ASICS/Vaughan Junior & Cadet National Championships
FargoDome
1800 University Drive North

Fargo, ND    July 13-21, 2012


      Become A Member   |   Message Boards   |   Future Olympian Rankings   |   Merchandise

   Event Contact
      Event Director: Pete Isais
      Phone: 719-598-8181
      Email: pisais@usawrestling.org



For Athletes
  • Event Schedule

  • Registration/Entry

  • Membership Requirements

  • Awards

  • Divisions

  • Coaching

  • Weighins & Medical

  • Uniforms

  • Rules & Bracketing

  • Eligibility



  • ASICS/Vaughan Junior & Cadet National Championships

    Greco-Roman
    TEAM SCORES
    1. Minnesota, 60 pts.
    2. Illinois, 57 pts.
    3. Pennsylvania, 47 pts.
    4. Wisconsin, 38 pts
    5. Missouri, 35 pts.
    6. Utah, 34 pts.
    7. Washington, 32 pts.
    8. California, 30 pts.
    9. Oregon, 26 pts.
    10. Michigan, 22 pts.
    11. New Jersey, 20 pts.
    12. (tie) Texas, 19 pts.
    12. (tie) Virginia, 19 pts.
    14. Maryland, 16 pts.
    15. (tie) Florida, 15 pts.
    15. (tie) Idaho, 15 pts.
    17. (tie) Kansas, 13 pts.
    17. (tie) New York, 13 pts.
    17. (tie) Oklahoma, 13 pts.
    20. (tie)Nevada, 12 pts.
    20. (tie) Ohio, 12 pts.
    22.(tie) Indiana, 11 pts.
    22. (tie)Nebraska, 11 pts.
    24. Iowa, 7 pts.
    25. (tie)Colorado, 6 pts.
    25. (tie) Hawaii, 6 pts.
    27. Georgia, 5 pts.
    28. (tie) Montana, 4 pts.
    28. (tie) Wyoming, 4 pts.
    30. Arizona, 3 pts.
    31. (tie) Alabama, 2 pts.
    31. (tie) Tennessee, 2 pts.
    31. (tie) West Virginia, 2 pts.
    34. North Dakota, 1 pt.


    RESULTS
    88 lbs.
    1st Place - Devin Schnupp of Pennsylvania
    2nd Place - Breandan Coughlin of Maryland
    3rd Place - Matt Schmitt of Missouri
    4th Place - Jeremy Nygard of Washington
    5th Place - Louie Hayes of Illinois
    6th Place - Kirk Johansen of Illinois
    7th Place - Michael Doetsch of Maryland
    8th Place - Bryce Brimhall of Utah
    1st - Devin Schnupp (Pennsylvania) over Breandan Coughlin (Maryland) Fall 2-1,1:04
    3rd - Matt Schmitt (Missouri) over Jeremy Nygard (Washington) Dec 1-0,3-2
    5th - Louie Hayes (Illinois) over Kirk Johansen (Illinois) Dec 1-0,6-0
    7th - Michael Doetsch (Maryland) over Bryce Brimhall (Utah) Fall 3-1,1:25

    94 lbs.
    1st Place - Hunter Marko of Wisconsin
    2nd Place - Jon Gabriel of Pennsylvania
    3rd Place - Paul Fitterer of Minnesota
    4th Place - Joey Prata of Virginia
    5th Place - Chris Cuccolo of New York
    6th Place - Tanner Cox of Utah
    7th Place - Joseph Grass of West Virginia
    8th Place - Adam Whitesell of Maryland
    1st - Hunter Marko (Wisconsin) over Jon Gabriel (Pennsylvania) Dec 4-0,6-2
    3rd - Paul Fitterer (Minnesota) over Joey Prata (Virginia) Dec 1-0,2-0
    5th - Chris Cuccolo (New York) over Tanner Cox (Utah) Dec 1-0,4-0
    7th - Joseph Grass (West Virginia) over Adam Whitesell (Maryland) Dec 1-0,6-0

    100 lbs.
    1st Place - Mitchell McKee of Minnesota
    2nd Place - Kyle Bierdumpfel of New Jersey
    3rd Place - Ethan Koan of Missouri
    4th Place - Josiah Seaton of Kansas
    5th Place - DeVaghn Sapien of Idaho
    6th Place - Frankie Bruno of Florida
    7th Place - Michael Murphy of Tennessee
    8th Place - Taylor Ortz of Pennsylvania
    1st - Mitchell McKee (Minnesota) over Kyle Bierdumpfel (New Jersey) Dec 1-0,2-1
    3rd - Ethan Koan (Missouri) over Josiah Seaton (Kansas) Dec 1-0,7-0
    5th - DeVaghn Sapien (Idaho) over Frankie Bruno (Florida) Dec 1-0,2-0
    7th - Michael Murphy (Tennessee) over Taylor Ortz (Pennsylvania) Dec 1-0,2-1

    106 lbs.
    1st Place - Kyle Norstrem of Florida
    2nd Place - Vincenzo Joseph of Pennsylvania
    3rd Place - Blane Tschida of Minnesota
    4th Place - Doyle Trout of Nebraska
    5th Place - Perez Perez of California
    6th Place - Kamden Krum of Arizona
    7th Place - Devin Brown of Ohio
    8th Place - Sage Coy of Indiana
    1st - Kyle Norstrem (Florida) over Vincenzo Joseph (Pennsylvania) Dec 4-1,7-0
    3rd - Blane Tschida (Minnesota) over Doyle Trout (Nebraska) Dec 2-0,3-2
    5th - Perez Perez (California) over Kamden Krum (Arizona) Fall 3-0,1:07
    7th - Devin Brown (Ohio) over Sage Coy (Indiana) Dec 5-0,4-1

    113 lbs.
    1st Place - Coy Ozias of Virginia
    2nd Place - Drake Foster of Idaho
    3rd Place - Dante Rodriguez of Nebraska
    4th Place - Joshua Temple of Nevada
    5th Place - Anthony Cefolo of New Jersey
    6th Place - Craig DeLaCruz of New Jersey
    7th Place - Ryder Punke of Illinois
    8th Place - Glenn Robertson of Washington
    1st - Coy Ozias (Virginia) over Drake Foster (Idaho) Dec 5-0,0-4,1-0
    3rd - Dante Rodriguez (Nebraska) over Joshua Temple (Nevada) Dec 6-4,1-4,1-0
    5th Anthony Cefolo (New Jersey) over Craig DeLaCruz (New Jersey) Dec 1-0,2-2
    7th - Ryder Punke (Illinois) over Glenn Robertson (Washington) Dec 6-0,1-3,2-0

    120 lbs.
    1st Place - Vincent Turk of Illinois
    2nd Place - Jonathan Marmolejo of Illinois
    3rd Place - Joshua Terao of Hawaii
    4th Place - Joe Velliquette of Missouri
    5th Place - Matthew Floresca of Washington
    6th Place - Brian Burchett of Washington
    7th Place - Matthew Iwicki of Washington
    8th Place - Griffin Parriott of Minnesota
    1st - Vincent Turk (Illinois) over Jonathan Marmolejo (Illinois) Dec 1-2,4-0,2-0
    3rd - Joshua Terao (Hawaii) over Joe Velliquette (Missouri) Dec 0-3,8-1,1-0
    5th - Matthew Floresca (Washington) over Brian Burchett (Washington) Dec 1-0,2-0
    7th - Matthew Iwicki (Washington) over Griffin Parriott (Minnesota) Dec 3-0,2-0

    126 lbs.
    1st Place - Cole Weaver of Michigan
    2nd Place - Seth Gross of Minnesota
    3rd Place - Luke Rowh of Minnesota
    4th Place - Jacob Rubio of Texas
    5th Place - Cole Walter of Pennsylvania
    6th Place - Ryan Heiden of Oklahoma
    7th Place - Hunter Starner of Virginia
    8th Place - Larry Early of Illinois
    1st - Cole Weaver (Michigan) over Seth Gross (Minnesota) Dec 3-0,5-0
    3rd - Luke Rowh (Minnesota) over Jacob Rubio (Texas) Dec 0-1,1-0,3-0
    5th - Cole Walter (Pennsylvania) over Ryan Heiden (Oklahoma) Dec 1-0,0-6,3-0
    7th - Hunter Starner (Virginia) over Larry Early (Illinois) Dec 4-0,1-0

    132 lbs.
    1st Place - Aaron Pico of California
    2nd Place - Brady OKeefe of Nevada
    3rd Place - Nick Reenan of Texas
    4th Place - Jesse Porter of New York
    5th Place - John Kenyon of Idaho
    6th Place - Collbran Meeker of Oregon
    7th Place - Sam Ward of New York
    8th Place - Marshall Osborne of Missouri
    1st - Aaron Pico (California) over Brady OKeefe (Nevada) TF 6-0,6-0
    3rd - Nick Reenan (Texas) over Jesse Porter (New York) Dec 1-0,6-0
    5th - John Kenyon (Idaho) over Collbran Meeker (Oregon) Dec 2-0,0-1,2-0
    7th - Sam Ward (New York) over Marshall Osborne (Missouri) Dec 1-0,1-0

    138 lbs.
    1st Place - Joseph Nelson of Wisconsin
    2nd Place - Joey Gunther of Illinois
    3rd Place - JonJay Chavez of California
    4th Place - Anthony Valencia of California
    5th Place - Colston Diblasi of Missouri
    6th Place - Chris Weiler of Pennsylvania
    7th Place - Dayton Racer of Minnesota
    8th Place - Andrew Millsap of Kansas
    1st - Joseph Nelson (Wisconsin) over Joey Gunther (Illinois) Dec 3-0,1-0
    3rd - JonJay Chavez (California) over Anthony Valencia (California) Dec 4-1,2-0
    5th - Colston Diblasi (Missouri) over Chris Weiler (Pennsylvania) ID
    7th - Dayton Racer (Minnesota) over Andrew Millsap (Kansas) Dec 1-2,2-0,2-0

    145 lbs.
    1st Place - Mason Manville of Minnesota
    2nd Place - Dustin Williams of Kansas
    3rd Place - Jacob Armstrong of Utah
    4th Place - Logan Day of Ohio
    5th Place - Colby Winnett of Oregon
    6th Place - Michael Bryant of Virginia
    7th Place - Chase Straw of Iowa
    8th Place - Weston Dobler of North Dakota
    1st - Mason Manville (Minnesota) over Dustin Williams (Kansas) Dec 2-0,1-0
    3rd - Jacob Armstrong (Utah) over Logan Day (Ohio) TF 6-0,1-4,7-0
    5th - Colby Winnett (Oregon) over Michael Bryant (Virginia) Fall 0:44
    7th - Chase Straw (Iowa) over Weston Dobler (North Dakota) Dec 1-0,5-4

    152 lbs.
    1st Place - Bo Nickal of Texas
    2nd Place - Keiffer Taylor of Utah
    3rd Place - Xavier Montalvo of Illinois
    4th Place - Travis Hettinga of Wisconsin
    5th Place - Chris Almony of Maryland
    6th Place - Zach Carlson of Minnesota
    7th Place - Bobby Reece of Washington
    8th Place - Dustin Gray of Missouri
    1st - Bo Nickal (Texas) over Keiffer Taylor (Utah) Dec 7-0,1-0
    3rd - Xavier Montalvo (Illinois) over Travis Hettinga (Wisconsin) Dec 2-0,1-0
    5th - Chris Almony (Maryland) over Zach Carlson (Minnesota) Fall 0:14
    7th - Bobby Reece (Washington) over Dustin Gray (Missouri) Dec 1-0,4-0

    160 lbs.
    1st Place - Kimball Bastain of Utah
    2nd Place - Nick Fiegner of California
    3rd Place - Mason Reinhardt of Wisconsin
    4th Place - Billy Duffert of Wisconsin
    5th Place - Luke Kelvington of Minnesota
    6th Place - Tyler McNutt of Missouri
    7th Place - Corey Hazel of Pennsylvania
    8th Place - Kaden Campbell of Utah
    1st - Kimball Bastain (Utah) over Nick Fiegner (California) Dec 1-0,1-0
    3rd - Mason Reinhardt (Wisconsin) over Billy Duffert (Wisconsin) Dec 1-0,2-0
    5th - Luke Kelvington (Minnesota) over Tyler McNutt (Missouri) Dec 0-1,2-0,2-0
    7th - Corey Hazel (Pennsylvania) over Kaden Campbell (Utah) Fall 0-3,5-0,1:38

    170 lbs.
    1st Place - Chandler Rogers of Washington
    2nd Place - Ryan Christensen of Washington
    3rd Place - Nathan Marek of Oklahoma
    4th Place - Angus Arthur of Michigan
    5th Place - Dontae Mcgee of Florida
    6th Place - Terrell Fields of Pennsylvania
    7th Place - Tyler Wildmo of Michigan
    8th Place - Dylan Wisman of Virginia
    1st - Chandler Rogers (Washington) over Ryan Christensen (Washington) Fall 0:34
    3rd - Nathan Marek (Oklahoma) over Angus Arthur (Michigan) Fall 1-0,1:59
    5th - Dontae Mcgee (Florida) over Terrell Fields (Pennsylvania) TF 6-3,6-2
    7th - Tyler Wildmo (Michigan) over Dylan Wisman (Virginia) TF 8-0,7-0

    182 lbs.
    1st Place - Samuel Colbray of Oregon
    2nd Place - Michael Pixley of Missouri
    3rd Place - Nick Osowski of Wisconsin
    4th Place - Justan Rivera of Georgia
    5th Place - Tevis Bartlett of Wyoming
    6th Place - Tim Grote of Illinois
    7th Place - Benjamin Honis of New York
    8th Place - Wyatt Richardson of Minnesota
    1st - Samuel Colbray (Oregon) over Michael Pixley (Missouri) Dec 1-0,0-1,3-0
    3rd - Nick Osowski (Wisconsin) over Justan Rivera (Georgia) Fall 0:36
    5th - Tevis Bartlett (Wyoming) over Tim Grote (Illinois) Dec 6-0,4-2
    7th - Benjamin Honis (New York) over Wyatt Richardson (Minnesota) Dec 1-0,2-0

    195 lbs
    1st Place - Lance Benick of Minnesota
    2nd Place - Landon Pellham of Michigan
    3rd Place - Jovon Reyes of Pennsylvania
    4th Place - Joe Hurda of Pennsylvania
    5th Place - Matthew Welch of Montana
    6th Place - Kyle Anderegg of Oregon
    7th Place - Matthew Olauson of Maryland
    8th Place - Tyler Crow of Missouri
    1st - Lance Benick (Minnesota) over Landon Pellham (Michigan) Fall 0:40
    3rd - Jovon Reyes (Pennsylvania) over Joe Hurda (Pennsylvania) Fall 0:12
    5th - Matthew Welch (Montana) over Kyle Anderegg (Oregon) Dec 2-0,1-3,3-1
    7th - Matthew Olauson (Maryland) over Tyler Crow (Missouri) TF 7-0,6-0

    220 lbs.
    1st Place - Roy Nash of Utah
    2nd Place - Connor Tolley of Indiana
    3rd Place - Christian Jenco of New Jersey
    4th Place - Thomas Baker of Ohio
    5th Place - Kyler Childers of Oklahoma
    6th Place - Terrion Jones of Illinois
    7th Place - Dalton Campbell of Alabama
    8th Place - Dylan Otis of Pennsylvania
    1st - Roy Nash (Utah) over Connor Tolley (Indiana) Dec 4-0,1-0
    3rd - Christian Jenco (New Jersey) over Thomas Baker (Ohio) Dec 2-0,1-1,6-0
    5th - Kyler Childers (Oklahoma) over Terrion Jones (Illinois) Dec 3-0,1-0
    7th - Dalton Campbell (Alabama) over Dylan Otis (Pennsylvania) Dec 4-1,4-2

    285 lbs.
    1st Place - Wyatt Spears of Oregon
    2nd Place - Tanner Farmer of Illinois
    3rd Place - Dane Drimmer of Colorado
    4th Place - Jake Marnin of Iowa
    5th Place - Chris McDermand of Illinois
    6th Place - Gavan Jolley-Little of Indiana
    7th Place - Michael Hobbs of Illinois
    8th Place - Xyah Ra of Missouri
    1st - Wyatt Spears (Oregon) over Tanner Farmer (Illinois) Dec 0-8,3-2,2-0
    3rd - Dane Drimmer (Colorado) over Jake Marnin (Iowa) Fall 0-1,1:58
    5th - Chris McDermand (Illinois) over Gavan Jolley-Little (Indiana) Dec 1-0,3-0
    7th - Michael Hobbs (Illinois) over Xyah Ra (Missouri) Dec 0-2,3-1,3-0


      For Fans
  • Tickets & Admission

  • Hotels & Accommodations

  • Brackets & Results

  • Past Results


  • Event Sponsors


    © 2000-2014 USA Wrestling & TheMat.com. All Rights Reserved