Body Bar Women's National Championships
Olympic Training Center

Colorado Springs, CO    May 01-02, 2009


      Become A Member   |   Message Boards   |   Future Olympian Rankings   |   Merchandise

Register Online
Live Text Results
   Event Contact
      Event Director: Christopher Moen
      Phone: (719) 598-8181
      Email: cmoen@usawrestling.org



For Athletes
  • Event Schedule

  • Online Registration

  • Registration/Entry

  • Membership Requirements

  • Awards

  • Divisions

  • Coaching

  • Weighins & Medical

  • Uniforms

  • Rules & Bracketing

  • Eligibility



  • Elementary and Middle School divisions see five repeat champions at the 2009 Body Bar Women’s Nationals
    By Megan Myers - USA Wrestling
    05/01/2009


    The 2009 Body Bar Women's National Championships brought girls in third through eighth grades together at the Olympic Training Center in Colorado Springs, Colo., for tough competition. Five champions from 2008 repeated their performance.

    Repeat champions in the 3rd though 6th grade divisions include Gabrielle Garcia of California at 69-75 pounds. Champions wrestling in a new division (7th though 8th grade) from last year include Julia Long of Wyoming at 85-95 pounds, Steffanie Hampton of Michigan at 94-105 pounds, and Kiera Gabaldon of Oregon at 108-120 pounds. The lone returning champion in the 7th through 8th grade division was Sarah Lambert of Virginia at 135-149 pounds.

    Garcia, Long and Gabaldon also took national titles at the 2009 USA Wrestling Girls Folkstyle National Championships in Oklahoma City in March.

    Other champions who won at the Girls Folkstyle Nationals and Body Bar Nationals include Juliana Baker of Oregon at 83-85 pounds and Alyssa LaFrancis of California at 96 through 104 pounds. In the 7th-8th grade division, Marina Doi of California took the title at 62-65.

    Not only were friends wrestling in the tournament, family was also. Twins Marina and Regina Doi of California competed against each other. Last year, Regina claimed the national title.

    Competition went alongside the FILA Cadet and FILA Junior tournaments.

    2009 Body Bar National Championships
    At Colorado Springs, Colo.


    3rd-6th Grade - 44-44
    1st Place - Merijah Morales of Team Puma

    3rd-6th Grade - 58-59
    1st Place - Teniya Alo of Hawaii
    2nd Place - Fatih Bush of Johnstown Roughriders
    3rd Place - Jerzie Estrada of Sons of Thunder
    Round Robin Matches
    Teniya Alo (Hawaii) over Fatih Bush (Johnstown Roughriders) Fall 7-0,1:28
    Fatih Bush (Johnstown Roughriders) over Jerzie Estrada (Sons of Thunder) Fall 0:40
    Teniya Alo (Hawaii) over Jerzie Estrada (Sons of Thunder) Fall 8-0,0:27

    3rd-6th Grade - 69-75
    1st Place - Gabrielle Garcia of NOC Piranhas
    2nd Place - Murrissia Hampton of Michigan
    3rd Place - Lyric Gonsalves of Kansas Krusaders
    4th Place - Emily Cue of Outlaws
    Round Robin Matches
    Gabrielle Garcia (NOC Piranhas) over Murrissia Hampton (Michigan) TF 6-0,7-0
    Gabrielle Garcia (NOC Piranhas) over Lyric Gonsalves (Kansas Krusaders) Fall 0:29
    Murrissia Hampton (Michigan) over Lyric Gonsalves (Kansas Krusaders) Fall 6-0,0:33

    3rd-6th Grade - 75-77
    1st Place - Jayden Laurent of X-Factor Elite
    2nd Place - McKenzie Bacich of Stockton Elite Wrestling Club
    3rd Place - Emily Condella of Kansas Krusaders
    4th Place - Ashlynn Ortega of Colorado Scorpions

    1st Place Match
    Jayden Laurent (X-Factor Elite) over McKenzie Bacich (Stockton Elite Wrestling Club) Fall 0:33
    Emily Condella (Kansas Krusaders) over Ashlynn Ortega (Colorado Scorpions) Dec 7-0,4-1

    3rd-6th Grade - 83-85
    1st Place - Juliana Baker of USA School Of Wrestling LLC
    2nd Place - Alyssa Schrull of Team Montana
    3rd Place - Kylie Anne Schultz of North Dakota
    Round Robin Matches
    Juliana Baker (USA School Of Wrestling LLC) over Kylie Anne Schultz (North Dakota) Fall 1:20
    Alyssa Schrull (Team Montana) over Kylie Anne Schultz (North Dakota) DQ
    Juliana Baker (USA School Of Wrestling LLC) over Alyssa Schrull (Team Montana) Fall 8-0,1:33

    3rd-6th Grade - 91-98
    1st Place - Alyssa LaFrancis of No Mercy School of Wrestling
    2nd Place - Maya Nelson of Knights
    3rd Place - Allison Barthell of Semper Fi
    4th Place - Kayla Marano of OCU Stars
    Round Robin Matches
    Alyssa LaFrancis (No Mercy School of Wrestling) over Maya Nelson (Knights) TF 6-3,7-0
    Alyssa LaFrancis (No Mercy School of Wrestling) over Allison Barthell (Semper Fi) Fall 1-7,0:57
    Maya Nelson (Knights) over Allison Barthell (Semper Fi) TF 7-1,6-0

    3rd-6th Grade - 117-121
    1st Place - Cassandra Wickett of Glenrock Wrestling Club
    2nd Place - Brook Harvey of TNT Michigan

    3rd-6th Grade - 136-136
    1st Place - Margaret Freeman of Kansas Krusaders

    7th-8th Grade - 62-65
    1st Place - Marina Doi of Team Puma
    2nd Place - Regina Doi of Team Puma

    7th-8th Grade - 76-82
    1st Place - Teshya Alo of Hawaii
    2nd Place - Melissa Ortiz of California
    3rd Place - Kaylee Shoaf of Kansas Krusaders
    4th Place - Cassidy Ferrell of WOW
    Round Robin Matches
    Melissa Ortiz (California) over Kaylee Shoaf (Kansas Krusaders) Dec 2-2,3-1
    Teshya Alo (Hawaii) over Melissa Ortiz (California) Fall 0:42
    Teshya Alo (Hawaii) over Kaylee Shoaf (Kansas Krusaders) Fall 7-0,1:16

    7th-8th Grade - 85-95
    1st Place - Julia Long of Wyoming
    2nd Place - Anissa Rodriguez of California
    3rd Place - Katie Agey of Team Excel
    4th Place - Natalie Long of Broomfield JR Eagles
    Round Robin Matches
    Julia Long (Wyoming) over Anissa Rodriguez (California) Dec 6-0,2-5,5-4
    Katie Agey (Team Excel) over Julia Long (Wyoming) Dec 4-1,4-1
    Anissa Rodriguez (California) over Katie Agey (Team Excel) Dec 6-0,4-0

    7th-8th Grade - 94-105
    1st Place - Steffanie Hampton of Michigan
    2nd Place - Jessica Rodriguez of Stockton Elite Wrestling Club
    3rd Place - Jazzmin Umemoto of USA School Of Wrestling LLC
    4th Place - Meriah Branca of Bridger Valley Bruins
    Round Robin Matches
    Jessica Rodriguez (Stockton Elite Wrestling Club) over Jazzmin Umemoto (USA School Of Wrestling LLC) Fall 1:02
    Steffanie Hampton (Michigan) over Jessica Rodriguez (Stockton Elite Wrestling Club) Fall 0:58
    Steffanie Hampton (Michigan) over Jazzmin Umemoto (USA School Of Wrestling LLC) Fall 0:30

    7th-8th Grade - 108-120
    1st Place - Kiera Gabaldon of USA School Of Wrestling LLC
    2nd Place - Monique Romero of Colorado
    3rd Place - Aleah LaFrancis of No Mercy School of Wrestling
    Round Robin Matches
    Monique Romero (Colorado) over Aleah LaFrancis (No Mercy School of Wrestling) ID
    Kiera Gabaldon (USA School Of Wrestling LLC) over Monique Romero (Colorado) TF 7-0,6-0
    Kiera Gabaldon (USA School Of Wrestling LLC) over Aleah LaFrancis (No Mercy School of Wrestling) ID

    7th-8th Grade - 123-134
    1st Place - Virginia Burkett of Bridger Valley Bruins
    2nd Place - Ellen Woolsey of Missouri Valley College
    3rd Place - Brittany Harvey of TNT Michigan
    Round Robin Matches
    Ellen Woolsey (Missouri Valley College) over Brittany Harvey (TNT Michigan) Dec 3-0,2-1
    Virginia Burkett (Bridger Valley Bruins) over Ellen Woolsey (Missouri Valley College) Fall 0:29
    Virginia Burkett (Bridger Valley Bruins) over Brittany Harvey (TNT Michigan) Fall 1:37

    7th-8th Grade - 135-149
    1st Place - Sarah Lambert of Virginia
    2nd Place - Addie Lanning of Kansas Krusaders
    3rd Place - Miranda Cottenmyre of Kansas Krusaders
    Round Robin Matches
    Sarah Lambert (Virginia) over Addie Lanning (Kansas Krusaders) Fall 1:35
    Sarah Lambert (Virginia) over Miranda Cottenmyre (Kansas Krusaders) Fall 4-0,1:00
    Addie Lanning (Kansas Krusaders) over Miranda Cottenmyre (Kansas Krusaders) Dec 0-1,1-0,1-0


      For Fans
  • Map To Venue

  • Tickets & Admission

  • Hotels & Accommodations

  • Area Attractions

  • Event News

  • Brackets & Results

  • Photo Galleries

  • Audio & Video


  • Event Sponsors


    © 2000-2014 USA Wrestling & TheMat.com. All Rights Reserved