Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....



Pool pairings for World University Greco-Roman Championships in Japan



TOKYO, Nov. 5 - Elimination pool groupings for the Greco-Roman competition at the World University Wrestling Championships at Olympic Memorial Youth Center in Tokyo, Nov. 6-8:

54 kg/119 lbs.

Pool A

1. PARK Eun-Chul, Korea

2. BIKKININE Rerat, Russia

3. HEIDARZADEH Behrooz, Iran

4. JABLONSKI Dariusz, Poland

Pool B

5. ZAHIDOV Jeyhun, Azerbaijan

6. MURATA Tomoya, Japan

7. PIASECKI Nathan, U.S.

8. OREL Unal, Turkey

58 kg/127.75 lbs.

Pool A

1. BONA Laszlo, Hungary

2. JO Kyu-Hyun, Korea

3. OZDEMIR Bayram, Turkey

Pool B

4. ALA-HUIKKU Jarkko, Finland

5. FUCILE Paolo, Italy

6. CHEVTSOV Alexey, Russia

Pool C

7. RAYHANIASL Arash, Netherlands

8. SASAMOTO Makoto, Japan

9. LOLLIS Darnell, U.S.

63 kg/138.75 lbs.

Pool A

1. SPANO Rocco, Italy

2. SONG In-Ki, Korea

3. WARREN Joseph, U.S.

Pool B

4. KOVALENKO Kabajiehko, Russia

5. SMITH Michael Anthony, Canada

6. ASHKAM AGBOLAGH Ali, Iran

Pool C

7. HIRAI Mitsuoki, Japan

8. ANZENGRUBER Johannes, Austria

9. EMIK Bunyamin, Turkey

10. SPEKTOROV Olexandr, Ukraine

69 kg/152 lbs.

Pool A

1. LEE Jin-Ho, Korea

2. JAROS Ondrej, Czech Rep.

3. SOMMER Andreas, Austria

Pool B

4. KALIASNEU Yury, Belarus

5. ABDULOV Ilgar, Azerbaijan

6. POSEY Cory, U.S.

Pool C

7. HILTUNEN Juha, Finland

8. AKBURU Huseyin, Turkey

9. NASIRI Mehdi, Iran

Pool D

10. DORGAN John Paul, Canada

11. IVANTCHENKO Mikhail, Russia

12. HORVATH Andras, Hungary

13. IMURO Masaki, Japan

76 kg/167.5 lbs.

Pool A

1. CHIROKIKH Alexey, Russia

2. MANTYLA Tuomo, Finland

3. MARASHIAN Seyed Hossein, Iran

Pool B

4. SILIAN Youri, Switzerland

5. GORG David, Austria

6. JUNG Sung-Hwa, Korea

Pool C

7. TOMASZEWSKI Andrzej, Poland

8. KANO Atsushi, Japan

9. SZABO Istvan, Hungary

Pool D

10. DUZER Yusuf, Turkey

11. OLIVIER Hristophe, Belgium

12. FRONHOFER Carl, U.S.

85 kg/187.25 lbs.

Pool A

1. OZDEN Serkan, Turkey

2. KECMAN Mladen, Yugoslavia

3. KIM Hun, Korea

Pool B

4. KHEIRABADI Shouresh, Iran

5. VIRAG Lajos, Hungary

6. SZUSTEK Marek, Poland

7. MATSUMOTO Shingo, Japan

Pool C

8. SONNEN Chael, U.S.

9. PROOVEL Toomas, Estonia

10. VAN DE POL Jerry, Netherlands

11. MARTINETTI Gregory, Switzerland

97 kg/213.75 lbs.

Pool A

1. HALL Joshua, U.S.

2. SEVATSOV Jolan, Estonia

3. HAN Tae-Young, Korea

4. SITNIK Marek, Poland

Pool B

5. SVEC Marek, Czech Rep.

6. MORIKAKU Yusuke, Japan

7. OZAL Mehmet, Turkey

8. ARTIOUKHINE, Serguei, Russia

130 kg/286 lbs.

Pool A

1. BAKIR Fatih, Turkey

2. PATRIKEEV, Iouri, Russia

3. PANARO Carlo, Canada

4. SUZUKI Katsuaki, Japan

Pool B

5. GHARABI Alireza, Iran

6. LEE Wook, Korea

7. CHEKHAUSKOI Andrei, Belarus

8. ETU Joshua, U.S.

Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.