ASICS University & FILA Cadet Nationals & FILA Cadet Youth Olympic Games Qualifier
Akron, OH
April 08 - 11, 2010

University Freestyle Results
Event Results
University - Men`s FS - 55 KG / 121.25 lbs
1st Place - Frank Perrelli of Cornell
2nd Place - Jon Morrison of Oklahoma State
3rd Place - Tony Ramos of Hawkeye WC
4th Place - Shane Youns of Mylan-Sunkist WC
5th Place - Pat Strizki of Maryland
6th Place - Greg Cannon of Oklahoma
7th Place - Cruse Aarhus of Panther Wrestling Club of NE I
8th Place - Steven Keith of Gold Medal Wrestling Club
1st Place Match - Frank Perrelli (Cornell) won by decision over Jon Morrison (Oklahoma State) (Dec 1-2, 1-0, 3-1)
3rd Place Match - Tony Ramos (Hawkeye WC) won by decision over Shane Youns (Mylan-Sunkist WC) (Dec 1-0, 2-0)
5th Place Match - Pat Strizki (Maryland) won by decision over Greg Cannon (Oklahoma) (Dec 1-2, 4-1, 3-0)
7th Place Match - Cruse Aarhus (Panther Wrestling Club of NE I) won by injury default over Steven Keith (Gold Medal Wrestling Club) (Inj.)

University - Men`s FS - 60 KG / 132.25 lbs
1st Place - Tyler Graff of NYAC
2nd Place - Kyle Hutter of Monarch Wrestling Club
3rd Place - Steve Mytych of Drexel
4th Place - Mike Grey of Cornell
5th Place - Ladd Rupp of Oklahoma State
6th Place - Ian Paddock of Ohio Regional Training Center
7th Place - Ryan Mango of Cardinal Wrestling Club
8th Place - Brendan Byrne of Terrapin Wrestling Club
1st Place Match - Tyler Graff (NYAC) won by decision over Kyle Hutter (Monarch Wrestling Club) (Dec 4-0, 3-0)
3rd Place Match - Steve Mytych (Drexel) won by decision over Mike Grey (Cornell) (Dec 4-0, 2-1)
5th Place Match - Ladd Rupp (Oklahoma State) won by decision over Ian Paddock (Ohio Regional Training Center) (Dec 3-2, 4-1)
7th Place Match - Ryan Mango (Cardinal Wrestling Club) won by decision over Brendan Byrne (Terrapin Wrestling Club) (Dec 5-1, 5-3)

University - Men`s FS - 63 KG / 138.75 lbs
1st Place - Dan White of unattached
2nd Place - Mark Ballweg of HWC
3rd Place - Daniel Osterman of Michigan Wrestling Club
4th Place - Andrew Schutt of Buffalo Wrestling Club
5th Place - David Zilverberg of MN Storm
6th Place - Lou Ruggirello of Strong Island Wrestling Club
7th Place - Joe Stanzione of Cornell
8th Place - Nick Murray of NRV Mat Club
1st Place Match - Dan White (unattached) won by decision over Mark Ballweg (HWC) (Dec 1-0, 1-0)
3rd Place Match - Daniel Osterman (Michigan Wrestling Club) won by decision over Andrew Schutt (Buffalo Wrestling Club) (Dec 1-1, 2-0)
5th Place Match - David Zilverberg (MN Storm) won by pin over Lou Ruggirello (Strong Island Wrestling Club) (Pin 0:17)
7th Place Match - Joe Stanzione (Cornell) won by tech fall over Nick Murray (NRV Mat Club) (TF 6-0, 7-0)

University - Men`s FS - 66 KG / 145.5 lbs
1st Place - Jesse `Bubba` Jenkins of Sunkist Kids Wrestling Club
2nd Place - Tyler Nauman of Pittsburgh Wrestling Club
3rd Place - Joe Slaton of HWC
4th Place - Jimmy Kennedy of Illini Wrestling Club
5th Place - Nick Lester of Oklahoma
6th Place - Mike Rowe of Team Jaguar
7th Place - Dylan Carew of HWC
8th Place - David Greenwald of Rutgers
1st Place Match - Jesse `Bubba` Jenkins (Sunkist Kids Wrestling Club) won by decision over Tyler Nauman (Pittsburgh Wrestling Club) (Dec 3-1, 0-1, 3-0)
3rd Place Match - Joe Slaton (HWC) won by decision over Jimmy Kennedy (Illini Wrestling Club) (Dec 0-1, 3-1, 2-0)
5th Place Match - Nick Lester (Oklahoma) won by injury default over Mike Rowe (Team Jaguar) (Inj.)
7th Place Match - Dylan Carew (HWC) won by decision over David Greenwald (Rutgers) (Dec 5-1, 1-0)

University - Men`s FS - 70 KG / 154.25 lbs
1st Place - David Taylor of Nittany Lion Wrestling Club
2nd Place - Matt Lester of Oklahoma
3rd Place - Albert White of Oklahoma State
4th Place - Matt Ballweg of HWC
5th Place - Dean Pavlou of Chattanooga Wrestling Club
6th Place - Stew Gillmore of Hawkeye WC
7th Place - Seth Vernon of Oklahoma
8th Place - Ellis Coleman of NYAC
1st Place Match - David Taylor (Nittany Lion Wrestling Club) won by decision over Matt Lester (Oklahoma) (Dec 3-0, 5-1)
3rd Place Match - Albert White (Oklahoma State) won by decision over Matt Ballweg (HWC) (Dec 2-2, 1-2, 4-2)
5th Place Match - Dean Pavlou (Chattanooga Wrestling Club) won by decision over Stew Gillmore (Hawkeye WC) (Dec 2-1, 4-0)
7th Place Match - Seth Vernon (Oklahoma) won by injury default over Ellis Coleman (NYAC) (Inj.)

University - Men`s FS - 74 KG / 163 lbs
1st Place - Colt Sponseller of Ohio State
2nd Place - Ethen Lofthouse of HWC
3rd Place - Derek St John of HWC
4th Place - Jason Welch of Northwestern
5th Place - Eric Cubberly of CMRTC
6th Place - Jake Kerr of HWC
7th Place - Bryce Saddoris of Navy Mat Club
8th Place - Nate Carr of Cyclone Wrestling Club
1st Place Match - Colt Sponseller (Ohio State) won by decision over Ethen Lofthouse (HWC) (Dec 0-1, 1-0, 4-0)
3rd Place Match - Derek St John (HWC) won by decision over Jason Welch (Northwestern) (Dec 5-0, 6-1)
5th Place Match - Eric Cubberly (CMRTC) won by decision over Jake Kerr (HWC) (Dec 3-0, 5-0)
7th Place Match - Bryce Saddoris (Navy Mat Club) won by decision over Nate Carr (Cyclone Wrestling Club) (Dec 7-0, 7-2)

University - Men`s FS - 79 KG / 174 lbs
1st Place - Luke Manuel of Purdue Unattached
2nd Place - Austin Meys of LVAC
3rd Place - Ryan DesRoches of Cal Poly Wrestling Club
4th Place - Chase Nelson of Labette
5th Place - Brandon Hatchett of LVAC
6th Place - Scott Winston of Rutgers
7th Place - Stephen West of Columbia Lions
8th Place - Byron Sigmon of YES Greensboro
1st Place Match - Luke Manuel (Purdue Unattached) won by decision over Austin Meys (LVAC) (Dec 2-0, 1-0)
3rd Place Match - Ryan DesRoches (Cal Poly Wrestling Club) won by pin over Chase Nelson (Labette) (Pin 0-6, 0:22)
5th Place Match - Brandon Hatchett (LVAC) won by decision over Scott Winston (Rutgers) (Dec 1-1, 1-0)
7th Place Match - Stephen West (Columbia Lions) won by decision over Byron Sigmon (YES Greensboro) (Dec 1-5, 4-0, 1-0)

University - Men`s FS - 84 KG / 185 lbs
1st Place - Quentin Wright of Nittany Lion Wrestling Club
2nd Place - Doug Umbehauer of unattached
3rd Place - Jordan Blanton of Illini Wrestling Club
4th Place - Jon Fausey of Cavalier WC
5th Place - Austin Trotman of Mountaineer Wrestling Club
6th Place - Corey Peltier of Terrapin Wrestling Club
7th Place - Kadeem Samuels of LVAC
8th Place - Kaleb Young of MN Storm
1st Place Match - Quentin Wright (Nittany Lion Wrestling Club) won by pin over Doug Umbehauer (unattached) (Pin 0:22)
3rd Place Match - Jordan Blanton (Illini Wrestling Club) won by decision over Jon Fausey (Cavalier WC) (Dec 3-1, 3-1)
5th Place Match - Austin Trotman (Mountaineer Wrestling Club) won by decision over Corey Peltier (Terrapin Wrestling Club) (Dec 7-0, 3-0)
7th Place Match - Kadeem Samuels (LVAC) won by pin over Kaleb Young (MN Storm) (Pin 1-0, 1:45)

University - Men`s FS - 96 KG / 211.5 lbs
1st Place - Sonny Yohn of MN Storm
2nd Place - Jared Platt of Nittany Lion Wrestling Club
3rd Place - Brent Jones of Cavalier WC
4th Place - Brodie Ambrose of HWC
5th Place - Ryan Smith of Cal Poly Wrestling Club
6th Place - Neil Delaney of Falcon Training Club
7th Place - Chad Hanke of Orange Crush
8th Place - Mario Gonzalez of Illini Wrestling Club
1st Place Match - Sonny Yohn (MN Storm) won by decision over Jared Platt (Nittany Lion Wrestling Club) (Dec 1-0, 4-0)
3rd Place Match - Brent Jones (Cavalier WC) won by decision over Brodie Ambrose (HWC) (Dec 3-1, 4-2)
5th Place Match - Ryan Smith (Cal Poly Wrestling Club) won by decision over Neil Delaney (Falcon Training Club) (Dec 3-0, 0-1, 7-0)
7th Place Match - Chad Hanke (Orange Crush) won by decision over Mario Gonzalez (Illini Wrestling Club) (Dec 1-1, 5-3)

University - Men`s FS - 120 KG / 264.5 lbs
1st Place - Jarod Trice of CMRTC
2nd Place - Kevin Lester of Columbia Lions
3rd Place - Ryan Tomei of Pittsburgh Wrestling Club
4th Place - Cameron Wade of Nittany Lion Wrestling Club
5th Place - Blake Rasing of HWC
6th Place - Jordan Johnson of HWC
7th Place - Eric Bugenhagen of Badger Wrestling Club
8th Place - Roger Vukobratovich of Purdue Unattached
1st Place Match - Jarod Trice (CMRTC) won by decision over Kevin Lester (Columbia Lions) (Dec 0-1, 2-0, 4-1)
3rd Place Match - Ryan Tomei (Pittsburgh Wrestling Club) won by decision over Cameron Wade (Nittany Lion Wrestling Club) (Dec 2-0, 6-1)
5th Place Match - Blake Rasing (HWC) won by decision over Jordan Johnson (HWC) (Dec 0-6, 2-0, 3-0)
7th Place Match - Eric Bugenhagen (Badger Wrestling Club) won by decision over Roger Vukobratovich (Purdue Unattached) (Dec 1-0, 1-0)

True Seconds - 60kg
1st Place - Kyle Hutter of Monarch Wrestling Club
2nd Place - Steve Mytych of Drexel
1st Place Match - Kyle Hutter (Monarch Wrestling Club) won by decision over Steve Mytych (Drexel) (Dec 7-4, 3-3)

True Seconds - 84 kg
1st Place - Doug Umbehauer of unattached
2nd Place - Jordan Blanton of Illinois
1st Place Match - Doug Umbehauer (unattached) won by decision over Jordan Blanton (Illinois) (Dec 7-0, 5-1)

True Seconds - 96 kg
1st Place - Jared Platt of Nittany Lion Wrestling Club
2nd Place - Brent Jones of Cavalier WC
1st Place Match - Jared Platt (Nittany Lion Wrestling Club) won by decision over Brent Jones (Cavalier WC) (Dec 2-0, 6-0)

True Seconds - 120 kg
1st Place - Kevin Lester of Columbia Lions
2nd Place - Ryan Tomei of Pittsburgh Wrestling Club
1st Place Match - Kevin Lester (Columbia Lions) won by pin over Ryan Tomei (Pittsburgh Wrestling Club) (Pin 0:21)