Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....



21 more athletes qualify for U.S. Olympic Team Trials for Wrestling, April 21-22 in Iowa City



115 athletes are now qualified to compete in Iowa City, April 21-22

A total of 21 additional athletes have qualified to compete at the 2012 U.S. Olympic Team Trials for Wrestling at Carver-Hawkeye Arena in Iowa City, Iowa, April 21-22.

All 21 are men’s wrestlers who earned their spots in the field based upon results at the Men’s Freestyle Olympic Trials Qualifier, held in Las Vegas, Nev., Dec. 3. The top three athletes in each of the seven weight classes who had not already qualified earned their spot into the field.

The new men’s freestyle qualifiers are:
• Brandon Precin, Evanston, Ill. (New York AC), second at 55 kg/121 lbs.
• Mark McKnight, State College, Pa. (Nittany Lion WC), third at 55 kg/121 lbs.
• Shawn Contos, State College, Pa. (Nittany Lion WC), fourth at 55 kg/121 lbs.
• Tyler Graff, Loveland, Colo. (New York AC), champion at 60 kg/132 lbs.
• Martin Berberyan, Valley Village, Calif. (SK Golden Boys), second at 60 kg/132 lbs.
• James Kennedy, Ann Arbor, Mich. (New York AC), third at 60 kg/132 lbs.
• Adam Hall, Boise, Idaho (New York AC), champion at 66 kg/145.5 lbs.
• Jason Chamberlain, Boise, Idaho (Bronco WC), third at 66 kg/145.5 lbs.
• Chase Pami, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids), fifth at 66 kg/145.5 lbs.
• Colton Sponseller, Glenmont, Ohio (New York AC), second at 74 kg/163 lbs.
• Tyler Caldwell, Wichita, Kan. (Sunkist Kids), third at 74 kg/163 lbs.
• Moza Fay, Colorado Springs, Colo. (Gator WC), fourth at 74 kg/163 lbs.
• Jon Reader, Ames, Iowa (Sunkist Kids), champion at 84 kg/185 lbs.
• Mack Lewnes, Ithaca, N.Y. (New York AC), second at 84 kg/185 lbs.
• Bryce Hasseman, Stillwater, Okla. (Gator WC), third at 84 kg/185 lbs.
• Craig Brester, Lincoln, Neb. (NWTC), champion at 96 kg/211.5 lbs.
• Trevor Brandvold, Verona, Wis. (New York AC), second at 96 kg/211.5 lbs.
• Tanner Hall, Meridian, Idaho (New York AC), third at 96 kg/211.5 lbs.
• David Zabriskie, Ames, Iowa (Sunkist Kids), second at 120 kg/264.5 lbs.
• Brent Jones, Colorado Springs, Colo. (OTC), third at 120 kg/264.5 lbs.
• James Friedrich, Los Angeles, Calif. (Checkmate), fourth at 120 kg/264.5 lbs.

The qualifiers competed for 16 different college programs, including Boise State (Hall, Chamberlain), Wisconsin (Graff, Brandvold), Iowa State (Reader, Zabriskie), Northwestern (Precin), Buffalo (McKnight), Penn State (McKnight), Michigan (Contos), Illinois (Kennedy), Cal-Poly (Pami), Ohio State (Sponseller), Oklahoma (Caldwell), Northern Iowa (Fay), Cornell (Lewnes), Bloomsburg (Hasseman), Nebraska (Brester) and Virginia (Jones).

Since the qualification process for the U.S. Olympic Team Trials began, 115 athletes have already earned their spot in this elite field. The qualification process will continue in the months leading up to the event.

The approved Olympic Team Selection Criteria for each style can be read at:
http://www.themat.com/usawrestling.org/nationalteams.php?page=team_criteria

Each of the three Olympic styles of wrestling will have a different qualification process, as proposed by their individual Sports Committees, presented by USA Wrestling and approved by the USOC.

The next scheduled event to provide the opportunity to qualify for the U.S. Olympic Team Trials for wrestling is the U.S. Open for Greco-Roman and Women’s Freestyle will be held in Arlington, Texas, Dec. 16-17, 2011. Seven athletes in each weight class will qualify for Iowa City from this event in both styles.

In addition to listing the athletes by weight class, USA Wrestling is also producing a list of qualifiers based upon their college affiliation, either as a current or past student-athlete, current coach or involvement with a Regional Training Center.

USA Wrestling will continue to update and publish the list of athletes who have qualified for the U.S. Olympic Team Trials for Wrestling.

For more information on the U.S. Olympic Team Trials, visit:
IowaCitytoLondon.com

The qualification process has begun for the 2012 U.S. Olympic Team Trials in Iowa City, Iowa, April 20-21. Please note that athletes may change weights from where they qualified. Also, please note that each style has a different qualification system for their Olympic Trials field.

2012 MEN’S FREESTYLE U.S. OLYMPIC TEAM TRIALS QUALIFIERS

55 kg/121 pounds
’11 World Team Trials Champion – Nick Simmons, Corvallis, Ore. (Sunkist Kids)
’11 World Team Trials second place – Sam Hazewinkel, Norman, Okla. (Sunkist Kids)
’11 World Team Trials, true third place – Obe Blanc, Stillwater, Okla. (Gator WC)
*Sunkist International highest non-qualified U.S. in top 4 – Ben Kjar, Orem, Utah (Utah Valley)
*New York AC International highest non-qualified U.S. in top 4 – Angel Escobedo, Columbus, Ohio (New York AC)
’11 Olympic Trials Qualifier runner-up – Brandon Precin, Evanston, Ill. (New York AC)
’11 Olympic Trials Qualifier third place – Mark McKnight, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
’11 Olympic Trials Qualifier fourth place – Shawn Contos, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
*Dave Schultz highest U.S. in top 6 –
’12 Last Chance Olympic Trials Qualifier No. 1 non-qualified –
’12 Last Chance Olympic Trials Qualifier No. 2 non-qualified –
Past U.S. Olympic Team member – Henry Cejudo, Columbus, Ohio
Past U.S. World Team member – Danny Felix, Morgantown, W.Va.
Past U.S. World Team member - Obe Blanc, Stillwater, Okla. (Gator WC)
Past U.S. World Team member - Nick Simmons, Corvallis, Ore. (Sunkist Kids)
Wildcard selection, if applicable -

60 kg/132 pounds
’11 World Team Trials Champion – Reece Humphrey, Columbus, Ohio (New York AC)
’11 World Team Trials second place – Shawn Bunch, Columbus, Ohio (Gator WC)
’11 World Team Trials, true third place – Coleman Scott, Stillwater, Okla. (Gator WC)
*Sunkist International highest non-qualified U.S. in top 4 – Derek Moore, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
*New York AC International highest non-qualified U.S. in top 4 – Matt Valenti, Philadelphia, Pa. (Lehigh Valley AC)
’11 Olympic Trials Qualifier Champion – Tyler Graff, Loveland, Colo. (New York AC)
’11 Olympic Trials Qualifier runner-up – Martin Berberyan, Valley Village, Calif. (SK Golden Boys)
’11 Olympic Trials Qualifier third place – James Kennedy, Ann Arbor, Mich. (New York AC)
*Dave Schultz highest U.S. in top 6 –
’12 Last Chance Olympic Trials Qualifier No. 1 non-qualified –
’12 Last Chance Olympic Trials Qualifier No. 2 non-qualified –
Past U.S. Olympic Team member – Mike Zadick, Solon, Iowa (Gator WC)
Past U.S. World Team member – Reece Humphrey, Columbus, Ohio (New York AC)
Past U.S. World Team member - Shawn Bunch, Columbus, Ohio (Gator WC)
Past U.S. World Team member -
Wildcard selection, if applicable -

66 kg/145.5 pounds
’11 World Team Trials Champion – Teyon Ware, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
’11 World Team Trials second place – Brent Metcalf, Iowa City, Iowa (New York AC)
’11 World Team Trials, true third place – Josh Churella, Ann Arbor, Mich. (New York AC)
*Sunkist International highest non-qualified U.S. in top 4 – Jared Frayer, Norman, Okla. (Gator WC)
*New York AC International highest non-qualified U.S. in top 4 – Kevin Levalley, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
’11 Olympic Trials Qualifier Champion – Adam Hall, Boise, Idaho (New York AC)
’11 Olympic Trials Qualifier third place – Jason Chamberlain, Boise, Idaho (Bronco WC)
’11 Olympic Trials Qualifier fifth place – Chase Pami, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
*Dave Schultz highest U.S. in top 6 –
’12 Last Chance Olympic Trials Qualifier No. 1 non-qualified –
’12 Last Chance Olympic Trials Qualifier No. 2 non-qualified –
Past U.S. Olympic Team member – Cary Kolat, Chapel Hill, N.C. (North Carolina RTC)
Past U.S. World Team member – Teyon Ware, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
Past U.S. World Team member - Brent Metcalf, Iowa City, Iowa (New York AC)
Past U.S. World Team member -
Wildcard selection, if applicable -

74 kg/163 pounds
’11 World Medalist in Trials Finals - Jordan Burroughs, Lincoln, Neb. (Sunkist Kids)
Challenge Tournament qualifiers
’11 World Team Trials second place – Andrew Howe, Cedar Lake, Ind. (New York AC)
’11 World Team Trials, true third place – Nick Marable, Columbia, Mo. (Sunkist Kids)
*Sunkist International highest non-qualified U.S. in top 4 – Lloyd Rogers, Iowa City, Iowa (Hawkeye WC)
*New York AC International highest non-qualified U.S. in top 4 – Ryan Morningstar, Iowa City, Iowa (New York AC)
’11 Olympic Trials Qualifier runner-up – Colton Sponseller, Glenmont, Ohio (New York AC)
’11 Olympic Trials Qualifier third place – Tyler Caldwell, Wichita, Kan. (Sunkist Kids)
’11 Olympic Trials Qualifier fourth place – Moza Fay, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
*Dave Schultz highest U.S. in top 6 –
’12 Last Chance Olympic Trials Qualifier No. 1 non-qualified –
’12 Last Chance Olympic Trials Qualifier No. 2 non-qualified –
Past U.S. World Team member – Trent Paulson, Ames, Iowa (Sunkist Kids)
Past U.S. World Team member – Dustin Schlatter, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
Past U.S. World Team member – Travis Paulson, Ames, Iowa (Sunkist Kids)
Wildcard selection, if applicable -

84 kg/185 pounds
’11 World Team Trials Champion – Cael Sanderson, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
’11 World Team Trials second place – Jake Herbert, Ann Arbor, Mich. (New York AC)
’11 World Team Trials, true third place – Keith Gavin, Bethlehem, Pa. (Lehigh Valley AC)
*Sunkist International highest non-qualified U.S. in top 4 – Raymond Jordan, Lincoln, Neb. (Sunkist Kids)
*New York AC International highest non-qualified U.S. in top 4 – Phil Keddy, Iowa City, Iowa (Hawkeye WC)
’11 Olympic Trials Qualifier Champion – Jon Reader, Ames, Iowa (Sunkist Kids)
’11 Olympic Trials Qualifier runner-up – Mack Lewnes, Ithaca, N.Y. (New York AC)
’11 Olympic Trials Qualifier third place – Bryce Hasseman, Stillwater, Okla. (Gator WC)
*Dave Schultz highest U.S. in top 6 –
’12 Last Chance Olympic Trials Qualifier No. 1 non-qualified –
’12 Last Chance Olympic Trials Qualifier No. 2 non-qualified –
Past U.S. Olympic Team member - Cael Sanderson, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
Past U.S. Olympic Team member – Andy Hrovat, Ann Arbor, Mich. (New York AC)
Past U.S. World Team member – Jake Herbert, Ann Arbor, Mich. (New York AC)
Past U.S. World Team member -
Past U.S. World Team member -
Wildcard selection, if applicable -

96 kg/211.5 pounds
’11 World Medalist in Trials Finals - Jake Varner, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
Challenge Tournament qualifiers
’11 World Team Trials second place – Chad Henke, Dayton, Ore. (NWRTC)
’11 World Team Trials, true third place – Dustin Kilgore, Berea, Ohio (Sunkist Kids)
*Sunkist International highest non-qualified U.S. in top 4 – Wynn Michalak, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
’11 Olympic Trials Qualifier Champion – Craig Brester, Lincoln, Neb. (NWTC)
’11 Olympic Trials Qualifier runner-up – Trevor Brandvold, Verona, Wis. (New York AC)
’11 Olympic Trials Qualifier third place – Tanner Hall, Meridian, Idaho (New York AC)
*Dave Schultz highest U.S. in top 6 –
’12 Last Chance Olympic Trials Qualifier No. 1 non-qualified –
’12 Last Chance Olympic Trials Qualifier No. 2 non-qualified –
Past U.S. Olympic Team member – Kurt Angle, Pittsburgh, Pa.
Past U.S. World Team member - J. D. Bergman, Columbus, Ohio (New York AC)
Wildcard selection, if applicable –

120 kg/264.5 pounds
’11 World Team Trials Champion – Tervel Dlagnev, Columbus, Ohio (Sunkist Kids)
’11 World Team Trials second place – Steve Mocco, Bethlehem, Pa. (New York AC)
’11 World Team Trials, true third place – Dom Bradley, Blue Springs, Mo. (Sunkist Kids)
*Sunkist International highest non-qualified U.S. in top 4 – Charles Fish, Camp LeJeune, N.C. (U.S. Marines)
*New York AC International highest non-qualified U.S. in top 4 – Jarod Trice, Highland Park, Mich. (Gator WC)
’11 Olympic Trials Qualifier runner-up – David Zabriskie, Ames, Iowa (Sunkist Kids)
’11 Olympic Trials Qualifier third place – Brent Jones, Colorado Springs, Colo. (OTC)
’11 Olympic Trials Qualifier fourth place – James Friedrich, Los Angeles, Calif. (Checkmate)
*Dave Schultz highest U.S. in top 6 –
’12 Last Chance Olympic Trials Qualifier No. 1 non-qualified –
’12 Last Chance Olympic Trials Qualifier No. 2 non-qualified –
Past U.S. Olympic Team member – Steve Mocco, Bethlehem, Pa. (New York AC)
Past U.S. World Team member – Tervel Dlagnev, Columbus, Ohio (Sunkist Kids)
Past U.S. World Team member - Tommy Rowlands, Hilliard, Ohio (Sunkist Kids)
Past U.S. World Team member - Les Sigman, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
Wildcard selection, if applicable -

* For Sunkist, NYAC and Schultz events, this is the highest previously non-qualified U.S. athlete within the specified placement range.

2012 GRECO-ROMAN U.S. OLYMPIC TEAM TRIALS QUALIFIERS

55 kg/121 pounds
Dec. ’11 U.S. Open Champion –
Dec. ’11 U.S. Open, second place –
Dec. ’11 U.S. Open, third place –
Dec. ’11 U.S. Open, fourth place –
Dec. ’11 U.S. Open, fifth place –
Dec. ’11 U.S. Open, sixth place –
Dec. ’11 U.S. Open, seventh place –
**FILA Pan Am/North American Sr. event champion –
’11 Interservice champion – Nate Engel, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
’11 New York AC International champion – Jermaine Hodge, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
Silver medalist at Haavisto Cup (Finland) - Paul Tellgren (Anoka, Minn./Minnesota Storm)
***International tour medalist in Europe –
***International tour medalist in Asia –
***International tour medalist in Cuba -
’12 Last Chance Olympic Trials Qualifier No. 1 non-qualified –
’12 Last Chance Olympic Trials Qualifier No. 2 non-qualified –
Past U.S. Olympic Team member – Spenser Mango, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
Past U.S. World Team member –
Wildcard selection, if applicable -

60 kg/132 pounds
Dec. ’11 U.S. Open Champion –
Dec. ’11 U.S. Open, second place –
Dec. ’11 U.S. Open, third place –
Dec. ’11 U.S. Open, fourth place –
Dec. ’11 U.S. Open, fifth place –
Dec. ’11 U.S. Open, sixth place –
Dec. ’11 U.S. Open, seventh place –
2011 Sunkist Kids International champion – Ellis Coleman, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
**FILA Pan Am/North American Sr. event champion –
’11 Interservice champion – Marco Lara, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
***International tour medalist in Europe –
***International tour medalist in Asia –
***International tour medalist in Cuba -
’12 Last Chance Olympic Trials Qualifier No. 1 non-qualified –
’12 Last Chance Olympic Trials Qualifier No. 2 non-qualified –
Past U.S. Olympic Team member –
Past U.S. World Team member – Joe Betterman, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
Past U.S. World Team member – Jeremiah Davis, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
Past U.S. World Team member – Joe Warren, Monument, Colo. (New York AC)
Wildcard selection, if applicable -

66 kg/145.5 pounds
Dec. ’11 U.S. Open Champion –
Dec. ’11 U.S. Open, second place –
Dec. ’11 U.S. Open, third place –
Dec. ’11 U.S. Open, fourth place –
Dec. ’11 U.S. Open, fifth place –
Dec. ’11 U.S. Open, sixth place –
Dec. ’11 U.S. Open, seventh place –
2011 Sunkist Kids International champion – C.P. Schlatter, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
Bronze medalist at Haavisto Cup (Finland) - Ben Sanchez (Colorado Springs, Colo./Sunkist Kids)
**FILA Pan Am/North American Sr. event champion –
’11 Interservice champion – Glenn Garrison, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
***International tour medalist in Europe –
***International tour medalist in Asia –
***International tour medalist in Cuba -
’12 Last Chance Olympic Trials Qualifier No. 1 non-qualified –
’12 Last Chance Olympic Trials Qualifier No. 2 non-qualified –
Past U.S. Olympic Team member –
Past U.S. World Team member – Justin Lester, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
Past U.S. World Team member – Faruk Sahin, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
Wildcard selection, if applicable -

74 kg/163 pounds
Dec. ’11 U.S. Open Champion –
Dec. ’11 U.S. Open, second place –
Dec. ’11 U.S. Open, third place –
Dec. ’11 U.S. Open, fourth place –
Dec. ’11 U.S. Open, fifth place –
Dec. ’11 U.S. Open, sixth place –
Dec. ’11 U.S. Open, seventh place –
2011 Sunkist Kids International champion – Justin Lester, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
Bronze medalist at Haavisto Cup (Finland) - Marco Toledo, Colorado Springs, Colo.
**FILA Pan Am/North American Sr. event champion –
’11 Interservice champion – John Anderson, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
***International tour medalist in Europe –
***International tour medalist in Asia –
***International tour medalist in Cuba -
’12 Last Chance Olympic Trials Qualifier No. 1 non-qualified –
’12 Last Chance Olympic Trials Qualifier No. 2 non-qualified –
Past U.S. Olympic Team member – Jacob Deitchler, Ramsey, Minn. (Minnesota Storm)
Past U.S. World Team member – Jake Fisher, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
Past U.S. World Team member – Andrew Bisek, Colorado Springs, Colo. (Minnesota Storm)
Wildcard selection, if applicable -

84 kg/185 pounds
Dec. ’11 U.S. Open Champion –
Dec. ’11 U.S. Open, second place –
Dec. ’11 U.S. Open, third place –
Dec. ’11 U.S. Open, fourth place –
Dec. ’11 U.S. Open, fifth place –
Dec. ’11 U.S. Open, sixth place –
Dec. ’11 U.S. Open, seventh place –
**FILA Pan Am/North American Sr. event champion –
’11 Interservice champion – Peter Hicks, Colorado Springs, Colo. (U.S.Army)
Silver medalist at Haavisto Cup (Finland) - Zach Nielsen (Zimmerman, Minn./Minnesota Storm)
***International tour medalist in Europe –
***International tour medalist in Asia –
***International tour medalist in Cuba -
’12 Last Chance Olympic Trials Qualifier No. 1 non-qualified –
’12 Last Chance Olympic Trials Qualifier No. 2 non-qualified –
Past U.S. Olympic Team member –
Past U.S. World Team member – Cheney Haight, Boise, Idaho (New York AC)
Past U.S. World Team member – Jake Clark, Colorado Springs, Colo.
Past U.S. World Team member – Chas Betts, Colorado Springs, Colo.(Minnesota Storm)
Past U.S. World Team member – Keith Sieracki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
Wildcard selection, if applicable -

96 kg/211.5 pounds
Dec. ’11 U.S. Open Champion –
Dec. ’11 U.S. Open, second place –
Dec. ’11 U.S. Open, third place –
Dec. ’11 U.S. Open, fourth place –
Dec. ’11 U.S. Open, fifth place –
Dec. ’11 U.S. Open, sixth place –
Dec. ’11 U.S. Open, seventh place –
2011 Sunkist Kids International champion – R.C. Johnson, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
**FILA Pan Am/North American Sr. event champion –
’11 Interservice champion – Justin Millard, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
***International tour medalist in Europe –
***International tour medalist in Asia –
***International tour medalist in Cuba -
’12 Last Chance Olympic Trials Qualifier No. 1 non-qualified –
’12 Last Chance Olympic Trials Qualifier No. 2 non-qualified –
Past U.S. Olympic Team member –
Past U.S. World Team member – Justin Ruiz, Meridian, Idaho (New York AC)
Past U.S. World Team member – R.C. Johnson, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
Wildcard selection, if applicable -

120 kg/264.5 pounds
Dec. ’11 U.S. Open Champion –
Dec. ’11 U.S. Open, second place –
Dec. ’11 U.S. Open, third place –
Dec. ’11 U.S. Open, fourth place –
Dec. ’11 U.S. Open, fifth place –
Dec. ’11 U.S. Open, sixth place –
Dec. ’11 U.S. Open, seventh place –
2011 Sunkist Kids International champion – Dremiel Byers, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
Silver medalist at Haavisto Cup (Finland) - Pete Kowalczuk (Colorado Springs, Colo./Sunkist Kids)
Bronze medalist at Haavisto Cup (Finland) - Jake Kettler (Ramsey, Minn./Minnesota Storm)
**FILA Pan Am/North American Sr. event champion –
***International tour medalist in Europe –
***International tour medalist in Asia –
***International tour medalist in Cuba -
’12 Last Chance Olympic Trials Qualifier No. 1 non-qualified –
’12 Last Chance Olympic Trials Qualifier No. 2 non-qualified –
Past U.S. Olympic Team member – Dremiel Byers, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
Past U.S. Olympic Team member – Rulon Gardner, Logan, Utah (Sunkist Kids)
Past U.S. World Team member –
Wildcard selection, if applicable -

** Pan Am/North American events from July 1, 2011 through Olympic Trials date
*** Approved international event within one year of Olympic Trials date

2012 WOMEN’S FREESTYLE U.S. OLYMPIC TEAM TRIALS QUALIFIERS

48 kg/105.5 pounds
Dec. ’11 U.S. Open 48 kg Champion –
Dec. ’11 U.S. Open 48 kg, second place –
Dec. ’11 U.S. Open 48 kg, third place –
Dec. ’11 U.S. Open 48 kg, fourth place –
Dec. ’11 U.S. Open 48 kg, fifth place –
Dec. ’11 U.S. Open 48 kg, sixth place –
Dec. ’11 U.S. Open 48 kg, seventh place –
**FILA Pan Am/North American Sr. event champion –
***International tour medalist in Europe –
***International tour medalist in Asia –
***International tour medalist in Cuba -
’12 Last Chance Olympic Trials Qualifier No. 1 non-qualified –
’12 Last Chance Olympic Trials Qualifier No. 2 non-qualified –
’12 WCWA 48 kg No. 1 American –
’12 WCWA 48 kg No. 2 American –
’12 WCWA non-Olympic weight No. 1 American –
’12 University Nationals 48 kg champion -
Past U.S. Olympic Team member – Clarissa Chun, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
Past U.S. World Team member – Mary Kelly, Marquette, Mich. (New York AC)
Past U.S. World Team member – Whitney Conder, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
Past U.S. World Team member – Jessica Medina, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
Past U.S. World Team member - Alyssa Lampe, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)

55 kg/121 pounds
Dec. ’11 U.S. Open 55 kg Champion –
Dec. ’11 U.S. Open 55 kg, second place –
Dec. ’11 U.S. Open 55 kg, third place –
Dec. ’11 U.S. Open 55 kg, fourth place –
Dec. ’11 U.S. Open 55 kg, fifth place –
Dec. ’11 U.S. Open 55 kg, sixth place –
Dec. ’11 U.S. Open 55 kg, seventh place –
2011 Pan American Games champion - Helen Maroulis, Rockville, Md. (New York AC)
2011 Sunkist Kids International champion – Kelsey Campbell, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
**FILA Pan Am/North American Sr. event champion –
***International tour medalist in Europe –
***International tour medalist in Asia –
***International tour medalist in Cuba -
’12 Last Chance Olympic Trials Qualifier No. 1 non-qualified –
’12 Last Chance Olympic Trials Qualifier No. 2 non-qualified –
’12 WCWA 55 kg No. 1 American –
’12 WCWA 55 kg No. 2 American –
’12 WCWA non-Olympic weight No. 1 American –
’12 University Nationals 55 kg champion -
Past U.S. Olympic Team member –
Past U.S. World Team member – Tatiana Padilla, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
Past U.S. World Team member – Helen Maroulis, Rockville, Md. (New York AC)
Past U.S. World Team member – Kelsey Campbell, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
Past U.S. World Team member – Deanna Rix, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)

63 kg/138.75 pounds
Dec. ’11 U.S. Open 63 kg Champion –
Dec. ’11 U.S. Open 63 kg, second place –
Dec. ’11 U.S. Open 63 kg, third place –
Dec. ’11 U.S. Open 63 kg, fourth place –
Dec. ’11 U.S. Open 63 kg, fifth place –
Dec. ’11 U.S. Open 63 kg, sixth place –
Dec. ’11 U.S. Open 63 kg, seventh place –
**FILA Pan Am/North American Sr. event champion –
’11 New York AC International champion – Alli Ragan, Carbondale, Ill. (New York AC/King College)
***International tour medalist in Europe –
***International tour medalist in Asia –
***International tour medalist in Cuba -
’12 Last Chance Olympic Trials Qualifier No. 1 non-qualified –
’12 Last Chance Olympic Trials Qualifier No. 2 non-qualified –
’12 WCWA 63 kg No. 1 American –
’12 WCWA 63 kg No. 2 American –
’12 WCWA non-Olympic weight No. 1 American –
’12 University Nationals 63 kg champion -
Past U.S. Olympic Team member –
Past U.S. World Team member – Elena Pirozhkova, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
Past U.S. World Team member – Kristie Davis, Yukon, Okla. (Gator WC/OCU)
Past U.S. World Team member – Adeline Gray, Colorado Springs, Colo. (New York AC)

72 kg/158.5 pounds
’11 World Medalist in Trials Finals - Ali Bernard, New Ulm, Minn. (Gator WC)
Challenge Tournament qualifiers
Dec. ’11 U.S. Open 72 kg Champion –
Dec. ’11 U.S. Open 72 kg, second place –
Dec. ’11 U.S. Open 72 kg, third place –
Dec. ’11 U.S. Open 72 kg, fourth place –
Dec. ’11 U.S. Open 72 kg, fifth place –
Dec. ’11 U.S. Open 72 kg, sixth place –
Dec. ’11 U.S. Open 72 kg, seventh place –
**FILA Pan Am/North American Sr. event champion –
***International tour medalist in Europe –
***International tour medalist in Asia –
***International tour medalist in Cuba -
’12 Last Chance Olympic Trials Qualifier No. 1 non-qualified –
’12 Last Chance Olympic Trials Qualifier No. 2 non-qualified –
’12 WCWA 72 kg No. 1 American –
’12 WCWA 72 kg No. 2 American –
’12 WCWA non-Olympic weight No. 1 American –
’12 University Nationals 72 kg champion -
Past U.S. Olympic Team member –
Past U.S. World Team member – Iris Smith, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
Past U.S. World Team member – Stephany Lee, Colo. Springs, Colo. (Sunkist Kids)

** Pan Am/North American events from July 1, 2011 through Olympic Trials date
*** Approved international event within one year of Olympic Trials date

UPDATED COLLEGE AFFILIATIONS (as athletes, or current coach/training center affiliation)

Alberta (Canada) – Ali Bernard (72kg W)

Arizona State – Danny Felix (55kg FS), Kelsey Campbell (55kg W)

Bloomsburg – Bryce Hasseman (84kg FS)

Boise State – Adam Hall (66kg FS), Jason Chamberlain (66kg FS)

Bucknell – Kevin Levalley (66kg FS)

Buffalo – Mark McKnight (55kg FS)

Cal-Davis – Derek Moore (60kg FS)

Cal Poly – Chase Pami (66kg FS)

Central Michigan – Wynn Michalak (96kg FS); Jarod Trice (120kg FS)

Cerritos College – Marco Lara (60kg GR)

Clackamas CC – Glenn Garrison (66kg GR)

Clarion – Kurt Angle (96kg FS)

Cornell – Mack Lewnes (84kg FS)

Cumberlands (Ky.) – Jessica Medina (48kg W)

Edinboro – Shawn Bunch (60kg FS); Justin Millard (96kg GR)

Hudson Valley CC – Kristie Davis (63kg W)

Illinois – James Kennedy (60kg FS)

Indiana – Angel Escobedo (55kg FS)

Iowa – Mike Zadick (60kg FS), Brent Metcalf (66kg FS), Steve Mocco (120kg FS); Ryan Morningstar (74kg FS); Phil Keddy (84kg FS); Coach/Train: Lloyd Rogers (74kg FS)

Iowa State – Trent Paulson (74kg FS), Travis Paulson (74kg FS), Cael Sanderson (84kg FS), Jake Varner (96kg FS), Justin Lester (66kg GR); Jon Reader (84kg FS); David Zabriskie (120kg FS)

Kent State – Dustin Kilgore (96kg FS)

King College – Alli Ragan (63kg W)

Lehigh – Coach/Train: Keith Gavin (84kg FS); Coach/Train: Steve Mocco (120kg FS)

Lindenwood – Tatiana Padilla (55kg W)

Lock Haven – Obe Blanc (55kg FS), Cary Kolat (66kg FS)

MacMurray – Mary Kelly (48kg W),

Michigan – Josh Churella (66kg FS); Andy Hrovat (84kg FS), Joe Warren (60kg GR); Shawn Contos (55kg FS); Coach/Train: Andrew Howe (74kg FS), Jake Herbert (84kg FS), James Kennedy (66kg FS)

Michigan State – Nick Simmons (55kg FS)

Minnesota – Dustin Schlatter (74kg FS), Jake Deitchler (74kg GR), Jake Clark (84kg GR), C.P. Schlatter (66kg GR); Jake Kettler (120kg GR), Coach/Train: Kevin Levalley (66kg FS)

Missouri – Nick Marable (74 kg FS), Dom Bradley (120kg FS), Raymond Jordan (84kg FS)

Missouri Baptist – Helen Maroulis (55kg W)

Missouri Valley – Clarissa Chun (48kg W), Stephany Lee (72kg W)

Montana State-Northern – Glenn Garrison (66kg GR)

Nebraska – Jordan Burroughs (74kg FS), Justin Ruiz (96kg GR), Rulon Gardner (120kg GR); Craig Brester (96kg FS); Coach/Train: Raymond Jordan (84kg FS)

Nebraska-Kearney: Tervel Dlagnev (120kg FS)

Nebraska-Omaha: Les Sigman (120kg FS)

Neosho County CC – Mary Kelly (48kg FS)

North Carolina – Coach/Train: Cary Kolat (66kg FS)

North Carolina A&T – Dremiel Byers (120kg GR)

Northern Iowa – Moza Fay (74kg FS)

Northern Michigan – Spenser Mango (55kg GR), Joe Betterman (60kg GR), Jeremiah Davis (60kg GR), Justin Lester (66kg GR), Jake Fisher (74kg GR), Andrew Bisek (74kg GR), Cheney Haight (84kg GR), Chas Betts (84kg GR), R.C. Johnson (96kg GR), Mary Kelly (48kg W), Whitney Conder (48kg W), Alyssa Lampe (48kg W); Deanna Rix (55kg W), Ellis Coleman (60kg GR); Nate Engel (55kg GR); Marco Lara (60kg GR); Justin Millard (96kg GR), Paul Tellgren (55kg GR), Ben Sanchez (66kg GR), Marco Toledo (74kg GR), Zac Nielsen (84kg GR), Pete Kowalczuk (120kg GR)

Northwestern – Jake Herbert (84kg FS), Brandon Precin (55kg FS)

Ohio State: Reece Humphrey (60kg FS); J.D. Bergman (96kg FS), Tommy Rowlands (120kg FS); Colton Sponseller (74kg FS); Coach/Train - Shawn Bunch (60kg FS), Tervel Dlagnev (120kg FS); Henry Cejudo (55kg FS); Angel Escobedo (55kgFS)

Oklahoma – Sam Hazewinkel (55kg FS), Teyon Ware (66kg FS), Jared Frayer (66kg FS); Tyler Caldwell (74kg FS)

Oklahoma City – Kristie Davis (63kg W)

Oklahoma State: Obe Blanc (55kg FS), Coleman Scott (60kg FS), Steve Mocco (120kg FS); Train/Coach: Bryce Hasseman (84kg FS)

Oregon State – Chad Henke (96kg FS), Coach: Nick Simmons (55kg FS)

Penn State – Cary Kolat (66kg FS), Mark McKnight (55kg FS); Coach/Train: Teyon Ware (66kg FS), Cael Sanderson (84kg FS), Jake Varner (96kg FS); Les Sigman (120kg FS)

Pennsylvania – Matt Valenti (60kg FS)

Portland State – Glenn Garrison (60kg GR)

Pittsburgh – Keith Gavin (84kg FS),

Regina (Canada) – Ali Bernard (72kg W)

Selcuk Univ. (Turkey) – Faruk Sahin (66kg GR)

Simon Fraser (Canada) – Helen Maroulis (55kg W)

Tennessee-Chattanooga – Lloyd Rogers (74kg FS)

Utah Valley – Ben Kjar (55kg FS); Coach/Train: Justin Ruiz (96kg GR)

U.S. Military Academy – Jon Anderson (74kg GR)

Virginia – Brent Jones (120kg FS)

Wisconsin – Andrew Howe (74kg FS); Tyler Graff (60kg FS); Trevor Brandvold (96kg FS)

West Virginia – Coach/train: Danny Felix (55kg FS)
Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.