Erikson, W. Lafayette, Ind. (Sunkist Kids)

2. Kerry McCoy, State College, Pa. (New York AC) vs. 3. Tolly Thompson, Cedar Rapids, Iowa (Sunkist Kids)

2000 U.S. National Championship Greco-Roman Semifinals

54 kg/119 lbs.

1. Stephen Mays, Pensacola, Fla. (U.S. Navy) vs. 4. Broderick Lee, Huntington Beach, Calif. (Peninsula WC)

2. Brandon Paulson, Golden Valley, Minn. (Minnesota Storm) vs. 3. Shawn Sheldon, Colorado Springs, Colo. (New York AC)

58 kg/127.75 lbs.

1. Dennis Hall, Plover, Wis. (Sunkist Kids) vs. 4. Duaine Martin, Quantico, Va. (U.S. Marine Corps)

2. James Gruenwald, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids) vs. 3. Mujaahid Maynard, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)

63 kg/138.75 lbs.

1. Shon Lewis, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army) vs. 4. James Shillow, Quantico, Va. (U.S. Marines)

3. Kevin Bracken, Colorado Springs, Colo. (New York AC) vs. 2. Glenn Nieradka, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)

69 kg/152 lbs.

4. Heath Sims, Huntington Beach, Calif. (Dave Schultz WC) vs. 8. Keith Wilson, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)

2. Marcel Cooper, Quantico, Va. (U.S. Marine Corps) vs. 3. Chris Saba, Colorado Springs, Colo. (New York AC)

76 kg/167.5 lbs.

1. Matt Lindland, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids) vs. 4. T.C. Dantzler, Colorado Springs, Colo. (New York AC)

2. Keith Sieracki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army) vs. 3. Kevin Vogel, Temperence, Mich. (Michigan WC)

85 kg/187.25 lbs.

1. Quincey Clark, New Brighton, Minn. (Minnesota Storm) vs. 4. Chael Sonnen, Tualatin, Ore. (Dave Schultz WC)

2. Dan Henderson, Gresham, Ore. (Dave Schultz WC) vs. 6. Ethan Bosch, Colorado Springs, Colo. (New York AC)

97 kg/213.75 lbs.

1. Jason Klohs, Maple Grove, Minn. (Minnesota Storm) vs. 4. Jason Gleasman, Colorado Springs, Colo. (New York AC)

2. Randy Couture, Gresham, Ore. (Sunkist Kids) vs. 6. Garrett Lowney, Appleton, Wis. (Minnesota Storm)

130 kg/286 lbs.

1Rulon Gardner, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids) vs. 4. Billy Pierce, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)

2.Dremiel Byers, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)vs. 3. Matt Ghaffari, Avon Lake, Ohio (Sunkist Kids)

2000 U.S. Women's National Championships semifinals

46 kg/101.25 lbs.

1. Tricia Saunders, Phoenix, Ariz. (Sunkist Kids) vs. 4. Julie Gonzalez, Vallejo, Calif. (Peninsula Grapplers)

2. Angela Hesener, Ann Arbor, Mich. (Dave Schultz WC) vs. 3. Clarissa Chun, Kapolei, Hawaii (Missouri Valley)

51 kg/112.25 lbs.

1. Stephanie Murata, Boca Raton, Fla. (Sunkist Kids) vs. unseeded Melina Hutchinson, Soldotna, Alaska

2. Patricia Miranda, Saratoga, Calif. (Dave Schultz WC) vs. 6. Amy Alvaro, Marshall, Mo. (Missouri Valley)

56 kg/123.25 lbs.

1. Tina George-Wilson, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids) vs. unseeded Mabel Fonseca, San Juan, Puerto Rico (Sparta)

2. Malissa Sherwood, Rocklin, Calif. (Dave Schultz WC) vs. 3. Erin Tomeo, Volant, Pa. (TAPS)

62 kg/136.5 lbs.

1. Sara McMann, Lock Haven, Pa. (Sunkist Kids) vs. 5. Lauwa'e Smith, Marshall, Mo. (Missouri Valley)

2. Jimi-Dawn Hornbuckle, Lawrence, Kan. (Dave Schultz WC) vs. 3. Tonya Evinger, Bates City, Mo. (Wrestling Central)

68 kg/149.75 lbs.

1. Sandra Bacher, San Jose, Calif. (Dave Schultz WC) vs. 5. Melani Macari, Fremont, Calif. (Missouri Valley)

2. Kristie Marano, Albany, N.Y. (ATWA) vs. 6. Toccara Montgomery, Cleveland, Ohio (Missouri Valley)

75 kg/165.25 lbs.

1. Iris Smith, Colorado Springs, Colo. (TNT) vs. 4. Alicia Mena, St. Paul, Minn. (Minnesota Storm)

2. Dominique Smalley, Colorado Springs, Colo. (Dave Schultz WC) vs. 3. Donell Bradley, Aiea, Hawaii (Missouri Valley)

Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.