ASICS/Vaughan Junior & Cadet National Championships
FargoDome
1800 University Drive North

Fargo, ND    July 13-21, 2012


      Become A Member   |   Message Boards   |   Future Olympian Rankings   |   Merchandise

   Event Contact
      Event Director: Pete Isais
      Phone: 719-598-8181
      Email: pisais@usawrestling.org



For Athletes
  • Event Schedule

  • Registration/Entry

  • Membership Requirements

  • Awards

  • Divisions

  • Coaching

  • Weighins & Medical

  • Uniforms

  • Rules & Bracketing

  • Eligibility



  • ASICS/Vaughan Junior & Cadet National Championships

    Greco-Roman
    TEAM SCORES
    1. Illinois, 86 pts.
    2.(tie) Iowa, 40 pts.
    2. (tie) Pennsylvania, 40 pts.
    4. Minnesota, 37 pts.
    5. Wisconsin, 31 pts.
    6. California, 30 pts.
    7. New York, 27 pts.
    8. Maryland, 25 pts.
    9. Florida, 20 pts.
    10. Kansas, 19 pts.
    11. Washington, 17 pts.
    12. (tie) Idaho, 15 pts.
    12. (tie) Michigan, 15 pts.
    14. Utah, 14 pts.
    15. (tie) North Dakota, 13 pts.
    15. (tie) Oklahoma, 13 pts.
    15. (tie) Oregon, 13 pts.
    18. (tie) Ohio, 9 pts.
    18. (tie) South Carolina, 9 pts.
    18. (tie) Louisiana, 8 pts.
    18. (tie) Missouri, 8 pts.
    18. (tie) Texas, 8 pts.
    23. Colorado, 7 pts.
    24. (tie) Montana, 6 pts.
    24. (tie) Virginia, 6 pts.
    26.(tie) Arizona, 5 pts.
    26. (tie) Georgia, 5 pts.
    28. (tie) Indiana, 4 pts.
    28. (tie) New Mexico, 4 pts.
    28. (tie) South Dakota, 4 pts.
    31. (tie) Connecticut, 1 pt.
    31 (tie) New Jersey, 1 pt.


    RESULTS
    100 lbs.
    1st Place - Jabari Moody of Illinois
    2nd Place - JJ McClelland of Wisconsin
    3rd Place - Austin Ryan of Illinois
    4th Place - Shaun Ramey of Illinois
    5th Place - Tyler Schilling of Oregon
    6th Place - Alex Roberts of South Carolina
    7th Place - Jordan Lind of Illinois
    8th Place - Cody Jensen of Utah
    1st - Jabari Moody (Illinois) over JJ McClelland (Wisconsin) Dec 1-0,3-1
    3rd - Austin Ryan (Illinois) over Shaun Ramey (Illinois) Dec 3-2,1-0
    5th - Tyler Schilling (Oregon) over Alex Roberts (South Carolina) Dec 5-1,7-0
    7th - Jordan Lind (Illinois) over Cody Jensen (Utah) Fall 1:01

    106 lbs.
    1st Place - Nkosi Moody of Illinois
    2nd Place - Tommy Pawelski of Illinois
    3rd Place - Kael Knowlen of North Dakota
    4th Place - Joe Cisneros of California
    5th Place - Paul Mascarenas of New Mexico
    6th Place - Bill Prochniewski of Wisconsin
    7th Place - Kyle Kelly of New York
    8th Place - Gannon Volk of Minnesota
    1st - Nkosi Moody (Illinois) over Tommy Pawelski (Illinois) Dec 2-0,0-3,3-1
    3rd - Kael Knowlen (North Dakota) over Joe Cisneros (California) Dec 0-2,4-2,4-1
    5th - Paul Mascarenas (New Mexico) over Bill Prochniewski (Wisconsin) Dec 3-0,0-1,6-0
    7th - Kyle Kelly (New York) over Gannon Volk (Minnesota) Dec 2-1,4-0

    113 lbs.
    1st Place - Jarred Oftedahl of Minnesota
    2nd Place - Javier Vieyra of Kansas
    3rd Place - Jordan Wigger of South Carolina
    4th Place - Johnson Mai of California
    5th Place - Hunter Kelley of Georgia
    6th Place - Ronnie Bresser III of Oregon
    7th Place - Wyatt Scribner of Washington
    8th Place - Josh Antoine of New York
    1st - Jarred Oftedahl (Minnesota) over Javier Vieyra (Kansas) Dec 1-2,1-0,1-0
    3rd - Jordan Wigger (South Carolina) over Johnson Mai (California) Dec 0-2,2-0,6-0
    5th - Hunter Kelley (Georgia) over Ronnie Bresser III (Oregon) FF
    7th - Wyatt Scribner (Washington) over Josh Antoine (New York) Fall 2-0,1:09

    120 lbs.
    1st Place - Kevon Powell of Illinois
    2nd Place - Josh Newberg of Washington
    3rd Place - Isaiah Varona of Florida
    4th Place - Thierno Diallo of Maryland
    5th Place - Luis Gurule of Colorado
    6th Place - Santo Curatolo of New York
    7th Place - Caleb Yeager of Oklahoma
    8th Place - Brenden Calas of New Jersey
    1st - Kevon Powell (Illinois) over Josh Newberg (Washington) Dec 6-0,0-1,1-0
    3rd - Isaiah Varona (Florida) over Thierno Diallo (Maryland) TF 6-0,6-1
    5th - Luis Gurule (Colorado) over Santo Curatolo (New York) Dec 4-1,0-4,1-0
    7th - Caleb Yeager (Oklahoma) over Brenden Calas (New Jersey) Dec 3-2,2-9,3-1

    126 lbs.
    1st Place - Cory Clark of Iowa
    2nd Place - Joel Shump of Illinois
    3rd Place - Andrew Crone of Wisconsin
    4th Place - Joey Palmer of Washington
    5th Place - T J Brandt of Pennsylvania
    6th Place - Hunter Weber of Wisconsin
    7th Place - Nathan Kraisser of Maryland
    8th Place - Branson Ashworth of Utah
    1st - Cory Clark (Iowa) over Joel Shump (Illinois) TF 9-0,6-0
    3rd - Andrew Crone (Wisconsin) over Joey Palmer (Washington) Dec 2-2,4-0
    5th - T J Brandt (Pennsylvania) over Hunter Weber (Wisconsin) Dec 6-1,1-0
    7th - Nathan Kraisser (Maryland) over Branson Ashworth (Utah) TF 6-0,6-0

    132 lbs.
    1st Place - Zane Richards of Illinois
    2nd Place - Tyson Dippery of Pennsylvania
    3rd Place - Renaldo Rodriguez-Spencer of New York
    4th Place - Sammy Jones of Louisiana
    5th Place - Sam Brancale of Minnesota
    6th Place - Peter Russo of Oregon
    7th Place - Jake O`Mara of Illinois
    8th Place - Blaine Invernon of Idaho
    1st - Zane Richards (Illinois) over Tyson Dippery (Pennsylvania) Dec 1-0,2-0
    3rd - Renaldo Rodriguez-Spencer (New York) over Sammy Jones (Louisiana) Dec 1-1,2-0,5-1
    5th - Sam Brancale (Minnesota) over Peter Russo (Oregon) Dec 3-0,7-0
    7th - Jake O`Mara (Illinois) over Blaine Invernon (Idaho) Dec 7-0,3-2

    138 lbs.
    1st Place - Hayden Tuma of Idaho
    2nd Place - Mitch Bengtson of Minnesota
    3rd Place - Sahid Kargbo of Virginia
    4th Place - Jake Marlin of Iowa
    5th Place - Colt Cotten of Pennsylvania
    6th Place - Daniel Sanchez of Maryland
    7th Place - Joseph Grable of Washington
    8th Place - Jacob Velarde of Washington
    1st - Hayden Tuma (Idaho) over Mitch Bengtson (Minnesota) Dec 1-0,0-2,2-0
    3rd - Sahid Kargbo (Virginia) over Jake Marlin (Iowa) Dec 4-0,3-0
    5th - Colt Cotten (Pennsylvania) over Daniel Sanchez (Maryland) Dec 6-0,1-0
    7th - Joseph Grable (Washington) over Jacob Velarde (Washington) Dec 0-1,2-0,5-2

    145 lbs.
    1st Place - Grant LaMont of Utah
    2nd Place - Ryan Blees of North Dakota
    3rd Place - Tyrel White of Pennsylvania
    4th Place - Jared Johnshoy of Idaho
    5th Place - Jesse Carlisle of Utah
    6th Place - Phil Downing of Colorado
    7th Place - Alex Abono of California
    8th Place - Mike Longo of California
    1st - Grant LaMont (Utah) over Ryan Blees (North Dakota) Fall 7-0,1:42
    3rd - Tyrel White (Pennsylvania) over Jared Johnshoy (Idaho) Dec 5-0,1-0
    5th - Jesse Carlisle (Utah) over Phil Downing (Colorado) Dec 3-0,4-2
    7th - Alex Abono (California) over Mike Longo (California) Fall 1:24

    152 lbs.
    1st Place - Oliver Pierce of Texas
    2nd Place - T.J. Fox of Ohio
    3rd Place - Yoanse Mejia of Florida
    4th Place - Josh Halicke of Minnesota
    5th Place - Brendan Goldup of New York
    6th Place - Calvin Ochs of Kansas
    7th Place - Anthony Cimorosi of Maryland
    8th Place - Eric Hoffman of Maryland
    1st - Oliver Pierce (Texas) over T.J. Fox (Ohio) Dec 7-0,2-0
    3rd - Yoanse Mejia (Florida) over Josh Halicke (Minnesota) Dec 1-0,1-0
    5th - Brendan Goldup (New York) over Calvin Ochs (Kansas) ID
    7th - Anthony Cimorosi (Maryland) over Eric Hoffman (Maryland) Dec 4-0,4-3

    160 lbs.
    1st Place - Geordan Speiller of Florida
    2nd Place - Matt Gray of Wisconsin
    3rd Place - Barrett Stanghill of Montana
    4th Place - Nick Becker of Wisconsin
    5th Place - Connor Sutton of New York
    6th Place - Kyle Bateman of Oregon
    7th Place - Kirk Johnson of Indiana
    8th Place - Isaiah Martinez of California
    1st - Geordan Speiller (Florida) over Matt Gray (Wisconsin) Dec 6-0,3-0
    3rd - Barrett Stanghill (Montana) over Nick Becker (Wisconsin) Dec 2-0,0-1,2-0
    5th - Connor Sutton (New York) over Kyle Bateman (Oregon) Fall 0:35
    7th - Kirk Johnson (Indiana) over Isaiah Martinez (California) Dec 2-0,6-0

    170 lbs.
    1st Place - Alex Meyer of Iowa
    2nd Place - Justin Koethe of Iowa
    3rd Place - Brett Pfarr of Minnesota
    4th Place - Richard Robertson of Illinois
    5th Place - Carson Powell of Iowa
    6th Place - Matt Reed of Kansas
    7th Place - Sean Mappes of Indiana
    8th Place - Jason Grimes of Georgia
    1st - Alex Meyer (Iowa) over Justin Koethe (Iowa) Fall 0-5,0:56
    3rd - Brett Pfarr (Minnesota) over Richard Robertson (Illinois) Dec 1-0,2-0
    5th - Carson Powell (Iowa) over Matt Reed (Kansas) Fall 1:27
    7th - Sean Mappes (Indiana) over Jason Grimes (Georgia) Dec 4-0,0-1,1-0

    182 lbs.
    1st Place - Sam Brooks of Illinois
    2nd Place - Kevin Beazley of Michigan
    3rd Place - Nolan Boyd of Oklahoma
    4th Place - McZiggy Richards of New York
    5th Place - Daniel Hawkins of Maryland
    6th Place - Matt Seabold of Iowa
    7th Place - Christopher Loew of New York
    8th Place - Sheldon Rhoden of Connecticut
    1st - Sam Brooks (Illinois) over Kevin Beazley (Michigan) Dec 2-0,1-0
    3rd - Nolan Boyd (Oklahoma) over McZiggy Richards (New York) Dec 2-0,1-0
    5th - Daniel Hawkins (Maryland) over Matt Seabold (Iowa) Dec 6-3,0-6,4-0
    7th - Christopher Loew (New York) over Sheldon Rhoden (Connecticut) Dec 0-4,10-0,3-0

    195 lbs.
    1st Place - Ryan Solomon of Pennsylvania
    2nd Place - Alen Turcinhodzic of Pennsylvania
    3rd Place - Jeremy Sweany of California
    4th Place - Cash Drylie of Kansas
    5th Place - Eugene Martin of South Dakota
    6th Place - Mason Kumashiro of California
    7th Place - Josh Lehner of Ohio
    8th Place - Chase Barber of Idaho
    1st - Ryan Solomon (Pennsylvania) over Alen Turcinhodzic (Pennsylvania) Dec 1-0,3-0
    3rd - Jeremy Sweany (California) over Cash Drylie (Kansas) Dec 1-3,1-0,7-0
    5th - Eugene Martin (South Dakota) over Mason Kumashiro (California) TF 9-6,6-0
    7th - Josh Lehner (Ohio) over Chase Barber (Idaho) Dec 6-0,3-0

    220 lbs.
    1st Place - Kyle Snyder of Maryland
    2nd Place - Daniel Chaid of California
    3rd Place - J`Den Cox of Missouri
    4th Place - Garrett Ryan of Arizona
    5th Place - Dawson Peck of Pennsylvania
    6th Place - Brandon Rivera of Illinois
    7th Place - Michael Swider of Illinois
    8th Place - Mikel Baker of Oklahoma
    1st - Kyle Snyder (Maryland) over Daniel Chaid (California) Dec 2-0,1-1
    3rd - J`Den Cox (Missouri) over Garrett Ryan (Arizona) Dec 3-0,4-0
    5th - Dawson Peck (Pennsylvania) over Brandon Rivera (Illinois) Dec 5-2,4-0
    7th - Michael Swider (Illinois) over Mikel Baker (Oklahoma) Dec 1-0,3-0

    285 lbs.
    1st Place - Adam Coon of Michigan
    2nd Place - Josh Marchok of Illinois
    3rd Place - Sam Stoll of Minnesota
    4th Place - Joe Scanlan of Iowa
    5th Place - Evan McGee of Oklahoma
    6th Place - Jacob Haydel of Louisiana
    7th Place - Jacob Semple of Missouri
    8th Place - Aaron Rafalko of Kansas
    1st - Adam Coon (Michigan) over Josh Marchok (Illinois) Dec 1-0,8-0
    3rd - Sam Stoll (Minnesota) over Joe Scanlan (Iowa) TF 8-1,6-0
    5th - Evan McGee (Oklahoma) over Jacob Haydel (Louisiana) Dec 0-1,3-2,1-0
    7th - Jacob Semple (Missouri) over Aaron Rafalko (Kansas) Dec 2-0,1-0
      For Fans
  • Tickets & Admission

  • Hotels & Accommodations

  • Brackets & Results

  • Past Results


  • Event Sponsors


    © 2000-2014 USA Wrestling & TheMat.com. All Rights Reserved