Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....



12 claim Veterans Nationals double titles after freestyle wins in Heber City, Utah on Friday



12 claim Veterans Nationals double titles after freestyle wins in Heber City, Utah on Friday

HEBER CITY, Utah – A dozen Veterans wrestlers claimed double titles at the USA Wrestling Veterans Freestyle and Greco-Roman Nationals, after claiming freestyle titles on Friday.

Winning both the Greco-Roman and freestyle golds this year were:
• Div. A 76 kg - 167.5 lbs - Tyson Linnell of Grapplers West
• Div. B 63 kg - 138.5 lbs - Kevin Robinson of Heritage Wrestling Club
• Div. B 69 kg - 152 lbs. - Jeremy Sabin of Korum YMCA Mustangs
• Div. C 58 kg - 127.75 lbs. - Michael Tuck of Team Central-KC
• Div. C 63 kg - 138.5 lbs - Robert Porter of Naperville Wrestling Club
• Div. C 76 kg - 167.5 lbs - Michael Robinson of Wayne Danger
• Div. C 85 kg - 187.25 lbs - Rodney Fisher of unattached
• Div. D 58 kg - 127.75 lbs - Thomas Mooney of Minnesota Storm
• Div. D 63 kg - 138.5 lbs - Mark Levasseur of Minnesota Storm
• Div. E 58 kg - 127.75 lbs - James Scharner of Frederick International WC
• Div. E 76 kg - 167.5 lbs - John Matthews of Team Arizona
• Div. E 85 kg - 187.25 lbs - Steve Contarino of unattached

Seven wrestlers repeated as Veterans freestyle national champions, after also winning titles last year. They include:
• Div. B 63 kg - 138.5 lbs - Kevin Robinson of Heritage Wrestling Club
• Div. B 85 kg - 187.25 lbs. - Hooman Tavakolian of NYAC
• Div. C 58 kg - 127.75 lbs. - Michael Tuck of Team Central-KC
• Div. C 69 kg - 152 lbs. - Anibal Nieves of New England All Stars
• Div. D 63 kg - 138.5 lbs - Mark Levasseur of Minnesota Storm
• Div. D 76 kg - 167.5 lbs - Brad Swartz of Vision Quest
• Div. E 69 kg - 152 lbs - Shirzad Ahmadi of New England AllStars

The Veteran Nationals is comprised of five divisions, the breakdown is as follows:
• Veterans A: 1978-1985
• Veterans B: 1970-1977
• Veterans C: 1962-1969
• Veterans D: 1955-1961
• Veterans E: Born 1954 or before

The event was held alongside the Western Junior Regionals, which started on Friday with Greco-Roman and concludes Saturday with freestyle.

VETERANS FREESTYLE NATIONALS
At Heber City, Utah, May 7

Division A


58 kg - 127.75 lbs
1st Place - Jason Lorang of Cascade Wrestling Club
2nd Place - Kyle Foulon of unattached
Jason Lorang (Cascade Wrestling Club) won by pin over Kyle Foulon (unattached) 1:33
Jason Lorang (Cascade Wrestling Club) won by decision over Kyle Foulon (unattached) 2-1,4-1

69 kg - 152 lbs
1st Place - Jason French of Freebirds WC

76 kg - 167.5 lbs
1st Place - Tyson Linnell of Grapplers West
2nd Place - Dusty Skidmore of Dragon WC
3rd Place - Jeremy Pill of Heritage wrestling club
Round Robin Matches
Dusty Skidmore (Dragon WC) over Jeremy Pill (Heritage wrestling club) Dec 5-0,6-0
Tyson Linnell (Grapplers West) over Jeremy Pill (Heritage wrestling club) Fall 6-0,0:40
Tyson Linnell (Grapplers West) over Dusty Skidmore (Dragon WC) Dec 1-0,1-1,3-1

97 kg - 214 lbs.
1st Place - Jed Clark of SF Cougar Wrestling

Division B

63 kg - 138.5 lbs.
1st Place - Kevin Robinson of Heritage Wrestling Club

69 kg - 152 lbs.
1st Place - Jeremy Sabin of Korum YMCA Mustangs
2nd Place - William Anderson of Woodside Wrestling Club
3rd Place - Rustin Marchello of Thunderbirds
4th Place - Brant Stevens of unattached
Round Robin Matches
William Anderson (Woodside Wrestling Club) over Rustin Marchello (Thunderbirds) Dec 2-1,0-2,6-0
Jeremy Sabin (Korum YMCA Mustangs) over William Anderson (Woodside Wrestling Club) Dec 2-1,2-0
Jeremy Sabin (Korum YMCA Mustangs) over Rustin Marchello (Thunderbirds) TF 6-0,7-0
1st Place - Brant Stevens (unattached) over Daniel Vargas (unattached) injury default

76 kg - 167.5 lbs.
1st Place - Mike Nakashima of Nevada

85 kg - 187.25 lbs.
1st Place - Hooman Tavakolian of NYAC
2nd Place - Dan Bienvenue of Mad Dawg
3rd Place - Eric Mancini of New England AllStars
4th Place - Todd Eldredge of independent
Round Robin Matches
Hooman Tavakolian (NYAC) over Dan Bienvenue (Mad Dawg) Dec 3-0,1-0
Dan Bienvenue (Mad Dawg) over Eric Mancini (New England AllStars) Fall 6-0,3-5,1:12
Hooman Tavakolian (NYAC) over Eric Mancini (New England AllStars) Fall 4-2,1:41

97 kg - 214 lbs.
1st Place - Mike Mitchell of Invictus
2nd Place - Sam Gardner of Maryland School For the Blind
Mike Mitchell (INVICTUS) won by pin over Sam Gardner (Maryland School For the Blind) 6-0,1:34
Mike Mitchell (INVICTUS) won by pin over Sam Gardner (Maryland School For the Blind) 2-0,1:08

130 kg - 286.5 lbs.
1st Place - Jeramy Hunt-Loveless of Phoenix
2nd Place - Tyrone Abercrombie of Three Style Wrestling Club
3rd Place - Viktor Madarasz of Hungarian
Round Robin Matches
Jeramy Hunt-Loveless (Phoenix) over Viktor Madarasz (Hungarian) Fall 0-1,0:25
Jeramy Hunt-Loveless (Phoenix) over Tyrone Abercrombie (Three Style Wrestling Club) Fall 1:31
Tyrone Abercrombie (Three Style Wrestling Club) over Viktor Madarasz (Hungarian) Fall 6-0,0:53

Division C

58 kg - 127.75 lbs.
1st Place - Michael Tuck of Team Central-KC
2nd Place - Victor Aybar of Pirates
Michael Tuck (Team Central-KC) won by pin over Victor Aybar (Pirates) 7-0,0:49
Michael Tuck (Team Central-KC) won by pin over Victor Aybar (Pirates) 0:43

63 kg - 138.5 lbs.
1st Place - Robert Porter of Naperville Wrestling Club
2nd Place - Jamey Kasser of Crush Wrestling Club
3rd Place - Joe Raia of Greater Chicago Wrestlers
4th Place - Dennis Fernando of San Diego Hot Beaches WC
1st Place - Robert Porter (Naperville Wrestling Club) over Jamey Kasser (Crush Wrestling Club) Dec 1-0,1-0
3rd - Joe Raia (Greater Chicago Wrestlers) over Dennis Fernando (San Diego Hot Beaches WC) 8-1,ID

69 kg - 152 lbs.
1st Place - Anibal Nieves of New England AllStars
2nd Place - Michael Tritto of Patriots Wrestling Club
Anibal Nieves (New England AllStars) won by tech. fall over Michael Tritto (Patriots Wrestling Club) 6-0,6-0
Anibal Nieves (New England AllStars) won by tech. fall over Michael Tritto (Patriots Wrestling Club) 8-0,7-0

76 kg - 167.5 lbs.
1st Place - Michael Robinson of Wayne Danger
2nd Place - Martin Kouyoumtjian of Pinnacle Wrestling Club
3rd Place - Aaron Sorani of Gold Mine Wrestling Club
Round Robin Matches
Michael Robinson (Wayne Danger) over Martin Kouyoumtjian (Pinnacle Wrestling Club) Dec 3-0,3-2
Martin Kouyoumtjian (Pinnacle Wrestling Club) over Aaron Sorani (Gold Mine Wrestling Club) Dec 4-1,3-3
Michael Robinson (Wayne Danger) over Aaron Sorani (Gold Mine Wrestling Club) Dec 6-0,1-0

85 kg - 187.25 lbs.
1st Place - Rodney Fisher of unattached
2nd Place - Joseph Riedell of Brisbane Fire
3rd Place - Steve Harris of Cougar Wrestling Club
4th Place - Robert Kelsoe of Cougar Wrestling Club
Round Robin Matches
Steve Harris (Cougar Wrestling Club) over Joseph Riedell (Brisbane Fire) Dec 3-0,3-1
Joseph Riedell (Brisbane Fire) over Rodney Fisher (unattached) Dec 6-7,1-1
Rodney Fisher (unattached) over Steve Harris (Cougar Wrestling Club) Fall 7-0,0:30

97 kg - 214 lbs.
1st Place - Victor Ortalano Jr of unattached
2nd Place - Roque Gonzales of Team So-Cal
3rd Place - Wayne Purtell of sparty
Round Robin Matches
Victor Ortalano Jr (unattached) over Wayne Purtell (sparty) Dec 1-0,4-3
Victor Ortalano Jr (unattached) over Roque Gonzales (Team So-Cal) Fall 1:12
Roque Gonzales (Team So-Cal) over Wayne Purtell (sparty) TF 3-4,6-2,6-0

130 kg - 286.5 lbs.
1st Place - Ronald Ayers of Army National Guard
2nd Place - Mike Bambic of TWC
Mike Bambic (TWC) won by decision over Ronald Ayers (Army National Guard) 3-0,0-1,1-0
Ronald Ayers (Army National Guard) won by decision over Mike Bambic (TWC) 4-1,4-0
Ronald Ayers (Army National Guard) won by pin over Mike Bambic (TWC) 0-1,6-2,1:28

Division D

58 kg - 127.75 lbs.
1st Place - Thomas Mooney of Minnesota Storm

63 kg - 138.5 lbs.
1st Place - Mark Levasseur of Minnesota Storm

76 kg - 167.5 lbs.
1st Place - Brad Swartz of Vision Quest
2nd Place - Randy Beddow of Vision Quest
3rd Place - Bruce Moe of North Dakota
4th Place - Chris Brown of Montgomery County Wrestling Club
Round Robin Matches
Randy Beddow (Vision Quest) over Bruce Moe (North Dakota) Dec 1-0,2-0
Brad Swartz (Vision Quest) over Randy Beddow (Vision Quest) Fall 0-2,1:10
Brad Swartz (Vision Quest) over Bruce Moe (North Dakota) Dec 4-0,5-0

85 kg - 187.25 lbs.
1st Place - Robert Forster of Santa Monica Bay WC

97 kg - 214 lbs.
1st Place - Larry Robertson of Double Concrete Mat club
2nd Place - James Kiernan of Double Concrete Mat club
3rd Place - Erik Engdahl of Guardian Knights Wrestling Clu
4th Place - Gary Chadwick of independent
1st Place Match
Larry Robertson (Double Concrete Mat club) over James Kiernan (Double Concrete Mat club) ID

130 kg - 286.5 lbs.
1st Place - Timothy Stepleton of Steep
2nd Place - Joe Scott of unattached
Timothy Stepleton (Steep) won by decision over Joe Scott (unattached) 5-3,5-3
Timothy Stepleton (Steep) won by decision over Joe Scott (unattached) 3-2,3-1

Division E

58 kg - 127.75 lbs.
1st Place - James Scharner of Frederick International WC

69 kg - 152 lbs.
1st Place - Shirzad Ahmadi of New England AllStars
2nd Place - William Harrell of Santa Monica Bay WC
3rd Place - Kevin Martin of Brooklyn Wrestling Club
4th Place - John Taylor of unattached
Round Robin Matches
Shirzad Ahmadi (New England AllStars) over Kevin Martin (brooklyn wrestling club) TF 6-0,6-0
Shirzad Ahmadi (New England AllStars) over William Harrell (santa monica bay wrestling clu) Fall 1:46
William Harrell (santa monica bay wrestling clu) over Kevin Martin (brooklyn wrestling club) Dec 6-0,3-1

76 kg - 167.5 lbs.
1st Place - John Matthews of Team Arizona
2nd Place - Zelik Zigelbaum of NYAC
3rd Place - Mark Black of Santa Monica Bay WC
4th Place - Bob Ward of TooSoonToQuit
1st Place - John Matthews (Team Arizona) over Zelik Zigelbaum (NYAC) Dec 2-1,2-0

85 kg - 187.25 lbs.
1st Place - Steve Contarino of unattached
2nd Place - Garry Price of Army National Guard
3rd Place - Peter Haag of Greater Chicago Wrestlers
Round Robin Matches
Steve Contarino (unattached) over Garry Price (Army National Guard) Fall 1:08
Steve Contarino (unattached) over Peter Haag (Greater Chicago Wrestlers) Fall 1-1,5-2,1:56
Garry Price (Army National Guard) over Peter Haag (Greater Chicago Wrestlers) Dec 1-0,3-1

97 kg - 214 lbs.
1st Place - Donald Apodaca of Samohi
2nd Place - Joe Reasbeck of unattached
Joe Reasbeck (unattached) won by pin over Donald Apodaca (Samohi) 3-0,0:59
Donald Apodaca (Samohi) won by pin over Joe Reasbeck (unattached) 0:58
Donald Apodaca (Samohi) won by pin over Joe Reasbeck (unattached) 1:37
Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.