TheMat.com - USA Wrestling
Download our Mobile App                  

  Search The Site
      HOME




Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....

Northeast Kids & Cadet Regional Championships
Quakertown, PA
June 04 - 06, 2010

Cadet Greco-Roman Results
Event Results
Cadet - 98 lbs.
1st Place - C J Labate of New York
2nd Place - Kyle Kelly of New York
3rd Place - Elliot Allen of Maine
Round Robin Matches
C J Labate (New York) over Elliot Allen (Maine) Dec 3-0,7-0
Kyle Kelly (New York) over Elliot Allen (Maine) WD
C J Labate (New York) over Kyle Kelly (New York) TF 6-0,6-1

Cadet - 105 lbs.
1st Place - Brenden Calas of New Jersey
2nd Place - Rocco Russo of New York
3rd Place - Bryan Israel of Pennsylvania
4th Place - Tyler Davidson of Maine
Round Robin Matches
Brenden Calas (New Jersey) over Bryan Israel (Pennsylvania) Dec 5-0,6-0
Rocco Russo (New York) over Bryan Israel (Pennsylvania) Dec 6-5,5-1
Brenden Calas (New Jersey) over Rocco Russo (New York) TF 9-3,0-2,6-0

Cadet - 112 lbs.
1st Place - Jacob Green of New York
2nd Place - Micah Hight of New Jersey
3rd Place - Renaldo Rodriguez-Spencer of New York
4th Place - Matthew Leshinger of New York
1st Place Match
Jacob Green (New York) over Micah Hight (New Jersey) Fall 4-0,1:46
3rd Place Match
Renaldo Rodriguez-Spencer (New York) over Matthew Leshinger (New York) Dec 8-5,8-0

Cadet - 119 lbs.
1st Place - Tyrel White of New York
2nd Place - Christopher Siracusa of New York
3rd Place - Mike Pongracz of New Jersey
4th Place - Michael Rothbaum of New York
1st Place Match
Tyrel White (New York) over Christopher Siracusa (New York) Dec 2-1,3-0
3rd Place Match
Mike Pongracz (New Jersey) over Michael Rothbaum (New York) Fall 0:57

Cadet – 125 lbs.
1st Place - Wolfgang McStravick of Pennsylvania
2nd Place - Nick Pesko of New York
3rd Place - John Hughes of Pennsylvania
4th Place - Kyle Mains of Maine
Round Robin Matches
Nick Pesko (New York) over John Hughes (Pennsylvania) FF
Wolfgang McStravick (Pennsylvania) over John Hughes (Pennsylvania) FF
Wolfgang McStravick (Pennsylvania) over Nick Pesko (New York) Fall 5-3,0:20

Cadet – 130 lbs.
1st Place - Neil Roff of OHIO
2nd Place - Brendan Goldup of New York
3rd Place - Josh DiSanto of Pennsylvania
4th Place - Noah Phillips of New York
1st Place Match
Neil Roff (OHIO) over Brendan Goldup (New York) Dec 2-1,6-2
3rd Place Match
Josh DiSanto (Pennsylvania) over Noah Phillips (New York) TF 6-0,6-0

Cadet - 135 lbs.
1st Place - Lucas Marchelli of OHIO
2nd Place - Jason Cohen of New Jersey
3rd Place - Nick Alessandrini of New York
4th Place - Caleb Jones of Maine
Round Robin Matches
Jason Cohen (New Jersey) over Nick Alessandrini (New York) Dec 0-1,2-1,5-0
Lucas Marchelli (OHIO) over Jason Cohen (New Jersey) TF 6-0,8-0
Lucas Marchelli (OHIO) over Nick Alessandrini (New York) Fall 0:36

Cadet - 140 lbs.
1st Place - Patrick Coover of Pennsylvania
2nd Place - T.J. Fox of OHIO
3rd Place - Russ Parsons of New Jersey
4th Place - Miguel Rodriguez of New York
Round Robin Matches
Patrick Coover (Pennsylvania) over T.J. Fox (OHIO) Dec 1-0,4-0
T.J. Fox (OHIO) over Russ Parsons (New Jersey) Dec 3-0,3-0
Patrick Coover (Pennsylvania) over Russ Parsons (New Jersey) Dec 6-0,3-0

Cadet – 145 lbs.
2nd Place - Garett Hammond of Pennsylvania

Cadet – 152 lbs.
1st Place - Brett Brigman of MARYLAND
2nd Place - Terrell Forbes of New Jersey
3rd Place - Antonio Mancella of New Jersey
4th Place - Justin Tuttle of New York
1st Place Match
Brett Brigman (MARYLAND) over Terrell Forbes (New Jersey) Dec 1-0,6-4
3rd Place Match
Antonio Mancella (New Jersey) over Justin Tuttle (New York) Dec 4-3,6-0

Cadet - 160 lbs.
1st Place - Ty Walter of Pennsylvania
2nd Place - Burke Paddock of New York

Cadet - 171 lbs.
1st Place - Christopher Salerno of New York
2nd Place - Mathew Hunter of Pennsylvania
3rd Place - Conor Wasson of New Jersey
4th Place - Mitchell Bain of Pennsylvania
Round Robin Matches
Christopher Salerno (New York) over Mathew Hunter (Pennsylvania) TF 0-6,7-0,7-0
Mathew Hunter (Pennsylvania) over Conor Wasson (New Jersey) TF 6-0,6-0
Conor Wasson (New Jersey) over Christopher Salerno (New York) TF 7-0,7-1

Cadet - 189 lbs.
1st Place - Kevin Bethea of New York

Cadet - 215 lbs.
1st Place - Dawson Peck of Pennsylvania
2nd Place - Jon Babson of New York
3rd Place - Luke McKee of New York
Round Robin Matches
Dawson Peck (Pennsylvania) over Jon Babson (New York) TF 7-1,7-0
Dawson Peck (Pennsylvania) over Luke McKee (New York) Fall 0:20
Jon Babson (New York) over Luke McKee (New York) Dec 4-3,8-0

Cadet - 285 lbs.
1st Place - Brooks Black of Pennsylvania


Go Back
Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.