Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....



U.S. freestylers receive first round draw at Yasar Dogu tourney in Turkey



The first four sets of weight classes have weighed in, and the U.S. freestyle wrestlers have received their first-round draw for the Yasar Dogu Tournament in Ankara, Turkey, which begins on Saturday.

"We have pretty good draws," said USA Wrestling Freestyle Developmental Coach Dave Bennett. "Our guys should get a good start tomorrow. I am looking forward to a good tournament for us."

In an interesting first-round draw,Les Sigmon (Lincoln, Neb./Sunkist Kids) will face 2006 World Beach Wrestling champion Ali Reza Kaya of Turkey in the first round.

The first-round draws include:

55 kg/121 lbs. - Matt Azevedo (Arroyo Grande, Calif./Sunkist Kids)
vs. Marcin Pawlak (Poland)

66 kg/145.5 lbs. - Zack Esposito (Stillwater, Okla./Gator WC)
vs. Ryszand Leniewskiu (Poland)

66 kg/145.5 lbs. - Phillip Simpson (Colorado Springs, Colo./U.S. Army)
vs. Ali Isbandazov (Azerbaijan)

84 kg/185 lbs. - Chris Pendleton (Stillwater, Okla./Gator WC)
Vs. Suzuki Yutaka (Japan)

84 kg/185 lbs. - Clint Wattenburg (Ithaca, N.Y./New York AC)
Vs. Serdr Boke (Turkey)

84 kg/185 lbs. - Tony Gansen (Colorado Springs, Colo./Sunkist Kids)
Vs. Georgi (Bulgaria)

120 kg/264.5 lbs. - Steven Mocco (Stillwater, Okla./New York AC)
vs. Arkadiuse Kordus (Poland)

120 kg/264.5 lbs. - Les Sigmon (Lincoln, Neb./Sunkist Kids)
vs. Ali Resa Kaya (Turkey)

The complete weight class draws are below:

55 kg/121 lbs.
1 Matsunaga Tonohiro JPN
2 Bayanova Naranbaatar MGL
3 Zakarov RUS
4 Machammed Demir TUR
5 Ramazin Demir TUR
6 Mahmet Bayoglu TUR
7 Matt Azevedo USA
8 Marcin Pawlak POL
9 Tulbea Ghenadi MDA
10 Seripayen Aset KAZ
11 Mohamed Hassan EGY
12 Sezer Akgul TUR
13 Stetislaw Neychev BUL
14 Taoka Hidenori JPN
15 Aliyev Ceyhun AZE
16 Sulrab Atalay TUR
17 Olisow Nicolai RUS
18 Mirozoyen Elsan AZE
19 Baygutov KAZ
20 Firal Rifai SUR
21 Muhzettin Lizuw TUR
22 Edward Mercer GER
23 Sehrosein RUS
24 Murat Gensturk TUR

66 kg/145.5 lbs.
1 Michael Markwicz POL
2 Yenimitsu JPN
3 Martin Emilou BUL
4 Mehmet Nacit TUR
5 Omar Cubukci TUR
6 Yasin Bolat TUR
7 Ryszand Lesniewski POL
8 Zack Esposito USA
9 Lasbani SUR
10 Buyanjov Batzoric MGL
11 Ayetullah TUR
12 Sarrisin SUI
13 Kojima JPN
14 Ugur Gadir TUR
15 Abdullhamet altum TUR
16 Muhammed Ilkan TUR
17 Mehmet Yozgat TUR
18 Dimitar BUL
19 Ahmet Gakiroglu TUR
20 Ramazan Sahin TUR
21 Dzaukaev RUS
22 Adam Soieral POL
23 Moustafa Biger TUR
24 Bodieteanu Ruslan MDA
25 Phil Simpson USA
26 Isbandazov Ali AZE

84 kg/185 lbs.
1 Magomedaliev Zalimhan RUS
2 Golhem Yavfer TUR
3 Suzuki Yutaka JPN
4 Chris Pendleton USA
5 Yumayev KAZ
6 Serhat Balci TUR
7 Faehagmadori Ganzrug MGL
8 Buschle Maro GER
9 Abdullah TUR
10 Bahadir Karatoy TUR
11 Tevfik Keles TUR
12 Yadansuren Aktontulga MGL
13 Ahmet Bilici TUR
14 Geladize GEO
15 Boltokaev RUS
16 Bichinashvili GER
17 Fatih Koyuncu TUR
18 Clint Wattenberg USA
19 Serdr Boke TUR
20 Georgi BUL
21 Tony Gansen USA
22 Ali Imamoglu TUR
23 Radislaw Siejak POL
24 Faruk Kalewuere TUR
25 Ambar Aacuz SUR

120 kg/264.5 lbs.
1 Steven Mocco USA
2 Arkadiuse Kordus POL
3 Hamann GER
4 Hshamabd EGY
5 Isa Namli TUR
6 Nikuradze GEO
7 Siddiqui GER
8 Recep Kara TUR
9 Shemarov RUS
10 Silian Mirko SUI
11 Fatih Cakiroglu TUR
12 Demetri Baligar BUL
13 Radislaw jankowski POL
14 Aligurbuz TUR
15 Les Sigmon USA
16 Ali Resa Kaya TUR
17 Maxmillion Witer POL
18 Isa Suleyman SUR
Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.