ASICS/Vaughan Junior & Cadet National Championships
FargoDome
1800 University Drive North

Fargo, ND    July 12-20, 2013


      Become A Member   |   Message Boards   |   Future Olympian Rankings   |   Merchandise

   Event Contact
      Event Director: Pete Isais
      Phone: 719-598-8181
      Email: pisais@usawrestling.org



For Athletes
  • Event Schedule

  • Registration/Entry

  • Awards

  • Divisions

  • Coaching

  • Weighins & Medical

  • Uniforms

  • Rules & Bracketing

  • Eligibility



  • ASICS/Vaughan Junior & Cadet National Championships

    Greco-Roman
    TEAM SCORES
    1. Illinois, 70
    2. Minnesota, 45
    3. Wisconsin, 37
    4. California, 35
    5. Maryland, 30
    6. Utah, 30
    7. Idaho, ID - 27
    8. Oregon, 24
    9. Kansas, 23
    10. Georgia, 20
    11. Michigan, 20
    12. New Jersey, 20
    13. Florida, 19
    14. New York, 18
    15. North Dakota, 17
    16. Pennsylvania, 16
    17. Washington, 16
    18. Oklahoma, 9
    19. Hawaii, 8
    20. Virginia, 8
    21. Missouri, 7
    22. Alabama, 6
    23. Ohio, 6
    24. Delaware, 5
    25. Nebraska, 5
    26. Texas, 5
    27. Colorado, 4
    28. Massachusetts, 4
    29. South Dakota, 3
    30. North Carolina, 2
    31. Iowa, 1

    Outstanding Wrestler - Hayden Tuma (Idaho)

    Most Falls - Adam Coon (Michigan), five falls in 2:05


    RESULTS
    100 lbs.
    1st Place - Dalton Roberts of Michigan
    2nd Place - Kirk Johansen of Illinois
    3rd Place - Ty Lee of Wisconsin
    4th Place - Brandon Cunningham of Alabama
    5th Place - Bryar Edwards of California
    6th Place - Hunter Wright of Virginia
    7th Place - Riley Lull of Wisconsin
    8th Place - Brady Wilsie of Illinois
    1st - Dalton Roberts (Michigan) over Kirk Johansen (Illinois) Dec 22-16
    3rd - Ty Lee (Wisconsin) over Brandon Cunningham (Alabama) Fall 3:31
    5th - Bryar Edwards (California) over Hunter Wright (Virginia) ID
    7th - Riley Lull (Wisconsin) over Brady Wilsie (Illinois) Dec 9-7

    106 lbs.
    1st Place - Brandon Staley of Florida
    2nd Place - Joe Cisneros of California
    3rd Place - Brock George of Utah
    4th Place - Shaun Ramey of Illinois
    5th Place - Paul Bianchi of Wisconsin
    6th Place - Christopher Cuccolo of New York
    7th Place - Alpha Diallo of New York
    8th Place - Tyler Almaguer of Washington
    1st - Brandon Staley (Florida) over Joe Cisneros (California) Dec 10-10
    3rd - Brock George (Utah) over Shaun Ramey (Illinois) Dec 11-8
    5th - Paul Bianchi (Wisconsin) over Christopher Cuccolo (New York) Dec 7-5
    7th - Alpha Diallo (New York) over Tyler Almaguer (Washington) TF 7-0

    113 lbs.
    1st Place - Ronnie Bresser III of Oregon
    2nd Place - Skyler Petry of Minnesota
    3rd Place - Anthony Cefolo of New Jersey
    4th Place - Isaac Jimenez of Texas
    5th Place - Kegan Calkins of Illinois
    6th Place - Ryan Friedman of Maryland
    7th Place - Adam Whitesell of Maryland
    8th Place - JJ McClelland of Wisconsin
    1st - Ronnie Bresser III (Oregon) over Skyler Petry (Minnesota) Dec 5-5
    3rd - Anthony Cefolo (New Jersey) over Isaac Jimenez (Texas) Dec 6-4
    5th - Kegan Calkins (Illinois) over Ryan Friedman (Maryland) Fall 2:09
    7th - Adam Whitesell (Maryland) over JJ McClelland (Wisconsin) Fall 1:51

    120 lbs.
    1st Place - Joshua Terao of Hawaii
    2nd Place - Blane Tschida of Minnesota
    3rd Place - Jarred Oftedahl of Minnesota
    4th Place - James Flint of Florida
    5th Place - Tommy Pawelski of Illinois
    6th Place - Casey Cobb of Idaho
    7th Place - Taylor LaMont of Utah
    8th Place - Kyndall Rutz of Colorado
    1st - Joshua Terao (Hawaii) over Blane Tschida (Minnesota) Dec 5-3
    3rd - Jarred Oftedahl (Minnesota) over James Flint (Florida) Fall 0:46
    5th - Tommy Pawelski (Illinois) over Casey Cobb (Idaho) TF 10-2
    7th - Taylor LaMont (Utah) over Kyndall Rutz (Colorado) Fall 1:08

    126 lbs.
    1st Place - Jordan Shearer of North Dakota
    2nd Place - Cub Yeager of Oklahoma
    3rd Place - William Koll of New York
    4th Place - Dante Rodriguez of Nebraska
    5th Place - Jonathan Marmolejo of Illinois
    6th Place - Austin Lister of Oregon
    7th Place - Colton Schilling of Oregon
    8th Place - Thomas Walton of North Dakota
    1st - Jordan Shearer (North Dakota) over Cub Yeager (Oklahoma) TF 8-0
    3rd - William Koll (New York) over Dante Rodriguez (Nebraska) TF 10-3
    5th - Jonathan Marmolejo (Illinois) over Austin Lister (Oregon) Dec 7-6
    7th - Colton Schilling (Oregon) over Thomas Walton (North Dakota) Dec 4-2

    132 lbs.
    1st Place - Hayden Tuma of Idaho
    2nd Place - Rodney Clevenger of Missouri
    3rd Place - Anthony Giraldo of New Jersey
    4th Place - Jack Mutchnik of Maryland
    5th Place - Matt Findlay of Utah
    6th Place - Victor Trujillo of California
    7th Place - Joel Shump of Illinois
    8th Place - Luke Wolfenberger of Oklahoma
    1st - Hayden Tuma (Idaho) over Rodney Clevenger (Missouri) TF 8-0
    3rd - Anthony Giraldo (New Jersey) over Jack Mutchnik (Maryland) TF 8-0
    5th - Matt Findlay (Utah) over Victor Trujillo (California) TF 10-3
    7th - Joel Shump (Illinois) over Luke Wolfenberger (Oklahoma) TF 12-4

    138 lbs.
    1st Place - Joseph McKenna of New Jersey
    2nd Place - Jake Velarde of Washington
    3rd Place - Blaine Invernon of Idaho
    4th Place - Brett Stolarzyk of Minnesota
    5th Place - Justin Oliver of Michigan
    6th Place - Andrew Crone of Wisconsin
    7th Place - Chase Call of Idaho
    8th Place - Zac Youngchild of Wisconsin
    1st - Joseph McKenna (New Jersey) over Jake Velarde (Washington) Dec 6-5
    3rd - Blaine Invernon (Idaho) over Brett Stolarzyk (Minnesota) TF 8-0
    5th - Justin Oliver (Michigan) over Andrew Crone (Wisconsin) TF 8-1
    7th = Chase Call (Idaho) over Zac Youngchild (Wisconsin) TF 8-0

    145 lbs.
    1st Place - Blayne Briceno of California
    2nd Place - Matthew Moody of Georgia
    3rd Place - Jose Luis Felipe of Florida
    4th Place - Mitch Bengtson of Minnesota
    5th Place - Sir Romeo Howard of Illinois
    6th Place - Phil Downing of Colorado
    7th Place - Josh Reyes of Oregon
    8th Place - Branson Ashworth of Utah
    1st - Blayne Briceno (California) over Matthew Moody (Georgia) TF 8-0
    3rd - Jose Luis Felipe (Florida) over Mitch Bengtson (Minnesota) Dec 5-4
    5th - Sir Romeo Howard (Illinois) over Phil Downing (Colorado) Dec 5-3
    7th - Josh Reyes (Oregon) over Branson Ashworth (Utah) Dec 4-0

    152 lbs.
    1st Place - Jon Jay Chavez of Idaho
    2nd Place - Andrew Millsap of Kansas
    3rd Place - Anthony Valencia of California
    4th Place - Logan Breitenbach of Maryland
    5th Place - Jonathan Viruet of Massachusetts
    6th Place - Zach Pickering of Illinois
    7th Place - Jake Deutschlander of Minnesota
    8th Place - Nick Georgean of Illinois
    1st - Jon Jay Chavez (Idaho) over Andrew Millsap (Kansas) TF 7-0
    3rd - Anthony Valencia (California) over Logan Breitenbach (Maryland) TF 8-0
    5th - Jonathan Viruet (Massachusetts) over Zach Pickering (Illinois) TF 7-0
    7th - Jake Deutschlander (Minnesota) over Nick Georgean (Illinois) Dec 6-0

    160 lbs.
    1st Place - Davonte Mahomes of Illinois
    2nd Place - Xavier Montalvo of Illinois
    3rd Place - Ty White of Pennsylvania
    4th Place - Ryan Preisch of Pennsylvania
    5th Place - Kimball Bastian of Utah
    6th Place - Jacob Armstrong of Utah
    7th Place - Dalton Harmon of Utah
    8th Place - Calvin Ochs of Kansas
    1st - Davonte Mahomes (Illinois) over Xavier Montalvo (Illinois) Dec 4-0
    3rd - Ty White (Pennsylvania) over Ryan Preisch (Pennsylvania) Dec 3-2
    5th - Kimball Bastian (Utah) over Jacob Armstrong (Utah) FF
    7th - Dalton Harmon (Utah) over Calvin Ochs (Kansas) ID

    170 lbs.
    1st Place - Chandler Rogers of Washington
    2nd Place - Jared Johnson of Kansas
    3rd Place - Kyle Bateman of Oregon
    4th Place - Jordon Rothers of Minnesota
    5th Place - Patrick Coover of Pennsylvania
    6th Place - Jacob Morrissey of Wisconsin
    7th Place - Gable Frandsen of Wisconsin
    8th Place - Tommy Longendyke of Minnesota
    1st - Chandler Rogers (Washington) over Jared Johnson (Kansas) TF 7-0
    3rd - Kyle Bateman (Oregon) over Jordon Rothers (Minnesota) Fall 4:46
    5th - Patrick Coover (Pennsylvania) over Jacob Morrissey (Wisconsin) TF 8-0
    7th - Gable Frandsen (Wisconsin) over Tommy Longendyke (Minnesota) TF 16-5

    182 lbs.
    1st Place - Preston Lehmann of North Dakota
    2nd Place - Dan Hawkins of Maryland
    3rd Place - Nick Corba of Ohio
    4th Place - Dylan Wisman of Virginia
    5th Place - Spencer Wilson of Kansas
    6th Place - Aaron Rothwell of Wisconsin
    7th Place - Troy Murtha of Maryland
    8th Place - Terrell Fields of Pennsylvania
    1st - Preston Lehmann (North Dakota) over Dan Hawkins (Maryland) TF 8-0
    3rd - Nick Corba (Ohio) over Dylan Wisman (Virginia) Dec 3-1
    5th - Spencer Wilson (Kansas) over Aaron Rothwell (Wisconsin) Fall 1:45
    7th - Troy Murtha (Maryland) over Terrell Fields (Pennsylvania) TF 8-0

    195 lbs.
    1st Place - Joseph McClure of Georgia
    2nd Place - Jeremy Sweany of California
    3rd Place - Alex Benoit of Illinois
    4th Place - Tyler Denova of Georgia
    5th Place - Roland Zilberman of New York
    6th Place - Eugene Martin of South Dakota
    7th Place - Matthew Stopka of Illinois
    8th Place - Matthew Seabold of Iowa
    1st - Joseph McClure (Georgia) over Jeremy Sweany (California) Dec 2-0
    3rd - Alex Benoit (Illinois) over Tyler Denova (Georgia) Fall 1:13
    5th - Roland Zilberman (New York) over Eugene Martin (South Dakota) TF 10-2
    7th - Matthew Stopka (Illinois) over Matthew Seabold (Iowa) ID

    220 lbs.
    1st Place - Roy Nash of Utah
    2nd Place - Tyler Schmidt of Wisconsin
    3rd Place - Cory Daniel of Maryland
    4th Place - Thomas Ott of Delaware
    5th Place - Edgar Ruano of Illinois
    6th Place - Rafal Rokosz of New York
    7th Place - Kacee Hutchinson of North Carolina
    8th Place - Mikel Baker of Oklahoma
    1st - Roy Nash (Utah) over Tyler Schmidt (Wisconsin) TF 9-2
    3rd - Cory Daniel (Maryland) over Thomas Ott (Delaware) TF 11-4
    5th - Edgar Ruano (Illinois) over Rafal Rokosz (New York) Fall 2:10
    7th - Kacee Hutchinson (North Carolina) over Mikel Baker (Oklahoma) ID

    285 lbs.
    1st Place - Adam Coon of Michigan
    2nd Place - Sam Stoll of Minnesota
    3rd Place - Adarios Jones of Illinois
    4th Place - Newton Smerchek of Wisconsin
    5th Place - Nathan Butler of Kansas
    6th Place - Wyatt Spears of Oregon
    7th Place - Michael Hobbs of Illinois
    8th Place - Jessie Webb of Alabama
    1st - Adam Coon (Michigan) over Sam Stoll (Minnesota) TF 7-0
    3rd - Adarios Jones (Illinois) over Newton Smerchek (Wisconsin) Dec 3-0
    5th - Nathan Butler (Kansas) over Wyatt Spears (Oregon) TF 7-0
    7th - Michael Hobbs (Illinois) over Jessie Webb (Alabama) Dec 2-1
      For Fans
  • Map To Venue

  • Tickets & Admission

  • Hotels & Accommodations


  • Event Sponsors


    © 2000-2014 USA Wrestling & TheMat.com. All Rights Reserved