Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....



UPDATED: U.S. military to compete in Armed Forces Championships at Fort Carson, Colo., March 23-24



Top wrestlers from the U.S. Air Force, the U.S. Army, the U.S. Marine Corps and the U.S. Navy are fighting for bragging rights at the 2007 Armed Forces Wrestling Championships, March 23-24.

The event will take place at Fort Carson in Colorado.

"In this event you have all four services competing in one of the best competitions," said Shon Lewis, coach of the U.S. Army team. "In every weight class you have a nationally ranked wrestler. It is an intense competition."

The event will include duals between each team in both men's freestyle and Greco-Roman styles.

Some of the top competitors to look for include:

- Dremiel Byers (Colorado Springs, Colo/U.S. Army): 2002 World Champion, nine-year World team member
- Glenn Garrison (Colorado Springs, Colo./U.S. Army): Third in 2006 U.S. Nationals, Second in 2005 U.S. Nationals
- Aaron Sieracki (Colorado Springs, Colo./U.S. Army): Second in 2006 World Team Trials, 2006 Armed Forces Champion
- Keith Sieracki (Colorado Springs, Colo./U.S. Army): Second at 2006 and 2005 U.S. Nationals
- Justin Millard (Colorado Springs, Colo./U.S. Air Force), Third in 2005 U.S. World Team Trials
- Jake Clark (South Saint Paul, Minn./U.S. Marine Corps): 2006 World Team Trials champion, Second in 2005 World Team Trials
- Philip Johnston (Colorado Springs, Colo./U.S. Air Force): Third in 2006 U.S. Nationals, Fourth in 2005 World Team Trials

The U.S. Army won the team title in both styles last year by sweeping all duals and seek to finish on top again.

Back to defend titles from last year are the Army's Garrison and Byers; the Marines' Clark; and the Air Force's Millard.

The Greco-Roman competition will begin at 10 a.m. on April 23 and the freestyle competition will begin at 9 a.m. on April 24.

The rivalry between the branches of the U.S. military is intense and the wrestling is very entertaining. Fans are encouraged to witness this world-class wrestling action.

Friday's Schedule
1st Dual: 10 a.m.
2nd Dual: 12 p.m.
Finals: 3 p.m.

Saturday's Schedule
1st Dual: 9 a.m.
2nd Dual: 11 a.m.
Finals: 2:30 p.m.

2006 Armed Forces Greco-Roman Individual results

55 kg/121 lbs.
Gold - PFC Jermaine Hodge (U.S. Army)
Silver - SrA Jared Moreland (U.S. Air Force)

60 kg/132 lbs.
Gold - SSG James Johnson (U.S. Army)
Silver - SGT Jeremy McLean (U.S. Marine Corps)

66 kg/145.5 lbs.
Gold - SGT Glenn Garrison (U.S. Army)
Silver - SSGT James Shillow (U.S. Marine Corps)

74 kg/163 lbs.
Gold - LT Grant Whitmer (U.S. Navy)
Silver - PFC Brandon McNab (U.S. Army)

84 kg/185 lbs.
Gold - SPC Aaron Sieracki (U.S. Army)
Silver - LCPL Jeremy Pederson (U.S. Marine Corps)

96 kg/211.5 lbs.
Gold - Capt Phillip Johnston (U.S. Army)
Silver - SGT Jacob Clark (U.S. Marine Corps)

120 kg/264.5 lbs.
Gold - SSG Dremiel Byers (U.S. Army)
Silver - Capt Frank Workman (U.S. Marine Corps)

Team Results
1. U.S. Army
2. U.S. Marine Corps
3. U.S. Air Force
4. U.S. Navy

2006 Armed Forces Freestyle Individual results

55 kg/121 lbs.
Gold - Capt Eric Albarracin (U.S. Army)
Silver - SrA Jared Moreland (U.S. Air Force)

60 kg/132 lbs.
Gold - SPC Joshua Habeck (U.S. Army)
Silver - LCPL Anthony Zender (U.S. Marine Corps)

66 kg/145.5 lbs.
Gold - SPC Aaron Holker (U.S. Army)
Silver - Capt Ryan Montanez (U.S. Air Force)

74 kg/163 lbs.
Gold - Lt Phillip Simpson (U.S. Army)
Silver - CPL Steven Forrest (U.S. Marine Corps)

84 kg/185 lbs.
Gold - SGT Kevin Ahearn (U.S. Army)
Silver - CPL Ryan Cunnigham (U.S. Marine Corps)

96 kg/211.5 lbs.
Gold - SGT Jacob Clark (U.S. Marine Corps)
Silver - SPC Anton Talamantes (U.S. Army)

120 kg/264.5 lbs.
Gold - SPC Timothy Taylor (U.S. Army)
Silver - LCPL David Arendt (U.S. Marine Corps)

Team Results
1. U.S. Army
2. U.S. Marine Corps
3. U.S. Air Force
4. U.S. Navy
Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.