2010 Sunkist Kids International Open
Wells Fargo Arena

Tempe, AZ    October 22-24, 2010


      Become A Member   |   Message Boards   |   Future Olympian Rankings   |   Merchandise

Register Online
Live Text Results
   Event Contact
      Event Director: Tim Gressley
      Phone: 480-205-3015
      Email: gressley@sunkistkids.org



For Athletes
  • Event Schedule

  • Online Registration

  • Event Waiver

  • Event Flier

  • Registration/Entry

  • Membership Requirements

  • Awards

  • Divisions

  • Coaching

  • Weighins & Medical

  • Uniforms

  • Rules & Bracketing

  • Eligibility



  • 2010 Sunkist Kids International Open

    Men's Freestyle


    RESULTS
    Men`s Freestyle - 55 KG / 121.25 lbs
    1st Place - Yasuhiro Morita of Japan
    2nd Place - Ryak Finch of Cyclone Wrestling Club
    3rd Place - Jarrod Patterson of oklahoma wc
    4th Place - Carson Kuhn of O.T.C.
    5th Place - Michael Dunkum of O.T.C.
    6th Place - Jake Hergenhein of Canada
    1st Place Match
    1st Place Match - Yasuhiro Morita (Japan) won by decision over Ryak Finch (Cyclone Wrestling Club) (Dec 1-0,6-0)
    3rd Place Match
    3rd Place Match - Jarrod Patterson (oklahoma wc) won by decision over Carson Kuhn (O.T.C.) (Dec 2-1,6-0)
    5th Place Match
    5th Place Match - Michael Dunkum (O.T.C.) won by decision over Jake Hergenhein (Canada) (Dec 1-0,1-1,4-1)

    Men`s Freestyle - 60 KG / 132.25 lbs
    1st Place - Matt Valenti of Lehigh Valley Athletic Club
    2nd Place - Derek Moore of Army
    3rd Place - Drew Headlee of Sunkist Kids
    4th Place - Seshito Shimizu of Japan
    5th Place - Franklin Gomez of Puerto Rico
    6th Place - Steve Mytych of NYAC
    1st Place Match
    1st Place Match - Matt Valenti (Lehigh Valley Athletic Club) won by decision over Derek Moore (Army) (Dec 1-1,1-0)
    3rd Place Match
    3rd Place Match - Drew Headlee (Sunkist Kids) won by decision over Seshito Shimizu (Japan) (Dec 0-1,1-0,2-1)
    5th Place Match
    5th Place Match - Franklin Gomez (Puerto Rico) won by decision over Steve Mytych (NYAC) (Dec 1-0,2-3,1-0)

    Men`s Freestyle - 66 KG / 145.5 lbs
    1st Place - Takafumi Kojima of Japan
    2nd Place - Kohei Fujimoto of Japan
    3rd Place - Philip Simpson of Army
    4th Place - Ganbayar Sanjaa of CAWC
    5th Place - Kyle Ruschell of NYAC
    6th Place - Justin Pearch of Army
    1st Place Match
    1st Place Match - Takafumi Kojima (Japan) won by decision over Kohei Fujimoto (Japan) (Dec 2-3,2-0,4-0)
    3rd Place Match
    3rd Place Match - Philip Simpson (Army) won by decision over Ganbayar Sanjaa (CAWC) (Dec 4-1,7-0)
    5th Place Match
    5th Place Match - Kyle Ruschell (NYAC) won by decision over Justin Pearch (Army) (Dec 1-0,2-0)

    Men`s Freestyle - 74 KG / 163 lbs
    1st Place - Andrew Howe of NYAC
    2nd Place - Cyler Sanderson of Nittany Lion Wrestling Club
    3rd Place - Moza Fay of Gator Wrestling Club
    4th Place - Dan Vallimont of Nittany Lion Wrestling Club
    5th Place - Forfeit Forfeit of Unattached
    6th Place - Jp O`Connor of NYAC
    6th Place - Bekzod Abdurakhmonov of Brickhouse Wrestling Club
    1st Place Match
    1st Place Match - Andrew Howe (NYAC) won by decision over Cyler Sanderson (Nittany Lion Wrestling Club) (Dec 1-0,1-0)
    3rd Place Match
    3rd Place Match - Moza Fay (Gator Wrestling Club) won by decision over Dan Vallimont (Nittany Lion Wrestling Club) (Dec 2-2,3-4,3-1)
    5th Place Match
    5th Place Match - Bekzod Abdurakhmonov (Brickhouse Wrestling Club) and Jp O`Connor (NYAC) (DFF)

    Men`s Freestyle - 84 KG / 185 lbs
    1st Place - Jeff Adamson of Canada
    2nd Place - James Yonushonis of NYAC
    3rd Place - Doug Umbehauer of Nittany Lion Wrestling Club
    4th Place - Jake Meredith of Sunkist Kids
    5th Place - Eric Starks of Sunkist Kids
    6th Place - Kevin Radford of Sunkist Kids
    1st Place Match
    1st Place Match - Jeff Adamson (Canada) won by decision over James Yonushonis (NYAC) (Dec 1-0,2-1)
    3rd Place Match
    3rd Place Match - Doug Umbehauer (Nittany Lion Wrestling Club) won by decision over Jake Meredith (Sunkist Kids) (Dec 3-0,1-0)
    5th Place Match
    5th Place Match - Eric Starks (Sunkist Kids) won by decision over Kevin Radford (Sunkist Kids) (Dec 6-1,2-0)

    Men`s Freestyle - 96 KG / 211.5 lbs
    1st Place - Brandon Halsey of Sunkist Kids
    2nd Place - Brent Jones of Cavalier WC
    3rd Place - Wynn Michalak of Gator Wrestling Club
    4th Place - David Zabriskie of Sunkist Kids
    5th Place - Israel Silva of Mexico
    6th Place - Manjot Sandhu of Canada
    1st Place Match
    1st Place Match - Brandon Halsey (Sunkist Kids) won by decision over Brent Jones (Cavalier WC) (Dec 7-3,4-0)
    3rd Place Match
    3rd Place Match - Wynn Michalak (Gator Wrestling Club) won by decision over David Zabriskie (Sunkist Kids) (Dec 2-0,2-0)
    5th Place Match
    5th Place Match - Israel Silva (Mexico) won by decision over Manjot Sandhu (Canada) (Dec 1-0,1-1,0-3)

    Men`s Freestyle - 120 KG / 264.5 lbs
    1st Place - Tommy Rowlands of Sunkist Kids
    2nd Place - Blake Gillis of Lehigh Valley Athletic Club
    3rd Place - Aaron Anspach of Nittany Lion Wrestling Club
    4th Place - Nate Fernandez of oklahoma
    5th Place - Levi Cooper of Sunkist Kids
    6th Place - Matt Gibson of Cyclone Wrestling Club
    1st Place Match
    1st Place Match - Tommy Rowlands (Sunkist Kids) won by decision over Blake Gillis (Lehigh Valley Athletic Club) (Dec 6-0,5-0)
    3rd Place Match
    3rd Place Match - Aaron Anspach (Nittany Lion Wrestling Club) won by decision over Nate Fernandez (oklahoma) (Dec 3-1,6-1)
    5th Place Match
    5th Place Match - Levi Cooper (Sunkist Kids) won by injury default over Matt Gibson (Cyclone Wrestling Club) (Inj.)
      For Fans
  • Map To Venue

  • Tickets & Admission

  • Hotels & Accommodations

  • Event News

  • Photo Galleries

  • Audio & Video

  • Past Results



  • © 2000-2014 USA Wrestling & TheMat.com. All Rights Reserved