TheMat.com - USA Wrestling
Download our Mobile App                  

  Search The Site
      HOME




Top News Stories...
TheMat.com moving to USOC website platform with new look and functionality

This week, TheMat.com will move to the USOC platform, with a new look, new functionality, but with the same favorite features....

Terry Shockley named Chairman of the Board of Governors of the National Wrestling Hall of Fame

Shockley will succeed long-time chairman Jim Keen. Sr. as Chairman of the Board....

Iowa's Tony Ramos determined to finish career with NCAA title

The Hawkeye senior will battle Virginia Tech's Devin Carter in the NWCA All-Star Classic on Saturday....

NCAA announces finalist cities for its championships for 2014-18, including wrestling at all levels

Cleveland, Kansas City, Louisville, New York City, Oklahoma City, Pittsburgh, Philadelphia & St. Louis are Div. I finalists. Div. II and III finalists also announced....

Central Kids & Cadet Regional Championships
Columbus, OH
May 25 - 27, 2007

Midget Freestyle Results
Event Results
Midget - 50 Results
Guaranteed Places
1st Place - Kyle Hatch of Indiana
2nd Place - Cole Janes of Michigan

Midget - 55 Results
Guaranteed Places
1st Place - Chad Red of Indiana
2nd Place - Jared Donahue of Ohio

Midget - 60 Results
Guaranteed Places
1st Place - Corey Shie of Ohio
2nd Place - Hunter Langeloh of Indiana
3rd Place - Roddy Hamdan Jr of Michigan
4th Place - Bailey Hammel of Indiana
Round Robin Matches
Hunter Langeloh (Indiana) over Roddy Hamdan Jr (Michigan) Fall 1:20
Corey Shie (Ohio) over Roddy Hamdan Jr (Michigan) TF 6-0,6-0
Corey Shie (Ohio) over Hunter Langeloh (Indiana) Fall 6-3,1-9,0:29

Midget - 65 Results
Guaranteed Places
1st Place - Lucas Simpkins of West Virginia
2nd Place - Lucas Hall of Michigan
3rd Place - Ian Rodimel of Indiana
4th Place - Caleb Tuinstra of Michigan
5th Place - Mason Rife of Michigan
1st Place Match
Lucas Simpkins (West Virginia) over Lucas Hall (Michigan) ID

Midget - 70 Results
Guaranteed Places
1st Place - Dominic Sutermeister of Michigan
2nd Place - Brock Morgan of Indiana
3rd Place - Tyler Griffith of Indiana
4th Place - Tyler Roberts of Michigan
Round Robin Matches
Dominic Sutermeister (Michigan) over Brock Morgan (Indiana) Dec 6-2,7-0
Dominic Sutermeister (Michigan) over Tyler Griffith (Indiana) TF 1-7,1-7
Brock Morgan (Indiana) over Tyler Griffith (Indiana) Dec 3-0,6-0

Midget - 75 Results
Guaranteed Places
1st Place - Brett Johnson of Indiana
2nd Place - Blake Rypel of Indiana
3rd Place - Drake Dewitt of Indiana
4th Place - Jacoby Ward of Ohio
1st Place Match
Brett Johnson (Indiana) over Blake Rypel (Indiana) TF 1-4,6-0,6-0

1st Place Match
Drake Dewitt (Indiana) over Jacoby Ward (Ohio) Fall 0:53

Midget - 80 Results
Guaranteed Places
1st Place - Ben Stewart of Indiana
2nd Place - Tristen Tonte of Indiana
3rd Place - Brandon Manning of Indiana
Round Robin Matches
Ben Stewart (Indiana) over Tristen Tonte (Indiana) Fall 0:51
Ben Stewart (Indiana) over Brandon Manning (Indiana) Fall 7-0,0:52
Tristen Tonte (Indiana) over Brandon Manning (Indiana) Dec 3-0,5-3

Midget - 87 Results
Guaranteed Places
1st Place - Mark Hall Ii of Michigan
2nd Place - Logan Vish of Michigan

Midget - 95 Results
Guaranteed Places
1st Place - John Norton Ii of Michigan
2nd Place - Ryan Guhl of Indiana
3rd Place - Malik Houston of Michigan
4th Place - Logan Hurley of Indiana
5th Place - Trisdon Lillich of Ohio
1st Place Match
John Norton Ii (Michigan) over Ryan Guhl (Indiana) TF 8-0,7-1

Midget - 103 Results
Guaranteed Places
1st Place - Jon Nielsen of Michigan
2nd Place - Travis Gooding of Indiana

Midget - 120 Results
Guaranteed Places
1st Place - Joshua Sannes of Michigan

Midget - 165 lbs. Results
Guaranteed Places
1st Place - Michael Kaltner of Michigan
2nd Place - Stevie Suliman of Michigan

Go Back
Untitled Document
   
© Copyright 2000-2014 USA Wrestling, All rights reserved.
Contents of this site may not used without the expressed written consent of USA Wrestling.