TheMat.com - USA Wrestling
Download our Mobile App                  

  Search The Site
      HOME




Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....

Northeast Regional Championships
East Stroudsburg, PA
May 03 - 05, 2013

Schoolboy/Girl Greco-Roman Results
Event Results
77 lbs.
1st Place - Mike Kelly of New Jersey
2nd Place - Kurt McHenry of Virginia
3rd Place - Cameron Enriquez of Pennsylvania
4th Place - Amanda Walker of Pennsylvania
1st - Mike Kelly (New Jersey) over Kurt McHenry (Virginia) Fall 1-1,4-2,0:25
3rd - Cameron Enriquez (Pennsylvania) over Amanda Walker (Pennsylvania) TF 6-0,6-0

84 lbs.
1st Place - Joe Klock of Pennsylvania
2nd Place - Matt Vinci of Virginia
3rd Place - P.j. Gohn of New Jersey
4th Place - Daniel Rehfeldt of Michigan
1st - Joe Klock (Pennsylvania) over Matt Vinci (Virginia) Dec 7-2,3-0
3rd - P.j. Gohn (New Jersey) over Daniel Rehfeldt (Michigan) Fall 1:21

91 lbs.
1st Place - Gabe Miller of Pennsylvania
2nd Place - Alexander LaVeck of Maryland
3rd Place - Patrick Gould of Pennsylvania
4th Place - Devan Davis of Pennsylvania
1st - Gabe Miller (Pennsylvania) over Alexander LaVeck (Maryland) Dec 7-0,5-2
3rd - Patrick Gould (Pennsylvania) over Devan Davis (Pennsylvania) Fall 1:02

98 lbs.
1st Place - Jason Amy of Pennsylvania
2nd Place - Grant Saunders of Virginia
3rd Place - Sonkwai Porter of Pennsylvania
4th Place - Sean Gentile of New Jersey
5th Place - Aaron Black of Virginia
Round Robin Matches
Jason Amy (Pennsylvania) over Sonkwai Porter (Pennsylvania) Fall 0:58
Grant Saunders (Virginia) over Sonkwai Porter (Pennsylvania) Fall 7-0,1:32
Jason Amy (Pennsylvania) over Grant Saunders (Virginia) Fall 0:44

105 lbs.
1st Place - Andrew Merola of New Jersey
2nd Place - Joshua Stillings of Pennsylvania
3rd Place - Cade Wilson of Pennsylvania
4th Place - Dominic Paar of Pennsylvania
1st - Andrew Merola (New Jersey) over Joshua Stillings (Pennsylvania) Dec 2-0,6-0
3rd - Cade Wilson (Pennsylvania) over Dominic Paar (Pennsylvania) Dec 3-3,5-0

112 lbs.
1st Place - Garrett Beam of New Jersey
2nd Place - Michael Blakemore of Pennsylvania
3rd Place - Trevor Elfvin of Pennsylvania
4th Place - Keyonte Williams of North Carolina
5th Place - Logan Boring of Pennsylvania
Round Robin Matches
Garrett Beam (New Jersey) over Trevor Elfvin (Pennsylvania) Fall 4-5,1:00
Michael Blakemore (Pennsylvania) over Trevor Elfvin (Pennsylvania) Fall 2-0,1-1,1:48
Garrett Beam (New Jersey) over Michael Blakemore (Pennsylvania) TF 6-0,7-0

120 lbs.
1st Place - Jake Hendricks of Pennsylvania
2nd Place - Tanner McHugh of Pennsylvania
3rd Place - Ryan Doyle of New York
4th Place - Ethan Krause of Maryland
Round Robin Matches
Jake Hendricks (Pennsylvania) over Ryan Doyle (New York) TF 7-0,8-0
Tanner McHugh (Pennsylvania) over Ryan Doyle (New York) TF 7-0,8-2
Jake Hendricks (Pennsylvania) over Tanner McHugh (Pennsylvania) Dec 7-0,3-2

128 lbs.
1st Place - Anthony Vitale of Pennsylvania
2nd Place - Dylan O`donnell of Pennsylvania
3rd Place - Tristen Calas of New Jersey
4th Place - Xander Skoutelas-Kern of Pennsylvania
1st - Anthony Vitale (Pennsylvania) over Dylan O`donnell (Pennsylvania) Dec 6-0,5-1
3rd - Tristen Calas (New Jersey) over Xander Skoutelas-Kern (Pennsylvania) Fall 0-6,3-0,1:28

136 lbs.
1st Place - Mack Berkowitz of New York
2nd Place - Jack Wimmer of Pennsylvania
3rd Place - Ian Edenfield of Pennsylvania
4th Place - Nigel Lucas of Pennsylvania
Round Robin Matches
Mack Berkowitz (New York) over Jack Wimmer (Pennsylvania) Fall 0:51
Mack Berkowitz (New York) over Ian Edenfield (Pennsylvania) TF 7-0,8-0
Jack Wimmer (Pennsylvania) over Ian Edenfield (Pennsylvania) Fall 3-1,1:59

144 lbs.
1st Place - Michael Ilic of New Jersey
2nd Place - Brendan Ryan of New York
3rd Place - Gavin Hoffman of Pennsylvania
4th Place - Chris Handlin of Delaware
1st - Michael Ilic (New Jersey) over Brendan Ryan (New York) Fall 6-0,0:42
3rd - Gavin Hoffman (Pennsylvania) over Chris Handlin (Delaware) TF 6-0,6-0

160 lbs.
1st Place - Quentin Milliken of Pennsylvania
2nd Place - Vito Smolyak of New York

Go Back
Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.