Download our Mobile App                  

  Search The Site
Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....



UPDATED: Final list of World Team Trials qualifiers



FINAL LIST OF 2006 WORLD TEAM TRIALS QUALIFIERS (AS OF MAY 2)

MEN'S FREESTYLE
55 KG/121 LBS.

U.S. Nationals champion - Henry Cejudo, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, second place - Matt Azevedo, Arroyo Grande, Calif. (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, third place - Adam Smith, Newport, Pa. (ITCWC)
U.S. Nationals, fourth place - Collin Cudd, River Falls, Wis. (Badger)
U.S. Nationals, fifth place - Luke Eustice, Coralville, Iowa (Hawkeye TC)
U.S. Nationals, sixth place - Mark McKnight, McDonald, Pa. (New York AC)
U.S. Nationals, seventh place - Terrance Clendenin, Toms River, N.J. (Unattached)
Olympic Team member - Sammie Henson, Flintstone, Ga. (Sunkist Kids)
World Team member - Eric Akin, Gardner, Kan. (Cyclone WC)
Rocky Mountain Regional champion - Grant Nakamura, Ames, Iowa (Cyclone WC)
'05 NYAC Holiday Open champion - Henry Cejudo, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
'06 Dave Schultz Memorial champion - Matt Azevedo, Arroyo Grande, Calif. (Sunkist Kids)
International Tour medalist (within 1 year) -
'06 Uzbekistan Independence Cup gold medalist - Sammie Henson, Flintstone, Ga. (Sunkist Kids)
'06 Poland Open gold medalist - Matt Azevedo, Arroyo Grande, Calif. (Sunkist Kids)
'06 Yasar Dogu International silver medalist - Sammie Henson, Flintstone, Ga. (Sunkist Kids)
Northern Plains Regional champion - Michael Martinez, Pagosa Springs, Colo.
University Nationals champion - Franklin Gomez, Brandon, Fla. (Michigan WC)
University Nationals, second place - Luke Smith (The A-TEAM)

60 KG/132 LBS.
U.S. Nationals champion - Zach Roberson, Ames, Iowa (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, second place - Michael Lightner, Norman, Okla. (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, third place - Nate Gallick, Tucson, Ariz. (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, fourth place - Mike Zadick, Solon, Iowa (Hawkeye TC)
U.S. Nationals, fifth place - Cliff Moore, Iowa City, Iowa (Hawkeye TC)
U.S. Nationals, sixth place - Josh Moore, Cuyahoga Falls, Iowa (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, seventh place - Teyon Ware, Norman, Okla. (New York AC)
Rocky Mountain Regional champion - Jesse Brock, Boise, Idaho (Bronco WC)
Olympic Team member - Stephen Abas, Fresno, Calif. (Sunkist Kids)
World Team member - Michael Lightner, Norman, Okla. (Sunkist Kids)
'05 NYAC Holiday Open champion - Travis Lee, Ithaca, N.Y. (New York AC)
'06 Dave Schultz Memorial champion - Mike Zadick, Solon, Iowa (Hawkeye TC)
International Tour medalist (within 1 year) -
'05 Henri Deglane Challenge silver medalist - Angel Cejudo, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
'06 Uzbekistan Independence Cup silver medalist - Mike Zadick, Solon, Iowa (Hawkeye TC)
Northern Plains Regional champion - Nick Gallick, Tucson, Ariz. (Cyclone WC)
University Nationals champion - Vic Moreno, Stockton, Calif. (Meat Head Wrestling Club)
University Nationals, second place - Mike Rowe, Huntington, Md. (Sunkist Kids)

66 KG/145.5 LBS.
U.S. Nationals champion - Chris Bono, Ringgold, Ga. (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, second place - Bill Zadick, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
U.S. Nationals, third place - Doug Schwab, Blacksburg, Va. (Gator WC)
U.S. Nationals, fourth place - Jared Frayer, Cambridge, Mass. (Gator WC)
U.S. Nationals, fifth place - Jared Lawrence, Roseville, Minn. (Minnesota Storm)
U.S. Nationals, sixth place - Eric Larkin, Tempe, Ariz. (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, seventh place - JaMarr Billman, Ithaca, N.Y. (New York AC)
Rocky Mountain Regional champion - Dylan Long, Cedar Falls, Iowa (Unattached)
World Team member - Chris Bono, Ringgold, Ga. (Sunkist Kids)
World Team member - Bill Zadick, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
World University Games champion - Jesse Jantzen, Brookline, Mass. (New York AC)
'05 Sunkist Kids International champion - Eric Larkin, Tempe, Ariz. (Sunkist Kids)
'05 NYAC Holiday Open champion - Jared Lawrence, Roseville, Minn. (Minnesota Storm)
'06 Dave Schultz Memorial champion - Chris Bono, Ringgold, Ga. (Sunkist Kids)
International Tour medalist (within 1 year) -
'06 Uzbekistan Independence Cup silver medalist - Chris Bono, Ringgold, Ga. (Sunkist Kids)
'06 Uzbekistan Independence Cup bronze medalist - Jared Lawrence, Roseville, Minn. (Minnesota Storm)
'06 Poland Open bronze medalist - Aaron Holker, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
'06 Yasar Dogu International bronze medalist - Chris Bono, Ringgold, Ga. (Sunkist Kids)
'06 Grand Prix of Spain bronze medalist - W.R. Groves, Colorado Springs, Colo.
Northern Plains Regional champion - Mitch Mueller, Iowa City, Iowa (Cyclone WC)
University Nationals champion - Andy Simmons, Williamston, Mich. (Michigan WC)
University Nationals, second place - Phillip Simpson, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)

74 KG/163 LBS.
U.S. Nationals champion - Donny Pritzlaff, Northport, N.Y. (New York AC)
U.S. Nationals, second place - Joe Williams, Ames, Iowa (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, third place - Tyrone Lewis, Stillwater, Okla. (Gator WC)
U.S. Nationals, fourth place - Joe Heskett, Grover Beach, Calif. (Gator WC)
U.S. Nationals, fifth place - Ramico Blackman, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
U.S. Nationals, sixth place - Matt Gentry, Stanford, Calif. (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, seventh place - Matt Pell, Columbia, Mo. (Tiger Style Wrestling)
Rocky Mountain Regional champion - Matt Gentry, Stanford, Calif. (Sunkist Kids)
Olympic Team member - Joe Williams, Ames, Iowa (Sunkist Kids)
'05 Sunkist Kids International champion - Tyrone Lewis, Stillwater, Okla. (Gator WC)
'06 Dave Schultz Memorial champion - Joe Williams, Ames, Iowa (Sunkist Kids)
International Tour medalist (within 1 year) -
'05 Henri Deglane Challenge bronze medalist - Joe Heskett, Grover Beach, Calif. (Gator WC)
'06 Uzbekistan Independence Cup gold medalist - Joe Williams, Ames, Iowa (Sunkist Kids)
'06 Poland Open silver medalist - Tyrone Lewis, Stillwater, Okla. (Gator WC)
'06 Poland Open bronze medalist - Scott Owen, Annapolis, Md. (New York AC)
'06 Yasar Dogu International silver medalist - Joe Williams, Ames, Iowa (Sunkist Kids)
Northern Plains Regional champion - Travis Paulson, Council Bluffs, Iowa (Cyclone WC)
University Nationals champion - Trent Paulson, Council Bluffs, Iowa (Cyclone WC)
University Nationals, second place - Tyron Woodley, Columbia, Mo. (Tiger WC)

84 KG/185 LBS.
U.S. Nationals champion - Mo Lawal, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
U.S. Nationals, second place - Lee Fullhart, Christianburg, Va. (Gator WC)
U.S. Nationals, third place - Clint Wattenburg, Ithaca, N.Y. (New York AC)
U.S. Nationals, fourth place - Travis Pascoe, Fresno, Calif. (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, fifth place - Andy Hrovat, Ann Arbor, Mich. (New York AC)
U.S. Nationals, sixth place - Greg Jones, Morgantown, W.Va. (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, seventh place - Tony Gansen, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
Rocky Mountain Regional champion - Tony Gansen, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
World Team member - Mo Lawal, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
'05 Sunkist Kids International champion - Andy Hrovat, Ann Arbor, Mich. (New York AC)
'05 NYAC Holiday Open champion - Andy Hrovat, Ann Arbor, Mich. (New York AC)
'06 Dave Schultz Memorial champion - Mo Lawal, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
International Tour medalist (within 1 year) -
'05 Henri Deglane Challenge gold medalist - Andy Hrovat, Ann Arbor, Mich. (New York AC)
'05 Henri Deglane Challenge silver medalist - Chris Pendleton, Stillwater, Okla. (Gator WC)
'06 Uzbekistan Independence Cup gold medalist - Mo Lawal, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
'06 Poland Open silver medalist - Andy Hrovat, Ann Arbor, Mich. (New York AC)
'06 Yasar Dogu International gold medalist - Mo Lawal, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
Northern Plains Regional champion - Bryce Hasseman, Bloomsburg, Pa. (New York AC)
University Nationals champion - Jake Herbert, Wexford, Pa. (Wildcat WC)
University Nationals, second place - Roger Kish, LaPeer, Mich. (Minnesota Storm)

96 KG/211.5 LBS
U.S. Nationals champion - Daniel Cormier, Stillwater, Okla. (Gator WC)
U.S. Nationals, second place - Nik Fekete, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
U.S. Nationals, third place - Damion Hahn, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
U.S. Nationals, fourth place - J.D. Bergman, Columbus, Ohio (Ohio International WC)
U.S. Nationals, fifth place - Phil Davis, State College, Pa. (Penn State WC)
U.S. Nationals, sixth place - Sean Stender, Cedar Falls, Iowa (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, seventh place - Max Askren, Columbia, Mo. (Sunkist Kids)
Rocky Mountain Regional champion - Sam Wendland, Laramie, Wyo. (Unattached)
Olympic Team member - Daniel Cormier, Stillwater, Okla. (Gator WC)
'05 Sunkist Kids International champion - Sean Stender, Cedar Falls, Iowa (Sunkist Kids)
'05 NYAC Holiday Open champion - Nick Preston, Columbus, Ohio (Sunkist Kids)
'06 Dave Schultz Memorial champion - Nick Preston, Columbus, Ohio (Sunkist Kids)
International Tour medalist (within 1 year) -
'06 Ivan Yarygin Memorial bronze medalist - Nik Fekete, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
'05 Henri Deglane Challenge gold medalist - Nik Fekete, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
Northern Plains Regional champion - Josh Pearce, Colorado Springs, Colo.
University Nationals champion - J.D. Bergman, Columbus, Ohio (Ohio International)
University Nationals, second place - Mike Tamillow, Oak Park, Ill. (Wildcat WC)

120 KG/264.5 LBS.
U.S. Nationals champion - Tolly Thompson, Cedar Falls, Iowa (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, second place - Steve Mocco, N. Bergen, N.J. (New York AC)
U.S. Nationals, third place - Tommy Rowlands, Columbus, Ohio (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, fourth place - Michael Irving, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
U.S. Nationals, fifth place - Bubba Gritter, Mt. Pleasant, Mich. (Advantage WC)
U.S. Nationals, sixth place - Andrew Patrick, Boise, Idaho (Bronco WC)
U.S. Nationals, seventh place - Arturo Basulto, San Luis Obispo, Calif. (Meathead WC)
Rocky Mountain Regional champion - Michael Irving, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
World Team member - Tolly Thompson, Cedar Falls, Iowa (Sunkist Kids)
'05 Sunkist Kids International champion - Pat Cummins, Evanston, Ill. (New York AC)
'05 NYAC Holiday Open champion - Tommy Rowlands, Columbus, Ohio (Sunkist Kids)
'06 Dave Schultz Memorial champion - Tolly Thompson, Cedar Falls, Iowa (Sunkist Kids)
International Tour medalist (within 1 year) -
'06 Ivan Yarygin Memorial bronze medalist - Tommy Rowlands, Columbus, Ohio (Sunkist Kids)
'06 Uzbekistan Independence Cup bronze medalist - Tolly Thompson, Cedar Falls, Iowa (Sunkist Kids)
'06 Yasar Dogu International bronze medalist - Tolly Thompson, Cedar Falls, Iowa (Sunkist Kids)
Northern Plains Regional champion - Les Sigman, Sturgis, S.D. (Sunkist Kids)
University Nationals champion - Cole Konrad, Freedom, Wis. (Minnesota Storm)
University Nationals, second place - Ty Watterson, Corvallis, Ore. (Orange Crush)

GRECO-ROMAN
55 KG/121 LBS.

U.S. Nationals champion - Lindsey Durlacher, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
U.S. Nationals, second place - Spenser Mango, Flourissant, Mo. (USOEC/Gator WC)
U.S. Nationals, third place - Sam Hazewinkel, Pensacola, Fla. (Gator WC)
U.S. Nationals, fourth place - Jermaine Hodge, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
U.S. Nationals, fifth place - Neal Rodak, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
U.S. Nationals, sixth place - Josh Habeck, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
U.S. Nationals, seventh place - Anthony Brooker, Santa Barbara, Calif. (U.S. Air Force)
Rocky Mountain Regional champion - Tyrone Hodge, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
World Team member - Lindsey Durlacher, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
'05 Sunkist Kids International champion - Joe Betterman, Chicago, Ill. (USOEC/NYAC)
'05 NYAC Holiday Open champion - Lindsey Durlacher, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
'06 Dave Schultz Memorial champion - Lindsey Durlacher, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
Northern Plains Regional champion - Eric Albarracin, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
University Nationals champion - Spenser Mango, Flourissant, Mo. (USOEC/Gator WC)
University Nationals, second place - Terry Allison, Pinson, Ala. (USOEC)

60 KG/132 LBS.
U.S. Nationals champion - Jeremiah Davis, El Cajon, Calif. (USOEC/Sunkist Kids)
U.S. Nationals, second place - Joe Betterman, Chicago, Ill. (USOEC/New York AC)
U.S. Nationals, third place - Marco Lara, Long Beach, Calif. (USOEC/New York AC)
U.S. Nationals, fourth place - Kerry Regner, Darlington, Pa. (USOEC)
U.S. Nationals, fifth place - James Johnson, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
U.S. Nationals, sixth place - Jeremy McLean, Quantico, Va. (U.S. Marine Corps)
U.S. Nationals, seventh place - Chaz Tillman, Howell, Mich. (USOEC)
Rocky Mountain Regional champion - Duaine Martin (U.S. Army)
World Team member - Joe Warren, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
'05 Sunkist Kids International champion - Joe Warren, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
'05 NYAC Holiday Open champion - Joe Warren, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
Northern Plains Regional champion - Chad Vandiver, DeKalb, Ill.
University Nationals champion - Nathan Piasecki, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
University Nationals, second place - Jeremiah Davis, El Cajon, Calif. (USOEC)

66 KG/145.5 LBS.
U.S. Nationals champion - Marcel Cooper, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
U.S. Nationals, second place - Mike Ellsworth, Colorado Springs, Colo. (Michigan WC)
U.S. Nationals, third place - Glenn Garrison, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
U.S. Nationals, fourth place - Oscar Wood, Fountain, Colo. (U.S. Army)
U.S. Nationals, fifth place - Mark Rial, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
U.S. Nationals, sixth place - James Shillow, Quantico, Va. (U.S. Marine Corps)
U.S. Nationals, seventh place - Zach Lamano, Layton, Utah (Elite Wrestling)
Rocky Mountain Regional champion - Darnell Lollis (U.S. Army)
Olympic Team member - Oscar Wood, Fountain, Colo. (U.S. Army)
World Team member - Marcel Cooper, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
World Team member - Harry Lester, Akron, Ohio (USOEC/Gator WC)
'05 Sunkist Kids International champion - Mark Rial, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
'05 NYAC Holiday Open champion - Harry Lester, Akron, Ohio (USOEC/Gator WC)
'06 Dave Schultz Memorial champion - Harry Lester, Akron, Ohio (USOEC/Gator WC)
International Tour medalist (within 1 year) -
'06 Poland Open bronze medalist - Harry Lester, Akron, Ohio (USOEC/Gator WC)
Northern Plains Regional champion - Donny DePatto, Quantico, Va. (USMC)
University Nationals champion - Jacob Curby, LaGrange, Ill. (USOEC)
University Nationals, second place - Mervin Ford, Marquette, Mich. (USOEC)

74 KG/163 LBS.
U.S. Nationals champion - T.C. Dantzler, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
U.S. Nationals, second place - Keith Sieracki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
U.S. Nationals, third place - Brandon McNab, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
U.S. Nationals, fourth place - Jess Hargrave, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
U.S. Nationals, fifth place - Cheney Haight, Orem, Utah (USOEC/New York AC)
U.S. Nationals, sixth place - Sasa Petkovic, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
U.S. Nationals, seventh place - Jacob Fisher, Platte City, Mo. (USOEC)
Rocky Mountain Regional champion - Jess Hargrave, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
World Team member - T.C. Dantzler, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
World Team member - Keith Sieracki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
'05 Sunkist Kids International champion - Jess Hargrave, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
'05 NYAC Holiday Open champion - Sasa Petkovic, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
'06 Dave Schultz Memorial champion - T.C. Dantzler, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
Northern Plains Regional champion - Travis Paulson, Council Bluffs, Iowa (Cyclone WC)
University Nationals champion - Jacob Fisher, Platte City, Mo. (USOEC)
University Nationals, second place - Kevin Lozano, Marquette, Mich. (USOEC)

84 KG/185 LBS.
U.S. Nationals champion - Jacob Clark, Quantico, Va. (U.S. Marine Corps)
U.S. Nationals, second place - Brad Vering, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
U.S. Nationals, third place - Aaron Sieracki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
U.S. Nationals, fourth place - Brad Ahearn, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
U.S. Nationals, fifth place - John Wechter, East Lansing, Mich. (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, sixth place - Jake Plamann, Kaukauna, Wis. (Gator WC)
U.S. Nationals, seventh place - Zac Dominguez, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
Rocky Mountain Regional champion - Abram Haddon, Tucson, Ariz. (Unattached)
Olympic Team member - Brad Vering, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
'05 Sunkist Kids International champion - Keith Sieracki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
International Tour medalist (within 1 year) -
'06 Poland Open bronze medalist - Brad Vering, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
Northern Plains Regional champion - David Spangler, Iowa City, Iowa (U.S. Air Force)
University Nationals champion - Kenneth Cook, Colorado Springs, Colo. (Unattached)
University Nationals, second place - Chas Betts, St. Michael, Minn. (USOEC)

96 KG/211.5 LBS.
U.S. Nationals champion - Justin Ruiz, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
U.S. Nationals, second place - Adam Wheeler, Lancaster, Calif. (USOEC/Gator WC)
U.S. Nationals, third place - Phil Johnston, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
U.S. Nationals, fourth place - Gerard Habibian, St. George, Utah (Team Extreme)
U.S. Nationals, fifth place - Kevin Vogel, Dundee, Mich. (Cliff Keen)
U.S. Nationals, sixth place - Al Sankey, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
U.S. Nationals, seventh place - Robert Smith, San Ramon, Calif. (USOEC)
Rocky Mountain Regional champion - David Walker, Boise, Idaho (Bronco WC)
World Team member - Justin Ruiz, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
'05 Sunkist Kids International champion - R.C. Johnson, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
'05 NYAC Holiday Open champion - Adam Wheeler, Lancaster, Calif. (Gator WC)
International Tour medalist (within 1 year) -
'06 Cristo Lutte Championships bronze medalist - R.C. Johnson, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
Northern Plains Regional champion - Justin Millard, Colorado Springs, Colo. (U.S. Air Force)
University Nationals champion - Robert Smith, San Ramon, Calif. (USOEC)
University Nationals, second place - J.D. Bergman, Columbus, Ohio (Ohio International)

120 KG/264.5 LBS.
U.S. Nationals champion - Dremiel Byers, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
U.S. Nationals, second place - Russ Davie, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
U.S. Nationals, third place - Frank Workman, Spotsylvania, Va. (U.S. Marine Corps)
U.S. Nationals, fourth place - Brandon Ruiz, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, fifth place - Jake Marquart, Marquette, Mich. (USOEC)
U.S. Nationals, sixth place - Mark Simmonds, Minneapolis, Minn. (U.S. Navy)
U.S. Nationals, seventh place - Gabe Beauparthy, Colorado Springs, Colo. (Unattached)
Rocky Mountain Regional champion - Everette McDaniel, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
World Team member - Dremiel Byers, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
'05 Sunkist Kids International champion - Dremiel Byers, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
'05 NYAC Holiday Open champion - Dremiel Byers, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
International Tour medalist (within 1 year) -
'06 Cristo Lutte Championships silver medalist - Dremiel Byers, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
Northern Plains Regional champion - Timothy Taylor, Fountain, Colo. (U.S. Army)
University Nationals champion - Jake Marquardt, Marquette, Mich. (USOEC)
University Nationals, second place - James Hollis, West Point, N.Y. (West Point WC)

WOMEN'S FREESTYLE
48 KG/105.5 LBS.
U.S. Nationals champion - Clarissa Chun, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, second place - Stephanie Murata, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, third place - Mary Kelly, Mahomet, Ill. (USOEC/New York AC)
U.S. Nationals, fourth place - Sara Fulp-Allen, El Granada, Calif. (Menlo College)
U.S. Nationals, fifth place - Whitney Conder, Puyallup, Wash. (Vision Quest Sport/Fitness)
U.S. Nationals, sixth place - Liz Short, Lombard, Ill. (USOEC)
U.S. Nationals, seventh place - Nicole Woody, Odenton, Md. (New York AC)
World Team member - Clarissa Chun, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
World Team member - Stephanie Murata, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
'05 Sunkist Kids International champion - Clarissa Chun, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
'05 NYAC Holiday Open champion - Stephanie Murata, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
'06 Dave Schultz Memorial champion - Stephanie Murata, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
International Tour medalist (within 1 year) -
'06 Ivan Yarygin Memorial silver medalist - Stephanie Murata, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
'06 Alexander Medved International bronze medalist - Mary Kelly, Mahomet, Ill. (USOEC/New York AC)
'06 Klippan Ladies Grand Prix silver medalist - Clarissa Chun, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
'06 Klippan Ladies Grand Prix bronze medalist - Stephanie Murata, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
University Nationals champion - Liz Short, Lombard, Ill. (USOEC)
University Nationals, second place - Aquila Hills, Charlotte, N.C. (University of the Cumberlands)

51 KG/112 LBS.
U.S. Nationals champion - Patricia Miranda, New Haven, Conn. (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, second place - Jenny Wong, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, third place - Julieta Okot, New York, N.Y. (New York AC)
U.S. Nationals, fourth place - Jessica Medina, Pomona, Calif. (Univ. of the Cumberlands)
U.S. Nationals, fifth place - Joey Miller, Woodward, Okla. (New York AC)
U.S. Nationals, sixth place - Cheryl Wong, Croton, N.Y. (New York AC)
U.S. Nationals, seventh place - Samantha Schuman, Omaha, Neb. (Missouri Valley)
Olympic Team member - Patricia Miranda, New Haven, Conn. (Sunkist Kids)
World Team member - Jenny Wong, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
'05 NYAC Holiday Open champion - Jenny Wong, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
'06 Dave Schultz Memorial champion - Patricia Miranda, New Haven, Conn. (Sunkist Kids)
International Tour medalist (within 1 year) -
'06 Ivan Yarygin Memorial silver medalist - Jenny Wong, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
'06 Alexander Medved International gold medalist - Patricia Miranda, New Haven, Conn. (Sunkist Kids)
'06 Klippan Ladies Grand Prix gold medalist - Jenny Wong, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
Northeast Regional champion - Aquila Hills, Charlotte, N.C. (Univ. of the Cumberlands)
University Nationals champion - Mary Kelly, Mahomet, Ill. (USOEC/New York AC)
University Nationals, second place - Kristin Condello (Women's Only Wrestling)

55 KG/121 LBS.
U.S. Nationals Champion - Sharon Jacobson, El Cajon, Calif. (USOEC/Gator WC)
U.S. Nationals, second place - Malinda Ripley, Colorado Springs, Colo.(Sunkist Kids)
U.S. Nationals, third place - Tina George, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
U.S. Nationals, fourth place - Leigh Jaynes, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
U.S. Nationals, fifth place - Amy Borgnini, Terre Haute, Ind. (USOEC)
U.S. Nationals, sixth place - Tina Pihl, Colorado Springs, Colo. (Team Dream)
U.S. Nationals, seventh place - Clarissa Calibuso, Honolulu, Hawaii (Missouri Valley College)
Rocky Mountain Regional champion - Tina Pihl, Colorado Springs, Colo. (Team Dream)
World Team member - Tina George, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
'05 Sunkist Kids International champion - Marcie Van Dusen, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
'05 NYAC Holiday Open champion - Marcie Van Dusen, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
International Tour medalist (within 1 year) -
'05 Henri Deglane Challenge gold medalist - Marcie Van Dusen, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
'06 Alexander Medved International silver medalist - Sharon Jacobson, El Cajon, Calif. (USOEC/Gator WC)
Northeast Regional champion - Dyami Souza, Brooklyn, Conn. (Silverback WC)
University Nationals champion - Sharon Jacobson, El Cajon, Calif. (USOEC/Gator WC)
University Nationals, second place - Amy Borgnini, Terre Haute, Ind. (USOEC/No Mercy)

59 KG/130 LBS.
U.S. Nationals champion - Sally Roberts, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
U.S. Nationals, second place - Erin Tomeo, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, third place - Deanna Rix, South Berwick, Maine (New York AC)
U.S. Nationals, fourth place - Othella Lucas, San Diego, Calif. (New York AC)
U.S. Nationals, fifth place - Chelynne Pringle, Hugo, Minn. (Minnesota Storm)
U.S. Nationals, sixth place - Erica Chew, Houston, Texas (Missouri Valley College)
U.S. Nationals, seventh place - Brooke Bogren, Carbondale, Kan. (Missouri Valley)
Rocky Mountain Regional champion - Bethany Murphy (U.S. Air Force)
World Team member - Sally Roberts, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
World Team member - Erin Tomeo, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
'05 Sunkist Kids International champion - Othella Lucas, San Diego, Calif. (New York AC)
International Tour medalist (within 1 year) -
'06 Ivan Yarygin Memorial gold medalist - Marcie Van Dusen, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
'06 Alexander Medved International silver medalist - Erin Tomeo, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
'06 Klippan Ladies Grand Prix silver medalist - Sally Roberts, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
University Nationals champion - Othella Lucas, San Diego, Calif. (New York AC)
University Nationals, second place - Chelynne Pringle, Hugo, Minn. (Minnesota Storm)

63 KG/138.5 LBS.
U.S. Nationals champion - Sara McMann, Iowa City, Iowa (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, second place - Jackie Cataline, Corona, Calif. (Cataline's Wildcats)
U.S. Nationals, third place - Alaina Berube, Escanaba, Mich. (New York AC)
U.S. Nationals, fourth place - Rachel Billerbeck, Plugerville, Texas (Missouri Valley)
U.S. Nationals, fifth place - Na'Tasha Umemoto, Portland, Ore. (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, sixth place - Vanessa Oswalt, Colorado Springs, Colo. (Gator WC)
U.S. Nationals, seventh place - Amberle Montgomery, Kent, Wash. (Vision Quest Sport and Fitness)
Rocky Mountain Regional champion - Laura McDonald, Colorado Springs, Colo. (U.S. Air Force)
Olympic Team member - Sara McMann, Iowa City, Iowa (Sunkist Kids)
'06 Dave Schultz Memorial champion - Alaina Berube, Escanaba, Mich. (New York AC)
International Tour medalist (within 1 year) -
'05 Henri Deglane Challenge gold medalist - Alaina Berube, Esanaba, Mich. (New York AC)
'06 Klippan Ladies Grand Prix bronze medalist - Erin Tomeo, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
University Nationals champion - Alaina Berube, Escanaba, Mich. (New York AC)
University Nationals, second place - Bethany Harris, Valley Center, Calif. (USOEC/No Mercy)

67 KG/147.5 LBS.
U.S. Nationals champion - Katie Downing, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
U.S. Nationals, second place - Randi Miller, Arlington, Texas (USOEC)
U.S. Nationals, third place - Heather Martin, Wellington, Ohio (New York AC)
U.S. Nationals, fourth place - Stefenie Shaw, Waterford, Conn. (USOEC)
U.S. Nationals, fifth place - Michelle Hooker, Austin, Texas (Missouri Valley College)
U.S. Nationals, sixth place - Shelly Ruberg, Ueras, Ohio (Cumberland College)
U.S. Nationals, seventh place - Andrea Hale, Chicago, Ill. (Lassen College)
World Team member - Katie Downing, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
'05 Sunkist Kids International champion - Katie Downing, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
'05 NYAC Holiday Open champion - Katie Downing, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
'06 Dave Schultz Memorial champion - Kristie Marano, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
International Tour medalist (within 1 year) -
'06 Alexander Medved International bronze medalist - Katie Downing, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
'06 Klippan Ladies Grand Prix gold medalist - Kristie Marano, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
Northeast Regional champion - Jen Chu, Philadelphia, Pa. (W.O.W.)
University Nationals champion - Randi Miller, Arlington, Texas (USOEC)
University Nationals, second place - Stefenie Shaw, Waterford, Conn. (USOEC)

72 KG/158.5 LBS.
U.S. Nationals champion - Kristie Marano, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
U.S. Nationals, second place - Stephany Lee, Honolulu, Hawaii (Missouri Valley)
U.S. Nationals, third place - Ali Bernard, New Ulm, Minn. (Univ. of Regina)
U.S. Nationals, fourth place - Donell Bradley, Aiea, Hawaii (USOEC)
U.S. Nationals, fifth place - Tabitha Golt, Chesapeake, Va. (University of the Cumberlands)
U.S. Nationals, sixth place - Melissa Simmons, Ridgefield, Wash. (USOEC)
U.S. Nationals, seventh place - Lacy Novinska, Fennimore, Wis. (Missouri Valley)
Rocky Mountain Regional champion - Brittany Brown, Colorado Springs, Colo. (U.S. Air Force)
Olympic Team member - Toccara Montgomery, Williamsburg, Ky. (New York AC)
World Team member - Iris Smith, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
'05 Sunkist Kids International champion - Stephany Lee, Honolulu, Hawaii (Missouri Valley)
'05 NYAC Holiday Open champion - Tabitha Golt, Chesapeake, Va. (University of the Cumberlands)
University Nationals champion - Tabitha Golt, Chesapeake, Va. (University of the Cumberlands)
University Nationals, second place - Sara Hilliard, Marshall, Mo. (Missouri Valley College)
Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.